انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط Behnam » 07 آوریل 2012, 03:40

آخ از آن سیر و سیاحت‌های «بهنامی» کردی!
من هم وقتی سر آپدیت کردن نسخهٔ آخر لاین هارد SSD ام ناکار شد (که خود کشف این امر به دنبال کلی سیر و سیاحت رخ داد!) از تایم ماشین نتوانستم هیچ استفاده‌ای برای ریکاوری بکنم. ولی بطور دستی، خب، هر چیزی که بخواهم تا حالا در فایل‌های تایم‌ماشین پیدا کرده‌ام. راستی من دیروز یک فایل خیلی بزرگ رو روی دسکتاپم ریختم و برای اولین بار تایم ماشین به من خبر داد که قدیمی‌ترین بکاپ رو بخاطر کمبود جا پاک می‌کنه!
اولش تعجب کردم چون هارد خارجی تایم‌ماشین من ۴ ترا بایت هست. ولی بعد یادم افتاد که Raid هست و ظاهراً ظرفیت عملی اون ۲ ترا بایت است. بهرحال در همهٔ نمودارها همان ظرفیت ۴ ترا بایت رو نشون می‌ده.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2012, 06:40

آره این داستان اصلا خوشایندی نبود. چیزی که الان فعلا هنوز آزارم میده ریکاور کی‌چین‌هاست که هنوز حوصله نکرده‌ام که درستش کنم.

بهنام جان، تایم ماشین وقتی که شروع میکنه به پاک کردن، از قدیم شروع میکنه و تمام بک‌آپ‌ها رو بترتیبی که لازم داره پاک میکنه. برای همین حواست باشه که اگر چیزی رو الان فقط روی بک‌آپ تایم ماشینت داری، به مرور که جا لازم داشته باشه، ممکنه که آن تنها نسخه‌ات را هم پاک کنه. بهتره که هر چی را که میخواهی حفظ کنی را حتما در هارد مکت یا بک‌آپ ثانویه‌ای کپی‌شان کنی، وگرنه به مرور پاک خواهند شد.

راستی این داستان مجبورم کرد که بروم یک هارد ۳ ترابایتی سیگیت هم خریدم. معمولا سیگیت مارکی محبوبی برای من نیست، اما این یکی هم قیمتش مناسبتر بود و هم این خاصیت را داشت که اینترفیسش را هم میشود عوض کرد. یعنی با خرید قطعه‌ای که در پاییز از قرار خواهد آمد، میشود همین هارد را تبدیلش کرد به تاندربولت.

وسترن دیجیتال که من بسیار مخلصش هستم، ۴ ترابایتی‌ فایروایرش ۴۰۰ دلار بود و این سیگیت ۳ ترابایتی‌اش ۲۰۹ دلار. تا اینجایش که بد نبوده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 07 آوریل 2012, 07:23

اتفاقاً علت پر شدن هارد بک‌آپ این بود که یک پوشه از قدیمی‌ترین بک‌آپم رو که حاوی تمام CDها و DVDها و هارد مک قدیمی و خلاصه تمام خرت و پرت‌های قبل از خرید این مکم بود از اونجا دوباره وارد مک کردم! البته فایندر هنوز کار محاسبهٔ حجمش رو تموم نکرده ولی فکر می‌کنم حدود ۷۵۰ گیگ باشه.... آه کارش همین الاًن تموم شد: ۹۵۲ گیگ!
اما همین فولدر رو من در بک‌آپ یک هفته بعد از اون (آخرین بک‌آپ فعلی) دارم و فکر می‌کنم تنها زمانی دیتا از بین میره که دیگه بک‌آپ جدید‌تری اون فولدر رو نداشته باشه. قصد من هم از آوردن فولدر به مک همین بود که یک بک‌آپ به روز ازش درست کنه که حالا حالاها خواهد ماند. ولی واقعاً به وجود آن در مک نیازی ندارم... حالا اگر می‌خواستم فانت بسازم شاید!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط eysun » 07 آوریل 2012, 08:18

ایلیا شانس آوردی به لانگ ویکند! خوردی. وگرنه حسابی اسیر می‌شدی‌ها...! :-D
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Ilia » 07 آوریل 2012, 09:47

داستان حدود ده روز پیش اتفاق افتاد، اما اصلا امکان وقت گذاشتن درست و حسابی بر رویش را اصلا نداشتم. اما شاید این چند روزه بقول شما بشود کارش را تمام کرد. اگر بک آپ تایم ماشین قاطی نداشت، بایستی دو سه ساعته درست میشد.

این داستان من را به فکر تهیه یک UPS در آینده انداخته.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 07 آوریل 2012, 10:10

Ilia نوشته است:[نمایش]
این داستان من را به فکر تهیه یک UPS در آینده انداخته.

فصل رعد و برق‌ها هم نزدیکه!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط nasraa » 08 آوریل 2012, 12:44

سلام
تجربه های جالبی در پست های قبلی بود که بسیار برای من مفید بود . سپاس.
یک سوال هم دارم که در پست های قبل پیدا نکردم.:
اگر در یک هارد خارجی چند تا بک اپ با تایم ماشین داشته یاشیم . و حالا یک هارد دیگر را نیز برای بک اپ به تایم ماشین معرفی کنیم و در آن بک اپ بگیریم ، آیا وقتی دوباره بخواهیم از بک اپ های هارد اول استفاده کنیم ، مشکلی پیش نمی آید؟

Leopard on macbook 13.3
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط AliGhz » 08 آوریل 2012, 15:02

nasraa نوشته است:[نمایش]
سلام
اگر در یک هارد خارجی چند تا بک اپ با تایم ماشین داشته یاشیم . و حالا یک هارد دیگر را نیز برای بک اپ به تایم ماشین معرفی کنیم و در آن بک اپ بگیریم ، آیا وقتی دوباره بخواهیم از بک اپ های هارد اول استفاده کنیم ، مشکلی پیش نمی آید؟

Leopard on macbook 13.3

احتمالا پیش می‌آید. چون تایم ماشین روی سیستم عامل می‌داند که آخرین بک‌آپ را کِی گرفته و اگر هاردِ تایم ماشینی با تاریخ‌های متناقض با حافظۀ تایم ماشین به دستگاه وصل شود، احتمالا نتایج خوشایندی نخواهد داشت.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط nasraa » 08 آوریل 2012, 16:01

AliGhz نوشته است:[نمایش]
nasraa نوشته است:[نمایش]
سلام

Leopard on macbook 13.3

احتمالا پیش می‌آید. چون تایم ماشین روی سیستم عامل می‌داند که آخرین بک‌آپ را کِی گرفته و اگر هاردِ تایم ماشینی با تاریخ‌های متناقض با حافظۀ تایم ماشین به دستگاه وصل شود، احتمالا نتایج خوشایندی نخواهد داشت.

ممنون.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط Mehdi.y » 08 آوریل 2012, 19:29

البته من تا حالا تجربه‌ای با دو هارد برای بک اپ نداشته‌ام اما اگر در دو هارد جداگانه بک اپ داشته باشید و مثلا یکی مال ۳ ماه پیش باشد شاید بشود با clean install از ان استفاده کرد.
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 09 آوریل 2012, 05:16

داستان مشکلات نصب لاین روی این مک مینی سرور Core 2 Duo به این راحتی‌ها تمام نشد…

بعد از نصب لاین، 5 Creative Suite ادوب نصب نشد که نشد. همینطور بوت شدن کامپیوتر بسیار طولانی بود و وقتی هم که بالاخره راه می‌افتاد، هر بار، اسپات‌لایت شروع میکرد که هاردها را از اول ایندکس کند و کامپیوتر به ذلالت تمام کشیده میشد. دیسک یوتیلیتی باز هم در هارد ایرادهایی را طبق معمول پیدا کرد که نتوانست تعمیرش کند. داستان تا به حدی آزار دهنده شد که من تصمیم به نصب مجدد تمیز سیستم گرفتم. بعد از نصب که به راحتی انجام شد، گذاشتم که برنامه‌ها و تنظیمات و یک سری از فایل‌هایم را از مکبوک ایرم وارد کند که این کار را از طریق وای‌فای شروع به انجامش را کرد و گفت که حدود ۵ ساعتی طول خواهد کشید. کار که به اینجا رسید، ساعت ۲ صبح بود. گذاشتم که کارش را بکند به این امید که تا صبح داستان تمام میشود.

صبح رفتم سراغش و دیدم که در حالی که فقط چند دقیقه مانده بوده که کارش را تمام کند، یک ارور را نمایش میدهد که کامپیوتر دیگری هم روی سرور شما دارد از همین آدرس ip استفاده میکند و در چند دقیقهٔ آخر کار را متوقف کرده بود. هر کاریش کردم داستان را ادامه نداد. بناچار مجبور به ری‌استارت کامپیوتر شدم. چاره‌ای نبود جز فرمت مجدد هارد و شروع دوباره. کامپیوتر را در حالت ریکاوری راهش انداختم و گذاشتم که هارد را مجددا فرمت کند. اینبار حتی سر فرمت کردن هم ارور داد. کامپیوتر را با دیویدی ریکاوری اسنولپرد راه انداختم و با دیسک یوتیلیتی‌اش همهٔ هارد را مجددا یکپارچه کردم و کلک پارتیشن ریکاوری لاین را هم کندم. هارد فرمت شد. اگر اینجا هم بازی در می‌آورد دیگر مطمئن میشدم که هارد خودش ایراد اساسی کرده و بایستی به فکر خرید و تعویض هارد میشدم. دوباره کامپیوتر را با اینستالر لاین راه انداختم و برای اطمینان، قبل از شروع نصب، با دیسک یوتیلیتی آن هارد را چک کردم. حتی در دیسک تازه فرمت شده هم مشکلات اساسی‌ای پیدا کرد که میگفت که قادر به تعمیرش نیست. ایرادی هم که پیدا میکرد معنی‌اش این بود که کامپیوتر رفرنس مکان دو فایل را در یک جا میدهد. تنها راه تعمیر این مشکل این است که یکی از آن دو فایل بایستی پاک بشود و دیسک یوتیلیتی هیچوقت این کار را نمیکند و در نتیجه تعمیرش هم نمیتواند بکند. برای همین پیغام میدهد که فایل‌هایتان را تا جایی که میتوانید کپی و هارد را فرمت کنید.

از جایی که هارد تازه فرمت شده بود، پیدا شدن پشت سر هم این مشکل تقریبا من را داشت متقاعد میکرد که بایستی هارد را عوض کنم. چیزی که مسلم بود این بود که این مشکل در لاین خودش را نشان میداد و نه در اسنولپرد. بناچار کلا از خیر لاین گذشتم و با استفاده از دیسک‌های اصلی ریکاوری اسنولپرد را نصب کردم. سپس فایل‌هایم را از بک‌آپ تایم ماشین کپی و برنامه‌ها را با اینستالر خودشان نصب کردم.

راستش الان حداقل فعلا، این پلنگ برفی دارد مثل شیر کار میکند! :-)

اینبار هنوز هیچ مشکلی را ندیده‌ام. کامپیوتر بسیار سریعتر از قبل و عالی شده است. اصلا از خیر نصب لاین بر روی آن گذشته‌ام. بر روی این ماشین کلا اسنولپرد سریعتر و روانتر از لاین است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 09 آوریل 2012, 12:29

Ilia نوشته است:[نمایش]
داستان مشکلات نصب لاین روی این مک مینی سرور Core 2 Duo به این راحتی‌ها تمام نشد…
...اینبار هنوز هیچ مشکلی را ندیده‌ام. کامپیوتر بسیار سریعتر از قبل و عالی شده است. اصلا از خیر نصب لاین بر روی آن گذشته‌ام. بر روی این ماشین کلا اسنولپرد سریعتر و روانتر از لاین است.

به‌نظر من هم روی مک بوک پروی خودم (Core 2 Duo)، تا قبل از نصب لاین سریع‌تر و روان‌تر کار می‌کرد. به هر حال این‌که Core 2 Duo پایین‌ترین پردازندۀ لازم برای اجرای لاین عنوان شده بود، احتمالا تبعاتی برای سیستم دارد. هرچند این داستان‌ها دیگر از تبعات گذشته :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط kurosh_1349 » 09 آوریل 2012, 12:47

با درود
من این را هنگام کوچ از ۱۰٫۵ به ۱۰٫۶ هم تجربه کردم البته به جز سرعت بوت و شات دان که در ۱۰٫۶ قوق العاده بود البته به مرور به آن عادت کردم شاید هم بروزرسانی ها باعث بهبود سرعت شد . (کل سیستمها core 2 duo)
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Ilia » 10 آوریل 2012, 17:56

بعد از یکروز کار کردن، مشکل باز گشت و اینبار دیگر شکی نیست که هارد درایو خراب شده است. اینطور که بنظر می‌آید بک‌آپ تایم ماشین ایرادی نداشته و هر چه هست از اشکال در درایو سرچشمه میگیرد. امروز یک هارد جدید برای تعویض خواهم خرید، هر چند که چندان به باز کردن مینی مشتاق نبودم.

اما این داستان هر چه داشته باشد، این حسن را داشت که باعث شد انواع مراحل ریکاوری و نصب لاین و اسنو لپرد را حسابی تجربه و مرور کنم و کلی چیز جدید که نمیدانستم یاد گرفتم. مثلا اینکه اگر میخواهید نصب لاین را آفلاین و فقط از روی دیسکش انجام بدهید، جلوی اتصالش را به اینترنت بگیرید. باز هم کارش را خواهد کرد. راستش بعد از چند بار انجام این ریکاوری‌ها یک مقداری از بدبینی‌ام به لاین کم شده. اگر راه و رمزش دستتان بیاید، داستانش چندان با سابق فرقی نکرده.

فعلا باز هم بایستی یک دعا به تایم ماشین بکنم که باعث شده که هیچ چیزم را از دست ندهم.

راستی این هم عکس یکی از موارد جالب ماجرای اخیر ما: :-)
پیوست‌ها
Hours.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 10 آوریل 2012, 20:40

این هارد را امروز خریدم:

Western Digital
750GB Scorpio Black Hard Disk Drive
2.5-Inch | SATA 3.0Gb/s | 7200RPM | 16MB Cache

جالب این بود که فروشگاه بغل محل کار من این را به من فروخت ۱۲۰ دلار در حالی که سایت Macsales در آمریکا آن را میفروشد ۱۸۰ دلار.
نمیدانم که ایا این خبر ندارد که تایلند سیل آمده یا آن یکی دارد گران میفروشد…

http://eshop.macsales.com/item/Western% ... D7500BPKT/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان