انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

NeoOffice جدید و زبان فارسی ؟؟

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پستتوسط GK » 05 ژوئیه 2006, 01:21

پس علی جان
لطف کنید این قلمها را برام بفرستید تا روی ماک اینتلی امتحان کنم. ایمیلم را که دارید.
ممنون.
من هم مثل بهنام سر نخ امور داره از دستم میره !!! مشکل ما قلمهای ویندوزی روی نئوآفیس بود دیگه، نه !!!!!؟
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2006, 01:55

کار نخواهند کرد چون مثل XW Zar هستند. آیا XW Zar روی کامپیوترت، مثلاً در نئوآفیس کار می‌کند؟
نه مشکل قلم‌های ویندوز نبود! مشکل علائم آینه‌ای بودند. قلم‌های ویندوز به عنوان وسیله‌ای برای یکی از آزمایشات روی نئوآفیس مطرح شد که قلم‌های برنا هم برای این امر تکافو می‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2006, 04:09

GK نوشته است:[نمایش]
دم بهنام گرم !!!
قلم زرش تنها قلمی‌ست که نئوآفیس درست نمایش می‌دهد

این قضیه را از قلم انداخته‌بودم. این کدام زر است؟ همانی که به همراه XW Zar می‌آید؟ اگر اینطور است باید کل قضیه را دویاره از صفر شروع کنیم چون این با تئوری کاربرد موتور متن OS جور در نمی‌آید. مگر همین قلم در TextEdit مک اینتلی تو بصورت حروف نچسبیده ظاهر نمیشد؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 ژوئیه 2006, 11:12

ق.خ جان دارم فانتها رو براتون میفرستم.
بهنام جان برای اینکه به همین نتیجه‌ای که من رسیدم برسی کافیه یه فانت لاتین با ظاهر خاص که پرانتز کاملا منحصر به فردی داشته باشه انتخاب کنی و متن فارسی رو انتخاب کرده و اون فانت لاتین رو براش انتخاب کنی. اونوقت می‌بینی متن فارسی به ظاهر جیزه درمیاد اما پرانتزها همچنان از فانت لاتین هستند.
درمورد مشکل XW Zar در Safari و TextEdit در مکهای اینتلی هنوز به نتیجه‌ی دقیقی نرسیده‌ام اما وقتی Webkit.app می‌تواند با ATSUI موجود درست نمایش دهد پس شاید اشکال از ATSUI نیست؟
راستی ق.خ جان شما بعد از نصب بروزرسانی ۱۰.۴.۷ فانت XW Zar را داخل TextEdit امتحان کردید؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 05 ژوئیه 2006, 11:28

دوستان
من یک آزمایشی کردم که این پائین برایتان می گذارم. خود نتیجه‌گیری تکنیکی از آن بکنید :
با فرض اینکه نئوآفیس دو قلم آریال و تایمز نیو رمان را دقیقا ز مایکروسافت نگرفته است، این دو قلم را از روی کامپیوترم پاک کرده و همان دو قلم را از سی دی microsoft office برداشتم و جایشان گذاشتم. و بعد این ها را در نئوآفیس آزمایش کردم.
قلمها به ترتیب زر بهنام ، آریال بیل گیتس، تایمز نیو رمان بیل گیتس، و ایکس زر بهنام هستند.
در ضمن بهنام، هیچ کدام از این چهار قلم در TextEdit درست عمل نکردند.
ق

آره علی جان، دو روز است که بروزرسانی ۱۰.۴.۷ را انجام دادم و... راضی نیستم ( نظم دکان مرا کلی به هم زده !!!)
پیوست‌ها
Capture_2.png
Capture_2.png (13.75 KiB) - بازدید 8919 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 05 ژوئیه 2006, 11:42

ممنون علی جان بابت ارسال قلم‌ها. این هم نتیجه‌اش در نئوآفیس :
پیوست‌ها
Capture_3.png
Capture_3.png (9.24 KiB) - بازدید 8914 بار
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 05 ژوئیه 2006, 14:13

دوستان
پس راه حل مشکل قلم های مذکور با نئوآفیس را عجالتا می شود اینطور خلاصه کرد :
برای اینکه در تبادلات متون فارسی با دیگر کاربران پی سی که اغلب با آریال و تایمز نیو رمان می نویسند، دچار مشکل نشوید، این دو قلم را در کتاب فونت های خود حذف کنید. از علی آقای گل و بلبل بخواهید نمونه ی «مکینتاش شده» آنها را برایتان بفرستد. نصبشان بکنید جای همان حذف شده ها. پایان دردسرها و سردردها :lol: :lol:
یا قمر بنی هاشم !!!!
ق
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 05 ژوئیه 2006, 14:36

خوشحالم که کار ق راه افتاد ولی این مشکل ما را حل نکرد که سر در بیاوریم نئوآفیس در کاربرد موتور متن چگونه عمل می‌کند.
شاید بهتر باشد منتظر شویم تا وقتی که واقعاً باگ قابل بازتولیدی را در عملکرد نئوآفیس تشخیص دهیم. بهر حال باید همه چیز را از صفر شروع کرد!
اما علی جان در مورد نقش پرانتز در فانت غیر فارسی با متن فارسی، این اصلاً مهم نیست که پرانتز از کدام فانت می‌آید. مهم این است که در متنی که نوشته ای -هرچه هست و به هر زبانی که هست- پرانتز چپ در ltr پرانتز چپ است و همان پرانتز در rtl پرانتز راست.
برای آزمایش این امر متنی را -به هر زبانی- در ltr در پرانتز بگذار. پرانتز چپ را به رنگ آبی در بیاور و پرانتز راست را به رنگ قرمز. حالا کل متن را به rtl بدل کن. اگر موتور متن درست عمل کند، حروف لاتین در هر شرایطی در سمت راست یکدیگر می‌نشینند و حروف فارسی در سمت چپ یکدیگر ولی پرانتزها -از هر فانتی که منشأ گرفته باشند- جهت معکوس میگیرند که اگر رنگ شده باشند برایت مشخص خواهد بود.
حالا باید بروم. تا بعد!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 06 ژوئیه 2006, 00:42.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 05 ژوئیه 2006, 16:06

بهنام جان اینطور که من فهمیدم جهت (Direction) متن در جهت پرانتزها تاثیری ندارد. بلکه زبانی که موقع تایپ پرانتزها انتخاب شده است جهت آنها را مشخص می‌کند. اگر پرانتزها فارسی باشند در هر Direction به همان جهت خواهند ماند.مگر اینکه آخرین کاراکتر یک خط باشند.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 06 ژوئیه 2006, 01:10

خب دست کم می‌توان نتیجه گرفت که برخلاف تصور اولیه‌ام نئوآفیس موتور متن یونیکدی ندارد. با OpenType هم کار نمی‌کند و فقط با فانت های AAT کار می‌کند ولی برخلاف TextEdit فانت های سری جدید ایکس را با OT اشتباه نمی‌گیرد. (روی مک اینتلی)
تا زمانی که از فانت مناسب استفاده شود، ظاهراً در پرانتزها هم مشکلی پیش نمی‌آید.
نماد کاربر
Behnam

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 41 مهمان