انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

Re: مایکروسافت آفیس

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2010, 20:22

گویی بتای 4 هم در تورنت منتشر شده... !

تصویر
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط abdol » 01 ژوئیه 2010, 21:08

بتای ۴ مدتهاست که منتشر شده!
من خودم به شخصه آزمایش نکردم پوریا اما می تونی بگی که تو style درست کردن مشکل داره یا نه؟ یا اونم باید قبلا درست کرد؟
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2010, 22:31

چشم... از اونجایی که چند فایل دیگه هم همزمان نیاز دارم و باید دانلودشون کنم، ممکنه یه 30 ساعتی دانلودش طول بکشه!!!! ولی وقتی دانلود شد، حتماً همه چیز رو در موردش تست میکنم.

من خودم نیازی به برنامه های آفیس ندارم، اما واقعاً خوشحال میشم اگر که بالاخره آفیس روی مک هم فارسی رو کامل ساپورت بکنه. به دلیلی که متوجه نشده م، انگار آفیس برای مردم ایران خیلی مهمه. منظورم اینه که بیش از اونی که واقعاً باهاش کار بکنند، یک نیاز روانی حس میکنن که این سوئیت رو روی کامپیوترشون داشته باشند. مثل فتوشاپ... 80% ایرانیانی که فتوشاپ روی کامپیوترشون دارند، اصلاً نمیتونند با یک پانصدم امکاناتش هم کار بکنند، ولی اگر فتوشاپ نداشته باشند حس میکنن فلج هستن. آفیس هم همینجوریه، خیلی ها (نه همه) باهاش اصلاً کار نمیکنن، ولی نبودش باعث میشه مکینتاش نخرند. هر چند، اصلاً شاید بهتر باشه که این قشر از آدمها اصلاً سراغ مک نیان :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط GK » 02 ژوئیه 2010, 01:59

با سلام به همه
اگر اشتباه نفهمیده باشم، دوستانی اینجا معتقدند که mac office 2011 با فارسی یا مشکل ندارد یا مشکل «حاد» ندارد!؟‌
من الان بتای ۴ آن را گرفتم : نه متون فارسی doc, RTF نوشته شده روی مک را درست می‌تواند بخواند نه مال وورد ویندوز را (حروف مثل قدیمی‌ها سوا سواست)
کد زبان‌های complex scripts را یا دارد و فعلا پشتیبانی نمی‌کند یا اصلا ندارد. و من نتوانستم به فارسی نه متنی را به درستی در آن باز کنم و نه متنی را درست و حسابی در آن بنویسم. مثل نسخه‌های قبلی، هیچ چیز دندان‌گیری برای ما فارسی زبان‌ها توش نیست...
پوریا، شما آیا خودتان گفته‌های پست بالایی برای فارسی نویسی روی آفیس ۲۰۱۱ مایکروسافت را آزمایش کرده‌اید؟ پس در این صورت، لطفا بیشتر توضیح بدهید.
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط javadkh65 » 02 ژوئیه 2010, 02:24

در نسخه ی BETA 2 فارسی خیلی خوب کار میکرد یعنی اگر شما یک فایل آفیس فارسی رو از ویندوز می آوردی توی مک کاملا عین ویندوز بدون هیچگونه مشکلی باز می کرد البته در Compatibility Mode اما اگر یک پرونده رو از ابتدا توی خودش باز می کردی فارسی رو درست نمی نوشت!

اما در نسخه BETA 4 همین مساله هم وجود نداره و اصلا من نمیتونم کاراکترهای فارسی رو هم توش بنویسم

اینها همه کارها و دسته گلهایی هستش که تنها و تنها در جهان از مایکروسافت بر میاد و هیچ شرکت دیگه ای نمیتونه اینجوری افتضاح برنامه نویسی کنه!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Pooria Azimi » 02 ژوئیه 2010, 03:39

اگر اینجوری که می گید باشه پس بهتره پهنای باند رو فدای این نسخۀ بتا نکنیم...

قلی جان، نسخۀ بتا 2 رو بگیر (همراه با اسکریپتی که جلوی expire شدنش رو می گیره)، اون با فارسی همون جوری که جواد گفتند، مشکلی با نمایش و ادیتِ فایلهایی که در ویندوز درست شده اند نداره.
حتی تصور این رو هم نمی کردم که روزی، یک ویژگی مهمی رو در یک بتا ببینم، و با این که اون ویژگی درست کار می کنه و خواستۀ میلیونها نفره، در بتای بعدی موجود نباشه!!! واقعاً ناراحت کننده ست...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

Re: Microsoft office - مایکروسافت آفیس

پستتوسط abdol » 02 ژوئیه 2010, 11:31

من در google groups خواندم کمه هسته ای که office برای نشان دادن فایلها به زبانهای right to left استفاده می کند مختص office است تبدیل کردن اون برای microsoft هزینه زیادی دارد و مبدلی فعلا برای مک در کار نیست.
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط saeidk » 02 ژوئیه 2010, 14:55

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
به دلیلی که متوجه نشده م، انگار آفیس برای مردم ایران خیلی مهمه. منظورم اینه که بیش از اونی که واقعاً باهاش کار بکنند، یک نیاز روانی حس میکنن که این سوئیت رو روی کامپیوترشون داشته باشند. مثل فتوشاپ... 80% ایرانیانی که فتوشاپ روی کامپیوترشون دارند، اصلاً نمیتونند با یک پانصدم امکاناتش هم کار بکنند، ولی اگر فتوشاپ نداشته باشند حس میکنن فلج هستن. آفیس هم همینجوریه، خیلی ها (نه همه) باهاش اصلاً کار نمیکنن، ولی نبودش باعث میشه مکینتاش نخرند. هر چند، اصلاً شاید بهتر باشه که این قشر از آدمها اصلاً سراغ مک نیان :-)

به شدت تایید می شود. به اینها اضافه کنید: کورل و اتوکد و...
اینجا اخلاق جالبی شکل گرفته است. اگر به کسی بگویی فلان لپ تاپ را بخر چون کوچک، کم مصرف و سبک است و البته کمی هم سرعتش کمتر از بقیه است ۹۰ درصد قبول نمی‌کنند با این که شاید بسیاری از آنها هیچگاه از حداکثر سرعت آن استفاده نکنند.
یا این که وقتی کامپیوتری گیرند حتماً‌ می خواهند روی آن فوتوشاپ باشد و مثلاً کارشان با پیکاسا یا چیزی شبیه به آن راه نمی‌افتد. فکر می کنند اگر فوتوشاپ نصب باشد یعنی آن را بلدند و یا حتماً روزی به دردشان خواهد خورد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط javadkh65 » 02 ژوئیه 2010, 15:11

دوستان من بدلیل کنجکاوی تصمیم گرفتم که همه ی نسخه های آفیس ۲۰۱۱ رو که دارم رو تست کنم و نتایج تست من اینه:

آفیس ۲۰۱۱ نسخه بتا ۲:
می تونید فایل های ورد آفیس ویندوز رو دو اون باز کنید و ویرایش کنید و اونها رو به شرط داشتن فونتی که در فایل بکار رفته بدون هیچگونه مشکلی باز می کنه
نرم افزارهای دیگه با فارسی مشکل جداجدا نویسی حروف ندارند اما ورد از اول جدا می نویسه و فقط اگر در فایل ساخته شده توسط آفیس ویندوز بنویسید فارسی رو درست می نویسیه!
راست به چپ هم در هیچکدوم پشتیبانی نشده

آفیس ۲۰۱۱ نسخه بتا ۳:
فایلش رو delete کردم نتونستم تست کنم!!

آفیس ۲۰۱۱ بتا ۴:
اگر فایلی رو در ویندوز درست کرده باشید ممکنه اون رو درست نشون بده یا نده اما هرگز توان ویرایش ندارید و هرچی تایپ فارسی توش می کنید هیچی تایپ نمیشه!
نرم افزارهای دیگه مثل قبل هستند و البته تفاوتی با آفیس ۲۰۰۸ دیده نمیشه

امیدوارم به کارتون بیاد این مطلب
javadkh65

پستتوسط Nyaiesh » 02 ژوئیه 2010, 17:31

ممنون از محمد جواد
من هم اگر گیرش آوردم حتما یک آزمایش کلی می کنم و بهتون می گم ولی ظاهرا فقط باید به نسخه بتای ۲ دلخوش کرد.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Amir_S » 02 ژوئیه 2010, 23:33

یه سوال: این آفیس جدید اصلا چیزی برای تبدیل ساختار متن به راست به چپ داره؟
منظورم اینه:
Screen shot ۱۳۸۹-۰۴-۱۱ at ۱۰.۵۱.۲۳.png
Screen shot ۱۳۸۹-۰۴-۱۱ at ۱۰.۵۱.۲۳.png (7 KiB) - بازدید 16819 بار

یعنی مثلا اگه برای متن ابزار شماره گذاری خودکار (number و bullet ) بذاریم سمت راست گذاشته میشه یا چپ؟ یا اگه ترکیب فارسی و انگلیسی بنویسیم جاشون ره هم نمیریزه؟ و اینکه اگه آخر خط نقطه و ویرگول و... بذاریم درست نشونش میده یا میبره اول جمله؟
اگه اینا رو درست انجام بده، مشکلش با فرسی حل شده، ولی اگه اینطور نباشه اوضاع iwork بهتره، الان یه مدته که باهاش کار می کنم، فقط به دو مشکل برخوردم:
یکی اینکه همون سیستم شماره گذاری و نقطه گذاری اتوماتیک ابتدای خط، که همیشه سمت راسته،
و دیگری اینکه تو keynote روی متن های فارسی نمیشه انیمیشن گذاشت.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط abdol » 02 ژوئیه 2010, 23:46

اگر منظورتان openoffice است هیچ مشکلی با تایپ فارسی توام با لاتین و تبدیل اون به doc (همان word 2003) ندارد. شماره گذاری و بولت گذاری آن هم بسیار ردیف و خوب کار می کند.
درو مورد office مایکروسافت متاسفانه در نسخه بتا ۴ هیچ ساپورتی از فارسی نمی شود.
در مورد انیمیشن در بتا ۴ می شود اما effect های آن نادرست است. مثلا سایه نوشته در صفحه باقی می ماند در حالی که هنوز نوشته وارد صفحه نشده و ... .
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Amir_S » 02 ژوئیه 2010, 23:55

در مورد اپن آفیس که کلا مشکلی وجود نداره، حتی در فایل های سریx مایکروسافت (مثل docx)؛ (البته بجز برخی نا هماهنگی های بین دو آفیس محتلف که ربطی به زبان فارسی نداره)
منظورم آفیس مایکروسافت بود که ظاهرا در بتا ۲ مشکلش با فارسی کمتر شده بوده و می خواستم بدونم این موضوع اتفاقی بوده یا واقعا دارن یه کار هایی می کنن

قسمت دوم متنم هم در مورد iwork اپل بود که حداقل برای من فقط همون دو مورد مشکل ایجاد کرده مه سعی می کنم تا حد ممکن ازشون دوری کنم (در مورد انیمیشن تو جاهای ضروری مشکل (که بیشتر یه باگ به نظر میاد) با استفاده از xmary حل میشه!)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط abdol » 02 ژوئیه 2010, 23:59

در مورد پشتیبانی فارسی من در چند جا به دفعات اینرو خواندم:
هسته ی office به گونه ای نوشته شده که از یک سیستم داخلی برای نشان دادن حروف استفاده می کنه که در مک قابل استفاده نیست.
اون هم ظاهرا به فایلهای کتابخانه ای مربوط میشه که در windows هست و در مک نیست.
ظاهرا نوشتن یک تعبیر کننده هم برای microsoft در حال حاظر نمی ارزه. پس تا اطلاع ثانوی نباید به اون برای کار تایپ دل خوش کرد.
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط javadkh65 » 21 ژوئیه 2010, 00:33

سلام!

یه خبر خوب درباره آفیس

امروز نسخه بتا ۵ از آفیس ۲۰۱۱ رو دانلود کردم و چندتا از فایل های ورد فارسی رو از برادرم گرفتم و توی اون باز کردم! خوشبختانه هم کاملا درست می خونه و هم کاملا درست می شه توش نوشت اما باید فایل رو از ویندوز آورده باشید و از اول اگر فایل رو در مک بسازید بازهم حروف جدا جدا نوشته می شوند

به هر حال پشتیبانی از فارسی در این نسخه از بتا ۲ که آخرین نسخه ی بود که فارسی رو خوب مدیریت می کرد بهتر شده و امیدوار کننده است
پیوست‌ها
Office2011Beta5.jpg
javadkh65

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: Google [Bot] و 11 مهمان