انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Pooria Azimi » 11 فوریه 2016, 00:01

من نه آفیس دارم و نه به‌عمرم ماکرو دیده بودم یا نوشته‌ام، اما احتمالاً کد زیر علاوه بر تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی، اعداد فارسی رو هم تبدیل می‌کنه. ک و ی رو هم تصحیح خواهد کرد. چون تست نکرده‌ام از عملکردش اطلاعی ندارم، اما منطقاً باید کار بکنه:

کد: انتخاب همهٔ
Sub Farsify()

' English numerals -> Persian numerals
   For i = 0 To 9
      Selection.Find.ClearFormatting
      Selection.Find.Replacement.ClearFormatting
      With Selection.Find
         .Text = Chr(&H30 + i)
         .Replacement.Text = ChrW(&H6F0 + i)
         .Forward = True
         .Wrap = wdFindContinue
         .Format = False
         .MatchWholeWord = False
      End With
      Selection.Find.Execute Replace:=wdReplaceAll
   Next

' Arabic 4, 5, and 6 -> Persian 4, 5, and 6
   For i = 0 To 2
      With Selection.Find
         .Text = ChrW(&H664 + i)
         .Replacement.Text = ChrW(&H6F4 + i)
         .Forward = True
         .Wrap = wdFindContinue
         .Format = False
         .MatchWholeWord = False
      End With
   Next

' Arabic Keheh -> Persian Keheh
   With Selection.Find
      .Text = ChrW(&H643)
      .Replacement.Text = ChrW(&H6A9)
      .Forward = True
      .Wrap = wdFindContinue
      .Format = False
      .MatchWholeWord = False
   End With

' Arabic Yeh -> Persian Yeh
   With Selection.Find
      .Text = ChrW(&H64A)
      .Replacement.Text = ChrW(&H6CC)
      .Forward = True
      .Wrap = wdFindContinue
      .Format = False
      .MatchWholeWord = False
   End With

MsgBox "Completed"
End Sub
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پاسخ: مشکل با نگارش فارسی در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط sadeghi » 12 فوریه 2016, 22:15

سلام آقا ایلیا

بله با روشی که شما گفتی مشکلی پیش نمی‌آید. اما عملا برای تبادل فایل با کاربران ویندوز ناهماهنگی هست. مگر اینکه به آنها بگوییم از ابتدا فاصله خط‌ها را با اندازه ثابت تعیین کنند.
به نظرم این مشکل از آنجا ناشی می‌شود که در ورد مک در متن فارسی هم ملاک فاصله خطوط اندازه حروف انگلیسی گرفته می‌شود و چون حروف انگلیسی در فونت‌های برنا از فارسی کوچکتر هستند، فاصله خطوط هم کمتر می‌شود.
نظر شما چیست؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2016, 22:59

اگر اشتباه نکنم، در ورد ویندوز (من با ورد مک هرگز کار نکرده‌ام)، میشود فانتی را برای پیشفرض زبان‌های فارسی (یا عربی) و فانت دیگری را بعنوان پیشفرض زبان مثلا انگلیسی جداگانه انتخاب کرد. حالا اینکه اگر پاراگرافی هر دوی این زبان‌ها را داشت، این فاصلهٔ خطوط بر منبای فانت کدام زبان میزان بشود را من نمیدانم و بایستی تست کرد تا فهمید. اما میشود حدس زد که معمولا فرض را بگذارند بر زبان لاتین.

فانت‌های برنا کاراکترهای لاتین را ندارند. و ممکن است که فانت پیشفرض زبان لاتین که روی ویندوز نصب است، اصلا روی مک نصب نشده باشد. که دراین حالت فانت پیشفرض دیگری جایگزین آن خواهد شد. و بالطبع فاصلهٔ خطوط که مبنایش مثلا فانت Calibri یا تاهوما بوده در ویندوز، در مک که فانت پیشفرض لاتین مثلا ممکن است که تایمز باشد، تفاوت خواهد کرد و کل لی‌آوت بهم خواهد ریخت.

راه اول همان بود که اول به شما گفتم، یعنی فاصلهٔ خطوط را بجای ضریب اندازهٔ فانت، یک اندازهٔ ثابت قرار بدهید. راه دوم این است که بجای فانتی که حروف لاتین ندارد، از فانت‌هایی که حروف لاتین دارند (مثل فانت‌های سری اکس بهنام) برای پیشفرض هر دو زبان فارسی و لاتین استفاده بکنید. در آخر هم بهتر است که یک سری Styles برای پاراگراف‌ها (ترجیحا با فاصلهٔ ثابت) با فانت‌های بهنام بسازید که امکان اشتباه و نیاز میزان کردن جداگانهٔ هر پاراگراف ر ابرطرف کند.

اما مسئلهٔ اصلی یک چیز دیگر است و آن اینکه مردم به اشتباه از ورد برای لی‌آوت و صفحه آرایی استفاده میکنند. کار اصلی ورد پردازش نوشته است و نه صفحه‌آرایی و لی‌آوت. در این صورت اصلا بهم ریختن لی‌آوت نوشته نبایستی مسئلهٔ مهمی باشد. نوشته را میزان و درستش میکنید. وقتی احتیاج به لی‌آوت بود، بایستی از مثلا ایندیزاین استفاده کرد که اصلا برای اینکار ساخته شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط نیما » 12 فوریه 2016, 23:13

Ilia نوشته است:[نمایش]
اما مسئلهٔ اصلی یک چیز دیگر است و آن اینکه مردم به اشتباه از ورد برای لی‌آوت و صفحه آرایی استفاده میکنند. کار اصلی ورد پردازش نوشته است و نه صفحه‌آرایی و لی‌آوت. در این صورت اصلا بهم ریختن لی‌آوت نوشته نبایستی مسئلهٔ مهمی باشد. نوشته را میزان و درستش میکنید. وقتی احتیاج به لی‌آوت بود، بایستی از مثلا ایندیزاین استفاده کرد که اصلا برای اینکار ساخته شده.

ببخشید وسط بحث این سوال رو می‌پرسم.

ایلیا عزیز من هم زیاد در مورد تفاوت این دو واژه پردازش متن و صفحه‌آرایی نمی‌دونم.
اگر زحمتی نباشه می‌شه تفسیری بر چیزی که گفتی بنویسی؟
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2016, 23:38

در انگلیسی به برنامه‌هایی مثل ورد میگویند word processor که ترجمهٔ فارسی‌اش میشود پردازندهٔ متن.

کار اصلی این برنامه‌ها برای وقتی است که عمدتا متن نوشته برای شما مهم باشد. چه این نوشته بعدا قرار باشد که بشود یک داستان، مقالهٔ روزنامه، سخنرانی و یا از یک بلاگ و صفحهٔ اینترنت سر در بیاورد. وظایف اصلی یک برنامهٔ پردازندهٔ متن، امکانات تایپ، غلط‌گیری املایی و گرامری، امکان پیشنهاد لغات مشابه، امکان مشارکت، نظر دادن، ردیابی تغییرات و امثال این است. وقتی نوشته نهایی شد، متن تمیز را برمیدارید میبرید برای درست کردن کتاب در مثلا ایندیزاین یا درست کردن وب‌سایت یا هر چیز دیگر.

لی‌آوت یا صفحه‌آرایی کار گرافیست‌ها است. برنامه‌های لی‌آوت هم امکانات بسیار زیادتری از ورد برای اینکار دارند. از نشاندن عناصر تشکیل دهنده برای یک صفحه‌آرایی کنار هم تا مسائل مورد نیاز چاپ و غیره که اصلا ورد امکاناتش را ندارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 13 فوریه 2016, 01:34

ممنون ایلیای عزیز
حدس میزنم با اضافه شدن رسمی زبان عربی و امکان تعریف فانت پیشفرض برای آن در ورد مک این موضوع حل شود. فعلا از همان میانبرها که گفته‌ای باید استفاده کرد.
sadeghi

پستتوسط Ilia » 13 فوریه 2016, 01:52

خیر نخواهد شد. اگر این یکسان دیده شدن برایتان مهم است، بایستی با دوستان ویندوزیتان هماهنگش کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 13 فوریه 2016, 10:07

ای بابا این ویندوزیها اگر اهل هماهنگی بودند که مک میخریدند! ((: ((: ((:
sadeghi

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Arzhang » 14 فوریه 2016, 12:32

پوریا جان
من هم تا به الآن نمی‌دانستم ماکرو چیست. اما این چیزی که نوشته‌ای ترغیبم کرد آزمایشی بکنم چون من با این مشکل خیلی رو به رو می‌شوم.
البته چون آفیس ندارم، این دستور را توی نایسس آزمایش کردم. متأسفانه جواب نداد. نمی‌دانم علتش این است که باید مایکروی نوشته شده را حتماً باید در وُرد به کار برد یا مشکل جای دیگری‌ست.
تک به تک خط‌های دستورها را اِرور داد.
این امر سبب شد سری به سایت نایسس بزنم و آن‌جا دیدم که بخشی برای دانلود کردن ماکروهایی ایجاد شده که توسط کاربران نوشته‌ شده‌اند. (http://nisus.com/pro/macros/) ای کاش می‌شد ماکروی تو را هم برای نایسس اصلاح کرد و در این سایت گذاشت.
---------
پ.ن. من در لینکی که گذاشته‌ام یک ماکرو پیدا کردم به نام Find Ignoring Arabic Diacriticals که دقیقاً برعکس کاری که ما می‌خواهیم را انجام می‌دهد یعنی ی را تبدیل به ي می‌کند. اما با باز کردنش چیزی ازش سر در نیاوردم. اگر بشود این را مبنا قرار داد، به نظرم می‌توان آن ماکروی بسیار مفید را برای نایسس هم نوشت.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط Ahmad » 14 فوریه 2016, 16:01

Arzhang نوشته است:[نمایش]
البته چون آفیس ندارم، این دستور را توی نایسس آزمایش کردم. متأسفانه جواب نداد. نمی‌دانم علتش این است که باید مایکروی نوشته شده را حتماً باید در وُرد به کار برد یا مشکل جای دیگری‌ست. تک به تک خط‌های دستورها را اِرور داد.

ارژنگ جان،
این ماکروئی کہ آقای تقیا نوشتہ‌اند و پوریا نسخہ دیگر براساس همان شیوه تنظیم کرده‌است فقط و فقط برای برنامۂ ورد است و نہ هیچ برنامۂ دیگر. برای نایسوس نیز می‌شود ماکرو نوشت ولی با دستورات منحصر بہ خود آن. ماکرو را نمی‌شود از برنامہ بہ برنامہ دیگر منتقل کرد.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Behnam » 14 فوریه 2016, 17:01

صفحه‌کلید استاندارد فارسی برای ویندوز را از اینجا می‌توان دریافت کرد.
https://fa.wikipedia.org/wiki/ویکی%E2%80%8Cپدیا:فارسی%E2%80%8Cنویسی

همهٔ گناه‌ها را هم نمی‌توان به گردن ویندوز انداخت. مایکروسافت این مشکل را مدتی است که حل کرده و تطبیق کامل صفحه‌کلید با استاندارد هم با بستهٔ موجود در لینک بالا امکان‌پذیر است. مسئله این است که با فانت‌های برنا که هفتاد و پنج درصد مصرف عمومی را شامل می‌شود [و من هم اخیراً مرتکب شدم] حتی روی مک هم اگر 7 تایپ کنید ۷ نمایش داده خواهد شد. بنابراین کاربر متوجه مشکل نمی‌شود که در پی حلش باشد.
این یک طرف قضیه است. طرف دیگر قضیه این است که اگر هم کاربر ایرانی فنگلیش نویس متوجه شود که 8 هم ۸ نمایش داده می‌شود تا چه اندازه حساسیت نشان می‌دهد و در پی راه حل خواهد بود؟!
چنین ماکروهایی برای هر برنامه‌ای خیلی مفید است اگر بتواند بر selected text عمل کند و نه بر کل فایل. چون اگر بطور فله‌ای عددهای انگلیسی را به فارسی تبدیل کند، واژه‌ها و عباراتی که بطور خواسته از عددهای انگلیسی استفاده شده است را نیز مشمول تغییر خواهد کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 14 فوریه 2016, 17:19

saeidk نوشته است:[نمایش]
البته کیبورد نصب نمی‌شود و اصل متن همچنان همانگونه که کاربر تایپ کرده باقی می‌ماند (مثلاً اگر آن را اکسپورت کنید در وب) و فقط نمایش حروف بدین شکل است.

آیا در آفیس امکان این هست که یک فایل را از encoding استاندارد قدیمی windows 1256 به UTF-8 تبدیل کرد. این کار کُد عدد انگلیسی را به فارسی تبدیل نمی‌کند؟
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 15 فوریه 2016, 01:19

من همیشه نوشته‌ها را بصورت Text-Only در ورد با تغییر فرمت به UTF-8 برای استفاده در ایندیزاین Save as میکنم. اما از جایی که کار فارسی نمیکنم، هیچوقت چک نکرده‌ام که ببینم که آیا کد اعداد را از انگلیسی به فارسی عوض میکند یا نه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 18 فوریه 2016, 17:09

Behnam نوشته است:[نمایش]
saeidk نوشته است:[نمایش]
البته کیبورد نصب نمی‌شود و اصل متن همچنان همانگونه که کاربر تایپ کرده باقی می‌ماند (مثلاً اگر آن را اکسپورت کنید در وب) و فقط نمایش حروف بدین شکل است.

آیا در آفیس امکان این هست که یک فایل را از encoding استاندارد قدیمی windows 1256 به UTF-8 تبدیل کرد. این کار کُد عدد انگلیسی را به فارسی تبدیل نمی‌کند؟

نه.
در انکود ۱۲۵۶ که کد اعداد فارسی وجود ندارد. وقتی هم که ورد متنی را با این انکود باز کند اگر عدد بین متن فارسی باشد آن را به‌صورت فارسی نشان می‌دهد.
Main-text.png
متن فارسی و انگلیسی
Main-text.png (7.59 KiB) - بازدید 12708 بار

روش مایکروسافت این است که اگر شما متنی را به زبان فارسی می نویسید و عددی را در آن تایپ کنید حالا چه عدد را با کد انگلیسی تایپ کنید و چه باکدهای یونیکد فارسی، در هرصورت آن را فارسی نشان می‌دهد و اگر فایل txt با فرمت windows 1256 را هم باز کند اعداد بین متن فارسی را بازهم به‌صورت فارسی نشان می‌دهد، اگرچه همان طور که گفتم در این انکود اصلاً کد اعداد فارسی وجود ندارد.
Main-code.png
متن اصلی وقتی آن را در برنامه غیر مایکروسافت مثل دریومویور ببینیم
Main-code.png (4.39 KiB) - بازدید 12708 بار

در مایکرویی که دوست عزیزمان نوشته هم اگر اعمال شود همه اعداد احتمالاً به عدد فارسی تبدیل می‌شوند و متنهای انگلسی احتمالاً با اعداد فارسی نمایش داده خواهند شد.

1256.png
تبدیل به ۱۲۵۶
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط Behnam » 19 فوریه 2016, 07:49

ممنون از پاسخ.
خوش خیال بودم که شاید کار به این سادگی قابل حل باشه!
نماد کاربر
Behnam

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 34 مهمان