انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

میخوام از Dell سوییچ کنم به MBP سیزده اینچ- چند تا سوال دارم

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

میخوام از Dell سوییچ کنم به MBP سیزده اینچ- چند تا سوال دارم

پستتوسط docfarzad » 13 ژوئیه 2011, 00:24

دوستان من میخوام از Dell Vostro 1520 سوییچ کنم به MBP سیزده اینچ مدل i7 دارش. کاملا تحقیق کردم و با اینکه آشنایی یا Mac نداشتم سعی کردم تو این مدت حتی کار باهاش رو هم اندکی یاد بگیرم. به هر صورت چند تا از سوالام هنوز جواب بی جواب مونده:

1- با توجه به UNIX-based بودن مک و اینکه اونفدر همه گیر نشده هنوز چقدر نیاز به نصب نرم افزار های امنیتی مثل Kaspersky Mac Security Suite هست؟

2- در بین نرم افزار های دفتری (Office و iWork ) کدوم از فارسی پشتیبانی میکنه؟ سافاری که برای نوشتن در صفحات از فارسی پشتیبانی میکنه درسته؟

3- سرعت کپی کردن فایل (فلش دیسک به هارد و در داخل خود هارد) چقدره؟

4- و مهمترین سوالم که خیلی برام مبهم هست: بطور کلی آیا باید همه نرم افزار ها از خود Apple Appstore خریده بشه تا روی مک اجرا بشه؟ (کامل توضیح بدید)

5- شیوه استفاده از نرم افزار های کرک شده چی هست؟ (فقط دانلود و بعد نصب و اجرا کنیم؟ مشکلی پیش نمیاد؟)
یا به این شبوه هست؟ http://www.applestan.com/archives/3583
docfarzad

پست‌ها : 3

Re: میخوام از Dell سوییچ کنم به MBP سیزده اینچ- چند تا سوال

پستتوسط ehs.ehsan » 13 ژوئیه 2011, 01:20

۱-نیازی به آنتی‌ویروس نیست و آپدیت‌های امنیتی خود مک کفایت می‌کند، در هر صورت امنیتی به مراتب بالاتر از ویندوز خواهید داشت.
۲-سافاری و محیط خود مک بله و بسیار هم عالی (همانطور که الان می‌بینید). اما آفیس مایکروسافت فاجعه است و iwork هم در این زمینه جالب نیست. توی ایرماگ در این زمینه زیاد صحبت شده. نسخه خاورمیانه نرم‌افزارهای ادوبی در این زمینه فوق‌العاده هستند.
۳- سرعت انتقال اطلاعات خیلی خوبه، اما این موضوع بیشتر به نوع حافظه شما بستگی داره تا سیستم عامل.
۴- خیر، ابدا
۵- در ایرماگ کپی‌رایت رعایت میشه و پاسخ سوالتون رو اینجا پیدا نمی‌کنید (ولی یواشکی می‌گم بله) .
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Ilia » 13 ژوئیه 2011, 02:00

با تشكر از احسان كه جواب دادند.

در مورد نصب برنامه به راهى كه در آن سايت گفته است، احتمالا اين روش بوده كه مشكل زير را براى يكى از دوستان بوجود آورده بود:
viewtopic.php?f=3&t=2816

اما مانند ويندوز همه رقم راه نصب و بدست آوردن آنها هست. اكثريت كاربران مكينتاش كه در ايران هستند برنامه هايشان را به همين روشها تهيه و نصب ميكنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط docfarzad » 13 ژوئیه 2011, 11:48

پس برای داشتن یک سری نرم افزار دفتری با پشتیبانی فارسی دقیقا چه انتخاب هایی برای نصب رو مک هست؟

جناب ایلیا، با توجه به این تاپیکی که لینکشو دادید. Appstore به این کاربری که به مشکل برخورد کرده پیشنهاد آپدیت نرم افزاری رو داده که کرک شده بوده. یعنی appstore نفهمیده کرک شده هست و خواسته آپدیتش کنه؟ اگر اینطور باشه که یارو میره آپدیت میکنه بعدشم نسخه اصلی میاد رو سیستمش دیگه. مگه میشه؟
docfarzad

پستتوسط javadkh65 » 13 ژوئیه 2011, 18:04

docfarzad نوشته است:[نمایش]
پس برای داشتن یک سری نرم افزار دفتری با پشتیبانی فارسی دقیقا چه انتخاب هایی برای نصب رو مک هست؟

جناب ایلیا، با توجه به این تاپیکی که لینکشو دادید. Appstore به این کاربری که به مشکل برخورد کرده پیشنهاد آپدیت نرم افزاری رو داده که کرک شده بوده. یعنی appstore نفهمیده کرک شده هست و خواسته آپدیتش کنه؟ اگر اینطور باشه که یارو میره آپدیت میکنه بعدشم نسخه اصلی میاد رو سیستمش دیگه. مگه میشه؟

برای فارسی نوشتن در مک بهترین راه استفاده از NeoOffice هست که به تازگی ۱۰ دلار قیمتش شده و البته مثل بقیه نرم‌افزارهای مک نسخه ی پولی اون توی سایت های مختلف مخصوصا تورنت برای دانلود پیدا میشه. آفیس مایکروسافت هم اصلا موافق نیستم فاجعه است و اگر قرار باشه یک نرم‌افزار رو بگم که در مورد فارسی فاجعه کار میکنه اون مجموعه iWork هستش نه MSOffice آفیس مایکروسافت کاملا هم کاربردیه اما بشرطها و شروطها.

در مورد سوال دوم هم اگر یه کمی کلاهتو قاضی کنی متوجه میشی AppStore احمق هست ولی نه اینقدر! نرم افزارهای کرک شده رو برای آپدیت نشون میده ولی آپدیت نمیکنه.
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط AmiN.D » 14 ژوئیه 2011, 11:40

- با توجه به UNIX-based بودن مک و اینکه اونفدر همه گیر نشده هنوز چقدر نیاز به نصب نرم افزار های امنیتی مثل Kaspersky Mac Security Suite هست؟
امتی ویروس لارم نیست هرچند نسخه هایی از نود هم برای مک هست

2- در بین نرم افزار های دفتری (Office و iWork ) کدوم از فارسی پشتیبانی میکنه؟ سافاری که برای نوشتن در صفحات از فارسی پشتیبانی میکنه درسته؟
بنده openoffice رو پیشنهاد میکنم
سافاری و تمام بوزور ها مانند firefox.chorme.ینه بنز کار میکنن
3- سرعت کپی کردن فایل (فلش دیسک به هارد و در داخل خود هارد) چقدره؟
این یه چیز بیشتر سخت افزار یهست مثلا من با pqi20میگیرفتم اما با فلش هایی که برند نیستن به زور10میرسید

4- و مهمترین سوالم که خیلی برام مبهم هست: بطور کلی آیا باید همه نرم افزار ها از خود Apple Appstore خریده بشه تا روی مک اجرا بشه؟ (کامل توضیح بدید)
نخیر..کرک هم نصب میشه..
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط docfarzad » 14 ژوئیه 2011, 12:57

و حالا میخواستم ببینم آیا کلا 13 اینچ اندازه مناسبی هست؟ من تا حالا 15.4 اینچ استفاده میکردم اما حقیقنش یکم بزرگه به نظرم چون من نیاز دارم که توی کلاس روی دسته ی صندلی هم ازش استفاده کنم و توی دانشگاه هم برخی موقع ها. از طرف دیگه هم چون بعضی موقع ها باهاش فیلم یا موزیک ویدنو های 1080 دیدم فهمیدم که بزرک بودن صفحه در این یه مورد مثبت به حساب میاد. 13 و 15 از نظر کیفیت تصویر و راحتی کار تفاوت زیادی دارن؟ شما با توجه به توضیحات کدوم رو پیشنهاد میکنید؟
docfarzad

پستتوسط Ilia » 17 ژوئیه 2011, 03:43

اندازهٔ صفحه بستگی به نیاز و عادت شما دارد. برای بیشتر مردم رزلوشن همین کامپیوترهای ۱۳ اینچی کفایت میکند. اما برای من نکرد.

اما قضیه به آسانی این نیست که پس بروم بجایش یک پانزده اینچی بگیرم. چون هم قیمت و هم وزن پانزده اینچی بسیار بیشتر از ۱۳ است. مکبوک ایر ۱۳ اما رزلوشن بیشتری دارد و همینطور وزن کمتری و همه جا شایعه‌اش هست که بزودی آپدیت هم خواهد شد. من خودم منتظر هستم تا ببینم که آیا مدل جدید آن بزودی می‌آید یا نه و چطور خواهد بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژوئیه 2011, 04:04

به‌نظر من اگر کار شما مثلاً بیشتر با اینترنت و وب‌گردی و ... است، ۱۳ اینچ مناسبه. بعضی سایت‌ها (مثل ایرماگ) که خودشون قاب دارند و در ۱۳ اینچ و ۱۵ اینچ یک‌شکل دیده می‌شن، اکثر سایت‌های دیگه هم جوری هستند که اگر رزولوشن افقی بیشتر از ۱۰۲۴ پیکسل باشه، کاملاً خوب دیده می‌شن.

اما اگر کارهایی که می‌کنید، با برنامه‌هاییه که بزرگی صفحه توشون مزیته (طراحی، برنامه‌نویسی، ...)، ۱۳ اینچ فکر کنم واقعاً اذیتتون کنه. من ۲ ساله مک‌بوک پروی ۱۵ اینچ دارم و وقتی در دانشگاه با مک‌بوکهای ۱۳ اینچ کار می‌کنم، احساس خفگی بهم دست می‌ده!

در ضمن، Mellel برنامه‌ای بی‌نظیر برای تایپ فارسیه و با اطمینان می‌گم، تمام نیازهای تایپ شما رو برآورده می‌کنه (اگر وقت بگذارید و راهنماش رو بخونید و سعی کنید برای خودتون استایل بسازید و با شورت‌کاتهاش آشنا بشید). من الآن بعد از ۵-۶ ماه کار کردن با ملل، جنازهٔ اون رو هم با وُرد ویندوز یا مکینتاش (حتی اگر همین مشکل‌های کوچیکش با فارسی هم برطرف می‌شد) عوض نمی‌کنم (در این مدت من داکیومنت‌های بسیار پیچیده‌ای با ملل ساخته‌م و بسیار عالی از پس این کار براومده). فقط پیشنهادم اینه که حتماً از نسخهٔ ۲٫۸ ـش استفاده کنید (من مدتها از نسخهٔ ۲٫۶ استفاده می‌کردم و امکانات بسیار خوبی که بعداً اضافه شدند رو نداشتم). ورژنینگ ملل کمی عجیبه، و برای همین به‌نظر می‌رسه ۲٫۸ فقط یک Minor update باشه، ولی واقعاً Major update ـه!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان