انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

NeoOffice جدید و زبان فارسی ؟؟

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پستتوسط GK » 03 ژوئیه 2006, 20:25

Behnam نوشته است:[نمایش]
خیلی ممنون ق (امیدوارم اشکالی نباشد که تو را بطور خودمانی ق بنامم!)

نه بهنام عزیز
نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه موجب شادی‌ام نیز می‌شود. بهتر بگویم حتی : مثل مردم که هر روز می‌روند سر کار، من هر روز می‌روم به جستجو و دریوزگی دوست...
شاد و سرخوش باش.
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ahmad » 03 ژوئیه 2006, 22:08

احمد و علی عزیز، این دیگر دست شما را می‌بوسد! چون منکه روی نئوآفیس اصلاً کار نکرده‌ام.

اول در جواب دوست عزیز بهنام

نئوآفیس از موتور متن اپل   و  ATSUI برای نمایش متن فارسی استفاده می‌کند با این تفاوت که امکان کشیده را نیز بشکل ابتدائی (primitive) به آن اضافه کرده‌اند. من چند بار برای تحت فشار قرار دادن Redlers عکسهائی در نئوآفیس گرفته و مسئلهٔ کشیده و عدم پشتیبانی ملل از آنرا برای آنها گوشزد کرده‌ام، که البته تا بحال نیز نتیجه‌ای نبخشیده.

اما در جواب دوستمان ق.خ

بله دوست عزیز کاملا حق با شما است نئوآفیس در هنگام وارد کردن متون حاوی پرانتز، گیومه، آکلاد و ... آنها را وارونه نشان می‌دهد. این مسئله در مورد ویرایش این علائم در خود نئوآفیس البته چنانکه دوستمان علی ص. نیز اشاره کرده‌اند مشکلی ایجاد نمی‌کند و این مشکل فقط در هنگام وراد کردن متنی که در نرم افزارهای دیگر مثلا TextEdit  تدوین شده‌اند بروز می‌کند. من در این مورد گزارشی تهیه کرده‌ام که امشب آنرا برای آنها ارسال می‌کنم. این مشکل همان داستان قدیمی mirroring است که من و بهنام با توسعه دهندگان سفاری و ملل مدتها سر آن چانه زده‌ایم و خوشبختانه در آن موارد نیز  نتیجه داده است.   بطور خلاصه اگر شما متنی فارسی که حاوی این علائم باشد را در TextEdit بنویسید و سپس آنرا به صیغهٔ RTF ذخیره کنید و سپس آنرا در نئو آفیس باز کنید این مسئله را به سادگی مشاهده خواهید نمود. به تصویر ضمیمه توجه شود.

احمد
پیوست‌ها
Mirroring error.jpg
Mirroring error.jpg (53.91 KiB) - بازدید 13600 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 03 ژوئیه 2006, 22:54

Ahmad نوشته است:[نمایش]
این مسئله در مورد ویرایش این علائم در خود نئوآفیس البته چنانکه دوستمان علی ص. نیز اشاره کرده‌اند مشکلی ایجاد نمی‌کند و این مشکل فقط در هنگام وراد کردن متنی که در نرم افزارهای دیگر مثلا TextEdit  تدوین شده‌اند بروز می‌کند.
احمد

TextEdit در این مورد درست عمل می‌کند. حال کنجکاوم که بدانم که تایپ این علائم آینه‌ای در خود نئوآفیس در چه شرایطی درست به نمایش درمی‌آیند؟ آیا همان کلید مثلاً پرانتز راست که در TextEdit کلید مناسب برای تولید پرانتز راست (این) پرانتز است، در نئوآفیس هم پرانتز راست را تولید می‌کند؟ در غیر اینصورت نباید به «نمایش» درست پرانتزها و دیگر علائم آینه‌ای در نئوآفیس اعتماد کرد زیرا برای نمایش درست، کلید و کُد نادرست بکار رفته است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئیه 2006, 00:19

این مسئله در مورد ویرایش این علائم در خود نئوآفیس البته چنانکه دوستمان علی ص. نیز اشاره کرده‌اند مشکلی ایجاد نمی‌کند و این مشکل فقط در هنگام وراد کردن متنی که در نرم افزارهای دیگر مثلا TextEdit  تدوین شده‌اند بروز می‌کند.
احمد

TextEdit در این مورد درست عمل می‌کند. حال کنجکاوم که بدانم که تایپ این علائم آینه‌ای در خود نئوآفیس در چه شرایطی درست به نمایش درمی‌آیند؟ آیا همان کلید مثلاً پرانتز راست که در TextEdit کلید مناسب برای تولید پرانتز راست (این) پرانتز است، در نئوآفیس هم پرانتز راست را تولید می‌کند؟ در غیر اینصورت نباید به «نمایش» درست پرانتزها و دیگر علائم آینه‌ای در نئوآفیس اعتماد کرد زیرا برای نمایش درست، کلید و کُد نادرست بکار رفته است.

بہنام جان
در هنگام تایپ متن هردوی این برنامه به یکسان عمل می‌کنند. فقط در هنگام import کردن متن تایپ شده در دیگر برنامه‌هاست که نئوآفیس این علائم را وارونه می‌کند.

احمد

نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Behnam » 04 ژوئیه 2006, 00:37

احمد عزیز ممنون از توضیحات
ولی این خیلی عجیب است. معمولاً در import کردن یک متن، هیچ تغییری در کُدهای موجود در متن صورت نمی‌پذیرد. کُدهای درون یک متن همیشه همان کُدهائی هستند که در وهلهٔ اول توسط صفحه‌کلید به آن وارد شده‌اند. به عبارت دیگر پرانتز سمت راست در متن راست به چپ که کُد آن U+0028 است پس از import کردن از TextEdit به نئوآفیس همان U+0028 باقی می‌ماند.
طبق آنچه که گفته‌ای، اگر در نئوآفیس در متن راست به چپ کُد U+0028 مستقیماً تایپ شود به درستی بصورت پرانتز سمت راست به نمایش درمی‌آید ولی اگر همان کُد از TextEdti وارد شود بصورت معکوس به نمایش درمی‌آید. این خیلی عجیب است.
خدا نمیدانم پدر مخترع کُدهای آینه ای را چه کند که اینهمه دردسر پیش آورده است!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Samadi » 04 ژوئیه 2006, 00:41

سلام به دوستان، سه ساعت سر میزم نبودم، شما بدر این بحث رو بدون من در آوردید.
فقط برای پشتیبانی از صحبتهای احمد این یک نمونه از متنی است که من با نئو آفیس و با قلمهای بهنام نوشته‌ام و هیچ مشکلی ندارم
پیوست‌ها
Bild 3.png
Bild 3.png (44.84 KiB) - بازدید 13575 بار
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط GK » 04 ژوئیه 2006, 00:45

علی صمدی عزیز
حالا لطف کنید همین آزمایش بالا را با دو قلم arial & Times New Roman در نئوآفیس انجام دهید.
این دو قلم مذکور پیش من ( ماک اینتل ) پارنتزها و گیومه‌ها را وارونه می‌زند.
ق.خ
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئیه 2006, 00:48

احمد عزیز ممنون از توضیحات
ولی این خیلی عجیب است. معمولاً در import کردن یک متن، هیچ تغییری در کُدهای موجود در متن صورت نمی‌پذیرد. کُدهای درون یک متن همیشه همان کُدهائی هستند که در وهلهٔ اول توسط صفحه‌کلید به آن وارد شده‌اند. به عبارت دیگر پرانتز سمت راست در متن راست به چپ که کُد آن U+0028 است پس از import کردن از TextEdit به نئوآفیس همان U+0028 باقی می‌ماند.
طبق آنچه که گفته‌ای، اگر در نئوآفیس در متن راست به چپ کُد U+0028 مستقیماً تایپ شود به درستی بصورت پرانتز سمت راست به نمایش درمی‌آید ولی اگر همان کُد از TextEdti وارد شود بصورت معکوس به نمایش درمی‌آید. این خیلی عجیب است.
خدا نمیدانم پدر مخترع کُدهای آینه ای را چه کند که اینهمه دردسر پیش آورده است!

بہنام عزیز و سایر دوستانی که این بحث را دنبال کرده‌اند.

من قادر نیستم که این مشکل را دوباره تولید کنم (Reproduce). همان فایلی را که با آن مشکل داشتم را دوباره باز کردم و این بار تمام علائم درست نمایش داده می‌شوند. برای احتیاط فایل جدیدی را تولید کرده و در نئوآفیس باز کردم آنرا نیز درست نمایش می‌دهد. اگر در دفعهٔ اول عکس نگرفته بودم فکر می‌کردم که دچار توهم شده‌ام ولی با توجه به عکسی که پست کردم این مسئله نیز منتفی است. خوب است که دیگر دوستان نیز تست کنند و نتیجه را در همینجا گزارش نمایند.
اگر این مشکل را نتوانیم بازتولید کنیم من مجبورم که صحبت‌های قبلی خود را پس بگیرم. خوب شد که عجله بخرج ندادم و گزارش را تا این لحظه به توسعه‌دهندگان این برنامه ارسال نکردم.

احمد 
آخرین ویرایش توسط Ahmad on 04 ژوئیه 2006, 00:57, ویرایش شده در 2.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ali.Samadi » 04 ژوئیه 2006, 00:50

من فقط آریال رو دارم و با اون پارانتزها درستند.
پیوست‌ها
Bild 4.png
Bild 4.png (15.05 KiB) - بازدید 13567 بار
Ali.Samadi

پستتوسط Ali.Samadi » 04 ژوئیه 2006, 00:53

احمد عزیز،
من هم حالا این کار رو کردم وهیچ مشکلی نداشتم
Ali.Samadi

پستتوسط Ahmad » 04 ژوئیه 2006, 00:56

مرسی علی جان

البته صحبت بیشتر در مورد نوشتن متن در TextEdit  بود سپس ذخیرهٔ آن و آنگاه  باز کردن آن در برنامهٔ نئوآفیس و گرنه وارد کردن و ویرایش متن در خود نئوآفیس از ابتدا نیز مشکلی نداشت.

ولی از آنجا که من نمی‌توانم این مشکل را بازتولید کنم راهی نمانده بجز پس گرفتن صحبت‌هایم.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط GK » 04 ژوئیه 2006, 01:06

این هم نتیجه‌ی آزمایش من ( شرمنده از این همه گرفتاری که تولید می کنم )
سه قلم پائین به ترتیب arial Times New Roman و Geeze Pro هستند
پیوست‌ها
Capture_1.png
Capture_1.png (14.38 KiB) - بازدید 13559 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط مهمان » 04 ژوئیه 2006, 01:20

مرسی علی جان

البته صحبت بیشتر در مورد نوشتن متن در TextEdit  بود سپس ذخیرهٔ آن و آنگاه  باز کردن آن در برنامهٔ نئوآفیس و گرنه وارد کردن و ویرایش متن در خود نئوآفیس از ابتدا نیز مشکلی نداشت.

ولی از آنجا که من نمی‌توانم این مشکل را بازتولید کنم راهی نمانده بجز پس گرفتن صحبت‌هایم.

احمد

احمد جان من هم دقیقا همین کار رو کردم که تو گفتی و به مشکلی بر نخوردم.
مهمان

پستتوسط مهمان » 04 ژوئیه 2006, 01:21

ق خ تو این ها را در Text Edit نوشته و سپس در نئو آفیس باز کردی؟
مهمان

پستتوسط GK » 04 ژوئیه 2006, 01:22

Anonymous نوشته است:[نمایش]
ق خ تو این ها را در Text Edit نوشته و سپس در نئو آفیس باز کردی؟

نه.
مستقیم در نئوآفیس
GK
مدیر بازنشسته

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 49 مهمان