انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیلایف — iLife

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: ilife 11 شکست یا پیروزی؟

پستتوسط javadkh65 » 09 نوامبر 2010, 02:26

شاید خیلی به بحث ربطی نداشته باشه ولی من احساس می کنم بعضی نرم افزارهای اپل و گاهی شرکتهای دیگه، برای عده ی زیادی از کاربران خوب کار می کنه ولی عده ای رو هم کلافه می کنه از بس که بد کار می کنه مثلا:
- آی فوتو برای من هنگ و کرش می کنه برای پوریا ۶۰٪ افزایش سرعت داشته!
- آیتونز سوهان روح و روان منه ولی احمد و ایلیا عاشقشند!
- فایرفاکس به بدترین وجه ممکن برای من کار می کنه اما برای عبدل عالی کار می کنه

من احساس می کنم هیچکدوم ما اشتباه نمی کنیم و تجربیاتمون رو می گیم پس اشکال کار کجاست؟
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط abdol » 09 نوامبر 2010, 05:36

Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
هیچ نرم‌افزاری بی‌عیب نیست و گرنه دلیلی برای ارتقاء نسخه نداشت.
iMovie برای یک کاربر معمولی که نخواهد با Final Cut Pro و برنامه‌های تدوین غیر خطی مشابه درگیر شود خیلی هم خوب کار می‌کند. توی 11 که خیلی اشکالات و پسرفت‌های 9 رو هم برطرف کرده‌اند. در این شکی نیست که iLife از نظر طراحی کاربری از شاهکارهای برنامه‌های کاربردی کاربر معمولی است.

اشکالات شما یا به UI و UX برنامه است یا به زیرساختش که می‌تونید تک تک بیان کنید نه این که با کلی‌گویی و به عمه و غیره حواله دادن حرف بزنید. مسلما اشکال زیاده اما با این لحن نشانه naiveté شماست.

دلیل برای ارتقا پول در آوردن است رضا جان.
اون که شما می فرمایید اشکال نرم افزاری نبوده چون اگر ای لایف ۹ اشکال نرم افزاری داشته باشه باید به صورت پچ اشکالاتش برطرف بشه.
از لحاظ طراحی بله من هم گفتم برنامه خوشگلی درست کردن کلی جلوه های ویژه واسش درست کردن البته منکر برخی از ويژگیهای جدیدش هم نیستم من ۱۱ رو ندارم فقط دمو اون رو تو سایت دیدم ولی ۹ رو که دارم چنگی به دلم نمی زند برای من با مووی میکر ویندوز یکسان است چون کارش سری دوزی است.

اشکال من به یو ای نیست و گفتم که آنرا بسیار زیبا طراحی کرده اند.
آنچه شما از آن به یو ایکس تعبیر می کنید زیر ساخت برنامه نیست آنرا هم چون من ننوشته ام از اون اطلاعی هم ندارم که از چه توابع کتابخانه ای یا روش یا کدی استفاده می کند! اما مسلما نقد توانایی های یک برنامه و یو ایکس آن نیازی به سواد یا آگاهی از زیر ساخت برنامه ندارد دوست عزیز و کسی با زیر ساخت برنامه ور نمی رود که من با آن ور بروم.

بگذارید اینطور بگم که شما از کار کردن با آن لذت می برید اما در واقع کاری که انجام می دهید در قالب یک کلیشه از پیش تعیین شده است. خیلی از برنامه هایی که اپل تولد کرده اینطوری اند ... شاید این تعریف خوبی از یو ایکس باشد البته بنده ناییو هستم اساتید در اینجا بسیارند.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Hosein89 » 09 نوامبر 2010, 09:14

عبدل جان شما چه توقعی از برنامه ای دارید که قراره برای مردم عادی باشه و همه استفاده کنند؛ مهمترین فاکتور تو iLife راحتی کار باهاشه
شما گویا میخوای یه پروژه حرفه ای رو با iMovie انجام بدی!!

اون قسمتی که گفتی iMovie رو برابر میدونم با Movie Maker دیگه ازت نا امید شدم :-(
معلوم شد که واقعا بی طرف هم نگاه نمی کنی
چون هرکی با این ۲ کار کرده میدونه اصلا این دو قابل قیاس نیستند
Hosein89

پست‌ها : 48

پستتوسط Reza.Y » 09 نوامبر 2010, 12:43

abdol نوشته است:[نمایش]
دلیل برای ارتقا پول در آوردن است رضا جان.

اپل طبیعتا بنگاه خیریه نیست. احتمالا این ارتقاء پشتش چاه نفت هم نیست، حاصل زحمات یک تیمه و سر کسی هم کلا نگذاشته، یعنی برای ۵۰ دلار واقعا یه ارتقاء نسخه اصلی داده. البته باعث تاسفه که iWeb تکون نخورده.

abdol نوشته است:[نمایش]
آنچه شما از آن به یو ایکس تعبیر می کنید زیر ساخت برنامه نیست...

من UX رو با زیرساخت برنامه یکی دانستم؟ من عرض کردم که نتیجه‌گیری‌های کلی، خام و غیر قابل بحث است. در مورد نقد هم گفتم که یا با ظاهر و رابط کاربری و  flow مشکل دارید یا با زیرساختش (برآمدهای قابل اندازه‌گیری، مثل سرعت نه این که چه توابع کتابخانه‌ای استفاده شده) که قابل بحث است نه کلی‌گویی و قضاوت از پیش و با پیش‌فرض‌های عجیب.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط AliGhz » 09 نوامبر 2010, 16:55

javadkh65 نوشته است:[نمایش]
شاید خیلی به بحث ربطی نداشته باشه ولی من احساس می کنم بعضی نرم افزارهای اپل و گاهی شرکتهای دیگه، برای عده ی زیادی از کاربران خوب کار می کنه ولی عده ای رو هم کلافه می کنه از بس که بد کار می کنه مثلا:
- آی فوتو برای من هنگ و کرش می کنه برای پوریا ۶۰٪ افزایش سرعت داشته!
- آیتونز سوهان روح و روان منه ولی احمد و ایلیا عاشقشند!
- فایرفاکس به بدترین وجه ممکن برای من کار می کنه اما برای عبدل عالی کار می کنه

من احساس می کنم هیچکدوم ما اشتباه نمی کنیم و تجربیاتمون رو می گیم پس اشکال کار کجاست؟

همان‌طوری که جواد نوشته، تجربۀ ما از بعضی نرم‌افزارها، فرق دارد. آی‌فوتوی جدید را که من دیشب نصب کردم (بالاخره!) کندتر از قبل است و در نگاه اول، نسبت به نسخۀ قبلی، ذوق‌زده‌ام نکرد. اما از کل مجموعه آی‌لایف راضی‌ام و آن‌چه را هم که استیو جابز در مراسم رونمایی این نسخه گفت (...خیلی‌ها فقط برای استفاده از این مجموعه به دنیای مک می‌آیند -نقل به مضمون) قبول دارم. چون دوستان و آشنایانی بوده‌اند که از جلوه‌ها و کارکرد آی‌فوتو و iDVD به ذوق آمده و از من پرسیده‌اند این نرم‌افزارها چیست و از کجا می‌توان تهیه کرد؛ که پاسخ داده‌ام اینها مخصوص مک هستند و فقط روی مک قابل استفاده‌اند. (در واقع کسی نبوده که اینها را ببیند و این سوال‌ها را نپرسد!)

اما در مورد پرسشی که عنوان این مبحث است، به‌نظر من، در اولین برخورد [که گفتم دیشب بود و خیلی کوتاه؛ و من تا به‌حال حتی در نسخه قبلی هم فقط از آی‌فوتو و iDVD استفاده کرده‌ام (که iDVD، همان نسخۀ قبلی است)]، مخصوصا با کندی و نیم‌چه هنگ آی‌فوتو، چندان ذوق‌زده نشدم. هنوز امکان زوم روی عکس‌ها در حالت عادی وجود ندارد؛ در نسخه قبلی این کار در حالت فول اسکرین انجام می‌شد، اما در آی‌‌فوتوی جدید در این حالت هم امکان‌پذیر نیست و فقط در حالت ادیت می‌شود عکس را بزرگ‌نمایی کرد!

اما آن‌چه که عبدل جان اشاره کردند و محل اعتراض در فروشگاه اپل هم بوده، این بوده که آیا این مجموعه واقعا یک ورژن جدید محسوب می شود و آیا ارزش ۵۰ دلار را دارد؟ اصلا آیا نمی‌شد اپل کلا آی‌لایف‌اش را رایگان کند؟ (واقعا اپل به این ۵۰ دلارها نیاز دارد؟) پاسخ سوال دوم به‌نظرم "نه" است؛ چون اپل به‌عنوان استراتژی بازاریابی‌اش می‌گوید که روی هر مکِِ جدید، مجموعۀ آی‌لایف به‌رایگان نصب است. پس این، همچنان باید یک مزیت برای خرید مک جدید باقی بماند. در مورد قیمتش هم، با همین درآمد ریالی، من حاضر بودم نسخۀ اصل این مجموعه را همان ۵۰ دلار بخرم؛ چون واقعا پول زیادی نیست و می‌ارزد؛ حتی اگر ارتقای چشم‌گیری نباشد. اگر هم در آمریکا و با درآمد دلاریِِ چند برابر بودم که اصلا ۵۰ دلارِِ ناقابل مهم نبود.

اما یک نکتۀ دیگر در مورد انتقادهای عبدل جان (آی‌تونز، سافاری، آی‌لایف، و...). در تکنیک‌های فروش، یک مبحث مهم به اعتراض‌های مشتریان و نحوۀ پاسخ‌گویی به آنها اختصاص دارد. به هر حال مشتری که بی‌دلیل اعتراض نمی‌کند؛ هنر فروشنده است که از پس این اعتراض، دلیل واقعی ناخشنودی مشتری را بفهمد و پاسخ/واکنش مناسبی بدهد.

من اگر اپل بودم، اصلا فرض کنید من خودِِ استیو جابز :joy: ، به عبدل جان می‌گفتم:
[نمایش]
من واقعا سپاسگزارم که محصول ما را خریده‌اید، و واقعا متاسفم که آن‌طور که مدنظر شما بوده، نتوانسته خواسته‌های شما را برآورده کند. اما از میان انتقادهایی که شما مطرح کردید، نتوانستم دلیل اصلی ناخشنودی شما را متوجه شوم، چون بسیاری دیگر از کاربران از همین محصولات استفاده می‌کنند و عاشق‌شان هستند. برای این‌که بتوانیم مشکل شما را رفع کنیم، من پیشنهادی دارم. شما ۵ نوبت و هر بار ۲ ساعت، این امکان را دارید که از خدمات Genius Bar نزدیک‌ترین فروشگاه اپل، اختصاصی و به‌رایگان استفاده کنید. در آنجا یک فرد آگاه و کاملا مسلط به مک، به‌عنوان مشاور و راهنما در خدمت شماست تا به همه سوال‌ها و اشکالاتتان پاسخ بدهد. امیدواریم به این طریق و با آشنایی بیشتر و بهتر با مکِِ خود و نرم‌افزارهای آن، مشکلاتتان برطرف شود و همان‌طور عاشق مک‌تان باشید که میلیون‌ها کاربر دیگر هستند. اما اگر به هر دلیلی پس از این ۱۰ ساعت مشاورۀ اختصاصی رایگان، هنوز رضایت شما حاصل نشده بود، می‌توانیم -با این‌که روالِِ معمولِِ ما چنین نیست- دستگاه شما را پس بگیریم و بسته به وضعیت و کارکرد آن، بخشی از پولی را که برای خرید آن داده بودید، به شما بازگردانیم. حتی در آن صورت هم، هر گاه مایل بودید می‌توانید هر محصول اپل را که دوست داشتید خریداری کنید و امیدواریم آن محصول بتواند رضایت شما را برآورده کند.

این سناریو نمی‌تواند چندان تخیلی باشد، چون آمریکا مهد فروشنده‌های نابغه است و اپل هم یک فروشندۀ فوق حرفه‌ایِِ نابغه است که ارزش رضایت مشتریان را درک می‌کند. به هر حال اگر پله به پله، رضایت مشتری حاصل نشود و در نهایت به شخص مدیرعامل برسد، می‌توان انتظار چنین پاسخی را داشت.

اما عبدل جان که در آمریکا نیست؛ با این حال باز هم می‌شود به‌نوعی این سناریو را شبیه‌سازی کرد. دوستان ایرماگی کم از آن Geniusها ندارند -بیشتر اگر نداشته باشند؛ و بسیار حرفه‌ای پاسخ می‌دهند. پس عبدل جان اگر اعتراض‌هایش را جمع‌بندی‌شده‌تر، مستدل‌تر و کمّی‌تر مطرح کند، پاسخ‌های بهتری هم می‌گیرد. در نهایت اگر دید واقعا از کار با مک راضی نیست، می‌تواند دستگاهش را برای فروش عرضه کند که مطمئنا با قیمت مناسبی فروخته خواهد شد (انگار که دستگاه را پس داده و بخشی از پولش را گرفته).
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: iLife '11

پستتوسط AliGhz » 09 نوامبر 2010, 18:18

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
سرعت iPhoto '11 برای من خیلی بهتر از iPhoto '09 شده، اما قبول دارم که خیلی آپدیت نبوده، و فقط قابلیت‌های فول‌اسکرین و Theme ـهای جدیدش به‌دردبخور هستن. در کامنت‌های 9to5mac اگر اشتباه نکنم گفته بودند که قبلاً‌هم سابقه داشته اپل یک نسخهٔ جدید (با نام جدید، مثلاً iPhoto 9.0) از یک محصولش بده که همچنان ۳۲ بیتی بوده، اما در آپدیت‌های خود اون ورژن (مثلاً iPhoto 9.2)، اون رو ۶۴ بیتی بکنه؛ پس یعنی هنوز هم امیدی هست به ۶۴ بیتی شدن اون، هر چند که واقعاً تفاوتی برای ماها که ۴ گیگ رم بیشتر نداریم نمی‌کنه.

اما iMovie به‌نظرم خیلی بهتر شده، هر چند خودم اصلاً باهاش کار نمی‌کنم، اما کسانی که با قبلاً با iMovie کار می‌کردند الآن خیلی خوشحالند، چون خیلی قدرتمندتر شده.

پست بالا در مبحث دیگری بود (اینجا: viewtopic.php?f=7&t=2315&start=0) که چون موضوعش خیلی با این سوالی که می‌خواهم بپرسم مرتبط نبود، اینجا نقل‌اش کردم.

من تفاوت ۳۲ و ۶۴ بیتی بودن را دقیقا نمی‌دانم. واقعا چه فرقی دارند؟

در تجربۀ عملی، Adobe Lightroom (نرم‌افزار حرفه‌ای مدیریت عکس، همتای Aperture اپل) در نسخه قبلی ۳۲ بیتی بود و نسبتا کند بود و اسکرول کردن عکس‌ها خیلی Smooth و نرم نبود. اما نسخه ۳ آن که ۶۴ بیتی است، بسیار سریع‌تر شده و اسکرول هم خیلی نرم و خوب انجام می‌شود.

آی‌فوتو ۹ نسبتا کند بود و اسکرول نرمی نداشت، و حالا آی‌فوتوی ۱۱ هم همان‌طور کند است (حتی کندتر!) و اسکرول نرمی ندارد همچنان. با این‌که تعداد عکس‌های من و حجم آنها در لایت‌روم چند برابر عکس‌هایم در آی‌فوتو است، اما لایت‌روم بسیار سریع‌تر کار می‌کند.

آیا علتش ۶۴ بیتی بودن است؟ ضمنا من هم ۴ گیگ رم دارم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط abdol » 09 نوامبر 2010, 18:47

AliGhz نوشته است:[نمایش]
javadkh65 نوشته است:[نمایش]
شاید خیلی به بحث ربطی نداشته باشه ...

خیلی خوب بود و از خواندنش لذت بردم. بله تقریبا میشه گفت این پاسخی است که اپل می دهد. ولی جدا من از مک بوکی که خریده ام ناراضی نیستم و می شود گفت که رضایت ۱۰۰ در ۱۰۰ یا ۹۰ در صد ندارم. در کل هم در بین محصولاتی که دارم، پکیج ای ... رو محصولی رضایت بخش تر از ای تونز و سافاری می دونم و نمره قبولی رو بهشت می دم ولی نکته اینجاست که این برنامه رو بیش از اون که برای کاربر مفید باشه واسه کمپانی اپل مفید میدونم اون هم به عنوان یک ابزار تبلیغاتی (هرچند که برای کاربر هم مفید هست!!!).

البته اون قسمت که گفتی پس بگیرن رو فکر نکنم استیو قبول کنه چون من الان ۱سال بیشتره که مک بوک دارم :lol:
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Pooria Azimi » 09 نوامبر 2010, 18:58

دو لینکی که در پست زیر آورده م رو ببینید. اکثر سوالات در مورد تفاوت ۳۲ و ۶۴ بیتی رو توضیح می دن:

viewtopic.php?p=16978#p16978
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 10 نوامبر 2010, 01:34

من این دو مبحث موازی را با هم ادغام کردم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: iLife 11

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2011, 01:19

دوستان از لایبری آی فوتو۸ام کپی گرفتم.میخوام روی ۱۱ سوییچ کنم.اولا بکنم یا نه؟دوما لازم به رمو کردن ilife نیست که همون ۱۱و نصب کنم خودش آپ میشه؟روی ۱۰.۶.۸ام
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Pooria Azimi » 07 نوامبر 2011, 02:14

نسخهٔ ۱۱ به‌نظر من خیلی بهتره و قابلیت‌های تمام‌صفحه‌ش و سرعت کمی بالاترش به‌نظرم می‌ارزه به سویچ کردن.

نیازی به کار خاصی هم نیست. اگر از لایبرری بک‌آپی وجود داشته باشه (محض اطمینان)، خودش لایبرری رو تبدیل می‌کنه به فرمت مناسب نسخهٔ ۱۱.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2011, 02:37

این ارور واسه چیه دیگه بعد از نصب:In order to open iPhoto, you need to update to the latest version.
iPhone 5s
AmiN.D

Re: آیلایف — iLife

پستتوسط Pooria Azimi » 07 نوامبر 2011, 03:21

آیفوتو ۱۱ (نسخهٔ ۹)، یه باگی داشت (که لایبرری بعضی‌ها رو کلاً حذف می‌کرد)، که اپل سریع برطرفش کرد و نسخهٔ ۹٫۰٫۱ رو داد. الآن تا شما به اون نسخه آپدیت نکنی، نمی‌تونی آی‌فوتو ۹ رو باز بکنی!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2011, 03:37

ای خدا:|:|با این نت ذغالی!منم هی میگم این چرا چرت میگه هی!الان آپ کردم!امیدوارم این ورژن حجم آنرمال آپدیت نداشته باشه!ممنون
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AmiN.D » 26 نوامبر 2011, 23:02

باید بگم که ارزش نداشت..هنگ بسیار..کرش شدید..+ایکه یه سری ایتم هایی که نیاز بود و از راست کلیک حذف کردن.کلا از ترس کرش کردنش نمیتونم باز کنم..دانگریدکنم شاید
iPhone 5s
AmiN.D

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان