انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: Microsoft office

پستتوسط GK » 04 مارس 2009, 22:33

پوریا !!!!!
آخر با این گذشته‌ی ۴۵ پستی تو این انتظار از تو نمی‌رفت که چنین سوال‌های ده بار پرسیده / جوابیده را بکنی !!!!!!!
نه، آفیس ۲۰۰۸ (منظورت آفیس برای مک هست، نه؟) از فارسی پشتیبانی نمی‌کنه ( حداقل ده پست موجود در ایرماگ برای سوژه )
مرکز و منبع قلم های فارسی همینجاست چرا که ایرماگ تنها سایتی‌ست که «قلم‌ساز» مخصوص و ویژه‌ی خود بهنام را دارد :lol: :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

نوشتن فارسی با مایکروسفت ورد در سیستم مک بوک پرو ۱۰.۶.۳ 

پستتوسط محمد اصلانی » 27 مه 2010, 04:14

سلام دوستان
حتما همه تون این مشکل از هم جدا نوشتنن حروف فارسی در مایکروسفت ورد رو با سیستم مک میشناسید.
تعجب من در اینه که در برناهه های اکسل و پاور پوینت این مشکل نمایان نمی شه، لااقل با ورژن ۲۰۰۸ که زیر مک کار می کنه.
کسی تجربه جدید داره که آیا مشکل از هم جدا نوشتنن حروف فارسی در مایکروسفت ورد اصلا حل شدنی است ؟
ممنون می شم از توصیه ها و تجربه هاتون
محمد
محمد اصلانی

پست‌ها : 71

Re: نوشتن فارسی با مایکروسفت ورد در سیستم مک بوک پرو ۱۰.۶.۳ 

پستتوسط Pooria Azimi » 27 مه 2010, 06:31

راستش الآن من آفیس ۲۰۰۸ ندارم ( از روی سیستم پاکش کرده‌م )، اما تا جایی که یادمه با xMary می‌شد در ورد ۲۰۰۸ هم فارسی نوشت. فقط، خیلی عملی نیست که سندهای طولانی رو آدم بخواد با یه برنامهٔ دیگه بنویسه و بعد در وُرد کپی بکنه!

viewtopic.php?f=3&t=1544

الآن اُپن‌آفیس و نئوآفیس ( و گویی IBM Lotus Symphony که هیچ‌وقت امتحانش نکرده‌م ) مشکلی با تایپ فارسی ندارند. Bean هم برنامهٔ‌ رایگانیه که برای ادیت فایل‌های متنیِ ساده ( بدون عکس و جدول و ... ) فوق‌العاده‌ست.

در نسخهٔ دوم بتایِ آفیس ۲۰۱۱ برای مک ( که چند وقت پیش در دنیای تورنت منتشر شده بود؛ هر چند الآن expire شده و دیگه کار نمی‌کنه! )، مشکلِ تایپ فارسی تا حدودِ بسیار زیادی حل شده بود. یعنی می‌شه انتظار داشت در آفیس ۲۰۱۱، بشه درست فارسی نوشت.

viewtopic.php?f=3&t=1949&p=18610#p18610

viewtopic.php?f=3&t=1897

viewtopic.php?f=3&t=1949&start=0
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط محمد اصلانی » 27 مه 2010, 13:40

سلام پوریا جان
ممنون برای راهنمایی و جواب سوال من.
فقط جهت اطلاع: من کاملا کاربر جدیدی در سیستم مک هستم و به سیستم خیلی کم آشنایی دارم.
فایل مورد نظر را IBM Lotus Symphony دانلود کردم الان و تقریبا تموم شده و آخر کار ازم آدرس Proxy میخواد که نمیدونم چی بنویسم.
ممنون از زحماتت
محمد

pooriaazimi نوشته است:[نمایش]
راستش الآن من آفیس ۲۰۰۸ ندارم ( از روی سیستم پاکش کرده‌م )، اما تا جایی که یادمه با xMary می‌شد در ورد ۲۰۰۸ هم فارسی نوشت. فقط، خیلی عملی نیست که سندهای طولانی رو آدم بخواد با یه برنامهٔ دیگه بنویسه و بعد در وُرد کپی بکنه!

viewtopic.php?f=3&t=1544

الآن اُپن‌آفیس و نئوآفیس ( و گویی IBM Lotus Symphony که هیچ‌وقت امتحانش نکرده‌م ) مشکلی با تایپ فارسی ندارند. Bean هم برنامهٔ‌ رایگانیه که برای ادیت فایل‌های متنیِ ساده ( بدون عکس و جدول و ... ) فوق‌العاده‌ست.

در نسخهٔ دوم بتایِ آفیس ۲۰۱۱ برای مک ( که چند وقت پیش در دنیای تورنت منتشر شده بود؛ هر چند الآن expire شده و دیگه کار نمی‌کنه! )، مشکلِ تایپ فارسی تا حدودِ بسیار زیادی حل شده بود. یعنی می‌شه انتظار داشت در آفیس ۲۰۱۱، بشه درست فارسی نوشت.

viewtopic.php?f=3&t=1949&p=18610#p18610

viewtopic.php?f=3&t=1897

viewtopic.php?f=3&t=1949&start=0
محمد اصلانی

پستتوسط محمد اصلانی » 27 مه 2010, 15:19

سلام پوریا جان
جهت اطلاع:
برنامه ibm lotus symphony را بالاخره موفق شدم دانلود کنم. همانطور که نوشته بودی در آن فارسی میشه نوشت. سمت متن رو میشه تغییر داد ولی کاربردهای دیگه اش مثل نقطه و غیره از چپ به راست عمل میکنه.
محمد اصلانی

پستتوسط Ilia » 27 مه 2010, 16:59

محمد جان،

نئوآفیس نسخهٔ مبتنی بر جوای اوپن آفیس است. کمی کندتر و زمخت‌تر است اما بسیار خوب کار میکند. اوپن آفیس بایستی از همه بهتر باشد، اما باید قلقش دستت بیاید. یعنی مثلا وقتی میروید به پاراگراف بعد و فکر میکنید که ستینگتان فارسیست، در حقیقت ممکن است نباشد و باعث سردرگمی بشود. در غیر اینصورت اینها با فونتهای بهنام که در بخش قلمهای فارسی ایماگ هستند خوب کار میکنند.

در این باره به اندازهٔ یک مثنوی در ایرماگ بحث شده که اگر بگردی پیدا میکنی.

من هیچوقت با لوتوس کار نکرده‌ام.

ایلیا 
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 27 مه 2010, 18:26

شرمنده، من هم هیچ‌وقت با لوتوس کار نکرده‌ام. راستش با بقیه هم فقط در حد آشنایی کار کرده‌م چون اصلاً نیازی به تایپ فارسی ندارم. در کل، شناخته‌شده‌ترین ادیتورهای متن برای فارسی در مکینتاش، همون نئوآفیس و اُپن‌آفیس هستند؛ و البته، Mellel و Nisus که من تا حالا ازشون استفاده نکرده‌م ( خریدنی هستند )، ولی می‌گن برنامه‌های خوبی هستن.

http://wiki.irmug.com/index.php/Neooffice

http://wiki.irmug.com/index.php/Nisus_Writer_Express

http://wiki.irmug.com/index.php/Mellel

برای تکمیلِ لیست برنامهٔ‌های ادیت متن در مکینتاش که با فارسی مشکلی ندارند،‌باید Pages ( از بستهٔ iWork خود اپل ) و TextEdit رو هم اضافه کرد!

در ضمن، علاوه بر نئوآفیس، پورت‌های دیگه‌ای از اُپن‌آفیس هم برای مک هست. از جمله http://porting.openoffice.org/mac/download/aqua.html .
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط abdol » 27 مه 2010, 18:58

محمد اصلانی نوشته است:[نمایش]
سلام پوریا جان
جهت اطلاع:
برنامه ibm lotus symphony را بالاخره موفق شدم دانلود کنم. همانطور که نوشته بودی در آن فارسی میشه نوشت. سمت متن رو میشه تغییر داد ولی کاربردهای دیگه اش مثل نقطه و غیره از چپ به راست عمل میکنه.

اگر از ۴-۵ ماه پیش تا حالا نسخهٔ جدید نداده باشد، کار کردن با آن همانند open office است و نباید مشکلی داشته باشد. به شما پیشنهاد می کنم از go open office بجای open office خالی استفاده کنید.
لازم به ذکر است که core این برنامهٔ لوتوس همان openoffice است و فکر کنم اگر با خود open office (یا go open office) کار کنید بسیار بسیار بهتر است چرا که این برنامه همیشه اول از همه باگهاش برطرف می شه و ساپورت اون هم از مابقی بیشتر است.
علاوه بر اون بر روی mac هم native است و با تمامی extension ها هم سازگار است.
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط abdol » 27 مه 2010, 19:02

Ilia نوشته است:[نمایش]
محمد جان،

نئوآفیس نسخهٔ مبتنی بر جوای اوپن آفیس است. کمی کندتر و زمخت‌تر است اما بسیار خوب کار میکند. اوپن آفیس بایستی از همه بهتر باشد، اما باید قلقش دستت بیاید. یعنی مثلا وقتی میروید به پاراگراف بعد و فکر میکنید که ستینگتان فارسیست، در حقیقت ممکن است نباشد و باعث سردرگمی بشود. در غیر اینصورت اینها با فونتهای بهنام که در بخش قلمهای فارسی ایماگ هستند خوب کار میکنند.

در این باره به اندازهٔ یک مثنوی در ایرماگ بحث شده که اگر بگردی پیدا میکنی.

من هیچوقت با لوتوس کار نکرده‌ام.

ایلیا 

الیا جان من از نسخهٔ ۳.۱ و ۳.۲ استفاده کرده ام و به چنین مشکلی بر نخوردم. البته من همیشه از style و template خودم برای تایپ فارسی استفاده کردم.
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط محمد اصلانی » 27 مه 2010, 23:13

سلام به دوستان عزیز، پوریا، ایلیا و عبدل
ممنون از توصیه هاتون. حتما در آینده بیشتر بدردم خواهد خورد.
در این میان یه راه جدیدتری را علاوه بر توصیه هاتون طی کردم که با موفقیت خوبی برای این مشکل همراه بوده.
خوشبختانه فایلهای مایکروسفت ورد در تکست ادیت کپی میشه و در آنجا تغییرات به نحو احسن انجام میشه.  
با نهایت تشکر ازتون
محمد
محمد اصلانی

پستتوسط محمد اصلانی » 28 مه 2010, 03:39

عبدول عزیز و ایلیا جان
کاملا حق با شماست. یکی دو ساعت پیش کلید نوشتن از راست به چپ اپن افیس رو کشف کردم و الان کاملا میشه با زبان فارسی تحریر کرد و کاربردهای برنامه رو هم استفاده نمود.
محمد  
محمد اصلانی

Re: مایکروسافت آفیس

پستتوسط abdol » 01 ژوئیه 2010, 19:14

goldingname نوشته است:[نمایش]
navidpaya نوشته است:[نمایش]
اگه منظورتون مجموعه  MS Office 2008 for Mac  باشه مشکل از این مجموعه است. اگه از NeoOffice  استفاده کنین این مشکلات رو ندارین. البته فکر کنم تا انتشار iWorks 10 چیزی نمونده باشه که فکر کنم اگه بیاد همه مشکلات از بیخ حل بشه.

امیدوارم در iWorks 10 مشکل حل شده باشه چون Office 2011 با فارسی مشکل حادی نداره.

شما توش فارسی می تونی تایپ کنی؟ بتای جدیدتر از ۴ داده بیرون؟
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2010, 19:34

مگه بتای دومش که بیرون اومده بود، با فارسی مشکل داشت؟!!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط abdol » 01 ژوئیه 2010, 19:49

اینکه نمی شه توش فارسی تایپ کرد به اندازه کافی حاد هست! اما اگر حل شده باشه (که بعید می دونم) خیلی عالیه!
MBP 5.5
abdol
Banned

پستتوسط Pooria Azimi » 01 ژوئیه 2010, 19:56

حداقل من و دو-سه نفر دیگه از دوستان در دانشگاه که از اون استفاده میکردیم (از جمله علیرضا)، مشکلی با تایپ فارسی نداشتیم.

این رو بهتره کاملتر بگم: اگر در ورد مکینتاش، یک سند جدید درست میکردیم، با فارسی مثل نسخه های قبلی، کاملاً مشکل داشت.

اما اگر یک سند که در ورد ویندوز درست شده بود رو باهاش باز میکردیم، راحت میشد درست مثل ورد ویندوز اون رو ادیت کرد و استایل گذاشت و مطلقاً مشکلی با فارسی نوشتن نداشت.
این مشکل رو میشه با نگه داشتن یک سند نمونه که در ورد ویندوز ساخته شده در مکینتاش حل کرد. هر موقع نیاز به ساختن یا فایل ورد فارسی در مکینتاش بود، خیلی راحت از اون template یک کپی میگیریم، تمام متنش رو پاک میکنیم و متن جدید رو توش مینویسیم...

هر چند، وقتی مشکل فارسی نوشتن رو توش حل کرده ن، مسلماً وقتی برنامه از حالت بتا بیرون بیاد، مشکلِ نبودِ امکان تایپ فارسی در سندی که در ورد مکینتاش درست شده رو هم حل میکنن. چون مشکل بسیار کوچکی به نظر میرسه و قطعاً در چک-لیست مایکروسافت برای ورد 2011 وجود داره...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 18 مهمان