انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: Time Machine

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2011, 10:05

واقعاً ممنون. هم بابت تجربهٔ هراسناک، هم بابت این که من برای اولین بار فهمیدم چطوری می‌شه تغییرات Permission یک پوشه رو به پوشهٔ فرزندانش منتقل کرد! من همیشه اجباراً این کارها رو با Terminal می‌کردم (که البته خیلی هم سخت نیست) و زیر لب به اپل فحش می‌دادم که چرا امکانی ساده‌تر برای این کار نداره :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط kurosh_1349 » 01 ژوئیه 2011, 13:10

با درود
من هم این مشکل اعمال پرمیشن به اجزا یک پوشه را داشته و دارم اما هرچه دنبال این perform task گشتم متوجه نشدم در منوهای اپل هست یا برنامه ای اضافه است
انگار این ظهر جمعه ای خنگ شدم
از بهنام عزیز هم بسیار ممنونم که باین حوصله مطالب را منتقل میکنند.
اما این آینده نگری بهنام در رابطه با ۴ ترابایت هارد برای بک آپ گیری بسیار جالب توجه است .
مادر آتلیه کل سیستم ذخیره سازیمان یک استوریج با برند سیسکو و حجم ۴ تربایت است که با لحاظ بکار گیری رید ۵ حدود ۲.۷ ترابات حجم در اختیار ما میگذارد که با برآورد ما برای ۳ تا ۴ سال آینده نیاز آرشیوی آتلیه را برطرف خواهد کرد
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Mehdi.y » 01 ژوئیه 2011, 14:29

با سلام
سوالی که چند وقتی بود برام پیش آمده بود اما نپرسیده بودم، وقتی سیستم را دوباره نصب می‌کنیم و اطلاعات از تایم ماشین گرفته می‌شن حال دوباره این تام ماشین بکاپ نمی‌گیرد و باید آن را پاک کرد و دوباره از صفر شروع کرد؟
با تشکر
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Nyaiesh » 01 ژوئیه 2011, 16:35

بهنام من حرفتان را قبول ندارم چون اگر شما اطلاعات زیادی هم نداشته باشید اما زیاد اون ها را تغییر و ویرایش دهید مخزن شما خیلی زود پر می شود من یک حافظه ۲۵۰ گیگابایتی را دربست به تایم ماشین دادم و خیلی زود پرش کرد. چون هر تغییری را ثبت می کرد برای همین قطعش کردم. چون مرتب پیام می داد جا ندارم و همان گونه که گفتی این کار را با تاخیر انجام می دهد یعنی کلی دورسرش می چرخد و شما خیال می کنید دارد پشتیبان می گیرد یک دفعه می گوید: شرمنده حافظه تان جا ندارد!
شاید هم من بلد نبودم باهاش کار کنم!
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2011, 18:04

پوریا
آره این کشف بزرگی بود که متأسفانه خیلی دیر به سراغم آمد و خیلی وقت تلف کردم. مک کلاً ابزار دستکاری‌هایی را که ممکن است تأثیرات جبران ناپذیر داشته باشند زیاد دم دست قرار نمی‌دهد. ترجیح می‌دهد که جوینده یابنده باشد تا دم دست هر کسی که ناخواسته و ناآگاهانه کامپیوترش را به هم بریزد!
کورش
من نمی‌دانم چرا از ازل این «ترا» در مغزم «تترا» ثبت شده است! آن را در متن اصلاح کردم. در مورد رید، جالب است چون هارد خارجی من در واقع دو هارد ۲ ترابایتی است که به یکدیگر «جوش» خورده‌اند. با دیسک یوتیلیتی و تنظیمات رید آن سعی کردم ببینم می‌توانم آن را بصورت یک رید ۲ ترابایتی تنظیم کنم که چیزی سر در نیاوردم و به خودم گفتم برای این هفته به اندازهٔ کافی ماجراجویی داشته‌ام!
مهدی
من تاکنون از تایم ماشین تنها برای پیدا کردن فایل‌های مفقوده استفاده کرده‌ام و برای restore کردن کل کامپیوتر استفاده نکرده‌ام. گمان کنم می‌شود ولی باید راهنمای تایم‌ماشین را با دقت بیشتری خواند.
رضا
تایم ماشین من بنده خدا مزاحمتی برای من نداشت و بیچاره کار خودش را می‌کرد تا زمانی که این کرم در من افتاد! اصلاً کار تایم‌ماشین به قول ایلیا این است که آن را راه بندازی و فراموشش کنی! البته گمان می‌کنم اگر به Spotlght اجازه داده نشده باشد که از همهٔ هارد مک (بجز هارد خارجی خود تایم ماشین) ایندکس داشته باشد، کار تایم ماشین معطلی بیشتری خواهد داشت. البته من آیمک دارم که روی میز نشسته و جایی نمی‌رود و هارد خارجی هم با فایروایر به آن وصل است و آن هم جایی نمی‌رود و کار خودش را می‌کند و به پروسسورهای مک هم فشاری وارد نمی‌آورد. این شرایط با شرایط دارندگان مک‌بوک تفاوت دارد که مدام مک خود را به هارد خارجی قطع و وصل می‌کنند. ولی آن معطلی که می‌بینی، بیشتر معطلی «خواندن» دیتا و تشخیص این است که چه چیزی نو است و چه چیزی کهنه. معطلی نقل و انتقال دیتا نیست. اگر تایم ماشین به تو می‌گوید که جا ندارد، پس واقعاً هارد خارجی تو برای محتوای هارد درونی مک تو کفایت نمی‌کند. باید بزرگتر باشد. ولی این احتمال هم هست که از آن درست استفاده نکرده‌ای. ولی تقریباً مطمئنم که تایم‌ماشین از فایلی که تغییری نکرده است کپی تو پُر مجدد نمی‌گیرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط kurosh_1349 » 01 ژوئیه 2011, 18:26

[نمایش]
من هم این مشکل اعمال پرمیشن به اجزا یک پوشه را داشته و دارم اما هرچه دنبال این perform task گشتم متوجه نشدم در منوهای اپل هست یا برنامه ای اضافه است

با درود
بهنام عزیز
لطفا جای این perform task را نشانم بده
باتشکر
خلاصه باید یک طوری این ناشیگری ها... کم حوصله گی ها ... و توقعات نابجای ما را تحمل کنی.
بازهم ممنون
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Behnam » 01 ژوئیه 2011, 19:15

کورش جان عکسش را گذاشته‌ام. وقتی از پوشهٔ مادر get info دا باز کردی و permission آن را به read & write تبدیل کردی، بعد روی آن چرخ دندهٔ زیر پنجره‌اش کلیک کن و گزینهٔ apply to enclosed items را کلیک کن. به تو هشدار می‌دهد که نمی‌توانی undo کنی، بگو عیبی نداره.
پ.ن.
راستی اول اون عکس قفل رو کلیک کن و پسورد بده تا باز بشه. بعد این کارها رو بکن.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 04 ژوئیه 2011, 04:02

حالا به عنوان حسن ختام بگویم که من تایم‌ماشین خودم را دوباره روبراه کردم. دو چیز در ابتدای راه‌اندازی یک مک خیلی وقت می‌گیرد. یکی spotlight است که می‌خواهد دل و رودهٔ کامپیوتر را صورت برداری کند. دیگری Time Machine است که به نوعی همان کار را می‌کند (نه با تفصیلات spotlight) ولی حساب می‌کند که چند تا فایل و با چه حجمی را باید منتقل کند. خود انتقال فایل‌ها به درایو خارجیِ بک‌آپ البته به سرعت اتصال بستگی دارد ولی در مجموع به آن اندازه تعیین کننده نیست که محاسبات اولیه تعیین کنندهٔ وقت مورد نیاز است. خُب این زمان وقتی که من شش ماه پیش کامپیوتر را نو خریدم چندان زیاد نبود. ولی این بار، با تمام خرت و پرت‌هایی که در آن در این شش ماه تلنبار شده بود، بطور تصاعدی افزایش پیدا کرده بود. من اول ژوئیه تایم ماشین را دوباره راه انداختم و امروز، سوم ژونیه اولین کپی کامل خود را تهیه کرد! البته من در طول بک‌آپ گرفتن با کامپیوتر کار می‌کردم که این کمکی به تسریع قضیه نکرد و چند بار تایم‌ماشین ناچار شد قبل از فرستادن اولین نسخهٔ بک‌آپ محاسباتش را از نو شروع کند.
اما یکبار که اولین نسخهٔ بک‌آپ به درایو خارجی منتقل شد، نسخه‌های بعدی ظرف ده تا پانزده ثانیه تکمیل می‌شدند. چون هم تایم ماشین حساب و کتابش را قبلاً کرده است و به سرعت تشخیص می‌دهد چه چیزی از بک‌آپ قبل تغییر کرده است و هم اینکه صرفاً یک مشت پوشه و فایل تو خالی درست می‌کند، امور خیلی سریع می‌گذرند. البته احتمالاً تایم‌ماشین در هر بک‌آپ جدید، نسخهٔ تو پر را به آخرین بک‌آپ تحویل می‌دهد و کپی تو خالی را به بک‌آپ قدیمی‌ةر منتقل می‌کند تا زمانی که بخاطر تنگی جا ناچار باشد قدیمی‌ترین بک‌آپ را پاک کند، نسخهٔ تو پر معتبری را پاک نکرده باشد.
بعد از روزها کلافگی، حالا دیگر تایم‌ماشین سر هر ساعت مثل فرفره یک بک‌آپ درست می‌کند و وقت آن است که دوباره آن را فراموش کنم!
پیوست‌ها
TimeMachine Backup.jpg
نماد کاربر
Behnam

Re: پرسش‌های کسی که می‌خواهد به مک مهاجرت کند

پستتوسط Strasboorg » 25 نوامبر 2011, 11:57

من تو مک خیلی تازه وارد حساب نمیشم ( ۵ سال تازه میشه یا کهنه ؟ ) ولی تو زمینه‌ Time Machine یه آکبند به تمام معنا هستم :-)
سوال ه من اینه که چطور میتونم از بک‌آپ‌هایی که TIme Machine اجازه restoreشون رو به مک و من نمیده استفاده کنم !؟ مثلا الان من از AddressBookم که ازش بکآپ دارم نمیتونم استفاده کنم، یا دسترسی به یکی از حیاطی‌ترین utillityهام ندارم که keychain access باشه !
کجاست یاری‌کننده‌ای که مرا یاری کند ؟ :-)
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

Re: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط Ilia » 25 نوامبر 2011, 21:41

کاری که میخواهید شما بکنید را در اینجا بحث کرده‌اند:
https://discussions.apple.com/thread/30 ... 0&tstart=0

در همین گفتگو این لینک‌های زیر را داده‌اند که انصافا بسیار مفیدند:
http://pondini.org/TM/15.html
http://pondini.org/TM/17.html

راستش من یک مقداری درک سوال شما برایم مشکل بود، چون تایم ماشین بایستی اجازهٔ ریستور فایل‌هایتان را به شما بدهد، مگر آنکه اجازه‌اش را نداشته باشید. یعنی مثلا متعلق به کامپیوتر شما نباشد و یا پسوردش فرق کند و غیره. ریستور KeyChain غیر عادیست چون که شما نمیدانید که چه را بایستی ری‌استور کنید که اینجا گفته‌اند. بهر حال، مشکل شما هر چه باشد مطالعهٔ لینک‌های بالا مطمئنم که میتواند کمکتان کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 29 نوامبر 2011, 13:51

من برای تایم ماشینم یک هارد یک ترابایتی گذاشته‌ام به اسم Backup که بنا به دلایلی می‌خواهم آن را با یک هارد یک ترابایتی دیگر عوض کنم. این مبحث را خواندم و دوباره با دیدن تجربه‌ی بهنام، مو به تنم راست شد. حالا می‌خواهم بروم با یک ویندوز که فرمت مک را می‌خواند، کل اطلاعات هارد تایم ماشینم را به هارد جدیدم منتقل کنم و اسم هاردم را هم همان Backup بگذارم. نتیجه را به شما هم اطلاع خواهم داد. فقط اگر توی این فرصت کسی فکر می‌کند کار احمقانه‌ای‌ست، بگوید که دور خودم نچرخم. ممنون.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Pooria Azimi » 29 نوامبر 2011, 14:14

راه بسیار بسیار بهتر، اینه که اطلاعات هارد اول رو بیت-به-بیت به هارد دوم منتقل کنید. CarbonCopyCloner این کار رو می‌کنه (از قابلیت Clone ـش استفاده کنید). راستش حس می‌کنم روشی که قصد انجامش رو دارید موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

http://www.bombich.com
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Arzhang » 29 نوامبر 2011, 17:24

حدس پوریای عزیز درست بود.
ویندوز تنها ۱۳ گیگ از اطلاعات بک آپ را کپی کرد بدون این که پیام خطایی بدهد. حال این که اطلاعات من حدود ۷۰۰ گیگ هستند. با وصل کردن آن به مک، از من پرسید آیا این هارد را برای بک آپ می‌خواهم؟ و چون پاسخ مثبت دادم، بی‌توجه به اطلاعات روی هارد، از اول شروع به بک آپ گیری کرد.
برنامه‌ی CarbonCopyCloner هم مشکل را حل نکرد چون وقتی اطلاعات را Clone کردم، پیغام داد که فایل‌های مربوط به بک آپ را نمی‌تواند منتقل کند. حدس می‌زنم طبیعی هم باشد چرا که این اطلاعات نیاز به پرمیشن دارند و اگر بشود همین‌جوری منتقلشان کرد پس تکلیف امنیت داده‌ها چه می‌شود؟
یک گشتی توی اینترنت زدم و یک راه حل رسمی از طرف اپل برای کاری که می‌خواهم بکنم یافتم. آن راه این است:
۱ـ ابتدا هارد اکسترنال دوم (آنی که می‌خواهید اطلاعات قبلی رویش منتقل شود، به عبارتی هاردی که بناست جایگزین قبلی شود) را به صورت +HFS فرمت می‌کنیم.
۲ـ از همین هارد (هارد جدید) یک Get info می‌گیریم.
۳ـ در قسمت پرمیشن، تیک مربوط به "Ignore ownership on this volume" را برمی‌داریم. برای این کار باید روی علامت قفل پایین کلیک کرده و پاسورد کامپیوتر را وارد کنیم.
۳ـ تایم ماشین را خاموش می‌کنیم.
۴ـ هر دو هارد را به مک وصل می‌کنیم.
۵ـ فولدر Backups.backupdb را از هارد اول به هارد دوم کپی می‌کنیم. طبیعتاً چون فایل‌های سنگینی دارند کپی می‌شوند، زمان این عمل طولانی‌ست. الآن که من این را می‌نویسم، حدود دو ساعت است که این کارها را کرده‌ام و هنوز منتظرم عمل کپی شروع شود چون نوشته: Estimating time remaining و هنوز Zero کیلو بایت کپی شده است. امیدوارم فردا نیایم و همین‌جا بنویسم این روش هم جواب نداد!
۶ـ دوباره تایم ماشین را راه می‌اندازیم و در تنظیمات آن (در Option) هارد جدید را به آن معرفی می‌کنیم تا برای بک آپ استفاده کند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پ.ن. ظاهراً همه‌چیز دارد خوب پیش می‌رود چون از هارد دومم که Get info می‌گیرم نشان می‌دهد بیش از ۱۷۰ گیگ تا به حال کپی شده است حال این که در صفحه‌ی کوچک نشانگر کپی، کماکان Zero کیلو بایت نشان می‌دهد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 29 نوامبر 2011, 18:55

ارژنگ جان، خیلی زیاد طول میکشه تا کارش رو بکنه. صبر داشته باش. مسئله سنگینی فایل‌ها نیست که اینقدر طول میکشد، زیادی تعداد و اطلاعات آنهاست.

لینک صفحهٔ راهنمایی اپل را بگذاری بد نیست.

راستش من اگر جای شما بودم، اگر هاردم جا داشت، آن چیزهایی که لازم داشتم را از تایم ماشین روی آن بر میگرداندم و بعد میگذاشتم که تایم ماشین یک بک‌آپ جدید روی هارد نو درست کند. این طوری امن‌تر و دردسرش کمتر است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 30 نوامبر 2011, 18:22

محض اطلاع دوستان بگویم که بک آپ تمام شد. ظهر که برگشتم محل کارم دیدم از دیشب تا حالا طفلکی کارش را کرده است.
برای این مطمئن باشم همه‌ی اطلاعات کپی شده‌اند از هر دو هارد Get info گرفتم. هارد جدید چیزی در حدود یک گیگ اطلاعات کم‌تر از قبلی داشت. حدس می‌زنم مال فایل‌های خرده ریز و مخفی باشد. خصوصاً که قبلاً یک سری اطلاعات دیگر هم روی آن هارد داشتم که پاک کردم. برای این که باز هم خیالم راحت باشد، از فولدر Backups.backupdp روی هارد قبلی Get info گرفتم که ببینم حجمش چه‌قدر است و آیا همه‌اش روی جدیده کپی شده؟ گرفتن Get info خیلی طول کشید ولی صبر کردم. فکر می‌کنید نهایتاً چه قدر را نشان داد؟ ۴ و ۷۱ صدم ترابایت :roll: در حالی که هارد من فقط یک ترابایت حجم دارد و بخشی‌اش هم خالی‌ست. حدس می‌زنم این اختلاف به خاطر همان داستانی‌ست که بهنام در چند پست قبل‌تر درباره‌ی فایل‌های توپر و توخالی توضیح داده است. فکر کنم مک هنگام Get info گرفتن همه را توپر حساب می‌کند برای همین این قدر حجم مجموع فایل‌ها بالا می‌رود. به هر حال اگر قبلی ۴ و ۷۱ صدم ترابایت باشد، خب جدیده هم باید همین‌قدر باشد. از فولدر Backups.backupdp روی هارد جدید هم Get info گرفتم. حدسم درست بود این دو فولدر دقیقاً‌ یک اندازه بودند و تعداد آیتم‌های هر کدامشان هم دقیقاً یکی بود.
حالا وقت آن رسیده بود که هارد جدید را به عنوان بک آپ معرفی کنم و ببینم همه چیز درست است؟ درست بود! خیلی ذوق کردم.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پ.ن. این هم به سفارش ایلیا خان نشانی مطلبی که در بالا آورده بودم:
http://support.apple.com/kb/ht1427
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان