انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل نقطه آخر

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

مشکل نقطه آخر

پستتوسط aslan » 17 مارس 2011, 11:24

سلام دوستان

به احتمال زیاد این مشکل من قبلا پاسخ داده شده ولی متاسفانه من ندیدم. مشکل من اینه که تو خیلی از وبسایتها حتی در وردپرس فارسی بعد از هر جمله اگر نقطه بگذارم نقطه به اول جمله منتقل میشه. اگر بعد از نقطه به نوشتن متن ادامه بدم نقطه برمیگرده سر جای درستش. در نتیجه تمام جاهایی که پاراگراف تموم میشه من نمیتونم نقطه بگذارم.

جالبه که این جا این مشکل وجود نداره. اگر راه حلی برای این مشکل من وجود داره لطفا راه نمایی کنید. اگر هم قبلا پاسخ داده شده لطفا لینک مورد نظر رو این جا بگذارید.

با تشکر
aslan

پست‌ها : 1

Re: مشکل نقطه اخر

پستتوسط sadeghi » 17 مارس 2011, 15:35

سلام
شما برای فارسی نوشتن باید علاوه بر تغییر زبان به فارسی، جهت پاراگراف را هم راست به چپ کنید تا چنین مشکلی پیش نیاید. این کار بسته به اینکه در چه محیطی باشید به شکل های مختلف انجام می شود. مثلا بعضی جاها با راست کلیک و انتخاب:
paragraph direction ---> Right to left
یا در برنامه‌ی text edit باید به این منوها مراجعه کنید:
Format ---> Text ----> Writing direction
بعضی برنامه ها آیکونی در نوار ابزار برای این کار دارند
بعضی محیط ها هم که اصلا چنین امکانی ندارند

حالا باید ببینید در آن محیطی که شما می خواهید تغییر جهت پاراگراف از چه راهی انجام می شود.

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Arzhang » 17 مارس 2011, 17:20

این صحت دارد که در محیط‌های مختلف، روش‌های متفاوتی ممکن است به کار برود. مثلاً در Gmail داستان از این قرار است:
ابتدا باید به قسمت Mail Setting بروید و در بخش Language بخش Right-to-left editing support on را تیک بزنید. به این ترتیب هر وقت بخواهید ایمیل بنویسید، در بالای متن‌تان علامتی می‌آید که می‌توانید با آن جهت متن را تعیین کنید و مشکلی که در بالا مطرح شد را نداشته باشید به اضافه‌ی این که فارسی و انگلیسی را هم به راحتی با هم ترکیب می‌کنید.
1.jpg

در همین قسمت Language امکان جالب دیگری را هم می‌توانید فعال کنید. اگر قسمت Enable Transliteration را فعال کنید و از فهرست زبان‌ها Persian را انتخاب کنید، هر گاه در ایمیل‌تان فینگیلیش تایپ کنید و سپس ⌘ + G را بزنید، متن به الفبای فارسی در می‌آید.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1452

پستتوسط AliGhz » 18 مارس 2011, 01:58

ارژنگ جان چه نکته‌های جالبی را گفتی؛ ممنون. و ممنون از آقا اصلان که با سوالش باعث مطرح شدن این نکته‌ها شد.

برای کنترل میان‌برهای مربوط به تغییر جهت پارگراف، باید به
System Preferences>Language & Text
بروید و گزینه‌های مربوطه را تیک بزنید. به این شکل، در هر جایی راحت می‌توانید با یک میان‌برِ سه‌کلیده، جهت پاراگراف را تعیین کنید.
پیوست‌ها
Screen shot ۱۳۸۹-۱۲-۲۷ at ۰.۵۳.۵۱.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 44 مهمان