انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بک‌آپ و تایم ماشین — Time Machine

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: تایم ماشین — Time Machine

پستتوسط Behnam » 11 آوریل 2012, 02:14

عکس مونیتور تو آبرومندانه‌تر از عکس مونیتور من بعد از آپدیت لاین بود!
پیوست‌ها
B2180540 - Version 2.jpg
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 11 آوریل 2012, 05:52

Ilia نوشته است:[نمایش]
اینطور که بنظر می‌آید بک‌آپ تایم ماشین ایرادی نداشته و هر چه هست از اشکال در درایو سرچشمه میگیرد.

در مورد «سرچشمه» گرفتنش آنقدرها مطمئن نباش!
همین الآن در فوروم کاربران مک در DPreview خبری دیدم راجع به اینکه اپل برای Mac OS 10.7.3 یک بروز رسانی «متمم» (supplement) بیرون داده برای کسانی که از تایم‌ماشین استفاده می‌کنند! این «متمم» یا «مکمل» یا هرچی، گویا در Updater پیداش نمی‌شه! البته شاید هم وقتی Combo رو دانلود می‌کنی خودش می‌فهمه که تایم‌ماشین داری یا نداری ولی اینها همه گمانه زنی است. بهرحال عمری ازش می‌گذره و در پنجم مارس بیرون آمده.
ایلیا جان، این هم نوشدارو بعد از مرگ سهراب:
This update resolves an issue when restoring a Mac from a Time Machine backup.

This update is recommended for users running 10.7.3 with Time Machine backups.
http://support.apple.com/kb/DL1505?view ... cale=en_US
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 11 آوریل 2012, 06:27

دستت درد نکند بهنام جان! من که اصلا از این آپدیت خبری نداشتم.

بهر حال عمر این هارد تمام بود و فقط منتظر بهانه بود. این مدت هم بدجوری من را سر کار گذاشته بود.

هارد جدید را نصب کرده‌ام و الان دارد همه چیز با تایم ماشین رویش برمیگردد. بد هم نشد. هاردش هم سریعتر شد و هم بزرگتر. این چند روزه هم همه رقم نصب و ریکاور و بک‌آپ و ری‌استور و این قبیل چیزها را هم روی لاین و هم روی اسنولپرد حسابی روان شده‌ام! یک سری هم چیز جدید یاد گرفتم که خداییش به دردسرش می‌ارزید. الان هم که دل و قلوهٔ این مینی را ریختم به هم و جمعش کردم. خداییش اپل استور فردا میتواند من را به عنوان تکنسین استخدام کند. :-)

Mini_Open.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط kurosh_1349 » 11 آوریل 2012, 12:54

با درود
ایلیای عزیز
سرگذشت عبرت آموزی بود که نباید تایم ماشین را دست کم گرفت باید گهگاهی چشم را بر کم شدن پرفورمنس سیستم موقع بکاپ تایم ماشین بست وصبور بود که واقعا ابزار کار آمدی است.
از وقتی که گذاشتی ممنون امید وارم کسی از دوستان مجبور به طی مراحلی که شما پشت سر گذاشتید نشود که هم هارد بسیار گران شده و هم شاید حوصله شما را نداشته باشیم .
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Pooria Azimi » 11 آوریل 2012, 13:08

یک تجربه هم من اضافه بکنم، شاید به درد کسی بخوره: دو بار تابه‌حال برای من این اتفاق افتاده (و ۲ بار هم برای چند نفر دیگه) که تایم‌ماشین، بدون هیچ دلیل خاصی و ناگهان، دیگه بک‌آپ نمی‌گیره و ارورهای نامفهوم می‌ده. هر ۴ بار، این مشکل فقط یک راه حل داشته: پیدا کردن فولدری که مشکل‌ساز بوده و اضافه‌کردنش به‌طور موقتی به blacklist تایم‌ماشین. مثلاً یکی از این دفعات، فولدری که دقیقاً نمی‌دونم چه‌برنامه‌ای ساخته بودش (ابتداش با نقطه شروع می‌شه و در ~ قرار داشت) باعث می‌شد بک‌آپ‌گیری با ارور متوقف بشه. نام فولدر رو با نگاه‌کردن در لاگ‌های Console.app پیدا کردم و به‌طور موقت، در blacklist تایم‌ماشین قرارش دادم و با موفقیت یک مرحله بک‌آپ گرفت و بعد از blacklist در آوردمش و از اون هم بک‌آپ گرفت و همه‌چیز به خوبی تموم شد. هیچ کدوم از راه‌حل‌های دیگه‌ای که در اینترنت برای ارورهای تایم‌ماشین وجود داشتند (بهترین و مفصل‌ترینش http://pondini.org/TM/Home.html ـه) مشکل من رو حل نکردند جز این کاری که گفتم...

این ویجد هم می‌تونه مفید باشه:
http://www.apple.com/downloads/dashboar ... buddy.html

تصویر

تصویر
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 11 آوریل 2012, 18:20

ممنون از پوریای عزیز و تشکر کوروش جان!

مشکلات مینی ما هم همه‌اش حل شد و از روز اولش هم بهتر و سریعتر شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 14 آوریل 2012, 21:20

یکی از تبعات استفادهٔ نامتعارف از بک‌آپ تایم ماشین (کپی دستی فایل‌ها، بجای روش درست آن)، مشکل نداشتن کامل پرمیشن به فولدر‌هایی بود که از این طریق به روی هارد کپی کرده بودم. بصورتی که مثلا نام فولدرها قفل شده بود و یا موقع جابجایی و یا دیلیت آنها بایستی اسم رمز وارد میکردم. این مشکل با تعمیر پرمیشن‌ها از طریق دیسک یوتیلیتی حل نمیشود چون دیسک یوتیلیتی فقط پرمیشن فایل‌های سیستم را درست میکند و نه فایل‌های یوزر را. حتی استفاده از Disk Info و اضافه کردن خودم به عنوان صاحب و اعمال آن به فایل‌های درونش هم مشکل را حل نکرد.

بناچار دست به دامن گوگل شدم و من را به این صفحه رساند:
http://reviews.cnet.com/8301-13727_7-20013630-263.html

که بسیار مقالهٔ آموزنده‌ای برای من بود. از قرار این لیست سطح دسترسی‌های متفاوت که به آن ACL میگویند (مخفف Access Control Lists)، برای من مشکل ایجاد کرده بود که با اجرای این یک خط فرمان در ترمینال، مشکلم حل شد:

کد: انتخاب همهٔ
chmod -R -N /Users/username

که البته در آن username اسم کوتاه اکانت شماست.

مقاله‌اش را بخوانید جالب است. همچنین وقتی برای این مشکل جستجو میکردم به این بحث هم رسیدم که باز به دیدنش می‌ارزد:
http://apple.stackexchange.com/question ... -directory
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Mehdi.y » 26 آوریل 2012, 22:44

با سلام
دوستان من چند تا هارد دارم که یکی را برای تایم ماشین گذاشته‌ام وقتی بقیه را وصل میکنم مدام پیغام میدهد که از این هارد برای بکاپ گیری استفاده کند یا نه این مدام امدن خیلی روی اعصاب است ایا راهی برایش دارید؟
البته مدتی با خاموش کردن تایم ماشین خواستم خودم را راحت کنم اما پس از روشن کردن بالای ۵۰ گیگ بکاپ میگیرد نه یک یا دو گیگ (چون چیزی روی کامپیوتر نریخته‌ام) و یک سوال دیگر اینکه اگر دو هارد را همزمان به لب‌تاپ وصل کنیم از نظر برق رسانی مشکلی در دراز مدت برای هاردها ایجاد میکند یا خیر
با تشکر
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Pooria Azimi » 26 آوریل 2012, 23:18

کد: انتخاب همهٔ
defaults write com.apple.TimeMachine DoNotOfferNewDisksForBackup -bool YES
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Mehdi.y » 27 آوریل 2012, 03:22

ممنون تا حالا که جواب داده واقعا رو اعصابم بود
Mehdi.y

پستتوسط Ilia » 30 ژوئیه 2012, 05:41

داشتم هارد جدیدی را برای تایم ماشین اختصاص میدادم که متوجه شدم که در شیر کوهی میشود که بیش از یک هارد برای تایم ماشین داشت. و اگر اینکار را بکنید، یکی در میان فایل‌هایتان را روی هر دوی آنها بک‌آپ خواهد کرد.

همینطور برای اولین بار من از تایم ماشین خواستم که بک‌آپش را انکریپت (رمزگزاری) کند که بعدا تستش هم کردم و بسیار خوب کار میکند.
پیوست‌ها
2TM_BUp.png
2TM_BUp.png (17.35 KiB) - بازدید 11630 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 02 اوت 2012, 03:19

بچه ها من یک هارد یک ترابایت وسترن دیجیتال گرفتم و با مک فرمت کردم و با تایم ماشین توش بکاپ گرفتم و ... طبیعتا وقتی به پی سی وصل میکنم نمیخونتش و عملا روی پی سی کاربردی نداره. چطوری میتونم کاری کنم که توی پی سی هم کار بکنه و هم بتونم با تایم ماشین باهاش کار کنم و هم مک و هم پی سی؟ ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Mehdi.y » 02 اوت 2012, 04:10

وقتی شما از هاردی برای تایم ماشین استفاده میکنید پس اونو قبلا به فرمت مخصوص مک در اوردین حال شما دو راه حل دارید اول اینکه میتوانید در ویندوز برنامه‌هایی برای خواندن این فرمت نصب کنید مانند mac drive این روش چند عیب دارد مثلا این که هارد را همه جا نمیتوانید با خود ببرید چون در بقیه پی سی ها ممکن است مشابه این نرم افزار نصب نشده باشد و دیگر اینکه در پی سی که قابلیت خواندن هارد را دارد میتوان بکاپ را دستکاری کرد که ممکن است اطلاعات را از دست بدهید راه حل دوم نقسیم این هارد به دو پارتیشن است یکی برای بکاپ با فرمت مک (که دیگر در پی سی دیده نمیشود و طبعا دستکاری هم نمیگردد) و دیگری با فرمت exfat که هم در ویندوز و هم در مک قابل دیدن و ویرایش است این راه حل بسیار بهتر است تنها عیب آن کاهش حجم پارتیشن exfat است (اگر حجم آن برایتان مهم است) فقط یادتان باشد حجم اختصاص داده به تایم ماشین حداقل باید به میزان هارد کامپوترتان باشد.
Mehdi.y

پستتوسط Ilia » 02 اوت 2012, 18:44

Mehdi.y نوشته است:[نمایش]
…حجم اختصاص داده به تایم ماشین حداقل باید به میزان هارد کامپوترتان باشد.

اندازهٔ هارد تایم ماشین حداقل بایستی دو برابر اطلاعاتی باشد که بک‌آپ میشود تا خیالتان راحت باشد که بعدا گیر نکند.

تایم ماشین مکانیزم کارش اینطوریست که اول در یک جلسه هر چه دارید را یکبار کپی میکند، بعد در هر جلسهٔ بعد، فقط فایل‌هایی که تغییر پیدا کرده‌اند را کپی میکند و برای بقیهٔ فایل‌هایی که تغییر پیدا نکرده‌اند فقط یک نشانی میگذارد که حواله‌شان میکند به فایل کپی شده در جلسهٔ اول و در جلسات دیگر همین کار را ادامه میدهد تا وقتی که جایش پر بشود. وقتی که دیگر برای کپی کردن فایل‌های جدید جا نداشت، جلسات قبلی را به ترتیب قدیمی بودن، یکجا پاک میکند تا جا بسازد برای فایل جدید که اینجاست که اگر هارد بزرگ نباشد، مشکل پیش خواهد آمد. چون اولا این جلسهٔ اول معمولا اندازه‌اش خیلی بزرگ است، و بایستی بیشترش دوباره کپی بشود. و دوما تا کپی نشود، تایم ماشین آنرا بخاطر ایمنی پاک نخواهد کرد. اینجاست که اگر جا کم بیاورد به شما خواهد گفت که گیر کرده و از شما خواهد خواست که یا هارد بزرگتری پیدا کنید، یا چیز‌هایی را از کپی کردن مستثنا کنید که هر دو مورد دردسر خواهد بود برای شما.

برای همین هم هست که میگویند بهتر است که هاردی که به تایم ماشین اختصاص میدهید اندازه‌اش حداقل ۲ برابر مجموع هارد‌هایی باشد که تایم ماشین بک‌آپ خواهد کرد. خیلی‌ها میگویند یک و نیم برابر کافیست، اما من فکر میکنم که حداقل دو برابر باشد، خیالتان راحت خواهد بود.

سامان جان، از من میشنوی برو یک هارد دیگر بخر برای پیسی و با بک‌آپ تایم ماشینت شوخی نکن. اما اگر اصرار داشتی به اینکار، پارتیشنش کن و اجازهٔ دسترسی پارتیشن مکت را به پیسی نده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 02 اوت 2012, 19:40

ممنون بچه ها واقعا لطف کردین.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV