انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: شیر کوهی — Mac OS X 10.8 Mountain Lion

پستتوسط iSam » 02 سپتامبر 2012, 20:44

بچه ها سلام. من یک مک بوک پرو MD101 دارم که روش Mountain Lion 10.8.1 نصبه. یک مک بوک پرو MD313 هم محل کارم دارم (که البته چون مال خودم هست، اینی که محل کار دارم برام بیشتر حکم یک دسکتاپ داره تا لپ تاپ) که هنوز از جعبه در نیومده (این دو سری با هم فرق چندانی ندارند). من یک بکاپ کامل با تایم ماشین از دستگاه شخصیم گرفتم و میخوام روی دستگاه سر کارم که روش Lion نصبه ریکاور کنم و عین این سیستم که تو خونه دارم (کل کانفیگ ها و برنامه ها و ...) بیاد روی سیستم سر کارم. آیا این شدنیه؟ یا باید از اول روی سیستم سر کارم بشینم و کلی کانفیگ و نصب برنامه و ... انجام بدم؟ ممنون از همگی.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 03 سپتامبر 2012, 10:10

واقعا کسی نمیدونه یا سوالمو بد پرسیدم؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Amir_S » 03 سپتامبر 2012, 10:44

من تجربه این کار رو ندارم، ولی چند باری همینجا دوستان گفته بودند که کپی کردن بک آپ تایم ماشین یه کامپیوتر به کامپیوتر دیگه ممکنه باعث دردسر بشه!؟
در عوض فکر کنم بتونید از قابلیت هایی که سیستم برای انتقال تنظیمات و نرم افزار ها به یه کامپیتور جدید در اختیارتون میذاره کمک بگیرید (Migration assistant در فولدر utilities)
پ.ن: این دومی رو هم من فقط میدونم که این کار رو می کنه (ظاهرا از تایم ماشین هم میشه بهش ورودی داد) ولی توضیج بیشتر اگه لازم باشه، باید صبر کنید تا بقیه دوستان بیان...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 03 سپتامبر 2012, 16:25

iSam نوشته است:[نمایش]
بچه ها سلام. من یک مک بوک پرو MD101 دارم که روش Mountain Lion 10.8.1 نصبه. یک مک بوک پرو MD313 هم محل کارم دارم (که البته چون مال خودم هست، اینی که محل کار دارم برام بیشتر حکم یک دسکتاپ داره تا لپ تاپ) که هنوز از جعبه در نیومده (این دو سری با هم فرق چندانی ندارند). من یک بکاپ کامل با تایم ماشین از دستگاه شخصیم گرفتم و میخوام روی دستگاه سر کارم که روش Lion نصبه ریکاور کنم و عین این سیستم که تو خونه دارم (کل کانفیگ ها و برنامه ها و ...) بیاد روی سیستم سر کارم. آیا این شدنیه؟ یا باید از اول روی سیستم سر کارم بشینم و کلی کانفیگ و نصب برنامه و ... انجام بدم؟ ممنون از همگی.

نمی‌دانم شما می‌خواهید روی دستگاه جدید با همان لاین کار کنید یا آن را هم مثل خانه، به مانتن لاین ارتقا بدهید. در هر حال، چه از طریق Migration Assistant و کمک گرفتن از بک‌آپ تایم ماشین، یا صرفا استفاده از خود تایم ماشین، می‌توانید هر چه را می‌خواهید به دستگاه جدید منتقل کنید. این دو مقاله اطلاعات خوبی در این باره دارند:
http://www.macworld.com/article/1162154 ... w_mac.html
http://www.macworld.com/article/1162156 ... w_mac.html

پیشنهاد من این است که موقع اولین راه‌اندازی دستگاه جدید، جایی که از شما در مورد انتقال فایل‌ها از دستگاه قدیمی سوال می‌پرسد، مهاجرت از طریق تایم ماشین را انتخاب کنید. زمانی که دستگاه با اطلاعات و فایل‌های دستگاه قدیمی (دستگاه خانه) بالا آمد، اگر خواستید، سیستم عامل آن را به شیر کوهی ارتقا بدهید. (من هم تجربۀ شخصی در این مورد ندارم و بر اساس اطلاعاتی که داشته‌ام و سرچ‌هایی که انجام دادم، این تحلیل و پیشنهاد را مطرح کردم.)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط iSam » 03 سپتامبر 2012, 21:24

ممنونم. فقط نفهمیدم چطور و چرا پستم اومد اینجا و چون اطلاعی بهم داده نشده بود کلی گشتم، بنابراین ببخشید که دیر سپاس میکنم. ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Pooria Azimi » 10 اکتبر 2012, 02:48

من از تایم ماشین و سوپردوپر برای بک‌آپ گرفتن استفاده می‌کنم. اما همیشه خوبه آدم یک بک‌آپ off-site هم داشته باشه (چون ممکنه خونه آتیش بگیره و همه‌چیز بسوزه!)

اگر اینترنت ایران سرعتش بهتر بود، من حتماً از backblaze یا سرویس‌های مشابه استفاده می‌کردم: http://www.backblaze.com

۵ دلار در ماه (یا ۴۵ دلار در سال)، بدون محدودیت حجم (یعنی اگر حجم دیسک داخلی‌تون ۱٫۵ ترابایته، با همون ۵ دلار در ماه می‌تونید همه‌ش رو بک‌آپ بگیرید.

اگر اینترنت با سرعت ۶-۷ مگابایت بر ثانیه یا بیشتر دارید، به‌نظر من استفاده نکردن از چنین سرویس‌هایی (وقتی انقدر ارزون هستند) اصلاً کار عاقلانه‌ای نیست... ۴۵ دلار در سال، برای حجم و ترافیک نامحدود!

سرویس‌های مشابه:

http://www.crashplan.com

http://www.carbonite.com

http://mozy.com
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Pooria Azimi » 14 نوامبر 2012, 21:38

این مستقیم به تایم‌ماشین ربطی نداره، اما مربوط به فرآیند تهیهٔ پشتیبانه...

من علاوه بر تایم‌ماشین، از سوپردوپر (http://www.shirt-pocket.com/SuperDuper/ ... ption.html) هم برای بک‌آپ‌گیری استفاده می‌کنم. سوپردوپر عملاً یک کپیِ کامل (و قابل بوت‌شدن)‌از دیسک شما رو می‌سازه.

یکی از چیزهایی که من مدتها بود قصد انجامش رو داشتم، اما حالش نبود کاهش حجم بک‌آپ بود. مثلاً من یک هارددیسک ۵۰۰ گیگی دارم (و قبلش هارد داخلی‌م ۷۵۰ گیگ بود). سوپردوپر برخلاف تایم ماشین به‌طور پیش‌فرض از همه‌چیز (به‌جز بعضی فایلهای سیستمی) پشتیبان می‌گیره. من دوست داشتم حجم بک‌آپ به‌جای ۷۵۰ گیگ، ۲۰۰ تا ۲۵۰ گیگ باشه و فقط شامل فایلهای خودم باشه، نه فیلم‌ها و ویدئوهای آموزشی و دیتاست‌های حجیم و ... که ده‌ها جای دیگه هم کپی‌شون رو دارم...

برای انجام این کار، سوپردوپر رو باز کنید و در قسمت using، گزینهٔ New Copy Script رو انتخاب کنید. بعد گزینه‌هاش رو مثل عکس‌های زیر تنظیم کنید (طبیعتاً در عکس سوم باید پوشه‌های حجیم خودتون رو جایگزین کنید، اما قسمت دوم رو پیشنهاد می‌کنم همون‌جوری که من گذاشته‌م تنظیم کنید):

Screen Shot 2012-11-14 at 8.28.38 PM.png

Screen Shot 2012-11-14 at 8.28.40 PM.png

Screen Shot 2012-11-14 at 8.30.55 PM.png

بعد از مراحل بالا، این اسکریپت رو ذخیره کنید (فایل اسکریپت در ~/Library/Application Support/SuperDuper!/Copy Scripts ساخته می‌شه)، در قسمت using انتخابش کنید (چون اگر اشتباه نکنم، بعد از ساختن اسکریپت جدید هم همچنان اسکریپت all انتخاب می‌شه) و اگر برای اول دارید با اسکریپت جدید بک‌آپ می‌گیرید، از قسمت Options گزینهٔ Erase و برای دفعات آینده، اگر برنامه رو خریده‌اید گزینهٔ Update رو بزنید تا کار سریع‌تر انجام بشه.

Screen Shot 2012-11-14 at 8.29.57 PM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 24 نوامبر 2012, 06:41

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من از تایم ماشین و سوپردوپر برای بک‌آپ گرفتن استفاده می‌کنم. اما همیشه خوبه آدم یک بک‌آپ off-site هم داشته باشه (چون ممکنه خونه آتیش بگیره و همه‌چیز بسوزه!)

اگر اینترنت ایران سرعتش بهتر بود، من حتماً از backblaze یا سرویس‌های مشابه استفاده می‌کردم: http://www.backblaze.com

۵ دلار در ماه (یا ۴۵ دلار در سال)، بدون محدودیت حجم (یعنی اگر حجم دیسک داخلی‌تون ۱٫۵ ترابایته، با همون ۵ دلار در ماه می‌تونید همه‌ش رو بک‌آپ بگیرید.

اگر اینترنت با سرعت ۶-۷ مگابایت بر ثانیه یا بیشتر دارید، به‌نظر من استفاده نکردن از چنین سرویس‌هایی (وقتی انقدر ارزون هستند) اصلاً کار عاقلانه‌ای نیست... ۴۵ دلار در سال، برای حجم و ترافیک نامحدود!

سرویس‌های مشابه:

http://www.crashplan.com

http://www.carbonite.com

http://mozy.com

CrashPlan دیروز رایگان بود و بعد از اون هر دو ساعت 1 درصد از تخفیف 100 درصدیش کم میشد و الآن 90% تخفیف خورده و 6 دلار در ساله. شدیداً پیشنهاد می کنم اگر سرعت اینترنتتون خوبه حتی یک لحظه هم در خرید این سرویس تردید نکنید.

http://www.crashplan.com/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 20 فوریه 2013, 06:35

پاک‌کردن بک‌آپ‌های قدیمی تایم‌ماشین:

کلی روش و هک از طریق ترمینال برای پاک کردن بک‌آپ‌های قدیمی تایم‌ماشین هست که من حداقل هیچ‌موقع جرأت استفاده ازشون رو نداشته و نخواهم داشت (چون معلوم نیست درست کار بکنند یا نه)، اما الآن یک روشی که خود اپل تعبیه کرده رو پیدا کردم که این کار رو انجام می‌ده. من قصدم این بود که از یک مک‌بوک دیگه هم روی هارد ۱ ترابایتیِ خودم بک‌آپ بگیرم. متأسفانه مک‌بوک دیگه به ۲۲۰ گیگابایت فضا احتیاج داشت و هارد من ۱۶۰ گیگابایت خالی؛ برای همین باید تعدادی از بک‌آپ‌های قدیمی رو پاک می‌کردم.

راه‌حل اینه که آپشن+کلیک کنید روی آیکن تایم‌ماشین در منوبار (یا راست‌کلیک روی آیکن تایم‌ماشین در داک) و Browse Other Backup Disks… رو بزنید و دستگاهتون رو از لیست بعدی انتخاب کنید:

1.png
1.png (72.84 KiB) - بازدید 14431 بار

در اینجا صفحهٔ‌ استاندارد تایم‌ماشین دیده می‌شه. به بک‌آپی که قصد پاک‌کردنش رو دارید، که الزاماً نباید قدیمی‌ترین باشه برید (ممکنه در آخرین بک‌آپ اشتباهی ۲۰۰ گیگابایت فیلم ریخته باشید و می‌خواهید همه‌ش رو از تایم‌ماشین پاک کنید). به تاریخی که در پایین نوشته می‌شه هم دقت دوچندان بکنید که اشتباهاً خراب‌کاری نکنید:

2.png

مثل شکل زیر، گزینهٔ Delete Backup رو بزنید:

3.png

تأیید کنید که واقعاً قصد انجام این کار رو دارید و پسورد اکانتتون رو وارد کنید:

4.png

بعدش Cancel رو زده و از Time Machine خارج بشید. روی دسکتاپ عادی‌تون باید indicator ـی باشه که روند پاک‌شدن اطلاعات رو نشون می‌ده.

5.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 20 فوریه 2013, 09:02

الان که دیسک تایم‌ماشین‌م همراهم نیست، ولی یادمه که این گزینه حذف بک‌اپ وقتی به روش عادی هم وارد تایم‌ماشیم بشی (گزینه enter time machine) هم وجود داره!؟
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 20 فوریه 2013, 09:30

درسته. من این رو اشتباه امتحان کرده بودم - عادی وارد تایم‌ماشین شده بودم ولی یکی از گزینه‌های «سفید» (و نه «بنفش») رو انتخاب کرده بودم. این‌ها بک‌آپ‌های لوکال روی خود ماشین هستند و نه روی دیسک خارجی و برای همین اون‌موقع این گزینه ظاهر نشده بود...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط alfa52s » 15 مارس 2013, 02:48

سلام دوستان عزیز
واقعا دمتون گرم ،تو ایران مک اصلا جا نیفتاده مثلا خودم تو ویندوز اطلاعات نسبتا خوبی دارم ولی تو مک نطفه محسوب میشم :دی
والا می خواستم بدونم میشه مثل ویندوز از بک اپ مک یه نسخهی بوتیبل داشت هر وقت سیستم عامل پرید برگردوندش

البته توضیح بدم که من پارسال md313 گرفتم که توش cd یا dvd سیستم عامل )os( تو جعبش نیست
یه هارد اکسترنالم پارتیشن بند کردم و یه پارتیشن رو +hfs فرمت کردم با تایم مشین هم بک اپ گرفتم

در واقع سوال من اینه که آیا با تایم مشین میشه سیستم عامل رو برگردوند وقتی او اس با لا نمی آید ؟
تو ویندوز این کار خیلی سادست من یه بک اپ بوتیبل دارم هر وقت سیستم کند میشه نیم ساعته سیستم عاملم رو عوض می کنم :دی

بازم دمتون گرم تنها منبع فارسی مک هستین و با عث دلگرمی
alfa52s

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 15 مارس 2013, 04:07

اگر مک رو روشن یا restart کنی و کلید option رو موقع روشن شدن مدام نگه داری، boot drive های موجود در مک یا متصل به مک به نمایش گذاشته می‌شن. درایو تایم ماشین هم اگر به مک وصل باشه قاعدتاً یکی از این گزینه‌ها خواهد بود.
من شخصاً تاکنون از تایم ماشین سیستم عامل رو نصب نکرده‌ام ولی همین مراحل بالا، به اضافهٔ انتخاب تایم ماشین میان درایوهای موجود رو دنبال کردم. ابتدا از من خواست که به شبکهٔ wifiی خودم با ورود پسورد وارد بشم، بعد عکس زیر و گزینه‌هایی که می‌بینی به اکران آمد. دیگه قضیه را طبعاً دنبال نکردم. حدس من اینه که اگر اینترنت ایران رو داری، باید از خیر نصب «تمیز» سیستم عامل بگذری چون باید از نو دانلود بشه. ولی کامپیوترت رو می‌تونی از بک‌آپ تایم ماشین restore کنی به اون زمانی که مشکلی نداشته.
پیوست‌ها
IMG_0010.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط alfa52s » 15 مارس 2013, 16:05

یعنی اینکه اگه بک اپ هم داشته باشم باز دانلود می کنه ؟

اگه با super duper بک اپ داشته باشم هم باز دانلود می خواد؟

حجم دانلودش چقدره ؟ من سرعت دانلودم با دانلود منیجر 300 کیلو بایت بر ثانیه است ؟ می شه با این سرعت امیدی داشت ؟

در ضمن مرسی بابت پاسخ
alfa52s

پست‌ها : 2

پستتوسط Amir_S » 15 مارس 2013, 16:48

این دانلود که بهنام گفت مال وقتی ه که به ای سیستم رو از نو نصب کنی ( طبیعتا لازم میشه که چهار و خورده ای گیگ فایل نصب سیستم عامل دانلود بشه.) ولی اگه فقط بخوانید از بک آموزه استفاده بکنید، نیازی نیست.
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2