انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیا واژه نامه‌ی مک تلفظ (صوتی) واقعی واژه ها را دارد

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

آیا واژه نامه‌ی مک تلفظ (صوتی) واقعی واژه ها را دارد

پستتوسط meim007 » 29 ژوئیه 2011, 17:42

من دنبال برنامه ای هستم که بتوان با آن با زدن کلید میانبور واژه ها را تلفظ کند. برنامه‌ی Speech خود مک به صورت واقعی تلفظ نمی‌کند این به درد من نمی‌خورد آیا می‌شود چیزی به این برنامه‌ی مک اضافه کرد که واژه ها را با تلفظ واقعی(انسان) بیان کند؟
meim007

پست‌ها : 76

Re: آیا واژه نامه‌ی مک تلفظ(صوتی) واقعی واژه ها را دارد

پستتوسط Behnam » 31 ژوئیه 2011, 19:21

خود مک بهترین صدای Text to Speech خودش را بصورت دیفالت گذاشته است. البته می‌توانی آن را در Universal Access عوض کنی ولی چیزی از آن طبیعی تر نخواهی یافت. خیلی از صداها هم «اسباب بازی» هستند که محض تفریح ساخته شده‌اند (از زمان مک کلاسیک).
فکر نکنم هیچ گوینده‌ای صدای طبیعی داشته باشد. اگر وجود داشت، دست‌کم Stephen Hawking از عهدهٔ خریدنش بر می‌آمد و مجبور نبود از لهجهٔ امریکایی خودش معذرت‌خواهی کند!
اما صدا تنها یک بخش قضیه است. در چیزهایی که دیده‌ام صدای Heather (برای لهجهٔ امریکایی) از همه بهتر می‌آید. ولی درست خواندن متن توسط Heather به نرم‌افزاری بستگی دارد که آن صدا را بکار گرفته است. در این عرصه، هرچه بیشتر پول بدهی چیز بهتری نصیبت می‌شود. ولی کلاً اگر امکان گویش به زبان‌های مختلف و به لهجه‌های مختلف را لازم نداشته باشی معمولاً بسته ارزان‌تر است. ولی بطور رایگان، گمان نکنم چیزی بهتر از دیفالت خود مک گیرت بیاید. کلاً این چیزها برای ویندوز خیلی بیشتر وبهترش باید وجود داشته باشد چون وارد عرصهٔ خدمات تخصصی می‌شود دقیقاً برای کسانی مثل Stephen Hawking. ولی من این را برای مک پیدا کردم.
http://www.convenienceware.com/index.php
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 31 ژوئیه 2011, 21:48

البته فکر کنم منظور meim007، تلفظ دقیق کلمات توسط یک انسان بود. مثل دیکشنری لانگمن برای آیفون (که حجمش حدود هفتصد مگابایته!)، و تمام کلماتی که در اون هستند، توسط یک انگلیسی و یک آمریکائی تلفظ شده اند و از فونوتیک برای "ساخت" تلفظ استفاده نمی کنه. شاید دیکشنری لانگمن برای مک (http://www.pearsonlongman.com/dictionar ... pport.html) هم از همون تلفظها استفاده می کنه - من CD ـش رو داشتم (این CD ـها همراه با کتاب دیکشنری بودند)، اما الآن گم شده و نمی تونم تست کنم.
تا جایی که یادمه برنامۀ واقعاً مزخرفی بود (حتی از سایتش هم زشت تر!)، اما ممکنه تلفظهای واقعی رو داشته باشه و به دردتون بخوره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 31 ژوئیه 2011, 23:22

اتقاقاً اگر تلفظ امریکایی را بخواهی، همین Alex مک خیلی خوب هست. مشکل اصلی تکنیکی intonation است. «آهنگ» گویش. اتفاقاً همین Alex از یک امتحان ابتدایی ولی خیلی مهم با موفقیت بیرون آمد. من پاراگراف زیر را نوشتم و از Alex خواستم که آن را بخواند. هم جملهٔ سوالی را سوالی خواند و هم قبل از آپوستروف مکث کرد.
This is strange. This is strange! This is strange? This is 'strange'.
ولی وقتی از Alex می‌خواهی یک صفحهٔ وِب را برایت بخواند، می‌خواند. تیتر و سر تیتر و متن اصلی و شمارهٔ پاورقی و غیره برایش فرقی نمی‌کند. همه را می‌خواند!
این هم یک جای دیگه که پیدا کردم. این یکی یک نوع سادهٔ آن را برای مک هم دارد ولی عمدهٔ تولیداتش برای ویندوز است.
http://www.naturalreaders.com/index.htm
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 31 ژوئیه 2011, 23:54

تازه دوزاریم افتاد پوریا. منظورت اینه که برای هر واژه یک فایل صوتی داره!
خب لابد همونی که گفتی باید کار رو راه بندازه. این منو یاد صفحه‌های ۴۵ دوری لینگافن انداخت که در دوران مدرسه با آنها کلنجار می‌رفتم ولی از تنبلی هیچ خیری نصیبم نشد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 01 اوت 2011, 15:20

:-) من هم واقعاً به الکس اعتقاد دارم و به نظرم کارش در اکثر موارد عالیه. مثلاً جملۀ زیر رو درست میخونه و یکی رو بعنوان اسم و دومی رو بعنوان فعل تلفظ می کنه:
This is my resume. Let's resume back to interview.

یک نکتۀ جانبی هم اینه که اکثر برنامه هایی که متن رو به گفتار تبدیل می کنند، این کار رو جمله به جمله انجام می دن (یعنی سعی می کنند در یک جمله معنا پیدا بکنند و "حالت" رو بر اساس معنای اون جمله تعیین می کنند). اما Text to speech پیشفرض مکینتاش، پاراگراف به پاراگراف این کار رو انجام می ده. نمیدونم متوجه شده بودید یا نه، اما الکس حتی موقع خوندن جملات طولانی، بعضی وقتها یه مکث طولانی می کنه و نفس تازه می کنه!!

http://www.apple.com/accessibility/macosx/vision.html

---

برای من، پشتیبانی گستردۀ اپل از VoiceOver همیشه خیلی جالب بوده. در ویندوز، برای داشتن همچین امکاناتی باید ده ها هزار دلار خرج کرد (این رو به نقل از سایتهای اینترنتی می گم و هیچ تجربۀ شخصی در این مورد ندارم) - در لاین، VoiceOver باز هم گسترش پیدا کرده و افراد نابینا می تونن بدون کمک هیچ کس، سیستم لاین خودشون رو نصب، تنظیم و حتی recover بکنن! در صفحات زیر اشاره نشده، اما از قضا امکان Reader که در سافاری ۵ اضافه شد، از همه بیشتر به درد افراد نابینا می خوره (با ترکیب اون و VoiceOver، می تونن مقالات و مطالب رو بدن کامپیوتر براشون بخونه):

http://www.apple.com/accessibility/voiceover/
http://www.apple.com/accessibility/voic ... asons.html
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط meim007 » 01 اوت 2011, 20:46

بیشتر برای تلفظ واژه ها می‌خواستم به مانند لانگ من. ولی لانگمن باید کلمه را در برنامش کپی کنی که این دردسر است! ولی برنامه‌ی text to speech تنها با دکمه ای میشه تلفظ آن را شنید. می‌خواستم که برنامه ای که این امکان را دارد پیدا کنم یا بتوان با افزوده ای این را به برنامه ی text to speech اضافه کرد.

برنامه‌ی text to speech تلفظ اش غیر واقعی است ممنون که اینها را معرفی کردید و در این مورد اطلاعات دادید. نگاه میکنم ببینم چقدر تفاوت دارد!
meim007

پست‌ها : 76

Re: آیا واژه نامه‌ی مک تلفظ (صوتی) واقعی واژه ها را دارد

پستتوسط Ilia » 01 اوت 2011, 21:33

فقط در تایید نظر دوستان، اگر لاین را داشته باشید، میتوانید چند صدای بسیار با کیفیت مثل، Jill و Samantha برای زن و Alex و Tom را برای مرد، فعال کنید. لاین بطور پیشفرض با همهٔ این صداهای با کیفیت نصب نمیشود. برای نصب آنها بایستی از طریق کنترل پنل Speech آنها را فعال کنید و برای هر کدامشان یک چیزی حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ مگ را داونلود خواهد کرد.

من صداهای Tom و Samantha را بسیار میپسندم و راستش تلفظ و لهجهٔ انگلیسیشان معرکه است. اینها صدایشان با آن صداهای قدیمی از زمین تا آسمان فرق میکند. Samantha مخصوصا شاهکار است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان