انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چند تا سؤال

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

چند تا سؤال

پستتوسط مهمان » 09 دسامبر 2005, 20:40

سلام
من چند تا سؤال داشتم:

1- وقتي مك رو با ويندوز شبكه مي كنيد، با مك همه پوشه‌هاي شير شده در ويندوز رو مي‌بينيد اما با ويندوز فقط پوشه خانگي رو مي‌شه ديد چه جوري مي‌شه بقيه رو هم شير كرد

2- من دوستم تازه پاوربوك جديد 15 اينچ از دوبي خريد اما متاسفانه باطري اون كاري نمي‌كنه و بايد برگردونه تا عوضش كنند. حالش خيلي گرفته شد. اما مشكل اصلي پشتيباني نكردن آفيس مك از فارسي است كه حروف به شكل تنها نشون داده مي‌شن، اپن آفيس توي ويندوز و لينوكس خوب كار مي كنه و براي تايپ معمول براي نوشتن و كار با صفحه گسترده خوبه آيا نسخه مك هم همينجوريه آيا كسي داونلود كرده و داره و مي‌تونه براي من بفرسته؟

3- هيچ كدوم از صفحه كليدهاي مك كامل نسيتند، بايد مثل صفحه كليد ويندوز هاي فارسي يا زرنگار باشند يعني shitf+spcae بشود فاصله مجازي و پ بالاي تب باشد و ... در ويندوز مي‌شه فايل dll رو جايگرين كرد و درست مي‌شه در مك چه طور؟

خيلي ممنون
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 10 دسامبر 2005, 15:11

سلام،
۱. برای مشخص کردن اینکه چه پوشه ای share بشه و خیلی چیزهای دیگه می تونید از این برنامه کمک بگیرید:
http://www.hornware.com/sharepoints/
۲. حسابی بدشانسی آورده دوستتون چون گاهی پیش اومده باطری بیش از حد داغ بشه اما اینجوری تا حالا ندیده بودم.
و اما آفیس ۲۰۰۴ مایکروسافت، مایکروسافت مشکل رو می دونه و راه حلش هم میدونه ولی فعلا براش موضع چندان اهمیت نداره!
OpenOffice هم من نسخه 2.0 RC3 رو دارم که خیلی بد با فارسی کنار میاد! علی صمدی به من گفت نسخه ۱.۱.۴ بهتر با فارسی عمل می کنه امیدوارم خودش بیاد تکمیل کنه توضیح رو. برنامه Mellel رو هم به عنوان یک Word Processor عالی برای زبانهای راست به چپ از جمله فارسی توصیه می کنم.
۳. منظور شما از کامل بودن چیه؟ صفحه کلید Persian-ISIRI 2901 مطابق با آخرین استاندارد کیبورد فارسی تصویب شده در ایرانه. برای فاصله مجازی از کلیدهای Shift+Space و برای پ کلید M را فشار دهید. کیبورد فارسی که شما باهاش آشنایی دارید نسخه قدیمی ISIRI هست.
به هر صورت در Mac دو برنامه امکان ویرایش کیبورد رو فراهم می کنن که در اینجا توضیحش آمده است:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... opic&t=188
اگر مایل هستید حتما از ISIRI قدیمی که به آن عادت دارید استفاده کنید در بسته X Fonts بهنام زحمت کشیده Keyboard Layout مربوطه رو قرار داده.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 10 دسامبر 2005, 21:00

دوست گرامی؛

در مورد OpenOffice، اگر نخواهید نسخهٔ یونیکس آنرا نصب کنید (چنانکه علی توضیح داد) می‌توانید از برنامهٔ دیگری بنام NeoOffice/J که آنهم بر اساس کدهای OpenOffice است ولی نصب آن ساده‌تر می‌باشد و نیز رابط میانجی گرافیک کاربر آن بیشتر با محیط مک تطبیق داده شده است استفاده کنید. فایلهای فارسی مایکروسافت ورد با فرمت doc. و نیز فرمت rtf را نیز می‌توانید در برنامهٔ TextEdit که همراه با سیستم عامل نصب می‌شود را باز کنید. همین کار را نیز می‌توانید در برنامهٔ ملل ‌(که علی عالی توصیفش کرده و من نیز صد در صد با وی موافق هستم) انجام دهید. عکس این مسئله نیز صدق می‌کند یعنی شما می‌توانید مدرک فارسی که در ملل (و نیز TextEdit) درست کرده‌اید به فرمت rtf ذخیره کرده و آنرا با سهولت در محیط ویندوز باز کنید. در موارد استثائی که مدارک بسیار پیچیده از محیط ویندوز دریافت می‌نمایید (با جداول پیچیده و عکس مثلا) آنوقت کار خود را می‌توانید در برنامهٔ NeoOffice/J راه بیندازید و گر نه ملل برای تمام کارهای روزمرهٔ فارسی نگاری شما کفایت می‌کند.

آدرس دریافت برنامهٔ NeoOfiice/J نسخهٔ ۱.۲
http://www.planamesa.com/neojava/en/download.php
اگر در کارتان به برنامه‌های دیگر سازگار با فارسی احتیاج دارید در همین محل سئوال کنید تا راهنمائی نماییم.
خطوط مختلف سازگار با MacOsX نیز در بخش دریافتهای همین انجمن موجود می‌باشد که می‌توانید آنها را دریافت کنید (دوستمان بهنام زحمت تهیهٔ آنها را کشیده است). همیچنین صفحه کلیدهای مختلف فارسی در همان بخش موجود است که می توانید دریافت نمایید. اگر هم خواستید که یک صفحه کلید مخصوص به خودتان درست کنید نیز اینکار را می‌توانید در کمتر از یک ساعت به کمک برنامه‌ای که علی به آن اشاره کرده است، یعنی برنامهٔ Ukelele , انجام دهید. آدرس دریافت برنامهٔ Ukelele

http://scripts.sil.org/cms/scripts/page ... id=ukelele

موفق باشید، احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 دسامبر 2005, 13:41

احمد جان بابت توضیحات تکمیلیتون خیلی ممنون :-)
فقط خواستم بگم که من بعد از چندین تلاش نافرجام بالاخره NeoOffice/J 1.2 Alpha رو گرفتم! هرچقدر از نسخه 2.0 RC3 که X11 لازم داشت بدم اومد از NeoOffice/J 1.2 (که معادل OpenOffice 1.1.5 اما بدون نیاز به X11 و با استفاده از Java) خوشم اومد. درسته که خیلی کنده اما خیلی بهتر با فارسی کنار میاد و از اونجایی که از X11 استفاده نمی کنه مشکلات مسخره keymap که باعث می شد در حالتی که کیبوردتون فارسی باشه shortcut ها عمل نکنن رو نداره. از طرف دیگه در صورت استفاده از فانتهای AAT بهنام و اپل مشکل خطوط اضافه بین کلمات که در صورت استفاده از کشیده(justify) پیش میاد رو ندارید. البته هنوز این مشکل وقتی فایلهای ساخته شده با OpenOffice لینوکس یا ویندوز رو باز کنید وجود داره که راحتترین راه حلش کپی کردن متن در TextEdit و از TextEdit مجددا به NeoOffice هست.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 11 دسامبر 2005, 22:26

خيلي ممنون كه پاسخ داديد
صفحه كليدي كه مي‌گوييد بر اساس كدام منطق استاندارد است استاندارد هماني است كه همه از آن استفاده مي كنند (دست كم در مورد جاي حروف اصلي) در زرنگار،‌ويندوز فارسي،‌پروين و پرنيان و ...
منظورتون از بد كنار مياد چيست چون نسخه ويندوز اپن آفيس2 فقط با فايلهاي خيلي پيچيده مشكل دارد
راستي pages چطور آيا آن هم با فارسي مشكل دارد يا نه نظرتان را بگوييد؟
مهمان

پستتوسط Ahmad » 11 دسامبر 2005, 22:38

Pages از سیستم نوشتاری راست به چپ هنوز پشتیبانی نمی‌کند. در مورد اپن آفیس نیز همانطور که در بخش بالا ذکر کردم در عمل NeoOffice/J در محیط مک بهتر کار می كند. حالا شما خودتان می‌توانید هردوی این برنامه‌ها را نصب کنید و در عمل تجربه نمائید. به هر حال ملل در مورد پشتیبانی از سیستم نوشتاری راست به چب بهترین اختیار در محیط مک می‌باشد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط مهمان » 11 دسامبر 2005, 23:27

یک برنامه که مانند page کار میکنه و از زبانهای راست به چپ پشتیبانی میکنه برنامهٔ swift Publisher هست که نمونه آزمایشی آن را میتونید از آدرسی که در بخش خبرها آمده بگیرید. در این برنامه فقط باید دقت کنید که برای انتخاب نوشتن از راست به چپ باید دگمهٔ موش و کنترل را همزمان فشار دهید و در آن در بخش writing Direction راست به چپ را انتخاب کنید.
مهمان

پستتوسط مهمان » 11 دسامبر 2005, 23:40

Anonymous نوشته است:[نمایش]
صفحه كليدي كه مي‌گوييد بر اساس كدام منطق استاندارد است استاندارد هماني است كه همه از آن استفاده مي كنند (دست كم در مورد جاي حروف اصلي) در زرنگار،‌ويندوز فارسي،‌پروين و پرنيان و ...

صفحه‌کلیدهائی که مصرف عمومی دارند لزومأ استاندارد نیستند. مثلاً خود شما از «ي» (نقطه‌دار) استفاده کرده‌اید که عربی است و صفحه‌کلید فارسی باید از «ی» فارسی بدون نقطه استفاده کند.
با نگاهی مختصر به صفحات وب فارسی در اینترنت به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که خیلی ها از صفحه‌کلید غیر استاندارد استفاده می‌کنند.
اما در مورد جای حروف روی کلیدها، حق با شماست. آنچه اکثراً از آن استفاده می‌شود را می‌توان از دیدگاهی استاندارد نامید. این استاندارد ویندوز است که دولت ایران بر اساس آن استاندارد دولتی را تدوین کرده است که در مکینتاش زیر عنوان Persian-ISIRI 2901 در اختیار کاربران قرار دارد. در این استاندارد، «ی» و «ک» فارسی مورد استفاده قرار گرفته است.
اپل از دیرباز "استاندارد" خاص خود را داشته است که در آن مکان حروف اندکی تفاوت دارد. نسخهٔ کنونی این صفحه‌کلید در اپل نیز از «ی» و «ک» فارسی استفاده می‌کند.
به دلیل نبود بعضی از حروف غیر اصلی در هر دوی این استانداردها، برخی از کاربران صفحه‌کلید ویژهٔ خود را استفاده می‌کنند تا آنها را هم داشته باشند.
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 دسامبر 2005, 14:24

[نمایش]
خيلي ممنون كه پاسخ داديد

خواهش می کنم.
[نمایش]

بر طبق این منطق:
http://www.isiri.org/std/2901.htm
علامت استاندارد نشانه کیفیت کالا است! :lol:
کیبوردی که شما می گی استاندارد هم در واقع استاندارده اما استاندارد قدیمیتر.
به لینکی که دادم حتما سر بزنید، هم اطلاعات جالبی در مورد استاندارد ISIRI 2901 بدست میارید و هم کمی می خندید!
چون متنهای اون صفحه همه با کیبوردی دیگر که از «ي» (نقطه‌دار) استفاده می کند تایپ شده! شاید استاندارد جدیدتره! شاید هم من و اپل بیشتر از دولت ایران استانداردهاشو جدی می گیریم :!:
[نمایش]
منظورتون از بد كنار مياد چيست چون نسخه ويندوز اپن آفيس2 فقط با فايلهاي خيلي پيچيده مشكل دارد

مشکلات font ، مشکل استفاده از keyboard shortcut ها در صورت استفاده از کیبورد فارسی، هماهنگ نبودن با بقیه سیستم مخصوصا در paste کردن متن. البته امروز که با یک فانت دیگه امتحان کردم مشکلاتش کمتر شد اما بازم NeoOffice بهتر با فارسی کنار میاد. خوب جفتشو امتحان کنید ببینید کدوم رو بیشتر می پسندید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 13 دسامبر 2005, 21:05

ممنون از توضيح درباره textEdit البته حروف از هم‌جدا بودند كه با توجه به توضيح در يك سؤال ديگر در انجمن من هم با فونت‌بوك arial times را غيرفعال كردم و درست شد. و البته بازهم ممنون از اين نكته كه مي‌شود با كنترل و كليك rtl را انتخاب كرد تا راست به چپ در textEdit نوشت.
فكر مي‌كنم شما بايد مانند مجلات و كتابها درباره mac يك migration داشته باشيد و همه سؤالها را و پاسخها را در يك‌جا بياوريد مخصوصاً پرسشها درباره فارسي در مك. دوستان technotux متأسفانه وقت نداشتند اين كار را درباره لينوكس انجام دهند و هربار در انجمن مجبورند به پرسشهاي تكراري پاسخ دهند و گاهي هم نمي‌دهند و بعضي مواقع تندي هم مي‌كنند.
درباره neoOffice هم حجم آن 140 mg است و نمي‌شود دريافت كرد دنبال اينترنت پرسرعت هستم تا آن را بگيرم البته در screenshot هاي سايت ديده مي‌شود كه برنامه به عربي ترجمه شده و ظاهراً نبايد مشكلي داشته باشد.
درباره صفحه كليدهم بايد بگويم صفحه كليد ويندوز فاصله مجازي آن شيفت و فاصله نيست و جاي پ و ژ در آن هم فرق مي‌كند. به نظر من مهم جاي حروف اصلي است و دونقطه و مانند آن هم مهم نيست همانطور كه گفتم تمام برنامه‌هاي اصلي تايپ فارسي جاي حروف اصلي آنها شبيه هم است. اين صفحه كليدي هم كه استفاده مي‌كنم براي ويندوز فارسي پارسا است. كه در آن جاي حروف درست است ولي از ك و ي عربي استفاده مي‌كند. با برنامه Keyboard layout Manager مي شود صفحه كليد براي ويندوز طراحي كرد ولي متأسفانه اين برنامه تركيب space با هر كليد ديگري را space قبول مي‌كند و اجازه انتخاب فاصله مجازي را نمي‌دهد. اگر مي‌شد آنوقت حتما از ک و ی استفاده مي‌كردم. نمي‌دانم اين صفحه كليد را در ويندوز با چه برنامه ديگري مي‌توان درست كرد.
Ukelele را هم گرفتم خيلي ممنون.
مهمان

پستتوسط Behnam » 14 دسامبر 2005, 02:08

Anonymous نوشته است:[نمایش]
با برنامه Keyboard layout Manager مي شود صفحه كليد براي ويندوز طراحي كرد ولي متأسفانه اين برنامه تركيب space با هر كليد ديگري را space قبول مي‌كند و اجازه انتخاب فاصله مجازي را نمي‌دهد. اگر مي‌شد آنوقت حتما از ک و ی استفاده مي‌كردم. نمي‌دانم اين صفحه كليد را در ويندوز با چه برنامه ديگري مي‌توان درست كرد.

آنطور که شنیده ام قضیهٔ ساختن صفحه‌کلید برای ویندوز خیلی پر دردسر تر از اپل است. من با ویندوز فارسی آشنائی ندارم ولی لینک زیر شاید به درد بخورد.
http://www.microsoft.com/globaldev/tools/msklc.mspx
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 14 دسامبر 2005, 18:10

[نمایش]
فكر مي‌كنم شما بايد مانند مجلات و كتابها درباره mac يك migration داشته باشيد و همه سؤالها را و پاسخها را در يك‌جا بياوريد مخصوصاً پرسشها درباره فارسي در مك. دوستان technotux متأسفانه وقت نداشتند اين كار را درباره لينوكس انجام دهند و هربار در انجمن مجبورند به پرسشهاي تكراري پاسخ دهند و گاهي هم نمي‌دهند و بعضي مواقع تندي هم مي‌كنند.

بله یک FAQ برای سایت واقعا لازمه سعی می کنم بعد از تموم کردن بررسی iMac روش کار کنم.
[نمایش]
درباره neoOffice هم حجم آن 140 mg است و نمي‌شود دريافت كرد دنبال اينترنت پرسرعت هستم تا آن را بگيرم البته در screenshot هاي سايت ديده مي‌شود كه برنامه به عربي ترجمه شده و ظاهراً نبايد مشكلي داشته باشد.

من هم NeoOffice 1.2 هم OpenOffice 2.0 RC3 رو با Dialup گرفتم. شاید بتونم با پیک یا روش بهتری که به نظرتون میرسع بهتون برسونم.
[نمایش]
اگر مي‌شد آنوقت حتما از ک و ی استفاده مي‌كردم. نمي‌دانم اين صفحه كليد را در ويندوز با چه برنامه ديگري مي‌توان درست كرد.

شاید این برنامه بتونه کمک کنه:
http://khabgard.com/traylayout-1.2.zip
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 14 دسامبر 2005, 20:06

من آدرس شما رو برای خودم ذخیره کردم و از این تاپیک حذف کردم چون فکر کردم شاید نخواهید شماره و آدرستون به صورت عمومی دیده بشه. البته برای چنین منظوری بهتر بود در سایت عضو می شدید و به من پیغام خصوصی می فرستادید. به هر صورت من اگر فردا فرصت کنم برای شما با پیک می فرستم :-)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط مهمان » 15 دسامبر 2005, 03:38

salam khaste nabashid man moshkeli ba mac daram inke ta behal natunestam filmhaye morede alagheam ra download konam va bebinam alilash ra ham nemidanam!!!lotfan dar sorate emkan mara rahnamai konid,mamnunam az hamkariye shoma.....Pariya
مهمان

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 دسامبر 2005, 17:22

بهتر بود این سوال رو در تاپیکی جداگانه مطرح می کردید.
مشکل شما با چه فرمت ویدیویی هست و از کجا و با کمک چه برنامه ای خواستید دریافت کنید که به مشکل برخوردید؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 47 مهمان