انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط alireza3335 » 11 ژوئیه 2014, 19:44

البته بار اول نبود که بک آپ میگرفتم و فرمت هارد را هم رعایت کرده بودم، اما از آخرین باری که بک آپ گرفتم فکر نکنم خیلی گذشته باشد. حدس می زدم ایراد از یک قسمت از فرآیند بک آپ گیری باشد که چندین بار روی عددی که گفتم متوقف می ماند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط alireza3335 » 11 ژوئیه 2014, 22:57

در فروم های خارجی جستجو کردم، بعضی ها که مثل من روی ۱۰،۹،۲ بودند مانند من نیز دارای همین مشکل بودند.
من وقتی که به ۱۰،۹،۴ مهاجرت کردم مشکلم حل شد ولی نمی دانم چرا.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط nina.s » 18 ژوئیه 2014, 11:12

من یه سری اتفاقات بد برام افتاد
بک آپ تایم ماشین رو جایی روی لپ تاپ نگه میداشتم
بعد تصمیم به پاک کردنش داشتم ریختم داخل trash ولی از اونجا پاک نشد
یه دوستی یه کد داد که توی ترمینال بزنم تا اون پاک بشه نه تنها اون پاک نشد بلکه هر چی روی لپ تاپ ریخته بودم پاک شد
منم سریع هرچی بک آپ بود از روی trash ریختم روی یک هارد اکسترنال

حالا شوال اینه آیا این بک آپ ها کامله و قابل استفاده؟
چه جوری میتونم ریستور کنم به آخرین تاریخش؟
nina.s

پست‌ها : 2

پستتوسط Behnam » 18 ژوئیه 2014, 18:16

وقتی که هارد اکسترنال به کامپیوتر وصل هست، system preferences را باز کنید و آن هارد را به عنوان هارد بک‌آپ تایم‌ماشین انتخاب کنید. تایم‌ماشین یک پوشه به نام Backups.bacupdb در آن هارد ایجاد می‌کند که فایل‌های کامپیوتر را در آن قرار خواهد داد. احتمالش کم است ولی ممکن است که همان پوشه‌ای را که از trash به آنجا منتقل کرده اید به رسمیت بشناسد و از آن استفاده کند. اگر اینطور باشد وقتی که در finder پوشهٔ user خود را مثلاً باز کنید و وارد تایم‌ماشین شوید، نسخه‌های بک‌آپ قبلی آن پوشه را هم به شما نشان می‌دهد. اگر نشد راه دیگری به نظرم نمی‌رسد. بهرحال همواره بطور دستی می‌توانید به آن پوشهٔ نجات یافته از trash مراجعه کنید و فایل‌های مورد نیازتان را به لپ‌تاپ وارد کنید.
همان هارد اکسترنال را به عنوان محل بک‌آپ تایم‌ماشین نگه دارید (اگر دست‌کم دو برابر هارد لپ‌تاپ ظرفیت دارد) چون بک‌آپ گرفتن از یک هارد روی خود آن هارد تنها پر کردن بیهودهٔ هارد است و نه چیز دیگر!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 18 ژوئیه 2014, 20:27

من جای شما باشم این کار را میکنم؛

-هاردی که تایم ماشین از آن استفاده میکرد را به کامپیوتر وصل کنید.
- بروید Trash را باز کنید و روی فولدر اصلی بک‌آپ تایم ماشین که در آنجاست با دکمهٔ سمت راست کلیک کنید و دستور Put Back را اجرا کنید.
PutBackFromTrash.jpg
PutBackFromTrash.jpg (19.7 KiB) - بازدید 12540 بار

- اگر کار خاصی با هارد نکرده باشید، فایل‌ها برمیگردند سر جایشان.

حالا اگر فایل‌هایتان واقعا دیلیت نشده باشند، میشود آنها را ری‌استور کرد و بازشان گرداند به کامپیوتر.
اما من حدس میزنم که احتمالا خیلی از فایل‌ها پاک شده‌اند و از بین رفته‌اند و فقط بعضی از فایل‌ها که قفل یا مشغول بوده‌اند پاک نشده‌اند. اگر این حالت بوده باشد که به احتمال زیاد اینطور بوده، آن بک‌آپ تایم مآسین دگر چندان قابل استفاده نیست.

راه دیگرش این است که آن هارد تایم ماشین را در این صورت کلا از کامپیوتر جدا کنید. یک هارد خالی دیگر به کامپیوترتان وصل کنید و از برنامه‌های ریکاوری برای فایل‌هایی که الان از روی هارد کامپیوترتان پاک کرده‌اید استفاده کنید و آنها را که ریکاور میکنید در این هارد جدید ری‌استور (بازگردان) کنید. هر چه قدر هم با کامپیوتر کار کنید، احتمال بازگرداندن این فایل‌ها کمتر خواهد شد. همینطور این فایل‌ها را روی هارد داخلی ریکاور نکنید، چون ممکن است که روی فایل‌های پاک شده که همه هنوز آنجا در هارد شما هستند نوشته شوند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط the end » 22 ژوئیه 2014, 16:47

دوستان شاید سوالم ساده باشه عذر میخوام، میتونم از فرمت ExFat برای تایم ماشین استفاده کنم؟
نماد کاربر
the end

پست‌ها : 65

پستتوسط Mehdi.y » 22 ژوئیه 2014, 17:51

خیر فقط باید فرمت مک جورنال باشد
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2014, 02:17

چند ماه پیش من یک تایم کپسول ۲ ترابایتی خریدم. علت اصلیش هم این بود که راوتر لینکسیسم کلافه‌ام کرده بود. پخش فیلم از اپل تیوی خانه دچار مشکل میشد. سیگنال درست و سریع نمیرسید. خلاصه اینبار گفتم که جهنم پول بیشتر میدهم و یک تایم کپسول میخرم. راستش تفاوت قیمت تایم کپسول با یک دستگاه ارزان قیمت کم نیست، اما باید بگویم که برای من واقعا می‌ارزید. هم تمام مشکلات وای‌فای حل شد و هم اپل تیوی دیگر مشکل پخش ندارد و هم گرفتن بک‌آپ با تایم ماشین بصورت بیسیم و share کردن فایل در بین کامپیوترهای منزل بسیار راحت شد.

تایم کپسول یک پورت usb هم دارد که میشود یک هارد دیگر را هم به آن وصل کرد و از آن هم برای گرفتن بک آپ و غیره استفاده کرد. نکتهٔ دیگری هم که شاید بعضیها ندانند این است که میشود بیش از یک بک‌آپ تایم ماشین داشت. در این صورت مثل عکس زیر، مک شما یکی در میان روی یکی از مقصدها بک‌آپ تهیه خواهد کرد.
پیوست‌ها
TM_Snap.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saghati » 23 ژوئیه 2014, 04:40

Ilia نوشته است:[نمایش]
چند ماه پیش من یک تایم کپسول ۲ ترابایتی خریدم. علت اصلیش هم این بود که راوتر لینکسیسم کلافه‌ام کرده بود. پخش فیلم از اپل تیوی خانه دچار مشکل میشد. سیگنال درست و سریع نمیرسید. خلاصه اینبار گفتم که جهنم پول بیشتر میدهم و یک تایم کپسول میخرم. راستش تفاوت قیمت تایم کپسول با یک دستگاه ارزان قیمت کم نیست، اما باید بگویم که برای من واقعا می‌ارزید. هم تمام مشکلات وای‌فای حل شد و هم اپل تیوی دیگر مشکل پخش ندارد و هم گرفتن بک‌آپ با تایم ماشین بصورت بیسیم و share کردن فایل در بین کامپیوترهای منزل بسیار راحت شد.

تایم کپسول یک پورت usb هم دارد که میشود یک هارد دیگر را هم به آن وصل کرد و از آن هم برای گرفتن بک آپ و غیره استفاده کرد. نکتهٔ دیگری هم که شاید بعضیها ندانند این است که میشود بیش از یک بک‌آپ تایم ماشین داشت. در این صورت مثل عکس زیر، مک شما یکی در میان روی یکی از مقصدها بک‌آپ تهیه خواهد کرد.

با عرض سلام
میخواستم یه زحمتی بهتون بدم و یک تست برای من انجام بدین .
اگر امکانش هست یک هارد اکسترنال به تایم کپسول خود وصل کنید و با نرم افزار Blackmagic disk speed test یک تست از خود تایم کپسول و یک تست از هارد اکسترنالی که به تایم کپسول وصل هست بگیرید و نهایتا یک تست دیگر از همان هارد اکسترنال ولی اینبار به خود مک وصل شده باشه . ( در صورت امکان مشخصات هارد اکسترنال رو هم برام بنویسید )
یک دنیا ممنون
saghati

پست‌ها : 55

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2014, 06:08

saghati جان این مقاله رو بخون سرعتش دست میاد:
http://www.macworld.com/article/2048946 ... mance.html

یعنی اگر کامپیوتر شما هم کارت نتورکش 802.11ac باشه و فاصله و تعداد کاربرها هم زیاد نباشه و پارازیت چندانی هم نداشته باشی یه فایل ١٠ گیگی حدود ٥ دقیقه زمان میبره. سرعت هارد هم چندان در این داستان فرق زیادی ایجاد نمیکنه چون به هر حال کندترینشون هم از این حرفها سرعتشون بیشتره.

وقتی هم که هارد رو مستقیم به کامپیوتر وصل میکنی باز هم سرعتت بستگی داره به پورتی که استفاده میکنی. یعنی اگر به پورت usb بزنی میشه سرعت usb ٢ چون باز هر هاردی سرعتش از این پورت بیشتره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saghati » 23 ژوئیه 2014, 07:10

Ilia نوشته است:[نمایش]
saghati جان این مقاله رو بخون سرعتش دست میاد:
http://www.macworld.com/article/2048946 ... mance.html

یعنی اگر کامپیوتر شما هم کارت نتورکش 802.11ac باشه و فاصله و تعداد کاربرها هم زیاد نباشه و پارازیت چندانی هم نداشته باشی یه فایل ١٠ گیگی حدود ٥ دقیقه زمان میبره. سرعت هارد هم چندان در این داستان فرق زیادی ایجاد نمیکنه چون به هر حال کندترینشون هم از این حرفها سرعتشون بیشتره.

وقتی هم که هارد رو مستقیم به کامپیوتر وصل میکنی باز هم سرعتت بستگی داره به پورتی که استفاده میکنی. یعنی اگر به پورت usb بزنی میشه سرعت usb ٢ چون باز هر هاردی سرعتش از این پورت بیشتره.

با سلام و ممنون از جواب
تجربه من :
حدود یک ماه پیش یک روتر Linksys Smart Wireless AC Router (EA6400) گرفتم که ورودی usb3 داشت .
همچنین یک Vantec NexStar External USB 3.0 Desktop Hard Drive Enclosure with Fan به همراه یک هارد Seagate Desktop HDD 4 TB SATA گرفتم .
هارد را در Enclosure گذاشتم و به مک بوک پرو با usb3 وصل کردم . سرعت خواندن و نوشتن حدود ۱۵۰ مگ بر ثانیه بود ولی زمانی که همین Enclosure رو با usb3 به روتری که ac رو ساپورت میکرد ،‌ وصل کردم ، سرعتش شد حدود ۱۰ تا ۱۲ مگ بر ثانیه !!!!!! .
به همین جهت خیلی به مقاله ها اطمینان نمیکنم و مدت ها بود که دوست داشتم خودم یا کسی که داره تست بکنه و سرعتی که در خونه بهش میرسیم رو بدونم .
در هر صورت ممنون
saghati

پست‌ها : 55

پستتوسط Ilia » 23 ژوئیه 2014, 07:31

هر هارد امروزی‌ای سرعت بالقوه‌اش از پورت یو اس بی ۳ و وای فای ac بیشتره و فقط سرعتش به اندازهٔ کشش این پورت‌ها پایین میاد.

کپی کردن ده گیگ فایل در USB 3 در عمل (نه تئوری) معمولا حدود ۶ دقیقه و نیم و برای USB2 حدود ۲۲ دقیقه طول میکشه.

برای استفاده کردن حداکثر سرعت AC بایستی که کارت وای فای مک شما هم از این نوع باشه. وگرنه باز سرعت وای فای تا حد مثلا N پایین خواهد اومد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 13 اوت 2014, 18:39

میشه دو مک و به هم وصل کرد و از هارد یکی به عنوان time machine استفاده کرد؟ من میخوام clean inistal کنم و هارد اکسترنال ندارم. در عوض یک آی مک دم دست هست که میخوام به اون با lan وصل کنم.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Amir_S » 13 اوت 2014, 19:51

با لن که نه! ولی فکر کنم اگه مک دوم رو بصورت target (نگه داشتن کلید t در زمان بوت) راه اندازی کنید و با firewire به مک اول وصل کنید بشه این کار رو کرد چون در این صورت بصورت هارد اکسترنال دیده میشه؛
اما این کار برای مک دوم کثیف کاری ه و حداقل به نظر من خوب نمیاد، از طرفی هم شما به هر حال خوبه که بک آپ منظم داشته باشید و یه هارد اکسترنال هم دیگه سیصد تومن بیشتر نیست… وگرنه ممکنه به حال دو دوست من که یکی رو تو تاپیک نوشتم دچار بشید.
به قول دوستان مرگ هارد حق ه ؛)
دیگه خود دانید
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 14 اوت 2014, 20:01

امین جان، با ۶۶۶ تا پست در ایرماگ هنوز یک بک آپ از هاردت نداری؟ اگر بلایی سر فایل هایت بیاد، دل من یکی برایت نمیسوزه!

احتمالا باید بشه که با دردسر این کار رو روی شبکه هم کرد. هر چند که ری استور کردنش بایستی کار آسونی نباشه. اگر روی آیمک OS X Server نصب و میزان شده باشه هم به احتمال زیاد میشه میزون کرد که روی شبکه بک آپ گرفت، اما باز هم از چگونگی ری استور ش مطمئن نیستم. من میدونم که ملت حتی روی شبکه روی دستگاه های لینوکسشون هم تونستند میزون کنند که تایم ماشین بک آپ بگیره، اما میزان کردنش خبرگی میخواد و آخرش هم به اندازهٔ راه اپل قابل اطمینان نیست.

اگر اصرار به این کار داشتی و اطلاعات روی آن آیمک اصلا برایت مهم نیست، میتونی اول اون آیمک را کلا فرمت کنی، سیستم را روی آن نصب و در آخر اطلاعات و یوزر مکبوکت را با استفاده از سیم فایروایر یا ایترنت به آیمکت منتقل کنی. بعد از اتمام موفقیت آمیز اینکار، مکبوکت را فرمت و این کار را برعکس انجام بدهی، یعنی اینبار اکانت یوزر و اطلاعاتت را از آیمک به مکبوکت انتقال بدهی.

اما بجای این کارها، یک هارد خارجی بخر و کار را از پایه و اساس درست انجام بده. شتر سواری دو لا دو لا نمیشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 26 مهمان