انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامهٔ ایکس ای پرشین و پشتیبانی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

برنامهٔ ایکس ای پرشین و پشتیبانی

پستتوسط Ali.Samadi » 27 آوریل 2009, 12:03

این پیغام رو آقای فرهاد در بخش اخبار گذاشته بود که من آن را به اینجا آوردم.
این خبر به این دلیل جالب هست که به نظر زحمات دوست ما بهنام بالاخره در بخشهای متفاوت تاثییر خود را گذاشته و قلمهای سری ایکس در محافل متفاوت جایگاه خود را به دست می‌آورند.
بهنام جان دستت درد نکند.

راستی پس از مرور متن فرهاد میتونید به این لینک هم نگاهی بیاندازید:
http://www.ctan.org/tex-archive/macros/ ... xepersian/سلام
چندی است که استفاده از بسته ی زی پرشین بین دانشگاهیان متداول شده است. اما اشکالاتی در استفاده از این بسته وجود دارد که بعضی ها را از استفاده از آن منصرف کرده است.
یکی از اشکالات این است که این بسته تنها برای فوت هایی که دارای پیشوند ایکس بی(XB) هستند درست کار می کند و مثلا کسی که علاقمند است از فونت B Compset استفاده کند با مشکل مواجه می شود. علت آن هم این است که نسخه‌ی ایکس این فونت ساخته نشده و آنها را دچار مشکل می کند.
اشکال دوم نرم افزار ویرایش editor است که مشکلات زیادی ایجاد کرده است. البته نرم افزار texshop خیلی خوب کار می کند اما توانایی راست به چپ نویسی در آن رعایت نشده است. و لذا همیشه از چپ به راست می نویسند . در ویندوز این مشکل حادتر است زیرا نرم افزار texmaker را با کلی دست کاری می توان تا حدودی برای نوشتن فارسی بهینه کرد.
و اشکالاتی چند که امید است با رفع آنها مشکل تایپ پایان نامه ها حل شود
برای رفع اساسی ترین مشکل یعنی فونت پیشنهاد می شود دوستانمان در irmug هر چه سریعتر فونت زیبای XB Compset را مانند XB Zar در هر چهار حالت ایجاد کنند.
با تشکر
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi
 
پست‌ها : 725
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 16:22

پاسخ: برنامهٔ ایکس ای پرشین و پشت

پستتوسط alaamati » 12 اوت 2009, 11:20

با سلام
فرموده‌اید که این بسته با قلم‌های سری ایکس کار می‌کند و با بقیه‌ی قلم‌ها مشکل دارد. این مشکل ربطی به این بسته ندارد، موتور XeTeX که در بسته‌ی XePersian به‌کار گرفته شده است می‌تواند با همه‌ی قلم‌های truetype کار کند. این مشکل دقیقاً به عدم پشتیبانی کامل مک از قلم‌های نوع truetype برمی‌گردد. کافی است این بسته را در هم سیستم‌عامل دیگری به غیر از مک امتحان کنید. بنده اطلاع درستی از نوع و نحوه‌ی قلم‌های پیش‌فرض با پشتیبانی کامل مک در دست ندارم. اگر راهنمایی بفرمایید مشکل روش‌تر خواهد شد.
یا علی
alaamati
 
پست‌ها : 22
تاریخ عضویت: 09 اوت 2009, 09:07بازگشت به برنامه‌های مک


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان