انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رفع مشکل فونت W در مک

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: رفع مشکل فونت W در مک

پستتوسط Behnam » 13 سپتامبر 2010, 05:29

امیر ارسلان این چیز پیچیده‌ای نیست. هر برنامه‌ای که با ویرایش متن سر و کار داره find داره که می‌تونی توی اون یک حرف یا یک واژه رو تایپ کنی و در متن سرچ کنی. این ابزار جستجو معمولاً امکان replace هم میده.
موردی که من معمولاً بکار می‌برم TextEdit هست. مثلاً من همین الآن فی‌البداهه رفتم توی یک سایت فارسی. می‌دونی که «ي» در همه جا غوغا می‌کنه ولی اکثر کاربران اون رو نمی‌دونن چون از IE استفاده می‌کنن که خود به خود آن «ي» عربی رو بصورت فارسی و بدون نقطه نشون می‌ده. ولی سفاری از این جمبل جومبول بازی‌ها نداره و حروف رو همونطوری که هستند نشون می‌ده. خُب من همینطوری رفتم توی یک سایت و یک مقاله رو الابختکی انتخاب کردم:
http://www.roozonline.com/persian/opini ... 76be0.html
پاراگرف اول مقاله را انتخاب کردم (سه کلیک متوالی) و اینجا paste می‌کنم:

يازدهم سپتامبر ياد آور دهشتناكترين عمليات تروريستي است كه هيچ‌گاه از خاطر بشر محو نخواهد شد. عمليات مشمئز كننده‌اي كه بنام اسلام و انديشه‌ي اسلامي انجام گرفت و در ابتدا عده‌اي بي‌خردانه هلهله‌ي خوشحالي سر دادند؛ و زماني كه گرماي سرخوشي كاذبشان سرد شد متوجه فضاحتي كه به بار آمده بود گرديدند، و انگشت اتهام را بسوي سرويس هاي اطلاعاتي امريكا و اسرائيل دراز كردند.

حالا همین پاراگراف رو توی TextEdit هم paste کردم و +F (یعنی find یا search) و توی جعبهٔ find «ي» رو قرار دادم و توی جعبهٔ replace «ی» فارسی رو. با کلیک روی Replace All بیست و هفت «ي» توی همین پاراگراف کوتاه اصلاح شد! نُه تا «ك» را هم به همین ترتیب به «ک» تبدیل کردم و شد این:

یازدهم سپتامبر یاد آور دهشتناکترین عملیات تروریستی است که هیچ‌گاه از خاطر بشر محو نخواهد شد. عملیات مشمئز کننده‌ای که بنام اسلام و اندیشه‌ی اسلامی انجام گرفت و در ابتدا عده‌ای بی‌خردانه هلهله‌ی خوشحالی سر دادند؛ و زمانی که گرمای سرخوشی کاذبشان سرد شد متوجه فضاحتی که به بار آمده بود گردیدند، و انگشت اتهام را بسوی سرویس های اطلاعاتی امریکا و اسرائیل دراز کردند. 

حالا اگر صاحبان سایت‌های فارسی می‌توانستند چنین چیزی را بطور خودکار در سایتشان نصب کنند....
پیوست‌ها
Picture 2.png
تبدیل حروف عربی به فارسی
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط shirazigs » 13 سپتامبر 2010, 06:42

بهنام جان کاملا درست میفرمایند.
۱- استفاده از ابزار پیدا کردن و جایگزین کردن.
نرم افزار این دزاین هم ابزار پیدا کردن و جایگزین کردن بسیار قوی و بی نظیری دارد.(تصویر شماره۱)

روش کار با ایندزاین:
- اول زبان کاراکترت رو از عربی تغییر بده به فارسی.(تصویر شماره۲)
- فقط کافی هست که Command+F رو بزنی توی هر دو قسمت (Find & change ) حرف ی روتایپ کنید و ok کنید. (چون زبان کاراکتر شما فارسی تعریف شده، وقتی شما از ابزار جستجو و جایگزین کردن استفاده میکنید. نرم افزار میداند که ی فارسی با عربی فرق میکند.(البته باید فونت شما این قابلیت را دارا باشد.) بنابراین اگر شما جلوی فایند و چنج هر دو فقط حرف ی رو تایپ کنید ایندزاین تمامی ی ها را دوباره جایگزین میکند.)

همین، خیلی خیلی ساده
با آرزوی موفقیت
پیوست‌ها
Find.jpg
Find & change (InDesign
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط shirazigs در 15 سپتامبر 2010, 10:48.
نماد کاربر
shirazigs

پست‌ها : 32

پستتوسط shirazigs » 13 سپتامبر 2010, 06:45

این هم تصویری از تنظیمات کاراکتر
پیوست‌ها
character.jpg
character.jpg (56.33 KiB) - بازدید 6565 بار
نماد کاربر
shirazigs

پستتوسط Behnam » 13 سپتامبر 2010, 07:07

shirazigs عزیز همین راه حل «ساده و راحت» است که پدرمان را درآورده است! نه عزیز جان، InDesign «ي» عربی را به «ی» فارسی تبدیل نمی‌کند. آن را بصورت «ی» فارسی نمایش می‌دهد. «ی» همان «ي» عربی باقی می‌ماند چون در آغاز بصورت «ي» عربی encode شده است. پس فردا همین متن را از InDesign یه یک محیط دیگر منتقل کنی دوباره آن نقطه‌ها پیدایشان خواهد شد!
این یک قدم کوچک اضافه را بردار و همان کاری که من با TextEdit کردم در InDesign هم انجام بده. یعنی طبق عکس بالاترت، «ي» را در Find what قرار بده و «ی» را Change to و همهٔ آن «ي» ها را یکبار برای همیشه از متن بیرون کن. همین کار را هم با «ك» و «ک» بکن.
حالا اگر تنظیمات InDesign را برای متن به عربی هم برگردانی آن نقطه‌ها پیدایشان نمی‌شود چون متن فارسی است و مطابق یونیکد و آن نقطه‌ها نباید هم پیدایشان بشود. کاری که InDesign (و مایکروسافت) با تنظیمات زبان در نمایش متن می‌کنند غیر قانونی است. این مثل این است که اگر تنظیمات برای یک متن از زبان «انگیسی» به زبان «فارسی» بدل شود، حرف «b» را بصورت «ب» نمایش دهد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 13 سپتامبر 2010, 17:57

من باید اینجا یک چیزی را توضیح بدهم
هیچ برنامه‌ای وقتی کاربر «ي» تایپ کند آن را به ی تبدیل نمی‌کند چه ایندیزاین و چه IE و چه آفیس مایکروسافت
در IE و آفیس مایکروسافت اگر کاربر زبان متن را فارسی انتخاب کند و در کیبرد کد اعداد را به صورت انگلیسی 123456 وارد کند خود این برنامه‌ها آن را به صورت ۱۲۳۴۵۶ نمایش می‌دهند ولی تغییری به ي نمی‌دهند. در سفاری و فایرفاکس و اپن آفیس حتماً باید کد درست اعداد فارسی را وارد کرد وگرنه اعداد به صورت انگلیسی دیده می‌شوند
ایندیزاین هم هیچ وقت ي را به ی تغییر نمی‌دهد و نمایش هم نمی‌دهد. حتی اگر در پانل paragraph زبان متن را به فارسی تغییر دهید. تغییر زبان متن در ایندیزاین فقط باعث تغیر اعداد به صورت فارسی و غلطیاب و بعضی تنظیمات اپن تایپ می‌شود. برای تغییر ي و ك حتماً باید به روشی که بهنام گفت عمل کرد.
در آخر این که حتماً می‌دانید در بعضی فونتها مقل فونتهای برنا که اسم آنها با b شروع می‌شود در خود فونت دو نقطه زیر ی را برداشته‌اند در نتیجه اگر شما چه ي تایپ کنید چه ی در هر دو حالت اگر فونت شما همین فوتها باشد دو نقطه زیر ی را نمی‌بینید مگر این که فونت را فونتهای استاندارد مثل فونتهای بهنام تغییر دهید
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط AmirArsalaan » 13 سپتامبر 2010, 21:43

از همه ی دوستان ممنون بابت اینکه در بحث شرکت می کنید ;-)
به خصوص بهنام عزیز که واقعن عالی راهنمایی می کنند ، من که دیگر با واژه نمی توانم از لطف بی نهایت ایشان قدردانی کنم :blush:
دوستان اگر در مورد همین پنجره ی find/ change ایندیزاین مطلبی داشتید که آموزشی باشد و در مورد تک تک آیکن های داخل این پنجره آموزش بدهد حتمن لینکش را اینجا قرار دهید، ممنون. ;-)
نماد کاربر
AmirArsalaan

پست‌ها : 183

پستتوسط saeidk » 14 سپتامبر 2010, 11:31

می تونید بالای پنجره که علامت دیسک هست رو کلیک کنید و جستجو و جایگزینی خودتان را ذخیره کنید تا دفعات دیگر نیازی به تایپ مجد نداشته باشد
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط shirazigs » 15 سپتامبر 2010, 10:33

AmirArsalaan نوشته است:[نمایش]
دوستان اگر در مورد همین پنجره ی find/ change ایندیزاین مطلبی داشتید که آموزشی باشد و در مورد تک تک آیکن های داخل این پنجره آموزش بدهد حتمن لینکش را اینجا قرار دهید، ممنون. ;-)

به آموزش های لیندا مراجعه کنید. بهترین مرجع و به زبان ساده
نماد کاربر
shirazigs

پستتوسط shirazigs » 15 سپتامبر 2010, 10:56

Behnam نوشته است:[نمایش]
shirazigs عزیز جان، InDesign «ي» عربی را به «ی» فارسی تبدیل نمی‌کند. آن را بصورت «ی» فارسی نمایش می‌دهد. «ی» همان «ي» عربی باقی می‌ماند چون در آغاز بصورت «ي» عربی encode شده است. پس فردا همین متن را از InDesign یه یک محیط دیگر منتقل کنی دوباره آن نقطه‌ها پیدایشان خواهد شد!

بهنام جان، من ۴ سالی میشه که با ایندزاین کار میکنم، شاید من بد توضیح دادم، سعی کردم اصلاح (ویرایش)کنم متن خودم رو.
مطلبی که شما فرمودین کاملا درست است و همه میتوانن این کار رو انجام بدن، مطلبی رو که شاگرد شما هم گفت اون درسته برای کسانی که میخواهند در ایندزاین تصحیح کنند (بنابراین حتی اگر شما دویاره متن خودتون رو از ایندزاین به جای دیگه منتقل کنید، عاری از ی عربی خواهد بود)

بهنام جان بازم ممنون
نماد کاربر
shirazigs

قبلی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 37 مهمان