انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ایمیل‌های فارسی در برنامه‌ی Mail

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

ایمیل‌های فارسی در برنامه‌ی Mail

پستتوسط GK » 28 اکتبر 2011, 16:27

با سلام به دوستان
ایمیل‌های فارسی که از سیستم ویندوز می‌آیند روی سرور، یاهو یا گوگل، درست از راست به چپ نمایش داده می‌شوند اما بعد از واریزی در Mail
جهت عوض کرده و به صورت دیفالت از چپ به راست هستند. تغییر جهت دستی متن همیشه آسان نیست
آیا کسی از دوستان راه چاره‌ای برای این دارد که به صورت اتوماتیک، متن‌های فارسی نمایش از راست به چپ داشته باشند؟
شاید نیز دوستان برنامه‌نویس بتوانند با برنامه‌ی کوچکی از قبیل javascript مشکل را حل کرده و خیال ما را تا ابد راه سازند!!!!
ممنون پیشاپیش
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

Re: ایمیل‌های فارسی در برنامه‌ی Mail

پستتوسط AliGhz » 28 اکتبر 2011, 16:36

سلام. من که تا به‌حال از این بابت مشکلی نداشته‌ام. یعنی mail متن فارسی را به‌درستی از راست به چپ نمایش می‌دهد (اگر متن ارسالی، راست به چپ چیده شده باشد.) در تنظیمات هم نگاه کردم، ظاهرا چیز خاصی برای این کار نبود.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط GK » 28 اکتبر 2011, 16:51

سلام علی جان
متن فارسی از راست به چپ، از مک به مک، و حتی مثلا از جی‌میل به مک، هیچ ایرادی ندارد
اما کسی که روی جی‌میل ویندوز از راست به چپ نوشته و می‌فرستد، من همیشه از چپ به راست تحویل می‌گیرم
حتی خبر همین جواب تو به پست من باز LTR آمد: :-D :-D
پیوست‌ها
Sans titre.png
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Pooria Azimi » 28 اکتبر 2011, 17:26

من راه‌حلی که می‌شناسم اینه که reply رو می‌زنم تا متن رو «نقل‌قول» بکنه، و بعد Command+A و بعدش Command+Control+Right Arrow! راه تمیزی نیست، اما جواب می‌ده :-)

البته لاین فکر کنم quote ـها رو نشون نمی‌ده (مخفی می‌کنه)، که کمی این کار رو سخت می‌کنه (من هنوز لاین ندارم). اما باز هم می‌شه کپی کرد در TextEdit و جهتش رو عوض کرد!

البته حدس می‌زنم اکثراً مایل نباشند برای خوندن یه ای‌میل ساده همچین کاری بکنن... اما برای من که ای‌میل‌های ۲ خطی پینگلیش رو هم می‌فرستم به behnevis.com و به این خودآزاری‌ها عادت دارم، کار سختی نیست!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 28 اکتبر 2011, 17:59

ای‌میل‌های ایرماگ برای من هم به همین شکل میاد. اما من قبل از ارسال پاسخ قبلی‌ام، در Mail دنبال ای‌میل‌هایی گشتم که می‌دانستم از ویندوز ارسال شده یا خودم از جی‌میل روی ویندوز ارسال کرده بودم. در همۀ این حالت‌ها، اگر متن اصلی راست-به-چپ بوده، در Mail هم به‌درستی راست-به-چپ نشان داده می‌شود (حتی اگر کلمات لاتین داخل متن باشد، اصلا متن به‌هم نمی‌ریزد و در واقع روی Mail، متن ای‌میل‌ها را به همان شکلی می‌بینم که در جی‌میل روی وب؛ غیر از حداقل ایرماگ، که ای‌میل روی جی‌میل کلا راست-به-چپ است و در نتیجه متن انگلیسی پایین ای‌میل را نادرست نشان می‌دهد). از زمان Mail قبلی در اسنولپرد هم همین‌طور بود و مشکلی نداشتم. یک مدت هم که از sparrow استفاده می‌کردم باز هم مشکلی از این بابت وجود نداشت.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Ilia » 28 اکتبر 2011, 18:16

اشكال از فرمت اين ايميل‌هايى است كه از ايرماگ فرستاده ميشود نه از اينباكس جيميل شما. از قرار فرمت اين ايميل‌ها هنوز در phpBB راست به چپ نشده است.

براى بعضى از ايميل‌هاى ديگر هم ممكن است كه باز اشكال از طرف فرستنده باشد. ممكن است كه بجاى راست به چپ، فقط آنرا فلش-رايت كرده باشند. دقت كن ببين كه نقطه آخر خطش سر جايش هست يا نه. اگر نبود يا نداشت، باز اشكال از طرف فرستنده است نه شما.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط GK » 28 اکتبر 2011, 18:24

من فایل‌های سیستم مدل‌های ارسالی را با قلم و جهت متن مورد دلخواهم تغییر داده‌ام. در این باب مشکلی نیست
متن فارسی ارسالی از جی‌میل ویندوز نیز توسط خودم به خودم باز اشکالی ندارد
اما... غالب ایمیل‌های رسیده از ایران، و اکثرا توسط کسانی که دغدغه‌ی این جور چیزها را دارند، روی سرور جی‌میل من، درست نمایش دارند (تمامی علامات اضافی از قبیل نفطه و علامت تعجب و سوال و غیره، همه آخر سطر و سر جای خود هستند) اما وقتی این‌ها را وا می‌ریزم در مک، متن چپ به راست شده و علامات می‌روند اول سطر!!!!

پی‌نوشت : حتی یکی دو بار نیز من متن چپ به راست از آی‌پد و آی‌فون و ... گرفته‌ام ( اگر خوب یادم باشد، مثلا از پوریا یا علی رستگار) :-D :-D
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Ilia » 28 اکتبر 2011, 18:45

قلى جان براى منهم گاهى اين اتفاق افتاده است.

اينكه ميگويى كه وقتى كه در مك ميريزى جهتش عوض ميشود، منظورت وقتيست كه مثلا از براوزر كپى و در برنامه‌اى پيست ميكنى؟ اگر اينطور است، كه البته بايستى مطمئن باشى كه در برنامه مقصد، قبل از پيست فرمت راست به چپ باشد. اگر غير از اين باشد، ديگر عقل من به جايى نميرسد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 28 اکتبر 2011, 18:47

راستى از Paste and Match Style يا كامند آپشن v غافل نشو!
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط GK » 28 اکتبر 2011, 19:02

نه ایلیا جان، منظورم کپی و پست از سفاری و غیره نبود... من با خود mail مک کار می‌کنم. تمام حساب‌هایم، دو سه تا جی‌میل و دو سه تا یاهو ، همه می‌آیند یکجا و اتوماتیک در mail دانلود می‌شوند
مشکل من از تنبلی سرچشمه می‌گیرد : حال و حوصله‌ی command + a و match style و align to right در هر بار را ندارم !!!!! :-D :-D
دوست می‌دارم که سیستم ما osx که این قدر زیبا و مستحکم و عالی‌ و بی عیب است، این «عیب» را نمی‌داشت؛ همین
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Pooria Azimi » 28 اکتبر 2011, 19:23

قلی‌جان من کم‌کم داره شک برم می‌داره که شاید مشکل از شماست... من چندین‌بار شده که ای‌میل‌های شما برام LTR اومده (یه ۶-۷ نمونه‌ش رو pm می‌کنم). الآن در sparrow زدم تمام ای‌میل‌های شما رو نگاه کردم، و دیدم ۲ دسته‌ن: یه عده راست-به-چپ هستند (که بدون مشکل فارسی و انگلیسی مخلوط هستند)، و یه عده چپ-به-راست که دستهٔ دوم، بعضی‌هاشون حروف انگلیسی دارند که چینش رو به هم زده. من از هیچ‌کدوم از مدیران دیگهٔ ایرماگ (در هیچ کدوم از اون conversation ـهای طولانیِ ۱۰۰ پسته!) ای‌میل‌های چپ-به-راست دریافت نکرده‌م. الآن دوباره همه‌شون رو سریع چک کردم.

شاید مشکل از این باشه که سیستم شما فرانسویه؟

--
ادیت: الآن کارآگاه‌بازی‌م گل کرد، و رفتم سورس ۲ ای‌میل شما (که هر دو مخلوط فارسی-انگلیسی بودند، ولی یکی‌شون اشتباه نشون داده می‌شد) رو دقیق‌تر بررسی کردم. انگار هر دو از طریق Mail مک فرستاده شده بودند، پس حدس ذهنیِ من که ممکنه این اشکال در چینش بخاطر فرستاده‌شدن از طریق mail.google.com بوده درست نیست.

Mime-Version: 1.0 (Apple Message framework v1244.3)
Content-Type: multipart/alternative; boundary="Apple-Mail=
...
X-Mailer: Apple Mail (2.1244.3)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GK » 28 اکتبر 2011, 22:29

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
قلی‌جان من کم‌کم داره شک برم می‌داره که شاید مشکل از شماست... من چندین‌بار شده که ای‌میل‌های شما برام LTR اومده (یه ۶-۷ نمونه‌ش رو pm می‌کنم). الآن در sparrow زدم تمام ای‌میل‌های شما رو نگاه کردم، و دیدم ۲ دسته‌ن: یه عده راست-به-چپ هستند (که بدون مشکل فارسی و انگلیسی مخلوط هستند)، و یه عده چپ-به-راست که دستهٔ دوم، بعضی‌هاشون حروف انگلیسی دارند که چینش رو به هم زده. من از هیچ‌کدوم از مدیران دیگهٔ ایرماگ (در هیچ کدوم از اون conversation ـهای طولانیِ ۱۰۰ پسته!) ای‌میل‌های راست-به-چپ دریافت نکرده‌م. الآن دوباره همه‌شون رو سریع چک کردم.

شاید مشکل از این باشه که سیستم شما فرانسویه؟

--
ادیت: الآن کارآگاه‌بازی‌م گل کرد، و رفتم سورس ۲ ای‌میل شما (که هر دو مخلوط فارسی-انگلیسی بودند، ولی یکی‌شون اشتباه نشون داده می‌شد) رو دقیق‌تر بررسی کردم. انگار هر دو از طریق Mail مک فرستاده شده بودند، پس حدس ذهنیِ من که ممکنه این اشکال در چینش بخاطر فرستاده‌شدن از طریق mail.google.com بوده درست نیست.

Mime-Version: 1.0 (Apple Message framework v1244.3)
Content-Type: multipart/alternative; boundary="Apple-Mail=
...
X-Mailer: Apple Mail (2.1244.3)

پوریای عزیز
ایمیل‌های دریافتی راست به چپ و چپ به راست من، معما شد!!!! چرا که همه را، بدون استثنا، از طریق mail می‌فرستم. چرا گاهی ltr گاهی rtl ؟ و برای شما قسم آسمان می‌خورم که هر بار چک کرده و متن را از راست به چپ فرستاده‌ام...!!!
مشکل از نسخه‌ی فرانسوی osx من!؟ چرا که نه. فردا یک نسخه‌ی امریکن انگلیش تمام عیار می‌زنم و نتیجه را اعلام می‌کنم :-D :-D
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط GK » 30 اکتبر 2011, 15:26

با سلام مجدد
پوریا، نصب نسخه‌ی انگلیسی مشکل را حل نکرد.
اینکه متن فارسی وصولی از ویندوز بنا به دلایلی تراز خود را از دست می‌دهد به کنار، درد اینجاست که چرا شما تراز متن راست به چپ مرا چپ به راست دریافت می‌‌کنید!!؟؟
گمان من این که: متن با فرمت html تراز اصلی خود را هیچ وقت از دست نمی‌دهد اما، mail مک متن نوشته شده با text یا با rich text format را به صورت دیفالت تبدیل می‌کند به RTL !!!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Pooria Azimi » 30 اکتبر 2011, 18:29

خوب، من که از Sparrow استفاده می‌کنم چی؟ چرا من بعضی از ای‌میل‌های شما رو LTR دریافت کرده‌م؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GK » 30 اکتبر 2011, 18:43

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
خوب، من که از Sparrow استفاده می‌کنم چی؟ چرا من بعضی از ای‌میل‌های شما رو LTR دریافت کرده‌م؟

... و این برای من معمایی‌ست :-D :-D
چرا برخی از چپ به راست و برخی از راست به چپ!؟؟ درحالی که همه به یک صورت با تراز راست به چپ نگارش می‌شوند!!!
در ضمن، همانطور که قبلا نیز گفتم، وقتی خودم روی ویندوز و با جی‌میل (با همان ip) متن فارسی می‌فرستم، تراز حفظ شده است. ولی ایمیل ویندوزی‌های دیگر با تغییر جهت دستم می‌رسد؛ مگر این که: فرمت آن html باشد.
فکر کنم که sparrow نیز از کدهای سیستم عامل استفاده می‌کند و مطمئنا با آن برنامه مایکروسافت، entourage!? نیز همان خواهد بود
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 26 مهمان