انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ارتباط بین دو ماک : FTP یا AFP ؟؟

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 آوریل 2006, 14:59

genuis at large باز می‌گردد!! ;-) تو رو خدا اینقدر شرمنده‌ام نکنید. اتفاقا اطلاعات من درمورد شبکه در حد صفر است!
اگرچه راه‌اندازی سرویس دهنده FTP در تخصص Mac OS X Server است اما نسخه Client ه امکانات اولیه رو داره. شما بعد از اینکه FTP Access رو فعال می‌کنید از طیق Finder نمیتونید وارد بشید درسته؟ با Web Browser ها و FTP Client ها چطور؟
به هرحال Finder ابزار مناسبی برای کاربردهای FTP نیست چون اگر اشتباه نکنم فقط امکان استخراج اطلاعات از FTP را می‌دهد و نمی‌توان فایلی را با آن به FTP ارسال کرد.
اگر FTP Client نمی‌خواهید بخرید CyberDuck خوب و رایگان است و کلی Widget و Automator workflow برای upload آسان به FTP وجود دارد.
اما اگر میخواهید میزکار کامپیوتر دیگری را ببینید و یا آن را کنترل کنید یک روش استفاده از Remote Desktop پولی اپل است و روش مشابه دیگر یکی از client های رایگان VNC است.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 17 آوریل 2006, 16:33

پس پاسخ خلاصهٔ ما به آن دوست فرانسوی این باید باشد:
این لامص‍... کار نخواهد کرد و یه زمین و زمان فحش دادن را ادامه بده!!!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 17 آوریل 2006, 16:46

سلام علی جون
نرم افزار PureFTPD Manager رو نصب کردم امروز. نام مهمان و کلمه‌ی عبور که همانی‌ست که با بهنام درست کرده‌ایم. آدرس دقیق IP رو هم بهنام دارد. دوباره به هردوی شما ایمیل می‌کنم. یه تلاش دیگه‌ای بکنید.
راستی، امیدوارم که سفر و تعطیلات خوش گذشت !
ق.خ
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 آوریل 2006, 20:15

خوب تلاش من هم بی نتیجه بود. نکند از ناسازگاریهای Club Internet با مک باشد؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 17 آوریل 2006, 23:22

Behnam نوشته است:[نمایش]
این لامص‍... کار نخواهد کرد

دوستان سلام

حالا که شما همه راه‌ها را تست کرده‌اید این راه را نیز که در پایین ذکر می‌کنم را آزمایش کنید. من این اطلاعات را با نوشتن کلمهٔ VPN در بخش Mac Help فایندر پیدا کردم.

احمد
[left]Connecting to a Virtual Private Network
You can use Internet Connect to connect to a virtual private network (VPN) using PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol) or "L2TP over IPSec" (Layer Two Tunneling Protocol) on an existing Internet connection.
For help setting up a VPN connection, click the link below.
PPTP allows corporations to extend their own corporate network through private "tunnels" over the public Internet.
L2TP is an extension of the Point-to-Point Tunneling Protocol used by Internet service providers to enable a VPN over the Internet.
IPSec (Internet Protocol Security) is a set of security protocols.

To connect to a VPN:
1. Open Internet Connect, located in the Applications folder.
2. Click the VPN icon in the toolbar.
3. Choose the type of VPN connection, either "L2TP over IPSec" or PPTP.
4. Choose a configuration from the Connect pop-up menu, then click Connect.
5. To create a second VPN configuration, choose File > New VPN Connection.
[/left]
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ahmad » 18 آوریل 2006, 21:37

مثل اینکه جواب قبلی من دقیق نبود. آیا در بخش ارجحیت‌های سیستم (System Preferences ) به گزینهٔ Sharing و سپس فعال کردن Personal File Sharing توجه کرده‌اید. پس از انتخاب این گزینه با کلیک کردن روی دکمهٔ استارت باید آنرا فعال کنید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط مهمان » 18 آوریل 2006, 22:31

سلام احمد
vpn معمولا به درد شرکت‌های بزرگ می‌خوره و ملزوم راه اندازی نرم افزارهای سنگین روی کامپیوتر سرور. به کمانم با سیستم ftp نیز سازگار نیست.
برای جواب آخرین پیام شما، آره برادر ! تمام این‌ دگمه و گزینه‌های زبان ناشناس را تا دلت بخواهد فعال کرده‌ایم. جواب عروس خانوم تا به حال « نیت» است !!! راه نمی‌هد. درضمن، گزینه‌ی مورد نظر شما همان afp است ( ارتباط از راه دور بین فقط دو ماک ) که به عقیده‌ی بهنام جوابگوی تمام آنچه که در نهایت می‌خواهیم نیست : یعنی ارتباط راه دور با تمام ماک‌ها و پی سی ها.
ق.خ
مهمان

پستتوسط Behnam » 21 آوریل 2006, 06:01

یک آلترناتیو برای فرستادن فایل حجیم از مک به مک iChat است. البته باید طرفین سر کامپیوترشان حضور داشته باشند که این از نظر من مطمئن تر است.
http://www.apple.com/pro/tips/hugeattachments.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 22 آوریل 2006, 01:45

سلام دوستان. من هم از غیبت کبری برگشتم.

ftp یگ روش جابجایی از طریق ip هست یعنی همان روشی که زیرلایه اینترنت هست. قبلا باید شما یک کامپیوتر رو ftp server انتخاب میکردین و از کامپیوتری دیگر با استفاده از یک برنامه ftp میتوانستین به فایل های کامپیوتر ftp server دسترسی پیدا کنین. در سیستم عامل ۱۰ یا همون mac os x این ftp server جا سازی شده بنابرین احتیاجی به ftp server نیست. پس هر وقت شما در system preferces گزینه ftp access را انتخای میکنین یعنی همان ftp server را فعال کردین. وقتی که شما اجازه ftp access میدهین home folder مربوط به کاربری که با user name و password ان وارد شدین همگی share میشون.

و اما afp منحصرا مربوط به ارتباط کامپیوترهای مکینتاش هست و تمام مکهای مجهز به mac os x دارای هر دو server و clinet مربوط به afp میباشن که از طریق tcp/ip میتوانن ارتباط برقرار کنن. وقتی که در system prefrences گزینه personal files sharing را انتخای میکنین یعنی همان afp server را فعال کردین. وقتی که شما اجازه afp access میدهین public folder که در دایرکتوری home هست قابل دسترس میشود. قابل ذکر است که این اجازه برای تمام کاربران فقط بصورت read هست ولی برای کاربر owner بصورت read و write هست. در داخل فولدر public فولدر drop box هست که به کاربران اجازه دسترسی write هیدهد و نه read. در ضمن کاربران مهمان یا همان guest دسترسی به هر دو فولدر را دارن.

و اما برای دسترسی به یکدیگر از طریق afp اگر گزینه firewall در قسمت sytem prefrences را فعال کرده باشین که بصورت buit-in هست در واقع شما port های ۵۴۸ و ۴۲۷ را باز کردین. و اما اگر شما firewall بصورت hardware دارین باید port ۵۴۸ را باذ کرده و ان را به آدرس اینترنال ip مکینتاش خود هدایت کرده. توجه اینکه اگر هر دو مکینتاش روی یک شبکه نیستن این کار باید روی هر دو مک انجام شود. شایان ذکر است که این ارتباط unencrypted میباشد و درنتیجه امکان هک شدن هست. برا جلوگیری از این مسآله از ssh tunnel باید استفاده کرد.

روز خوش.
مهمان

پستتوسط Ahmad » 22 آوریل 2006, 13:58

آرمین جان سلام
Welcome Back

اولا مطلب را دو بار پست کرده بودی و پست تکراری را حذف کردم.

ثانیا توضیحاتت بسیار مفید و جالب است ممنون بابت ارائهٔ راه حل برای این مشکل. آیا برایت امکان دارد که یک نوع شرح مفصل گام به گام و همراه با تصویر برای استفاده از این امکان که در سیستم موجود است بنویسید و در سایت قرار دهید؟ منظورم نوعی iodiot guide است. مثلا چگونه دو مک را که بروی دو شبکهٔ متفاوت هستند به هم وصل کنیم؟ و چگونه مک خود را به یک ویندوز که بروی شبکه‌های متفاوت هستند را به هم وصل کنیم؟

قربانت، احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط مهمان » 23 آوریل 2006, 15:15

سلام به تمام دوستان
در رابطه با گفته های آرمن در بالا ، و جهت تائید و احتمالا تکمیل آنها :
خلاصه تجربیات من با بهنام و آقای رستگار، و نیز با دو سه دوست و همکار در مورد ارتباط از راه دور دو کامپیوتر، و تا آنجایی که من توانستم سر در بیاورم این است :
afp انحصارا برای ارتباط دو کامپیوتر ماک به کار گرفته می شود. ftp یکی از شیوه های ارتباط مابین انواع سیستم های عامل است. شروط لازم برای :
afp- ایجاد یک حساب دوم «مهمان» روی هر کدام از ماک ها. باز بودن دو در port شماره ۵۴۸ و ۴۲۷
ftp - در ورودی ۲۱ tcp باید باز باشد.
مشکل کار این جاست که معمولا هر کامپیوتری دو آدرس ip دارد : یکی آدرس «داخلی» قابل مشاهده در systeme preferences/services . دومی آدرس ip خارجی برای هر نوع ارتباط اینترنتی راه دور. این آدرس دومی درواقع آدرس فیزیکی hardware مودم روتر modem router های سیستم کابلی یا adsl است. به زبان دیگر می شود گفت که آدرس اولی نرم افزاری است و آدرس دومی سخت افزاری. این دومی را می توان از این آدرس گرفت :
http://www.alaide.com/outils_monip.php
درهای مذکور ما نه تنها باید در آدرس ip داخلی بلکه در tcp/ip خارجی نیز باز و فعال باشند. OS X فقط می تواند این پورت ها را در firewall نرم افزاری ببندد یا باز کند. پس درهای ۵۴۸ و ۴۲۷ و نیز ۲۱ باید در firewal مودم روتر باز شوند. به گمانم کسانی که با مودم استاندارد dialup کار می کنند، دو آدرس ip یکسان دارند. شاید به این دلیل بود که من و بهنام با علی رستگار بدون هیچ دردسری ارتباط afp و ftp برقرار کردیم.
راه و چاره ی گشودن پورت ها در مودم روترها وابسته است به مدل و مارک و عملکرد این مودم روترها. عمدا باید به داخل نرم افزاری آن راه یافته و از طریق منوی Nat Port Redirection این درهای مذکور را به آدرس ip داخلی انتقال داد.
ارتباط راه دور من چه در afp چه در ftp با تمام کسانی که شرایط گفته شده ی بالا را داشته اند همگی موفق آمیز بوده. امیدوارم که با این زبان بی زبانی ام، منظور را رساندم.
ق.خ
مهمان

پستتوسط Behnam » 28 ژوئن 2006, 03:53

بروز رسانی آخر سیستم عامل مک (برای PPC و Intel) که نسخهٔ OS 10.4.7 است امروز بیرون آمد و شامل اصلاحاتی در ارتباطات AFP است که امکان دستیابی به نام فایل‌های خصوصی را ممکن می‌ساخت. یادم می‌آید که این قضیه مرا در آزمایشاتی که با ق.خ داشتم به وحشت انداخته بود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 29 ژوئن 2006, 03:53

سلام
این موضوع رو قبلا با علی عظیمی حل کرده بودیم email adress AZIMI@MAC .COM
فکر کنم هنوز بشه ازش کمک گرفت
huge
مهمان

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 57 مهمان