انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

از همترازی و صفحه‌بندی متون فارس

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

از همترازی و صفحه‌بندی متون فارس

پستتوسط مهمان » 03 فوریه 2006, 12:46

برخی از مشخصات متون فارسی از قبیل همترازی خطوط و عبارات تحریر شده در متن با ‌bold و italic نشان داده نمی‌شوند. کسی راه حلی برای این امر دارد؟
مهمان

پستتوسط مهمان » 03 فوریه 2006, 14:00

منظور از اشکال بالا انحصارا در سفری ۱۰.۴ است.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 فوریه 2006, 14:08

با چه برنامه‌ای؟ با Safari؟ نسخه‌های اخیر مشکل bold رو حل کردن. مشکل همترازی هم در نسخه‌های بعدی حل میشه. در مرورگرهای Mozilla مثل Camino و Firefox فکر میکنم دلیل مشکلشون اینه که پیشفرض از Lucida Grande استفاده می‌کنن و اون برای فارسی ناقصه.
مشکل italic هم دلیلش اینه که فونت جیزه(Geeza Pro) مثل اینکه italic نداره.
بنابراین بیشتر مشکل از فونت هست تا برنامه‌ها.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 03 فوریه 2006, 15:34

سلام
من با Firefox همترازی متن را دارم ولی bold & italic ندارم. با safari همترازی متن و italic را ندارم ولی bold هست. در هر دو مورد٫ تعویض قلم نیز توفیری ندارد.
راستی چرا در مورد نصب ویندوز روی مک‌های جدیداینتل انجمن بحث و گفتگو راه نمی‌اندازید؟ بازارش بس داغ است.
شاد و سرخوش باشید
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 فوریه 2006, 15:50

سلام،
میدونم Camino و Firefox مشکل همترازی ندارن منظورم bold و italic بود. اگر قلمهای مایکروسافت(نسخه سازگار با مک که برای دریافتشون باید به من ایمیل بفرستید) رو نصب کنید برای Safari دیگه مشکل italic نیست.
درمورد نصب ویندوز روی مکهای جدید فعلا فقط یک تاپیک داریم که اونم اخیرا فعال نیست برای همین هنوز زوده که یه بخش جداگانه برای این منظور ایجاد کنیم.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 03 فوریه 2006, 15:56

الان که دوباره نگاه کردم دیدم نسخه تبدیل شده فونتهای مایکروسافت فقط regular و bold دارن!
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 04 فوریه 2006, 04:57

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
الان که دوباره نگاه کردم دیدم نسخه تبدیل شده فونتهای مایکروسافت فقط regular و bold دارن!
موفق باشید

اگرچه شاید گهگاه فانتهای خمیده (ایتالیک) برای خط فارسی و عربی یافت شوند، ولی این فُرم سنتآٔ معمول نبوده و رایج نیست زیرا سابقه‌ای در خطاطی فارسی ندارد و صرفاً برداشتی است از کاربرد آن در خطوط لاتین.
سری ایکس دارای فرم خمیده است ولی برای ویندوز قابل استفاده نیست. سری بعدی ایکس که با ویندوز هم سازگار خواهد بود باید برای صفحه پردازی در اصل صفحات وب با این فرم مورد استفاده قرار گرفته شده باشد تا مراجعه کنندگان به این صفحات وب (در صورت داشتن فانتهای ایکس) آن را بصورت خمیده مشاهده کنند.
گمان نمی‌کنم که فعلاً کسی در صفحات وب کنونی از خمیده استفاده کرده باشد تا در فایرفاکس با سفری بصورت خمیده مشاهده بشود یا نشود.
مهمان

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 50 مهمان