انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ایمیل yahoo ناخوانا

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

ایمیل yahoo ناخوانا

پستتوسط مهمان » 31 مارس 2006, 13:16

ایمیل های دریافتی من که مستقیما در یاهو و به فارسی نوشته شده اند، ناخوانا هستند. حتی با تغییر کد به یونی کد unicode-8 نیز موفق نمی شوم. کسی راه حلی بر این مشکل می شناسد؟
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2006, 01:10

تا آنجا که می‌دانم یاهو از متون راست به چپ پشتیبانی نمی‌کند. ظاهراً ایمیل گوگل پشتیبانی می‌کند که در مرحلهٔ آزمایشی است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 01:51

Behnam نوشته است:[نمایش]
تا آنجا که می‌دانم یاهو از متون راست به چپ پشتیبانی نمی‌کند. ظاهراً ایمیل گوگل پشتیبانی می‌کند که در مرحلهٔ آزمایشی است.

متون راست به چپ از جمله فارسی در یاهو، از پی سی به پی سی هیچ مشکلی ندارد. مشکل موقعی پیش می آید که متن فارسی ارسالی را ما در ماک دریافت می کنیم. علامات ؟؟؟؟؟؟ جای تمام حروف را می گیرند. به گمانم mail ماک است که کدها را نمی شناسد. چون که سه چهارم ایرانی های داخل کشور از یاهو استفاده می کنند، ما به غیر از این که این مشکل را باید از طرف سیستم ماک حل کنیم چاره ی دیگری نداریم.
درضمن، گفتی ست که یاهو مسنجر بین دو ماک ، و یا بین ماک و پی سی، کاملا از زبان فارسی پشتیبانی می کند.
آیا نمی شود با تغییر و یا اضافه کردن چند کد در mail, ایراد را برطرف کرد؟
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2006, 03:23

در این صورت راستش نمیدانم چه می‌شود کرد. در تجربهٔ من هم که به مدتی پیش بازمی‌گردد همان علامات سؤال را دریافت می‌کردم. به نظر می‌رسد که یاهو برای متن فارسی از یونیکد استفاده نمی‌کند بلکه از MS cmap 1256 استفاده می‌کند که البته در PC قابل تشخیص است ولی در mail با موتور متن اپل که بر اساس یونیکد است سازگاری ندارد. آیا برای text encoding در میل (Arabic (Windows را برای اینگونه ایمیل ها آزمایش کرده‌ای؟
بعید می‌دانم که اپل را بتوان قانع کرد که برای تطبیق با یک تکنولوژی کهنه شده بیش از این گامی بردارد. اگر همین گزینش نتیجه‌ای نداد، شاید بتوان از اپل خواست که آن را اصلاح کند تا کارا باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 12:39

بهنام عزیز
تمام کدهای موجود در ماک را امتحان کردم. نشد. thunderbird را نیز آزمایش کردم. باز همین درد! نمی دانم یاهو از چه کدی برای ایمیل فارسی استفاده می کند. من با هیچ کدام از کدهای موجود در mail و thunderbird از جمله تمام یونی‌کدها (۸، ۱۶، ۳۲ ) و تمام arabic ها حتی windows 1256 موفق نشدم.
آیا برای ایمیل و مسنجر یاهو از کدهای متفاوت استفاده می کند؟ با عقل جور درنمی‌آید !!!
ق.خ
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 آوریل 2006, 13:09

فعلا یه روش به نظرم میرسه که شاید مفید باشه:
۱. نامه را از داخل mail انتخاب کرده، برای Text Encoding گزینه Automatic رو انتخاب کنید و Option+Command+P را بزنید. اگر فایده‌ای نداشت:
[left]Command + ][/left]
تا به حالت قبلی برگرده.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 14:59

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
فعلا یه روش به نظرم میرسه که شاید مفید باشه:
۱. نامه را از داخل mail انتخاب کرده، برای Text Encoding گزینه Automatic رو انتخاب کنید و Option+Command+P را بزنید. اگر فایده‌ای نداشت:
[left]Command + ][/left]
تا به حالت قبلی برگرده.
موفق باشید

این را نیز امتحان کردم نشد. نمایش متن به صورت pdf نیز میسر نیست. به گمانم باید این موضوع را به اپل اطلاع داد.
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2006, 15:09

Anonymous نوشته است:[نمایش]
تمام کدهای موجود در ماک را امتحان کردم. نشد... تمام arabic ها حتی windows 1256 موفق نشدم.
آیا برای ایمیل و مسنجر یاهو از کدهای متفاوت استفاده می کند؟ با عقل جور درنمی‌آید !!!
ق.خ

حالا که همه چیز را آزمایش می‌کنی، این را هم آزمایش کن:
فانت دیفالت Mail را X Zar انتخاب کن. مشکل با فانت‌های اپل این است که برای ویندوز ساخته نشده اند و اطلاعات لازم را برای cmap 1256 در اختیار نمی‌گذارند. (البته این یک حدس است) فانت‌های ویندوز هم که آن را دارند، روی ‌Mail حروفچینی نمی‌شوند چون AAT ندارند. X Zar هر دو را دارد و اگر با آن هم نتیجه ای نگرفتی، دستکم می‌توان نتیجه گرفت که مشکل از فانت نیست.
من تعجب نمی‌کنم اگر یاهو مسنجر که جوان تر از ایمیل یاهو است، از تکنولوژی مدرن‌تری استفاده کرده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 15:55

بهنام،
x zar نیز مشکل گشا نشد ! عجب گیری افتاده ایم. من هر روز ده ایمیل فارسی نوشته شده در یاهو دریافت می کنم و هر بار مجبورم برم سر pc و ویندوز. خدا می داند چقدر دلم می خواست می توانستم طلاقنامه این بیل گیتز را بدهم دستش و بفرستم خانه‌اش !!!!
ق.خ
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2006, 16:31

Anonymous نوشته است:[نمایش]
من هر روز ده ایمیل فارسی نوشته شده در یاهو دریافت می کنم و هر بار مجبورم برم سر pc و ویندوز.

در این صورت تو بهترین کاندیدا برای تهیهٔ یک گزارش مبسوط این مشکل برای اپل هستی! اگر حوصلهٔ تهیهٔ چنین باگ ریپورتی را داشتی، یک کپی هم بطور خصوصی برای من بفرست تا آن را برای کسانی که در اپل می‌شناسم بفرستم. اگر به انگلیسی هم نباشد به فارسی بنویس. من برایشان ترجمه خواهم کرد.
راستی آیا تو ایمیل یاهوی فارسی را روی مرورگر درست دریافت می‌کنی؟ با زر یا بدون زر؟ کدام مرورگر؟ و چه گزینش هائی در مورد encoding و قلم بکار می‌بری تا متن فارسی را درست ببینی؟ اینها جزئیاتی است که در یک باگ ریپورت می‌تواند برای آنها هدایت کننده باشد.
برای تهیهٔ گزارش عجله نکن. هرچیزی را که به عقلت می‌رسد سر فرصت آزمایش کن و فرایند و نتیجه را در گزارش بگنجان.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 18:32

چند وقت پیش این مشکل را برای اپل گوشزد کردم ( به فرانسه). اگر خواستی دنباله آنرا بگیری، داستان خلاصه وار به این صورت است :
- برای خوانش ایمیل، من از مرورگر استفاده نمی کنم. از نرم افزار mail و یا thunderbird و به صورت دانلود شده روی کامپیوتر استفاده می کنم.
- این ایمیل های دریافتی اگر روی پی سی و با outlook express ( و یا هر نرم افزار دیگر ) نوشته شده باشند، برایم خوانا می شوند. اگر روی مرورگر internet explorer و روی سایت یاهو ( به صورت on line ) نوشته شده باشند، ناخوانا خواهند بود.
برای جواب آخرین سئوالت : ایمیل یاهوی فارسی با مرورگر مثلا سفری روی سایت یاهو با کد arabic windows خواناست ( اوف !!!) اما همین میل فارسی یاهو روی سایت شرکت ایمیل من ( که یاهو نیست !!! ).... جوابش را پنج دقیقه دیگر برات می نویسم. باید امتحان کنم.
مهمان

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 18:39

بسیار خوب.
اگر گزارشت به فرانسه مفصل‌تر از این است، یک کپی آن را برایم بفرست. je me debrouille!
مهمان

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 18:42

بهنام
جواب آخرین تکه از مطلب بالا نیز مثبت است، و به شرط انتخاب کد arabic windows. یعنی اینکه یاهو انحصارا از این کد برای فارسی استفاده می کند.
چطور می تونیم این arabic windows را به کدهای میل ماک اضافه کنیم ؟
مهمان

پستتوسط مهمان » 01 آوریل 2006, 19:18

پس قضیه شاید ساده تر از این حرفها باشد. میل arabic windows دارد. ظاهراً عمل نمی‌کند. شاید این تنها چیزی باشد که باید به اپل اطلاع داد.
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 آوریل 2006, 19:23

ضمناً مهمانان ناخواندهٔ آخرین بنده بودم که فراموش کردم خودم را ثبت کنم!
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 48 مهمان