انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تبدیل از فرمت نایسوس قدیم به جدید

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

تبدیل از فرمت نایسوس قدیم به جدید

پستتوسط eamin_00 » 03 سپتامبر 2015, 12:52

با سلام،
بنده کاربر کامپیوتر های مک بشکل حرفه ای نیستم ولی بعلت اینکه از سوی یکی از نزدیکانم از من کاری خواسته شد، درگیر کاری شدم که سوالاتی برایم پیش آمده. ممنونم اگر اعضای این انجمن کمک کنند.
مساله به این شرح است که تعدادی کامپیوترهای مک هست که مربوط به سال حدودا 1992 میلادی است. در این دستگاهها تعداد زیادی فایل متنی باارزش هست که اکثرا با نایسوس 3.23 نوشته شده اند. الان نیاز داریم که این فایلها رو ویرایش یا چاپ کنیم.
بنظرم آمد اگر مبدلی برای بروز رسانی فایلها از فرمت قدیم نایسوس به فرمت جدید باشد بسیار کمک خواهد کرد.
خواستم ببینم اعضای محترم گروه تجربه ای در این زمینه دارند؟
با تشکر
eamin_00

پست‌ها : 7

پاسخ: تبدیل از فرمت نایسوس قدیم به جدید

پستتوسط نیما » 04 سپتامبر 2015, 01:28

سلام
من تجربه‌ای نداشتم، ولی الان این فایل‌ها با Nisus Writer Classic باز نمی‌شن؟
شاید اگر نمونه‌ای (البته اگر مشکلی برای شما ایجاد نکنه) بفرستید بشه بیشتر بش فکر کرد.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Ahmad » 05 سپتامبر 2015, 01:37

eamin_00 نوشته است:[نمایش]
مساله به این شرح است که تعدادی کامپیوترهای مک هست که مربوط به سال حدودا ۱۹۹۲ میلادی است. در این دستگاهها تعداد زیادی فایل متنی باارزش هست که اکثرا با نایسوس 3.23 نوشته شده اند.

با سلام بہ ایرماگ خوش آمدید،
تنہا راهی کہ فعلا بنظرم می‌آید بقرار زیر است

۱. برنامۂ Nisus Writer 6.5 را از لینک شماره ۱ دریافت کنید (این برنامہ را می‌توانید بہ مدت ۳۰ روز بطور مجانی استفاده نمایید).
۲. تمام فایل‌هایتان را یک بہ یک توسط این برنامہ باز کرده و سپس آنہا را بہ فرمت متن ساده ذخیره کنید
۳. نسخۂ متن سادهٔ این فایل‌ها را بہ کامپیوترهای مدرن‌تر خود منتقل کنید
۴. برنامۂ Nisus Writer Pro را از لینک شماره ۲ دریافت کنید (این برنامہ می‌توانید بہ مدت ۱۵ روز بطور مجانی استفاده نمایید)
۵. فایل‌های منتقل شده از کامپیوتر قدیمی را در برنامہ Nisus Writer Pro باز کنید
۶. متن منتقل شده ممکن است نیاز بہ ویرایش مختصری داشتہ باشد

پی‌نوشت:
قبل از عمل بہ گام‌های بالا سعی کنید فایل‌های قدیمی را بہ کامپیوتر جدید منتقل کنید و ببیند آیا Nisus Writer Pro می‌تواند آنہا را بدون انجام گام‌های ۱ تا ۳ باز کند یا نہ. اگر جواب منفی بود اقدامات بالا را یک بہ یک انجام دهید.

۱. http://www.nisus.com/NisusWriter
۲. http://nisus.com/pro

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 06 سپتامبر 2015, 05:36

من هم راهی جز پیشنهاد احمد عزیز به نظرم نمی‌رسد. خیلی هم کامل توضیح داده است.
ولی به نظرم بهترین کار این است که فایل‌های قدیمی را در همان مکینتاش های قدیمی تبدیل کنید. البته اگر حافظه‌ام درست عمل کند، علاوه بر نصب خود برنامهٔ نایسوس رایتر (اگر از قبل نصب نباشد) باید بستهٔ world script سیستم ۷ را هم نصب کنید. اگر فایل‌ها در خود کامپیوتر قدیمی درست باز نمی‌شوند، خبر دهید تا در مورد world script اطلاعات بیشتری ارائه شود. باید حافظه را کمی مالش دهیم!
الآن که به لینک احمد (Nisus Writer 6.5) نگاه می کردم دیدم که آنجا هم به ضرورت نصب Apple Language Kits اشاره شده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط eamin_00 » 19 دسامبر 2015, 15:29

سلام،
مدل کامپیوتر ها Macintosh LC
Model Number: 0350
هست.
سال تولید1991

-----------------------------------------
سلام،
باید مدل یا مدل‌های کامپیوترهای مکینتاش را بطور دقیق مشخص کنید تا بشود به منابع آنلاین رفت و دقیقاً امکانات سخت‌افزاری آن را بررسی کرد و راه حل پیدا کرد. (و لطفاً این بحث جالب را در همان تاپیک عمومی ایرماگ ادامه دهید!) بخصوص اگر بخواهید با اتصال سیم (ehternet مثلاً) از مکینتاش قدیمی به مک جدید منتقل کنید. ولی اگر امکان تهیهٔ یک floppy reader (بیست سی دلار در آمازون) را داشته باشید، بهترین راه همان است که فلاپی بخرید (بگردید و پیدا کنید!) و در فلاپی مک بار کنید و فلاپی را در فلاپی ریدری که خروجی USB داشته باشد بگذارید و به مک جدید وصل کنید و فایل‌ها را با Nisus Writer Pro باز کنید که امکان خواندن فایل‌های قدیمی نایسوس را دارد.
لینک گفتگویی در مورد همین مشکل انتقال فایل و همچنین یک نمونه از فلاپی ریدر را اینجا می‌گذارم.
http://nisus.com/forum/viewtopic.php?f= ... amp;t=2791
http://www.amazon.ca/niceEshop-1-44MB-P ... B004FLU32U
-----------------------------------------
با سلام و تشکر از پاسخ کامل.
میشه راهنمایی بفرمایید چه جور میشه فایلها رو منتقل کرد به یه کامپیوتر جدید؟ چون این کا مپیوترها قدیمی هستن و فقط فلاپی درایو دارن.
چیزی شبیه هاردباکس برای کامپیوترهای مک هست؟
لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر
eamin_00

پستتوسط Behnam » 19 دسامبر 2015, 19:45

ممنون از انتقال مطلب به بخش عمومی. لینک‌هایی را که در پیام خصوصی داده بودم اینجا درست نیامده است. آنها را اصلاح می‌کنم.
http://nisus.com/forum/viewtopic.php?f= ... 2518&hilit

این صفحه را در مورد این مدل مکینتاش پیدا کردم.
http://www.everymac.com/systems/apple/m ... #macspecs1

راه حل‌هایی ظاهراً وجود دارد که مخصوص گیک هاست! اما راهی که برای من و شما عملی باشد ظاهراً همان خریدن یک فلاپی درایو با اتصال USB است. در این زمینه البته باید توجه داشت که نوع فلاپی درایو با سیستم عامل کامپیوتری که به آن وصل می‌شود همخوانی داشته باشد... که عشق آسان نمود اول!... گویا این فلاپی درایو که لینکش را می‌گذارم تنها با سیستم عامل‌های قدیمی‌تر (نه خیلی قدیمی) کار می‌کند.
http://www.amazon.com/LaCie-706018-Flop ... B00006B938
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 19 دسامبر 2015, 20:06.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 19 دسامبر 2015, 19:55

این لینک را هم در مورد فلاپی دیسک پیدا کردم.
http://lowendmac.com/2006/floppy-drive- ... k-formats/
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 19 دسامبر 2015, 22:43

من با این مک‌ها کار کرده‌ام.

فرمت هارد آنها SCSI (بخوانید اسکازی) بود. این مقاله در همین مورد است:
http://www.macworld.com/article/2149163 ... drive.html
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط Behnam » 19 دسامبر 2015, 23:43

من یکی از آن آداپتورهای اسکازی به USB را دارم که برای اسلاید اسکنرم خریده بودم. کار می‌کرد اگرچه مثل اتصال به یک کامپیوتر اسکازی کار نمی‌کرد ولی کار می‌کرد. اما فکر می‌کنم دو برابر یک فلاپی درایو خرج بردارد و در ضمن اگر نتواند Macintosh LC را برای کامپیوتر دیگر به صورت یک هارد خارجی نمایش دهد (که محتویاتش را بتوان منتقل کرد) و network سازی بین دو کامپیوتر و این حرف‌ها را داشته باشد فکر می‌کنم برای دوستمان راه حلی عملی نباشد. ولی اگر بتواند LC را به صورت یک هارد خارجی ببیند که بهترین راه است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط eamin_00 » 21 دسامبر 2015, 14:03

سوال اینکه کامپیوتری که Macintosh LC را بعنوان هارد خارجی بشناسد باید خودش هم مک باشد؟ آیا با کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز این کار عملی نیست؟
سوال دوم اینکه این آداپتور اسکازی به USB باید مشخصات خاصی داشته باشه؟ چون من در ایران هستم و دسترسی به منابع خرید خارجی مثل آمازون ندارم.
eamin_00

پستتوسط Behnam » 21 دسامبر 2015, 16:21

بله به احتمال زیاد کامپیوتر باید خودش هم مک باشد چون هارد مکینتاش به شکل متفاوتی فرمت شده است و شاید ویندوز نتواند تشخیص دهد. از طرف دیگر فایل نایسوس قدیمی را تنها نایسوس رایتر پرو می‌تواند بخواند که این برنامه تنها روی مک می‌تواند نصب شود. این است که به نظرم قرض گرفتن یک مک برای این کار ضروری باشد.
شما باید به اسکازی روی مکینتاش دقت کنید که چه اندازه و چه شکل و شمایلی دارد (اسکازی‌ها بزرگ و کوچک دارند. یک تکه کاغذ روی آن بگذارید و با کنار مداد روی کاغذ بکشید تا کروکی آن را داشته باشید). آیا نر است یا ماده. آیا شاخک دارد یا سوراخ. آداپتور اسکازی باید آن یکی دیگر را داشته باشد. اگر امکان داشت آن را به شرط چاقو بخرید چون قیمتش نسبتاً بالاست. یعنی اگر برایتان کار کرد که هیچ، اگر نه، امکان پس دادن آن را داشته باشید. در مورد آن گزینهٔ دیگر، یعنی فلاپی ریدر هم در بازار تحقیق کنید. ضرری ندارد. محتویات فلاپی را روی ویندوز هم می‌توانید بخوانید ولی موضوع ضرورت مک برای نصب نایسوس رایتر پرو باقی می‌ماند مگر اینکه فایل‌ها را در مکینتاش قدیمی قبلاً به فایل‌های قابل خواندن در برنامه‌های دیگر تبدیل کرده باشید.
این چیزی است که به نظرم می‌رسد. دوستان شاید چیز دیگری به فکرشان برسد و اینجا بیاورند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 21 دسامبر 2015, 21:57

بعد از تایید آنچه بهنام گفت، اگر درست یادم مانده باشد، آن موقع مک میتوانست روی فلاپی‌های فرمت شده برای پیسی بخواند و بنویسد. پس اگر فایل‌های نایسوس در یک فلاپی بگنجد، میشود آنها را روی فلاپی کپی کرد، بعد در یک پیسی فلاپی را باز کرد و فایل‌ها را از پیسی مثلا ایمیل کرد به مک جدیدتر و روی نایسوس پرو بازش کرد. احتمالا روی مک جدیدتر بایستی پسوندی که نایسوس استفاده میکند را دستی به فایل اضافه کنید.

قاعدتا فایل‌ها چندان بزرگ نباید نباشند، چون احتمالا آنها فقط نوشتهٔ خالی باید باشند که جای زیادی نمیگیرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط eamin_00 » 22 دسامبر 2015, 14:19

متاسفانه فایلها روی یک فلاپی جا نمیشود و ثانیا اینکه این راه را تست کردم ولی فلاپی توسط پیسی خوانده نمیشود چون نوع فرمت مک با پیسی متفاوت است لذا پیغام فرمت کردن فلاپی را میدهد.
eamin_00

پستتوسط Ilia » 22 دسامبر 2015, 17:59

همانطور که قبلا گفتم از فلاپی‌ای که فرمت پیسی دارد استفاده کنید.

همچنین ببینید که آیا برنامه‌ای بنام StuffIt یا DropStuff روی آن مک نصب است یا نه. بسیار محتمل است که باشد. آن موقع این یکی از شایع‌ترین برنامه‌های مک بود. کار آن فشرده کردن فایل‌ها و قطعه قطعه کردن فایل‌های بزرگ بود که روی فلاپی جا بگیرند.

توضیح بیشتر ممکن است بیشتر باعث سردرگمی بشود تا کمک. فعلا ببینید که این برنامه را نصب دارید یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط eamin_00 » 24 دسامبر 2015, 14:08

با سلام مجدد و تشکر از همه دوستان بخاطر مشارکت در بحث.
دوست عزیز Behnam، دیدم که نوشته بودین از آداپتور اسکازی به USB استفاده کردین و جواب گرفتین. من در ایران هرچه پرس و جو کردم چنین چیزی پیدا نکردم. امکانش هست راهنمایی بفرمایید از کجا مینونم یکی از این آداپتورها تهیه کنم؟
ممنون
eamin_00

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان