انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

اقبال کاربران مک به نرم‌افزارها

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

اقبال کاربران مک به نرم‌افزارها

پستتوسط alaamati » 09 اوت 2009, 09:15

با سلام
چند روزی از آشنایی بنده با سیستم عامل مک نمی‌گذرد، این انجمن را نیز تصادفی پیدا کردم. چون چند سالی است که کاربر لینوکس هستم انتظار داشتم اعضای محترم گرایش بیشتری نسبت به دوستان ویندوزی به نرم‌افزارهای متن‌باز داشته باشند. البته ممکن است این احساس نادرست باشد، سعی خواهم کرد از در این انجمن از نرم‌افزارهای متن‌باز که کارایی بالایی دارند و قابلیت اجرا و پایداری خوبی در مک دارند مواردی را عنوان کنم. انشاالله مقبول افتد.
یا علی
alaamati

پست‌ها : 25

پاسخ: اقبال کاربران مک به نرم‌اف

پستتوسط saeidk » 09 اوت 2009, 12:15

کاربران این انجمن از نرم‌افزارهای متن باز هم استفاده زیادی می‌کنند. مثل فایرفاکس، اپن آفیس و... ولی فکر کنم هدف اصلی آنها بیشتر «تقویت فارسی در مک» باشد. با تهیه ابزار و نرم‌افزارهایی در این رابطه مثل واژه‌نامه فارسی، غلطیاب فارسی و ... و همچنین تشویق اپل به بهتر کردن پشتیبانی از فارسی در هسته سیستم عامل
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط pedramp » 10 اوت 2009, 00:33

سلام
لطف میکنید اگر این کار را انجام دهید و برنامه های مورد نظر خودتان را معرفی کنید و البته نرم افزار و یا پکیج های کاربردی و مفید
قابل توجه مدیر سایت: این بخش ؛برنامه مجانی؛ این کنار سایت که هر سیزده به در به روز میشه و کلا سالی یک باره

شما که لینوکس کار بودید اگر یک توضیح یا نیمچه آموزش هم برای ما بنویسید که چطور میشه یک سری از پکیج هایی که روی توضیع های مختلف لینوکس میشه نصب کرد رو روی مک هم داشته باشیم بسیار خوب میشه
برای مثال چند روز پیش من سعی کردم یک پکیج برای مدیریت دی-ان-اس روی سیستم نصب کنم (با apt-get نصب شد) ولی هرچه سعی به کانفیگ کردم نتونستم چراکه مسیر های فایل هایی که در آموزش نوشته بود اصلا در سیسام من وجود نداشت و اون مسیر ها مال اوبونتو و یا سنت او-اس بود. خلاصه نشد که نشد. اگر یک سری از این قبیل آموزش ها هم برای من مبتدی بدید کار بزرگی انجام دادید
موفق و خوش باشید...
pedramp

پست‌ها : 142

پستتوسط alaamati » 10 اوت 2009, 17:32

با سلام
در مورد نظر جناب سعید مبنی بر این‌که هدف این انجمن گسترش و توسعه‌ی زبان فارسی در حیطه‌ی سیستم عامل مک است اطلاعی نداشتم، در واقع چنین هدفی در نگاه اول به کاربر جدید منتقل نمی‌شود. بنده اطلاعی در مورد پذیرا بودن اپل نسبت به پشتیبانی از زبان‌ فارسی نیز ندارم، ولی اگر مثل مایکروسافت باشد تاسف‌بار خواهد بود. منظور آقا سعید را در مورد پشتیبانی در سطح کرنل را نیز متوجه نشدم، تا آن‌جایی که بنده اطلاع دارم این قابلیت ربط چندان زیادی به کرنل ندارد. البته شما خود صاحب نظرید.
در مورد نظر دوست عزیز دیگرم آقا پدرام، خودتان اشراف دارید که برنامه‌ی مجانی لزوماً متن‌باز نیست و برعکس. تمام تلاشم بر این خواهد بود که چنین هدفی را دنبال کنم. راجع سوال شما در مورد استفاده از بسته‌های توزیع‌های مختلف لینوکس در مک، تا آن‌جایی که بنده در این سه چهار روز اخیر متوجه شدم، ظاهرا پروژه‌های مختلفی وجود دارند که در تلاش‌اند چنین انتقالی انجام پذیرد. مقبول‌ترین آن‌ها پروژه‌ی فینک Fink است که در www.finkproject.org میزبانی می‌شود و شبه مخزنی هم برای خود دارد. برای مدیریت دی‌ان‌اس، در لینوکس از وب‌مین که رابط گرافیکی و مبتنی بر وب دارد قابل استفاده است که به‌صورت طبیعی در مک اجرا می‌شود و نیازی به بررسی وابستگی‌ها نیز ندارد.
دو دوست عزیز جسارت بنده را خواهند بخشید.
یا علی
alaamati

پست‌ها : 25

پستتوسط Ilia » 10 اوت 2009, 21:13

والاه تا جایی که من میدانم ایرماگ محدودیت موضوعی ندارد. ما بسیار از کسانی مثل شما استقبال میکنیم و امیدواریم که بتوانیم از دانش شما استفاده کنیم. مسئله زبان فارسی چیزیست که فکر میکنم که بیشتر خودبخود در اینجا علاقمند دارد چرا که این مسئله آنرا از ماگهای دیگر متمایز میکند. بهر صورت شما آزادید که موضوعات مورد علاقهٔ خود را مطرح و دنبال کنید.

اما در بارهٔ ایراد pedramp عزیز در باره آپدیت نشدن لینکهای برنامه‌ها و غیره؛ صحبت شما کاملا صحیح است. متاسفانه گردانندگان و بانیان اصلی سایت همگی مشغول به مشغولیاتشان هستند. مثلا دوست عزیز علی صمدی که موفقیتشان را در زمینهٔ فیلمسازی شاهد هستیم یا علی رستگار که به تحصیل مشغولند.

علی رستگار مدتیست که علیرغم مشغولیاتش، سرگرم به تغییر سیستم سایت است. پس از این تبدیل، بایستی خیلی از مشکلات اینچنینی بر طرف بشود. بهرصورت فعلا ایرماگ همین است با خوبیها و کاستی‌هایش. جاییست برای ارتباط ما استفاده کنندگان فارسی زبان مک.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6178

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان