انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

یک روزنمای هجری شمسی ساده برای یوسمیتی به همراه ویجت

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: یک روزنمای هجری شمسی ساده برای یوسمیتی به همراه ویجت

پستتوسط sdtaheri » 30 اکتبر 2014, 21:44

Ahmad نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری با سلام،

تعیین تکلیف؟ این نرم افزاری است که شما برای استفاده عموم درست کرده‌اید و در مکانی عمومی نیز آنرا عرضه کرده‌اید لذا طبیعی است که افراد در مورد آن نظر بدهند.

من قبلا نرم‌افزار «ذکر»، که نرم‌افزار کتاب قران است و توسط محسن سبحانی درست شده است، را در مرحله بتا تست کرده و اشکالات آنرا به ایشان گزارش نموده‌ام و سپس آنرا در سایت معرفی کرده‌ام. بنابر این تعصبی در این مورد ندارم اما هر نرم‌افزاری برای کاری ساخته شده و مورد استفاده تعریف شده‌ای دارد. از این منطق بود که من با لحنی ملایم، دوستانه و توصیه آمیزی نوشتم «بہتر است کہ تقویم از لحاظ مسائل اعتقادی و ایدئولوژیک neutral باشد».

در یک مورد اما حق با شما است؛ «هر کس نخواست می‌تواند دانلود نکند»، من آنرا از کامپیوتر خود حذف کردم!

تعیین تکلیف؟ لحن نوشته شما آقای طاهری بسیارغیردوستانه، تحکم آمیز و بصورت نهفته تهدید آمیز است، ما در این انجمن همیشه سطحی از رابطه دوستانه و توام با احترام را حفظ کرده‌ایم.

احمد

روی صحبتم با شما نبود. با کسانی است که چه در رابطه با کیبورد چه در رابطه با نسخه آیفون این تقویم و چه در رابطه با این ویجت احساس می‌کنند من زیردست و کارمندشان هستم. شما نحوه برخورد من را در ایمیل‌هایی که با هم رد و بدل کردیم (البته احتمال می‌دهم شما بوده باشید) دیده‌اید؛ همیشه از روی ادب و احترام به همه پاسخ دادم که البته منتی نیست و وظیفه بوده است.
ببخشید که این را می‌گویم اما از حدود ۱۰۰ ایمیلی که دریافت کردم و بررسی‌هایی که مردم روی نرم‌افزارهایم انجام دادند، این نتیجه را گرفتم که اکثر افرادی که خود را منتقد می‌نامند و مثلاً می‌خواهند به بهبود شرایط کمک کنند، افرادی مدعی هستند که در اصطلاح خارج گود نشسته‌اند و می‌گویند لنگش کن! شخص شما یا برخی از افراد حاضر در این انجمن به خودتان نگیرید. ضمیر مرجع خود را پیدا می‌کند!
آن فردی که از نحوه‌ی نوشتارش مشخص است سواد دینی بسیار پایینی دارد و خودش را مدعی تاریخ می‌داند یا کسی که با قیاس مع الفارق ذکر روز را به انجیل ربط می‌دهد من را عصبانی کردند.
اگر یک تقویم رومیزی از ایران تهیه کرده باشید قطعاً دیده‌اید که ذکر روز همیشه در آن آورده می‌شود. من دوست دارم تقویمی شبیه به آن درست کنم. هر کس هر وقت می‌خواهد صلوات بفرستد یا استغفار کند، ربطی به این ذکر روز ندارد! این تقویم هم قرائتی از دین حکومتی نیست! آسمان ریسمان بافتن‌های برخی واقعاً عجیب است!! برخی خودشان را منطقی می‌دانند و بقیه را بی‌منطق چون طاقت ندارند کسی با نظرشان مخالفت کند و حربه همیشگی‌شان هم این است که همین حرف را به گوینده بازمی‌گردانند!
sdtaheri

پست‌ها : 60

پستتوسط perse » 31 اکتبر 2014, 03:31

آقایون رو به نوشیدن یه لیوان آب و دوری از جدل دعوت میکنم !
نماد کاربر
perse

پست‌ها : 188

پستتوسط iSam » 31 اکتبر 2014, 04:38

چه ربطی دارد، شما اگر محصولی دارید، باید آن را عمومی سازید. اینکه مملکت دست یک سیستم مذهبی اداره می شود و آنها در داخل تقویم رومیزی که هیچ در داخل رخت خواب ملت هم هستند، دلیل نمی شود که نوشتار عربی و بخصوص مذهبی در تقویم روی میز بودنش درست باشد! در تمام عمرم که در اروپا و آمریکا بوده ام تقویمی ندیده ام که جملاتی مثلا از انجیل یا تورات درش بعنوان لغت روز باشد و با اینکه خودم هم مسیحی هستم، ولی از این روش زندگی بیشتر راضی هستم تا اینکه تراوش مغزی یا سنتی ام را بخواهم توی چشم عالم و آدم بکنم. به نظر من هم یک تقویم ساده با بیان چهار تاریخ میلادی، شمسی، قمری و شاهنشاهی برازنده تر است تا چیزی شبیه به تقویم های روی میزی میدان توپ خانه. باز هم تشکر از زحماتتان، ولی بهتر است برخوردی بهتر با تفاوت اندیشه ها داشته باشید و بیشتر به عمق گفته توجه کنید تا نوع بیان.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 31 اکتبر 2014, 04:43

sadeghi نوشته است:[نمایش]
سلام. برنامه بسیار خوبی است. اگر بشود نمای ماه هم همانطور که در نسخه آیفون هست در مک هم باشد خیلی مفید خواهد بود. البته قاعدتا این بخش دیگر به‌صورت ویجت نمی‌شود اما به شکل اپلیکیشن بسیار ضروری است و نبود آن در مک احساس می‌شود.
ضمنا گذاشتن ذکر روز بسیار کار خوبی است و لطفا آن را حذف نکنید. متاسفانه بعضی دوستان تعصب بیش از حد نشان می‌دهند.

ممنون

متاسفانه برای ایرانی هایی مثل شما بیشتر متاسف هستم و می گویم خلایق هرچه لایق. البته با عذرخواهی، ولی در این سی و اندی سال، این طور تفکر شدیدا وارد روح و جسم ملت شده و چون شما دوست دارید و مذهب رسمی کشور هم هست و ... باید باشد، اگر دستتان برسد، حکم مرگ افرادی که با این نوع نگرش مخالف هستند را هم میدهید کما که میدهید و می بینیم این را.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 31 اکتبر 2014, 05:39

سامان جان خونسرد باش.

ایشان که چیزی نگفتند. ایشان آزادند که هر چه را دوست دارند، داشته باشند. آقای طاهری هم البته میتوانند برنامه‌هایشان را مطابق میل خودشان بسازند. سوءتفاهم از آنجا پیش آمد که ما به اشتباه فکر کردیم که میتوانیم در مورد برنامه‌ها نظر بدهیم که خُب دیگر حداقل من نخواهم داد.

لطفا خونسرد باش که کاسه کوزهٔ کسان و مسائل دیگر را سر هم نشکنیم. اینجا همه آزادند که نظر خودشان را داشته باشند و احترام دیگران باید حفظ بشود.

من خواهش میکنم که لطفا بحث را بزرگتر از آنچه هست نکنیم و جو ایرماگ را سالم نگه داریم.

با تشکر از همگی و پوزش من از همهٔ دوستان.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AmiN.D » 31 اکتبر 2014, 12:37

آقای طاهری میدونم جاش اینجا نیست. اما تاریخ های قمری و مناسبت های تقویم فارسی شما برای ایفون-ایپد غلط هست و به روز هم نمیشود! ببخشید البته اشاره کردم چون ممکنه بگید که نمیخواهی نخر! حتی اگر اشتباه باشه! امیدوارم این ویجت این مشکل و نداشته باشه! ببخشید که که گفتم مشکل نداشته باشه چون واضح هست که نمیخوام و نمیخرم و حالا که مفت هست مهم نیست اشتباه هم باشد!
درمورد اینکه شما هم یه عبارت مذهبی و برای همه ی ملت ایران تووی تقویم قرار میدین و بهشون میگین که چی رو ذکر کنند یا نه هم حرفی ندارم! خود شما که این همه از تعیین و تکلیف صحبت میکنید در مورد این قضیه برای همه تعیین و تکلیف کردید دوست من:)) ! واضح است که شما علاوه بر اینکه انتقاد پذیر نیستید خلاقیت هم ندارید! و بدتر از همه اخلاق! شما حداقل کاری که میتونستید بکنید در این مورد ایجاد یک آپشن بود که بشه نمایش داد این عبارات و یا نه. اما ترجیح میدید آسمون به ریسمون ببافید و از تقویم میز ادارات صحبت کنید!
نحوه ی برخورد ایرانیان از فروشگاه های لوازم الکتریکی تا برنامه نویسان هم مثل هم هست ! نمیخواهی نخر (وای چه سیستم مشتری مداری و انعطاف پذیری خوبی) جای تعجب نداره چرا بعضی ها پیشرفت نمیکنند !
من با ایلیای عزیز موافقم. بهتر است انتقاد و پیشنهادی نباشه! چرا ما باید حرص و جوش یک تفکر و بخوریم؟ گزینه ی بهتر: delete کردن این نوع تفکر از زندگی، مک بوک ها و دیوایس هایمان هست!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط sdtaheri » 31 اکتبر 2014, 13:05

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
آقای طاهری میدونم جاش اینجا نیست. اما تاریخ های قمری و مناسبت های تقویم فارسی شما برای ایفون-ایپد غلط هست و به روز هم نمیشود! ببخشید البته اشاره کردم چون ممکنه بگید که نمیخواهی نخر! حتی اگر اشتباه باشه! امیدوارم این ویجت این مشکل و نداشته باشه! ببخشید که که گفتم مشکل نداشته باشه چون واضح هست که نمیخوام و نمیخرم و حالا که مفت هست مهم نیست اشتباه هم باشد!
درمورد اینکه شما هم یه عبارت مذهبی و برای همه ی ملت ایران تووی تقویم قرار میدین و بهشون میگین که چی رو ذکر کنند یا نه هم حرفی ندارم! خود شما که این همه از تعیین و تکلیف صحبت میکنید در مورد این قضیه برای همه تعیین و تکلیف کردید دوست من:)) ! واضح است که شما علاوه بر اینکه انتقاد پذیر نیستید خلاقیت هم ندارید! و بدتر از همه اخلاق! شما حداقل کاری که میتونستید بکنید در این مورد ایجاد یک آپشن بود که بشه نمایش داد این عبارات و یا نه. اما ترجیح میدید آسمون به ریسمون ببافید و از تقویم میز ادارات صحبت کنید!
نحوه ی برخورد ایرانیان از فروشگاه های لوازم الکتریکی تا برنامه نویسان هم مثل هم هست ! نمیخواهی نخر (وای چه سیستم مشتری مداری و انعطاف پذیری خوبی) جای تعجب نداره چرا بعضی ها پیشرفت نمیکنند !
من با ایلیای عزیز موافقم. بهتر است انتقاد و پیشنهادی نباشه! چرا ما باید حرص و جوش یک تفکر و بخوریم؟ گزینه ی بهتر: delete کردن این نوع تفکر از زندگی، مک بوک ها و دیوایس هایمان هست!

سراسر به من اهانت کردید اما پاسخ نمی‌دهم. تنها راجع به غلط بودن مناسبت‌ها می‌گویم:
اولاً مناسبت‌های شمسی این تقویم کاملاً دقیق است. راجع به مناسبت‌های قمری:
تقویم هجری قمری اصلاً قابل پیشبینی نیست. به همین دلیل در سیستم‌های عامل از روش‌های متعدد محاسباتی استفاده می‌کنند. حداکثر خطا در این تقویم دو روز است که امکان دارد در یک ماه وجود داشته باشد اما در ماه بعد حتماً درست می‌شود. در صورتی که هیچ تقویم مشابهی وجود ندارد که کمتر از ۵ روز خطا نداشته باشد!
چند راه جلوی پای من وجود دارد:
یا تقویم به همین شکل باشد و خودش خودش را تصحیح کند؛
یا هر سال مجبور باشم برای آن آپدیت جدید بدهم؛
یا مثل تمام نرم‌افزارهایی که به نحوی از تقویم هجری قمری استفاده می‌کنند یک تنظیم دستی برای تصحیح قرار دهم.
مورد دو و سه باعث می‌شود تا بخش تبدیل تاریخ و قابلیت تعمیم پذیری تقویم به سال‌های قبل و بعد تنها با حداکثر دو روز خطا از بین برود و شاید اگر برای سال جاری را تصحیح کنم سال بعدی کاملاً به هم بخورد.
هنوز به تصمیم نهایی برای بهترین روش نرسیده‌ام. اما بین سه روشی که توضیح دادم به نظرم حالت فعلی در حال حاضر بهترین است. مطمئن باشید اگر روش جدیدی به ذهنم برسد آن را پیاده خواهم کرد.
sdtaheri

پستتوسط Amir_S » 31 اکتبر 2014, 13:18

من البته به آقای طاهری کاملا حق می‌دم که بخواد چیزی رو که براش ارزش داره تبلیغ کنه… حتی شاید هدف ایشون از ساخت این تقویم تشویق مردم به ذکر باشه!؟ که البته هیچ ایرادی هم نداره… من هم شاید (و بلکه به اختمال زیاد) اگه روزی برنامه‌ای بنویسم، همچین کاری بکنم…
یکی برنامه رایگان میسازه و زیرش تبلیغ تجاری می‌کنه، حالا هم یکی پیدا شده که تبلیغ فرهنگ اسلامی-شیعی رو می‌کنه… به نظرم درست نیست که بگیم چون ما به این موضوع علاقه نداریم، کسی "نباید" تبلیغ‌ش رو بکنه.
اما از اون طرف کاملا با ایلیا و بقیه دوستان موافقم که این حق رو داشته باشند که در مورد یه محصول نظر و پیشنهاد صادقانه ـشون رو مطرح کنند و نحوه پاسخ جناب طاهری رو در مورد پیشنهاداتی که روی کی‌بورد‌شون مطرح شد . بویژه این موضوع خاص، در شان فرهنگی که امروز و در دید خواننده‌‌های این تاپیک نماینده‌ش هستند، نمی‌دونم!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AmiN.D » 31 اکتبر 2014, 14:03

من از iperisan calender استفاده می کنم که این مشکل و نداشتم . اما اینتر فیس تقویم شما خیلی بهتر ، حرفه ای تر بود! اما حیف نمیشود بیخیال این شد چون که در ایران این ایام مذهبی تعطیلات و مشخص میکنند( من فکر میکنم چند سالی هست که ما با نگاه کردن به ماه و آن بند بساط رصد ، شروع ماه قمری و مشخص نمیکنیم و مناسبات ها جا به جا نمیشود و همانی هست که دانشگاه تهران میگوید-فکر کنم البته-)
دوست عزیز توهین و یک دنده گی و عدم انتعطاف و کج راهه رفتن این بحث از پست شما شروع شد.
منم هرگز این فضا رو در irmug ندیدم و دوست هم ندارم ببینم و ادامه هم نخواهم داد. امیدوارم کلا این تایپک مخطومه شود!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط sdtaheri » 31 اکتبر 2014, 17:15

Amir_S نوشته است:[نمایش]
من البته به آقای طاهری کاملا حق می‌دم که بخواد چیزی رو که براش ارزش داره تبلیغ کنه… حتی شاید هدف ایشون از ساخت این تقویم تشویق مردم به ذکر باشه!؟ که البته هیچ ایرادی هم نداره… من هم شاید (و بلکه به اختمال زیاد) اگه روزی برنامه‌ای بنویسم، همچین کاری بکنم…
یکی برنامه رایگان میسازه و زیرش تبلیغ تجاری می‌کنه، حالا هم یکی پیدا شده که تبلیغ فرهنگ اسلامی-شیعی رو می‌کنه… به نظرم درست نیست که بگیم چون ما به این موضوع علاقه نداریم، کسی "نباید" تبلیغ‌ش رو بکنه.
اما از اون طرف کاملا با ایلیا و بقیه دوستان موافقم که این حق رو داشته باشند که در مورد یه محصول نظر و پیشنهاد صادقانه ـشون رو مطرح کنند و نحوه پاسخ جناب طاهری رو در مورد پیشنهاداتی که روی کی‌بورد‌شون مطرح شد . بویژه این موضوع خاص، در شان فرهنگی که امروز و در دید خواننده‌‌های این تاپیک نماینده‌ش هستند، نمی‌دونم!

در مورد بخش اول نوشته‌ی شما هم واقعاً با شما موافقم.
من در رابطه با کیبورد آیا با کسی بدرفتاری کردم؟! واقعا یادم نمیاد!
sdtaheri

پستتوسط sdtaheri » 31 اکتبر 2014, 17:17

AmiN.D نوشته است:[نمایش]
من از iperisan calender استفاده می کنم که این مشکل و نداشتم . اما اینتر فیس تقویم شما خیلی بهتر ، حرفه ای تر بود! اما حیف نمیشود بیخیال این شد چون که در ایران این ایام مذهبی تعطیلات و مشخص میکنند( من فکر میکنم چند سالی هست که ما با نگاه کردن به ماه و آن بند بساط رصد ، شروع ماه قمری و مشخص نمیکنیم و مناسبات ها جا به جا نمیشود و همانی هست که دانشگاه تهران میگوید-فکر کنم البته-)
دوست عزیز توهین و یک دنده گی و عدم انتعطاف و کج راهه رفتن این بحث از پست شما شروع شد.
منم هرگز این فضا رو در irmug ندیدم و دوست هم ندارم ببینم و ادامه هم نخواهم داد. امیدوارم کلا این تایپک مخطومه شود!

من هم موافقم. اگه میشه لطفا کلا این تاپیک رو ببندید.
من از همه عذر می‌خوام!
sdtaheri

پستتوسط iSam » 31 اکتبر 2014, 17:58

Ilia نوشته است:[نمایش]
سامان جان خونسرد باش.

ایشان که چیزی نگفتند. ایشان آزادند که هر چه را دوست دارند، داشته باشند. آقای طاهری هم البته میتوانند برنامه‌هایشان را مطابق میل خودشان بسازند. سوءتفاهم از آنجا پیش آمد که ما به اشتباه فکر کردیم که میتوانیم در مورد برنامه‌ها نظر بدهیم که خُب دیگر حداقل من نخواهم داد.

لطفا خونسرد باش که کاسه کوزهٔ کسان و مسائل دیگر را سر هم نشکنیم. اینجا همه آزادند که نظر خودشان را داشته باشند و احترام دیگران باید حفظ بشود.

من خواهش میکنم که لطفا بحث را بزرگتر از آنچه هست نکنیم و جو ایرماگ را سالم نگه داریم.

با تشکر از همگی و پوزش من از همهٔ دوستان.

ایلیا

ایلیا جان مطمئنم که تو بهتر میدانی چرا آتش بر وجودم برافروخته شد. با این همه من هم از همه کسانیکه احیانا از نوشته ام ناراحت شدند عذرخواهی میکنم بخصوص آقای طاهری.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Amir_S » 31 اکتبر 2014, 18:48

sdtaheri نوشته است:[نمایش]
Amir_S نوشته است:[نمایش]
اما از اون طرف کاملا با ایلیا و بقیه دوستان موافقم که این حق رو داشته باشند که در مورد یه محصول نظر و پیشنهاد صادقانه ـشون رو مطرح کنند و نحوه پاسخ جناب طاهری رو در مورد پیشنهاداتی که روی کی‌بورد‌شون مطرح شد و بویژه این موضوع خاص، در شان فرهنگی که امروز و در دید خواننده‌‌های این تاپیک نماینده‌ش هستند، نمی‌دونم!

در مورد بخش اول نوشته‌ی شما هم واقعاً با شما موافقم.
من در رابطه با کیبورد آیا با کسی بدرفتاری کردم؟! واقعا یادم نمیاد!

نمی‌دونم اسم‌ش بدرفتاری‌ه یا نه! اما مضامینی مثل "حرفم رو در اون مورد زدم و دیگه جای بحثی وجود نداره" یا " اون چیزی که الان به فکر شما رسیده، من چند ماه براش وقت گذاشتم" حتی در فرهنگی به "شورا" امر نکرده باشه هم چندان زیبا نیست… چه بسا که نتیجه‌ای که شما با ما‌ه‌ها و بلکه سال‌ها وقت گذاشتن، بهش رسیدید، اون چیزی نباشه که مشتری شما از محصولی که می‌خره انتظار داره… و بلکه اون نیاز رو خیلی قبل‌تر از شما احساس کرده باشه! و حتی بعید نیست که همون ایده‌ای که در لحظه به ذهن یه منتقد رسیده، از حاصل سال‌ها وقت گذاشتن شما با ارزش‌تر باشه…
مثال‌ش رو هم از قضا تو همین دنیای IT کم نداریم… از ویندوز انقلابی ویستا بگیرید تا stylus که تا چند سال پیش از دید همه دنیا بهترین وسیله ارتباطی برای نمایشگر های کوچیک بود.
پ.ن: این رو توضیح رو هم (برای رفع سو تفاهم های احتمالی) لازم می‌دونم اضافه کنم که: اصلا مهم نیست موقع نوشتن اون مطالبی که من مضامین بالا رو از اونا برداشت کردم، شما چه منظوری داشتید و برای بیان اون از چه کلماتی استفاده کردید؛ مهم این چیزی‌ه که به من رسیده… مگر غیر از اینه که که اگه شما تو یه جاده کوهستانی رانندگی کنید و صدای رادیو نویزی باشه و قطع و وصل بشه، حتی اگه ترانه محبوب‌تون رو هم پخش بکنه رو اعصاب خواهد بود و خاموش‌ش می‌کنید!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط sadeghi » 01 نوامبر 2014, 16:38

با سلام و درود به همه دوستان هم‌گروه

۱- با خواندن جواب کوبنده و انقلابی یکی از رفقا به نوشته کوتاه خودم فکرکردم بدنیست در شرایط عضویت ایرماگ بنویسند «لطفا با مسلسل وارد نشوید». در هرحال بنده از اقدامات خودم متنبه و آماده هرنوع اعتراف تلویزیونی و غیره هستم. ضمنا برجهای دوقلو رو هم من انداختم.

۲- تعصب چه دینی، چه ضد دینی جایش در یک فروم کامپیوتری نیست. عمده عرض ما همین است.

۳- عنان به میکده خواهیم تافت زین مجلس
که وعظ بی عملان واجب است نشنیدن
وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم
که در طریقت ما کافری است رنجیدن

ایام به کامتان
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط alireza3335 » 01 نوامبر 2014, 23:19

آقای طاهری عزیز،
نمی‌دانم شما به کامنت بنده توجه کرده‌اید یا خیر ولی به نظرم می‌رسد اکثر اذکار و اوراد و اعمال به صورت نسبی وارد شده‌اند و جایگاه مطلقی ندارند. یعنی من که در متون و روایات متقن ندیده‌ام برای روز شنبه حتما باید فلان ذکر را گفت. اصلاً فلسفه وجودی این اذکار (که در داخل خود کلمه «ذکر» معنای آن نهفته است) همان «یادآوری» و «به یاد بودن» است. این آورده شما به این معناست که در روز شنبه باید به یاد این صفت خداوند باشیم و در روزهای دیگر خیر! یعنی محدودیت! البته به نظر می‌رسد که هدف شما از این اذکار موضوع تکان دادن لب و دهان باشد که بسیار کار باطل و بیهوده‌ای برای عموم مردم به شمار می‌آید. چون خود همان حرکت زبان، ذهن را از توجه به معنای حقیقی باز می‌دارد.
اصلاً شما تا به حال فکر کرده‌ای اگر بخواهی همه ادعیه وارد شده برای هر روز را که آقای شیخ عباس قمی در کتابش آورده، بخوانی چقدر از وقت با ارزش انسان را به خود مشغول می‌نماید؟ پس چرا آن‌ها را زیر تقویم نمی‌نویسیم؟! :)
می‌بینید با این مثال‌های بسیار ساده می‌توان فهمید که نباید مثل اکثر حکومت‌های اسلامی همه چیز را از بالا به پایین دید! بلکه خیلی از امور مثل بازار آزاد (!) به خود افراد واگذار شده و آزادی در تصمیم‌گیری وجود دارد.
در نهایت فقط خواستم نگرش دینی شما را تصحیح کرده‌باشم چون این امور است که جوامع را بسیار دچار دین‌زدگی کرده و بعضاً منجر به رنسانس گشته است.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان