انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: نرم‌افزارهای تایپ فارسی در مک

پستتوسط hamid914 » 11 آوریل 2014, 02:34

نیما نوشته است:[نمایش]
ممون، استفاده کردم :)
من هم می خوام پایان نامه بنویسم و این اوضاع ویرایشگرها به شدت نگران کنندس. البته لیبره‌آفیس واقعا داره خوب پیشرفت می‌کنه ولی پایداریش خوب نیست. و این عکس‌های بالا هم از پرزنتیشن هستن که نایس آس به کار نمی‌آد.

راستی می‌شه چند صفحه از خروجی نایس آس رو بذاری؟

بله حتماً. این عکس ها از امکان Change Tracking و Show Invisibles برنامه Nisus Writer Pro و خروجی گرفته شده است:
Track Changes.jpg
Track Changes

Invisibles.png
Invisibles

PDF.png
PDF
hamid914

پست‌ها : 17

پستتوسط Pooria Azimi » 11 آوریل 2014, 13:56

بسیار عالی :) من نمیدونم نایسس هم از موتور متن سیستم برای ساخت PDF استفاده میکنه یا خیر - آیا در PDF ـی که ساخته اید امکان انتخاب متن فارسی و کپی کردنش هست، به شکلی که متن کپی شده دقیقاً همونی باشه که وارد شده؟ در خروجی ملل مثلاً اگر "لاتین نویسی" رو کپی بکنیم، چیزی مثل "للاتتیینن ننویسسیی" کپی میشه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط hamid914 » 11 آوریل 2014, 15:18

آقا پوریا توی متن انگلیسی عیناً همون رو کپی می‌کنه. توی متن فارسی با قلم‌های X (مثل XZar) فاصله رو حذف می‌کنه. یعنی: «لاتیننویسی»
ولی با قلم‌های دیگه این مشکل رو نداره.
hamid914

پستتوسط نیما » 11 آوریل 2014, 16:24

بازم ممنون :)
جناب نایس‌آس گرونه :| فک کنم باید با همون لیبره کنار بیام.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Arzhang » 12 آوریل 2014, 01:55

من هم از نایسس استفاده می‌کنم. همه‌ی نرم افزارهایی را که hamid914 اسم برده بود را تجربه کرده‌ام و من هم مثل او نهایتاً به نایسس رسیدم. تنها چیزی که در نایسس من را اذیت می‌کند شکل جدول کشیدن آن است که گاهی من را به سر حد جنون می‌رساند!! بقیه‌اش برایم راضی کننده است به شکلی که به سرم زده شبیه مطالبی که در مورد officeها نوشته‌ام، چیزهایی هم برای آن بنویسم. اما همانطور که گفته شد متأسفانه پی دی افی که می‌سازد همان مشکلات برنامه‌های دیگر را با فارسی دارد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط hamid914 » 15 آوریل 2014, 17:45

من فراموش کردم اینو بگم که نرم‌افزارهای Bean و Scrivener رو امتحان کردم.
نرم‌افزار Bean خیلی شبیه به TextEdit بود با کمی امکانات بیشتر ولی همون اشکالات رو با ترکیب زبان‌های فارسی و انگلیسی داشت.
نرم‌افزار Scrivener خیلی کامل بود و برای کارهای بزرگ تحقیقاتی و نت برداری و ساخت‌مند کردن روند ایجاد یک مقاله یا کتاب بسیار خوب است ولی تا یک جایی از زبان فارسی و ترکیب آن با انگلیسی پشتیبانی می‌کند. یعنی وقتی که حجم کار از ۱۰ صفحه می‌گذرد ایراد در نوشتار پیش می‌آید.
نکته‌ای که برای من در انتخاب Nisus مهم بود Native Zoom بود. همان امکانی که در Safari و Preview با Trackpad و دو انگشت می‌توان Zoom انجام داد ولی متاسفانه در Chrome و Firefox و Mellel وجود ندارد.
hamid914

پستتوسط Behnam » 15 آوریل 2014, 18:47

hamid914 نوشته است:[نمایش]
آقا پوریا توی متن انگلیسی عیناً همون رو کپی می‌کنه. توی متن فارسی با قلم‌های X (مثل XZar) فاصله رو حذف می‌کنه. یعنی: «لاتیننویسی»
ولی با قلم‌های دیگه این مشکل رو نداره.

این احتمالا به این خاطر است که قلم‌های دیگر گلیف کد نیم فاصله را ندارند و از فونت پشتیبانی‌ سیستم استفاده میشود. حضور یک گلیف `بیگانه` در میان دو واژه از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری می‌کند!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط hamid914 » 16 آوریل 2014, 17:47

Behnam نوشته است:[نمایش]
این احتمالا به این خاطر است که قلم‌های دیگر گلیف کد نیم فاصله را ندارند و از فونت پشتیبانی‌ سیستم استفاده میشود. حضور یک گلیف `بیگانه` در میان دو واژه از چسبیدن آنها به یکدیگر جلوگیری می‌کند!

نمی‌دونم چرا ولی این چند روز که داشتم همون فایل رو درست می‌کردم و ایراداتش رو برطرف می‌کردم وقتی فایل PDF می‌سازم کلمات همون طوری که شما فرمودین بصورت درست کپی می‌شه. حتی نیم فاصله و حرکات هم دقیقا درست کپی می‌شه.
من هم فونت نازنین معمولی که توی ویندوز بکار می‌ره رو امتحان کردم و هم فونت X Nazanin که هر دو درست کپی می‌شدند.
برای انگلیسی هم فونت Times New Roman.
شاید به این خاطر بوده که فونتی که توی PDF بکار رفته بود رو نصب نکرده بودم.
hamid914

پستتوسط ehs.ehsan » 06 مارس 2015, 15:21

سلام دوستان.
مایکروسافت نسخه بتای آفیس 2016 رو برای مک ارائه کرده. نسخه نهایی در نیمه دوم 2015 ارائه میشه. دانلود این نسخه رایگان هست. اگر تونستید یه بازخورد از وضعیت فارسی نویسی این نسخه بدید.

http://products.office.com/en-US/mac/mac-preview
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Pooria Azimi » 06 مارس 2015, 23:13

من نسخهٔ جدید رو نصب کردم. از تنظیمات فارسی/عربی به‌کل خبری نیست؛ حتی در بخش Numbering (برای لیست‌های شماره‌دار) امکان انتخاب اعداد عربی هم نیست! در خیلی context ـها هم right arrow کرسر رو به‌چپ می‌بره، و مشکلاتی از این دست.

مثل گذشته، اگر فایل ورد روی آیپد (و احتمالاً ویندوز) درست شده باشه، به‌شکل قابل‌قبولی روی مک نمایش داده می‌شه، اما باز هم ویرایشش روی مک درست انجام نمی‌شه.

من چند فایلی که قبلاً (http://irmug.com/forum/viewtopic.php?p=43980#p43980) روی OneDrive گذاشته بودم رو با نسخه‌های جدید باز کردم و تصاویرش رو در زیر گذاشته‌ام. نکتهٔ جالب‌توجه اینه که پشتیبانی اکسل از فارسی که تا حدی قابل قبول بود الآن به‌کلی از بین رفته!

این رو باید بگم که نسخه‌های جدید بسیار بسیار بهتر از قبل شده‌اند و استفاده ازشون دیگه مثل قبل شکنجه نیست و عمدتاً مثل برنامه‌های عادی مک رفتار می‌کنند. منتها فقط برای انگلیسی؛ برای فارسی همچنان باید از اپن‌/لیبره‌آفیس، ملل، نایسس، ... استفاده بکنیم.
پیوست‌ها
Screen Shot 2015-03-06 at 10.38.32 AM.png
Screen Shot 2015-03-06 at 10.36.40 AM.png
Screen Shot 2015-03-06 at 10.34.50 AM.png
Screen Shot 2015-03-06 at 10.31.53 AM.png
Screen Shot 2015-03-06 at 10.25.50 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 06 مارس 2015, 23:16

نمونهٔ خروجی PDF ورد رو هم ضمیمه کرده‌ام. همون افتضاحیه که خود مک بیرون می‌ده.
پیوست‌ها
Document.pdf
(36.16 KiB) دانلود 426 بار
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط نیما » 07 مارس 2015, 21:04

پوریای عزیز آفیس مک کلا از بیخ توسعش با آفیس ویندوز متفاوته؟ این‌ها دو محصول جدا با یک نام هستن؟
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Pooria Azimi » 19 آوریل 2015, 23:26

نسخهٔ بتای جدید ملل دیروز بیرون اومد:‌ http://www.mellel.com/beta/

نصب این نسخه رایگانه و نیاز به خرید لایسنس نداره.

مهمترین ویژگی جدید: Outline در خروجی PDF!

تصویر

بگذریم که این ویژگی باید ۸ سال پیش به برنامه اضافه می‌شد :)‌ اما همین که الآن بالاخره اضافه شد جای بسی خوشحالی داره.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Behnam » 19 آوریل 2015, 23:40

پوریا جان من هم این ایمیل رو دریافت کردم ولی دوزاریم نمی‌افته. این Outline در خروجی PDF یعنی چی؟ حالا می‌شه caption رو زیر عکس گذاشت و frame هر دو رو با هم اندازه کرد و float کرد توی text؟ این چیزیه که من می‌خوام و هی زور می‌زنم ربطش بدم به این قضیهٔ Outline در خروجی PDF!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 31 مه 2015, 10:58

هردم از این باغ بری می‌رسد/تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد
نسخه جدید لیبره‌آفیس در مک به تراز کامل هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و متن فارسی را همان تراز از راست نشان می‌دهد. ما رو باش که منتظر بهتر شدن پشتیبانی از «راست به چپ» در این نرم‌افزار بودیم. :(
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان