انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

راه حلی برای مشکل اسکرول و دکمه و

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

راه حلی برای مشکل اسکرول و دکمه و

پستتوسط StarSoheil » 29 اوت 2009, 02:44

با سلام به دوستان عزیز. حقیقتش این ۲ مورد خیلی منو در کار با مک خصوصا در اینترنت عذاب میده.

یکی مشکل سرعت اسکرول کردن صفحه با ماوس هست. مثلا اگه با ماوس صفحه رو اسکرول کنم هرچه زمان میگذره سرعت اسکرول هم زیادتر میشه ولی این حالت حداقل برای من که عادت نکردم جالب نیست. یعنی در واقع میخوام سرعت اسکرول با ماوس مثل اسکرول کردن از طریق ترک پد یکنواخت باشه و سریع اسکرول نشه.

مورد دیگه دکمه وسط ماوس هست. این دکمه خصوصا در اینترنت برای باز کردن پنجره ها در یک صفحه جدید استفاده میشه. ولی من وقتی دکمه وسط رو میزنم این کار رو انجام نمیده. مثلا اگه دکمه وسط رو فشار بدم اونوقت یک حالتی فعال میشه که میتونم با بالا و پایین بردن ماوس اسکرول کنم. توی تنظیمات ماوس هم هر کاری کردم عملکردش تغییری نکرد. ;-(
StarSoheil

پست‌ها : 22

پاسخ: راه حلی برای مشکل اسکرول و د

پستتوسط Ilia » 29 اوت 2009, 04:35

اگر برای مدتی از کیبورد استفاده کنید، میبینید که از ماوس خیلی بهتر است. در سفاری میتوانید برای پایین آوردن صفحات بجای ماوس بزنید روی space. با هر کلیک یک صفحه پایین می‌آورد و با shift + space یک صفحه بالا میرود. برای کمتر پایین آوردن هم میشود از arrow key استفاده کرد. برای باز کردن لینک در صفحهٔ جدید دکمهٔ کامند (اپل) را فشار بدهید و کلیک کنید روی لینک. در فایرفاکس کمی با این متفاوت است اما بسیار شبیه است و میشود در preferences آن کمی تغییرش داد.

عملیات ماوس کلا بستگی به درایور آن دارد. بعضی از ماوس‌ها با درایورهای خودشان می‌آیند که کارهای متفاوت میکنند و در سیستمهای عامل یا برنامه‌های متفاوت عمکردشان شبیه هم نیست .

بهر حال همانطور که در اول گفتم استفاده از کیبورد به ماوس خیلی ارجحیت دارد. خیلی کلیدهای میانبر هست که اگر یادشان بگیرید، خیلی کارتان راحت میشود. مثلا باز در سفاری با زدن کلید کامند + t یک tab جدید باز میشود. اگر بزنید کنترل + کلید tab، از یک تب میروید به تب بعدی. یا با کامند + L میروید به قسمت آدرس و میتوانید که آدرس جدید را تایپ کنید و خیلی چیزهای دیگر. اینطوری سرعت و راحتی کارتان خیلی بهتر از وقتیست که از ماوس استفاده بکنید.

ایلیا
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ilia در 29 اوت 2009, 19:04.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پاسخ: راه حلی برای مشکل اسکرول و د

پستتوسط StarSoheil » 29 اوت 2009, 06:51

ایلیا جان طبق معمول زحمت راهنمایی افتاد گردن شما. آره میدونم شاید با کیبورد راحت تر باشه من خودم هم با کیبورد کار میکنم ولی بعضی چیزها هست که با ماوس راحت ترم. ازجمله همین دو موردی که عرض کردم. من هم با ماوس عادی تست کردم هم با ماوس خود اپل. رفتیم الکی ۹۰ تومن پاش پول دادیم :-(

حالا یعنی برای این دو مورد هیچ تنظیمی وجود نداره؟ :-(
StarSoheil

پستتوسط amirazizi » 29 اوت 2009, 13:21

System Preferences > Mouse > scrolling speed

از اینجا می تونید سرعتش رو دلخواه کنید
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط StarSoheil » 29 اوت 2009, 14:39

هم کم کردم هم زیاد دیدم اصلا هیچ اثری روی سرعتش نذاشت.
StarSoheil

پستتوسط Ilia » 29 اوت 2009, 19:02

سهیل جان،

من با ماوس معمولی خودم در سفاری وقتی با دکمهٔ وسطش روی لینکی کلیک میکنم، آن را در یک تب جدید باز میکنه. همینطور سرعت اسکرول رو باید بشود در همانجا که امیر آدرس داد کم و زیاد کرد. نمیدانم چرا برای شما کار نمیکنه. اگر چیزی در این باره پیدا کردم به شما خواهم گفت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

Re: راه حلی برای مشکل اسکرول و دکمه

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 اوت 2009, 19:52

StarSoheil نوشته است:[نمایش]
با سلام به دوستان عزیز. حقیقتش این ۲ مورد خیلی منو در کار با مک خصوصا در اینترنت عذاب میده.

یکی مشکل سرعت اسکرول کردن صفحه با ماوس هست. مثلا اگه با ماوس صفحه رو اسکرول کنم هرچه زمان میگذره سرعت اسکرول هم زیادتر میشه ولی این حالت حداقل برای من که عادت نکردم جالب نیست. یعنی در واقع میخوام سرعت اسکرول با ماوس مثل اسکرول کردن از طریق ترک پد یکنواخت باشه و سریع اسکرول نشه.

مورد دیگه دکمه وسط ماوس هست. این دکمه خصوصا در اینترنت برای باز کردن پنجره ها در یک صفحه جدید استفاده میشه. ولی من وقتی دکمه وسط رو میزنم این کار رو انجام نمیده. مثلا اگه دکمه وسط رو فشار بدم اونوقت یک حالتی فعال میشه که میتونم با بالا و پایین بردن ماوس اسکرول کنم. توی تنظیمات ماوس هم هر کاری کردم عملکردش تغییری نکرد. ;-(

یه مقدار عجیبه برای من که با هردو مشکل یکسانی دارید. اون یکی ماوس چه مدلی هست؟
وقتی Mighty Mouse وصله به قسمت مربوطه در System Preferences برید و دکمه‌ی وسط رو به عنوان Button 3 تنظیم کنید. من که همیشه با Mighty Mouse سیم‌دار در Safari و Firefox امکان new tab رو با کلیک وسط داشتم. حالا هم با ماوس مایکروسافت بدون تنظیم اضافه‌ای دارم.
درمورد سرعت scroll هم من این مشکل رو ندارم. بعضی ماوس‌ها این سریعتر شدن scroll رو به عنوان ویژگی دارن که اونم فکر نکنم بدون نصب درایور اعمال بشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پاسخ: Re: راه حلی برای مشکل اسکرول

پستتوسط sadeghi » 31 اوت 2009, 01:05

به نظر میاد یک درایور که قبلا نصب کرده اید کنترل ماوس را به دست گرفته. اما برای اسکرول شاید از کار انداختن smooth scrolling و راه اندازی مجدد سیستم تاثیر داشته باشد.
system preferences ----> appearance

محسن
sadeghi

پست‌ها : 344

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 50 مهمان