انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باز کردن و فشرده سازی فایل‌ها — Zip, RAR, TAR…

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

باز کردن و فشرده سازی فایل‌ها — Zip, RAR, TAR…

پستتوسط Behnam » 07 مارس 2009, 21:05

قالب فشرده سازی محبوب مک تا به میدان آمدن Mac OS X همیشه StuffIt با پسوند «sit.» بوده است. این قالب اما، با به میدان آمدن سیستم ۱۰ اولویت خود را از دست داد و امروزه روش معمول آرشیو کردن پرونده‌ها و پوشه‌ها قالب zip است که به سادگی با راست‌کلیک کردن روی مک انجام می‌شود.
سیستم عامل مک اکثر قالب‌های معمول برای فشرده‌سازی را غیر فشرده می‌کند ولی برای فشرده کردن پوشه‌ها و پرونده‌ها در قالب‌هایی بجز zip راه حل دمِ دستی ندارد و باید از ترمینال و فرمان‌های یونیکس استفاده کرد. چیزی که من تا آنجا که بتوانم می‌خواهم از آن پرهیز کنم!

GUI Tar ابزاری است که رابط کاربری خوبی را برای این کار فراهم می‌کند.
http://www.edenwaith.com/products/guitar/
البته گویا هر شیوهٔ فشرده سازی برای فایل‌های ویژه‌ای با ساختار ویژه، موفق‌تر از دیگر قالب‌هاست ولی در آزمایش مختصری که من کردم، قالب tbz. از بقیهٔ قالب‌های فشرده سازی موفق‌تر بود.
برای فشرده سازی بصورت sit. باید همان StuffIt را استفاده کرد که بخش فشرده ساز آن پولی است ولی بخش Expander آن را می‌توان به رایگان دریافت کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

تولید قالب‌های فشرده‌سازی با را

پستتوسط alaamati » 30 اوت 2009, 15:02

با سلام
کسانی که به رابط گرافیکی عادت کرده‌اند دشوار است که با دستورات ترمینال آشنا شوند و چندان علاقه‌ای نیز به آن نشان نمی‌دهند. گرچه قدرت نهفته‌ی سیستم‌های شبه یونیکس، یا مطابق با استانداردهای پوزیکس، در ترمینال آ‌ن‌هاست.
نرم‌افزار GuiTar نرم‌افزاری آزاد و متن‌باز برای تولید قالب‌های فشرده در سیستم‌عامل مک است، این نرم‌افزار قادر به خواندن و نوشتن قالب‌های فشرده‌ی .7z, .tar, .tgz, .tar.gz, .dmg.gz, .svgz, .gz, .tar.z, .z, .Z, .tar.Z, .taz, .tbz, .tbz2, .bz, .bz2, .rar, .zip بوده و رابط کاربری آسانی دارد. شاید تنها نقیصه‌ی آن عدم تجمیع با پوسته‌ی مک است و باید برای تولید قالب، ابتدا نرم‌افزار فراخوانی شده و آدرس و نام پرونده‌ها در آن وارد شود.
یا علی
alaamati

پست‌ها : 25

پاسخ: تولید قالب‌های فشرده‌سازی

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 اوت 2009, 21:32

ممنون، این هم آدرس سایتش:
http://www.edenwaith.com/products/guitar/
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ilia » 05 سپتامبر 2009, 08:53

من این برنامه را امتحان کردم. نمیدانم که من با آن اشتباه کار میکنم یا اشکال از برنامه است. بعضی از فرمتها را درست آرکایو میکند اما بعضی دیگر را یا ارور میدهد یا ارکایو محتوی فایلهای 0K میسازد. مشخصا در درست کردن zip, 7z این اشکال آخر را داشت.

جدا از این، آیا دوستان برنامهٔ مجانی‌ای سراغ دارند که با آن بشود آرکایوهای پسورد دار RAR درست کرد؟

با تشکر، ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط damon_021 » 05 سپتامبر 2009, 11:09

من با سرچ تو اینترنت Betterzip رو پیدا کردم ولی چون ف*ی*ل*ت*ر شده نتونستم دانلود کنم !
betterzip.en.softonic.com/mac
iMac 2.5 i5 Sandy Bridge
8GB 1333Mhz RAM
500GB HDD + 128GB SSD
10.7.3

پست‌ها : 118

پستتوسط javadkh65 » 05 سپتامبر 2009, 12:23

برای دانلود BetterZip به آدرس زیر بروید:
http://macitbetter.com

این نرم افزار فوق العاده ترین نرم افزار کار با فایل های فشرده برای مک هستش که از نظر رابط گرافیکی کاملا مشابه WinRAR به نظر می رسه
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

stufflt

پستتوسط محدثه » 25 ژوئن 2010, 23:12

کسی نرم افزار بهتری غیر از این برا فایل های فشرده با انواع پسوندها سراغ داره؟
محدثه

پست‌ها : 72

Re: stufflt

پستتوسط Ahmad » 25 ژوئن 2010, 23:28

سلام محدثہ
برنامہ‌های پایین را تست کنید ببیند کدام بیشتر بدرد کارتان می‌خورد

7zX
http://sixtyfive.xmghosting.com/products/7zx

Unarchiver
http://wakaba.c3.cx/s/apps/unarchiver

Decoder
http://www.etresoft.com/decoder.html

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط pooriya.kh » 26 ژوئن 2010, 00:02

Unarchiver خیلی خوبه
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط aamir » 26 ژوئن 2010, 12:51

من هم یه مدتی هست که میخواستم این سوال رو بپرسم.
stuffit که خیلی بده . . جالبه که اگه یه فایلی رمز داشته باشه اون رو باز نمیکنه. . . مسخرس که رمز یه فایلی رو بزنی ولی باز نشه :-)
unarchiver رو قبلا تست کردم . . فکر میکنم یه مشکل اساسی داشت که همون رو اول پاکش کردم

لطفا همه نظراتشون رو راجع بع این برنامه ها بدن، تجربه سایرین گاهی باعث میشه که مجبور نباشی روزها یه سری برنامه رو تست کنی
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Strasboorg » 26 ژوئن 2010, 13:34

andalibi نوشته است:[نمایش]
stuffit که خیلی بده . . جالبه که اگه یه فایلی رمز داشته باشه اون رو باز نمیکنه. . . مسخرس که رمز یه فایلی رو بزنی ولی باز نشه :-)
unarchiver رو قبلا تست کردم . . فکر میکنم یه مشکل اساسی داشت که همون رو اول پاکش کردم

لطفا همه نظراتشون رو راجع بع این برنامه ها بدن، تجربه سایرین گاهی باعث میشه که مجبور نباشی روزها یه سری برنامه رو تست کنی

کی همچین حرفی زده که اگر رمز داشته باشه باز نمیکنه ؟؟

تصویر

تصویر

//

برای کلیه فایل های زیپ از جمله خوده zip بهترین برنامست و Archive Utility جایگزین ه خوبی ه
برای rar هم rar expander بهترین ه
نماد کاربر
Strasboorg

پست‌ها : 120

پستتوسط Pooria Azimi » 26 ژوئن 2010, 15:50

تا جایی که میدونم، تمام این برنامه ها فایل غیرفشرده رو کنار همون فایل زیپ درست میکنن. اگر میخواهید مثل WinZip ویندوز، خودتون بتونید هر تعداد از فایلهای درون فایل زیپ رو، هر جایی که خواستید بریزید، keka رو امتحان کنید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط محدثه » 26 ژوئن 2010, 16:45

Strasboorg نوشته است:[نمایش]
andalibi نوشته است:[نمایش]

کی همچین حرفی زده که اگر رمز داشته باشه باز نمیکنه ؟؟

تصویر

تصویر

//

برای کلیه فایل های زیپ از جمله خوده zip بهترین برنامست و Archive Utility جایگزین ه خوبی ه
برای rar هم rar expander بهترین ه

راس میگه بعضیارو وا نمی کنه
محدثه

پست‌ها : 72

چند تا سئوال کوچک از یک اپلی تازه وارد

پستتوسط T-Motso » 15 ژوئیه 2010, 00:31

سلام.من تازه مکبوک گرفتم واپلی شدم. چند تا سئوال کوچولو دارم.

فایلهای rar توی مک با چه برنامه ای باز میشه. من Winrar رو دارم اما وقتی روی فایلها کلیک راست میکنم امکان اکسترکت کردن رو نداره؟ سرچ کردم تو همینجا، بعضی ها BetterZip رو پیشنهاد داده بودند.بهتره دیگه آره ؟

shortcut key تعویض زبان، توی مک چیه ؟ منظورم مثل Shift +Alt توی ویندوزه؟ و کلن چه جوری میتونم لیست ها shortcut key های مختلف رو در مک او اس ببینم؟

لیبل فارسی برای مک بوک موجوده توی بازار ؟ اذیت میشم اینجوری وقتی فارسی تایپ میکنم.

ممنون از سایت خوبتون و زمانی که برای کمک به دیگران میگذارین
T-Motso

پست‌ها : 42

Re: چند تا سئوال کوچک از یک اپلی تازه وارد

پستتوسط Pooria Azimi » 15 ژوئیه 2010, 01:02

سلام.

نمی دونستم WinRAR نسخۀ مکینتاش هم داره. من که از نسخۀ ویندوزی ش بیزارم! :-)
Better Zip خوبه، keka خوشگله، GUI Tar و Springy و Stuffit Expander و The Unarchiver هم برنامه های دیگری برای این کار هستند. سرچ کنید، هر کدوم که بیشتر خوشتون اومد ازش استفاده کنید.

برای کلیدهای میانبر، برید به System Preferences -> Keyboard -> Keyboard Shortcuts و در قسمت Keyboard & Text Input ، گزینۀ آخری رو انتخاب کنید (یا یکی مونده به آخری، فرقی نداره) و کلید هاینبری مثل کنترل-اسپیس یا آپشن-اسپیس رو برای اون قرار بدید.

در مورد لیبل فارسی، اهمیتی نداره که چینش کلمات در اون بسته ای که می خرید چه جوری باشه. موقع نصب، خودتون هر حرف فارسی رو که خواستید، روی هر کلید مک بوک که خواستید می تونید بچسبونید. اما از من میشنوید، اصلاً این کار رو نکنید. یه چند روز، یا نهایتش چند هفته کار بکنید (بدون لیبل)، کاملاً عادت می کنید و مثل بقیه، راحت و چشم بسته فارسی تایپ میکنید. سرعت تایپتون هم بسیار از الآن بیشتر میشه. به هر حال، به امتحانش می ارزه، به نظر من، give it a try ! تا بحال کسی رو ندیده م که بخواد بدون لیبل تایپ بکنه، و نتونسته باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان