انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط 123ali » 26 آوریل 2016, 20:32

sadeghi نوشته است:[نمایش]
سلام

از نسخه جدید ورد استفاده کنید که این مشکل را ندارد. همچنین می توانید در pages تایپ کنید و با فرمت word فایل را export کنید.

خیلی ممنون ، مشکلم حل شد .
ممنون میشم بهم بگید که چونه در پیجز جدول با تعداد ستون وسطر هایی که خودم میخوام بسازم .
روی table میزنم یه تعداد خاص جدول هست و حالت دستی نداره .
ممنون
123ali

پست‌ها : 497

پستتوسط sadeghi » 26 آوریل 2016, 20:44

Screen Shot 1395-02-07 at 8.41.13 pm.png
Screen Shot 1395-02-07 at 8.41.13 pm.png (11.6 KiB) - بازدید 14971 بار

وقتی روی جدول کلیک می کنید در بالا سمت راست و پایین سمت چپ دو خط موازی که در یک دایره هستند نمایان می‌شود. با کلیک روی هریک منویی باز می‌شود که در آن می توان تعداد سطر یا ستون را تعیین کرد.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 26 آوریل 2016, 21:30

مگر ورد با فانت‌های سری ایکس بهنام یا فانتهای IR که سعید گفت مشکل دارد؟ اگر نه، از این فانت‌های برنا تا میشود باید حذر کرد. حداقل خودتان نوشته‌ای را با این فانت‌های غیراستاندارد برنا شروع نکنید. از فانت‌های استاندارد استفاده و آنها را با داکیومنتتان بفرستید.

درست نوشتن را از یکجا باید شروع کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط alireza3335 » 27 آوریل 2016, 01:07

sadeghi نوشته است:[نمایش]
نمی دانم به این توضیح توجه کرده‌اید یا نه؟

viewtopic.php?f=3&t=1542&p=50380#p50323

در هر صورت با رعایت نکات گفته شده در پست بالا و استفاده از فونت های اصلاح شده توسط بهنام من در استفاده از ورد هیچ مشکلی ندارم.

بسیار ممنون. در واقع سؤالم همان نکته‌ای بود که شما فرمودین. واقعاً عجیب است که چرا با زبان فارسی این اتفاق می‌افتد. من مشاهده کردم که مایکروسافت به سرعت در مورد این نرم‌افزار آپدیت ارائه می‌کند. اگر دوستانی مانند جنابعالی می‌توانند این مسائل را گزارش دهند خیلی خوب است.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط sadeghi » 27 آوریل 2016, 09:57

Ilia نوشته است:[نمایش]
مگر ورد با فانت‌های سری ایکس بهنام یا فانتهای IR که سعید گفت مشکل دارد؟ اگر نه، از این فانت‌های برنا تا میشود باید حذر کرد. حداقل خودتان نوشته‌ای را با این فانت‌های غیراستاندارد برنا شروع نکنید. از فانت‌های استاندارد استفاده و آنها را با داکیومنتتان بفرستید.

درست نوشتن را از یکجا باید شروع کرد.

سلام ایلیا جان

آن مشکل فاصله خطوط در فونت‌های استاندارد هم هست. عجیب است که سازندگان این فونت‌ها موضوع به این سادگی را حل نکرده‌اند.
مشکل این است که در بعضی از این فونت‌ها پارامتر hheader که مربوط به فاصله خطوط می‌شود درست تنظیم شده و در بعضی نه. بنابراین رفتار یکسانی ندارند که بر اساس آن تصمیم بگیریم. و بعد از انتقال به ویندوز هم که صفحه بندی کلا به هم می‌ریزد.

مثلا در استفاده از فونت زر و نازنین با مشکل مواجه می‌شویم:
نازنین IR:
Screen Shot 1395-02-08 at 9.49.40 am.png

زر IR:
Screen Shot 1395-02-08 at 9.49.56 am.png

مگر این‌که روزی‌ بهنام جان همت کند و فونت‌های استاندارد را هم درست کند. من که دیگر جرات چنین تقاضایی را نداردم مگر اینکه شما چیزی بگویی.
البته فونت‌های برنا چون در صفحات وب فارسی هم استفاده شده‌اند به هرحال اصلاحشان لازم و بسیار مفید بود.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط sadeghi در 28 آوریل 2016, 00:12.
sadeghi

پستتوسط Ilia » 27 آوریل 2016, 17:23

درست کردن آن فانت‌های برنا برای رفع مشکل فعلی یک چیز است، و ادامهٔ استفاده از آنها یک چیز دیگر.

بعضی وقت‌ها میان «بد» و «بدتر» باید «بد» را انتخاب کرد و «بدتر» اینجا حروفچینی غلط است.

برای کار با ورد پراسسور اصل این است که اول حروفچینی درست باشد. اینکه عدد لاتین و ي عربی تایپ کنیم و فارسی ببینیم از پایه کار درستی نیست.

البته منهم میدانم که شما میخواهید مشکل خودتان را حل کنید و برایتان حروفچینی درست کلمات به اندازه فاصله خطوط اهمیت ندارد. اما حداقلش این است که نوشته‌های جدید خودتان را که میتوانید با فانت درست بنویسید.

یکبار بنشینید و برای کاراکترها و پاراگراف‌های ورد، استایل تعریف کنید و فاصله خطوط (leading) را در آنها ثابت میزان کنید (نه مضربی از اندازهٔ فانت). یعنی مثلا: یک استایل برای متن با نازنین ۱۲ روی ۱۵ و فاصلهٔ بعد از پاراگراف ۹ پوینت، راست به چپ، زبان عربی، رنگ دلخواه و غیره و غیره. همینکار را برای اندازه‌های مختلف تکست و تیتر و غیره که لازم دارید انجام بدهید و داکیومنت را بصورت تمپلیت ذخیره‌اش کنید. احتمالا یک مقداری آزمایش و خطا دارد تا همه چیز درست میزان بشود اما به زحمتش می‌ارزد. تمپلیت و فانت‌های استفاده شده در آن را میشود به کامپیوترهای دیگر منتقل و نتیجهٔ یکسان داشت. و بعدا هم به تغییر در استایل‌ها کل نوشته با هم ادیت میشود. مثلا با یک تغییر همهٔ نوشته‌های ۱۲ نازنین در متن را میشود کرد ۱۱ زر و غیره. این راه درست استفاده کردن از ورد است. میدانم که برای بیشتر مردم بنظر زیادی پیچیده می‌آید، اما برای شما کار سختی نباید باشد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط sadeghi » 28 آوریل 2016, 00:11

Ilia نوشته است:[نمایش]
درست کردن آن فانت‌های برنا برای رفع مشکل فعلی یک چیز است، و ادامهٔ استفاده از آنها یک چیز دیگر.

بعضی وقت‌ها میان «بد» و «بدتر» باید «بد» را انتخاب کرد و «بدتر» اینجا حروفچینی غلط است.

برای کار با ورد پراسسور اصل این است که اول حروفچینی درست باشد. اینکه عدد لاتین و ي عربی تایپ کنیم و فارسی ببینیم از پایه کار درستی نیست.

البته منهم میدانم که شما میخواهید مشکل خودتان را حل کنید و برایتان حروفچینی درست کلمات به اندازه فاصله خطوط اهمیت ندارد. اما حداقلش این است که نوشته‌های جدید خودتان را که میتوانید با فانت درست بنویسید.

یکبار بنشینید و برای کاراکترها و پاراگراف‌های ورد، استایل تعریف کنید و فاصله خطوط (leading) را در آنها ثابت میزان کنید (نه مضربی از اندازهٔ فانت). یعنی مثلا: یک استایل برای متن با نازنین ۱۲ روی ۱۵ و فاصلهٔ بعد از پاراگراف ۹ پوینت، راست به چپ، زبان عربی، رنگ دلخواه و غیره و غیره. همینکار را برای اندازه‌های مختلف تکست و تیتر و غیره که لازم دارید انجام بدهید و داکیومنت را بصورت تمپلیت ذخیره‌اش کنید. احتمالا یک مقداری آزمایش و خطا دارد تا همه چیز درست میزان بشود اما به زحمتش می‌ارزد. تمپلیت و فانت‌های استفاده شده در آن را میشود به کامپیوترهای دیگر منتقل و نتیجهٔ یکسان داشت. و بعدا هم به تغییر در استایل‌ها کل نوشته با هم ادیت میشود. مثلا با یک تغییر همهٔ نوشته‌های ۱۲ نازنین در متن را میشود کرد ۱۱ زر و غیره. این راه درست استفاده کردن از ورد است. میدانم که برای بیشتر مردم بنظر زیادی پیچیده می‌آید، اما برای شما کار سختی نباید باشد.

از توصیه مفید شما ممنونم. من کاملا با گفته شما موافقم. اساسا خودم برای ایجاد یک متن جدید غالبا از فونتهای سری ایکس استفاده میکنم. نرم افزار مورد علاقه‌ام هم بیشتر pages است تا ورد. معمولا من وقتی سراغ ورد می‌روم که هدفم حداکثر همخوانی با ویندوز باشد. به دلیل همین نگاه در این تاپیک خاص مرتب به دنبال راههای افزایش این سازگاری هستم و مطالب دیگر را در اولویت نگذاشته‌ام.
ورد در مک غیر از این داستان فونت‌ها مشکل استفاده بیش از حد از منابع سیستم را هم دارد. شاید در آپدیت‌های بعدی حل شود اما به نظرم فعلا بهترین انتخاب برای کار واژه پردازی روی مک نیست مگر این‌که دلیل دیگری آن را در اولویت قرار دهد. مثلا من که دایما فایل‌های ورد و پاورپوینت از افراد مختلف دریافت می‌کنم که به شکل اپیدمیک روی ویندوز و با فونت‌های برنا تولید شده‌اند. و حالا - با لطف بهنام عزیز - می‌توانم آنها را بدون استفاده از پاراللز روی مک ببینم و ویرایش کنم.
اما در ایجاد یک فایل جدید حرف شما کاملا درست است و خود من هم این روش را در پیش گرفته‌ام. باز هم ممنون.
sadeghi

پستتوسط alireza3335 » 28 آوریل 2016, 13:14

این غلط‌یاب فارسی که word دارد چگونه کار می‌کند؟ آیا نمیشه با یک خلاقیت اون رو توی pages مورد استفاده قرار داد؟ یا من خیلی دوست دارم این spell correction که خود سیستم برای زبان‌های پیش‌فرض مانند انگلیسی وجود دارد بالاخره روزی برای زبان فارسی هم این امکان وجود داره که استفاده بشه.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط alibozorg » 05 مه 2016, 03:18

سلام
این‌جا خواندم که سرانجام مایکروسافت، در نسخه‌ی جدید آفیس، کاری کرده که بتوان در مک هم ورد فارسی نوشت.
آیا امکانش هست لینک دانلودی از آن معرفی کرد. از کجا می‌توانم دانلود کنم؟ و اگر نیست، برای چه شرکتی را می‌شود خرید؟
همه‌ی آفیس‌ها کرک هستند و آن‌طور که من شنیدم برای استفاده از امکانات فارسی‌نویسی در ورد، باید آفیس را آپدیت کرد، آفیس را آپدیت کنی کرک می‌پرد.
ممنونم
alibozorg

پست‌ها : 12

پستتوسط Ahmad » 05 مه 2016, 14:28

alibozorg نوشته است:[نمایش]
آیا امکانش هست لینک دانلودی از آن معرفی کرد. از کجا می‌توانم دانلود کنم؟ و اگر نیست، برای چه شرکتی را می‌شود خرید؟
همه‌ی آفیس‌ها کرک هستند و آن‌طور که من شنیدم برای استفاده از امکانات فارسی‌نویسی در ورد، باید آفیس را آپدیت کرد، آفیس را آپدیت کنی کرک می‌پرد.

جناب alibozorg،
بہ ایرماگ خوش آمدید،

در مورد لینک داونلود و موضوع کرک کردن، توجہ شما را بہ بخشی از مقررات انجمن ایرماگ جلب می‌کنم.

اصول اولیه
۱ـ ....
۲ـ ایرماگ به رعایت حقوق مؤلف (کپی‌رایت) داخلی و بین‌المللی پایبند است. بنابراین از درج تبلیغ و لینک برنامه‌های کپی‌شده، شمارهٔ سریال یا کِرَک برنامه‌ها، مقالات کپی‌شدهٔ بدون اجازه و موارد مشابه، خودداری فرمایید.
۳ـ ......

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط alibozorg » 05 مه 2016, 16:16

به‌روی چشم. بنده که لینکی نگذاشته‌ام.
سؤال پرسیدم چه ورژنی از آفیس مک را باید تهیه کنم تا بتوانم از سمت راست به چپ درست و صحیح فارسی بنویسم.
alibozorg

پست‌ها : 12

پستتوسط Ahmad » 05 مه 2016, 19:51

با سلام مجدد،

طبعاً آخرین اصدار آفیس، مطابق تصویر زیر

office version.png

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 05 مه 2016, 20:17

آقا/خانم شریفی،
من سئوال شما را بہ این بخش، کہ بخش اختصاصی فارسی نویسی در برنامہ‌های بستہ نرم‌افزاری آفیس است منتقل کردم.

[نمایش]
ممنونم که جواب دادید من تقریبا اکثر فروم ها رو خوندم اما راه حلی برای پاورپوینت پیدا نکردم میشه لطفا اگر امکان پذیر هست مشخصه دقیق پست مورد نظر رو بهم بگید تا بتونم مشکلم رو حل کنم

جناب شریفی با سلام مجدد،
من سئوال شما را کہ بطور خصوصی پرسیده بودید را اینجا جواب می‌دهم برای اینکہ اگر کسی سئوال مشابهی داشت این پاسخ بکارش بیاید.

تمام برنامہ‌های بستہ نرم‌افزاری آفیس برای مک اکنون از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند، از جملہ برنامہ پاورپوینت، و در اینمورد مشکلی وجود ندارد.
کاری کہ شما باید انجام دهید تہیہ کردن آخرین اصدار آفیس برای مک است. من در عکس ضمیمہ، عکس اصدار نسخہ‌ای کہ خودم دارم را قرار داده‌ام و نیز عکسی از چگونگی پشتیبانی از زبان فارسی در برنامہ پاورپوینت. امیدوارم کہ این مشکل شما را حل کند.

احمد
Persian in PPT.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط sharifib79 » 06 مه 2016, 20:23

جناب آقای احمد

سپاسگزارم

بهار شریفی
sharifib79

پست‌ها : 2

پستتوسط Hassan » 17 مه 2016, 22:31

سلام
من با استفاده از Mail Merge در Word صورتحسابهایی را برای تعدادی مشتریان چاپ میکنم که اعداد و مبالغ و اسم مشتریان از یک فایل اکسل خوانده میشود. مشکلی که دارم این است که با اینکه اعداد در فایل اکسل به فارسی نوشته شده و فایل ورد هم فارسی است، اعدادی که در فیلدهای Mail Merge ظاهر میشود به انگلیسی است و راهی برای تبدیل آنها به فارسی پیدا نکرده ام. این مشکل را در ویندوز داشته ام و اکنون هم که از آفیس ۲۰۱۶ مک استفاده میکنم عین همین مشکل را دارم. کسی از دوستان راهی برای این کار سراغ دارد؟
Hassan

پست‌ها : 39

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان