انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط sadeghi » 09 آوریل 2016, 23:46

سلام

هنوز مزه پشتیبانی از فارسی در آفیس زیر زبانمان نیامده دردسر جدیدی پیدا شد! بازهم پای فونت‌های سری B درمیان است. در نسخه جدید آفیس (15.21) وقتی فایل ورد را با یکی از فونت های این سری ذخیره می‌کنیم پس از دوباره بازکردن آن، فونت به Times new roman تغییر می‌کند.
اشکال بعدی این است که فاصله خطوط وقتی از این فونت ها استفاده می‌کنیم بسیار کم می‌شود. این مشکل در نسخه‌های قبلی ورد هم بود. اما در صورت استفاده از فونت‌های X یا حتی فونت‌هایی مثل نستعلیق و نیریزی این دو مشکل وجود ندارند.
نمی‌دانم دیگران هم این مساله را دارند یا نه و اینکه آیا آقا بهنام مثل دفعه قبل، این بار هم دست شفا بخشی به سر و روی این فونت‌های علیل المزاج سری B می کشد؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Behnam » 10 آوریل 2016, 02:47

آقا دست شفابخش من با این فانت‌های برنا کهیر زد! نه راستش چیزی به نظرم نمی‌رسد. یکی از آن فانت‌ها را با فانت‌لب باز کنید و بدون هیچ تغییری دوباره یک فانت generate کنید ببینید تغییری پیدا می‌شود؟ شاید مؤلفه‌های فانت (مربوط به فاصلهٔ خطوط و غیره) در جایی ثبت نشده‌اند که برای ورد قابل تشخیص باشد و شاید فانت‌لب آن را در جای مورد نظر ورد ثبت کند. فانت‌لب جدول‌های اپن‌تایپ سری برنا را به آسانی بازخوانی می‌کند و می‌تواند آنها را از نو کمپایل کند. اگر از این سری برنای AAT استفاده کنید باید به فانت‌لب اجازه دهید که جدول‌های غیر قابل تشخیص را هم هنگام generate کردن به همان صورت نگه دارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 11 آوریل 2016, 20:25

کاش می‌شد یک پولی جمع کرد و همه این فونتهای برنا رو خرید و آتش زد.
نکته جالب برای بهنام این که در این نسخه آفیس وقتی متنی با فونتهای AAT مثل جیزه و سری x باشد و آن را تراز با کشیدگی کنیم متن به هم می‌ریزد ولی با فونتهای اپن‌تایپ چنین نیست!
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط sadeghi » 12 آوریل 2016, 00:20

سعیدجان با جمع آوری پول موافقم! به نظر میرسد بعضی از این مشکلات باگ‌های ورد باشد و لابد باید امیدوار باشیم که روزی روزگاری حل شود. اما من که از فانت لب و این دست قضایا سررشته‌ای ندارم. دستم هم به آن نمی‌رسد. نقدا صبر می‌کنم بلکه یا ضمادی برای کهیر دست بهنام جان پیدا شود یا مرد میدان دیگری پیداشود و فکری به حال این مصیب برنایان بکند.

نمی‌دانم چرا در این مرز پرگهر یا چیزی استاندارد نمی‌شود و هرکس ساز خودش را می‌زند یا اگر فراگیر شد، عدل همان که از همه داغان‌تر است همه‌گیر می‌شود.
sadeghi

پستتوسط Ilia » 12 آوریل 2016, 20:52

من به لطف بهنام و همین ایرماگ، کمی از فانت سر در می‌آورم. دیشب از روی کنجکاوی یکی از این فانت‌های برنا را یک نگاهی کردم که ببینم که داستانش چیست.

اینطور که بنظر من آمد، کارش با کمی وقت گذاشتن تمام نمیشود چون اشکالات و اشتباهات زیادی دارد. یعنی حروفش هم ناقص است و هم اشتباه دارد. مثلا اعداد عربی و فارسی ندارد ولی در عوض اعداد انگلیسی‌اش به فارسی است. دو نقطهٔ زیر«ي» عربی را برداشته‌اند که مثلا فارسی بشود و چیزهای شبیه این.

به کسانی که آن موقع آنرا درست کرده‌اند آنقدر نمیشود خرده گرفت، چون بهترین کار را با توجه به وضعیت درهم آن زمان انجام داده‌اند. اما با این فانت‌های کج و کوله نوشتن فقط کمک میکند به استاندارد نشدن و هردمبیل ماندن نوشتن فارسی. یعنی باید نوشته را غلط تایپ کرد تا درست بنظر بیاید یا از کیبورد غیراستاندارد استفاده کرد و غیره.

از خیرشان بگذرید و به دوستانتان بگویید که از فانت و کیبورد درست و استاندارد استفاده کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط sadeghi » 12 آوریل 2016, 22:43

بدبختی این است که دوست خوب و حرف شنو هم مثل فونت خوب و سربه راه کمیاب است این روزها. :)

ممنون از توضیح شما.
sadeghi

پستتوسط saeidk » 12 آوریل 2016, 22:47

دوست عزیز فونتهای سری IR جایگزین مناسبی برای برنا هستند.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط sadeghi » 13 آوریل 2016, 11:06

saeidk نوشته است:[نمایش]
دوست عزیز فونتهای سری IR جایگزین مناسبی برای برنا هستند.

ممنون. این فونتها گرچه بسیار بهترند، مشکل فاصله خطوط را دارند. یعنی فاصله خطها در ویندوز از مک بیشتر است که باعث به هم خوردن صفحه‌بندی در مک می‌شود. مساله اصلی فراگیر بودن فونتهای برناست وگرنه فونتهای بهنام در ایرماگ از همه بهترند و مشکلی هم ندارند البته تنوعشان بسیار محدودتر از سری برنا و استاندارد است.
sadeghi

پستتوسط saeidk » 13 آوریل 2016, 15:13

منظورم این است که اگر یک پروژه جدید دارید فونت blotus را با فونت IRlotus عوض کنید که از نظر ظاهر و پوینت شبیه همند (برخلاف سری x که در پوینت یکسان با این فونتها متفاوت است) ولی سری IR خیلی کاملتر و بهتر است.
از نظر تطابق هم که بارها گفته شد که چنین امکانی در برنامه‌های واژه‌پرداز وجود ندارد و اگر هم مثلاً این مشکل فاصله خط که شما گفتید برطرف شود، مشکل دیگری ظهور خواهد کرد. همانند مثالی که من در چند پست قبلتر گفتم و در فرصت مناسب توضیح بیشتری خواهم داد.
اصولاً اگر تطابق ۱۰۰درصد برایتان مهم است باید بروید سمت ایندیزاین و امکان پکیج کردن این برنامه که تقریباً امکان تطابق ۹۹درصد را می‌دهد.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط sadeghi » 13 آوریل 2016, 16:23

سلام دوباره

من طی یک عملیات محیرالعقول مبتنی بر منطق فیل در تاریکی موفق شدم مشکل این فونت‌های ملعون را حل کنم و فقط یک مساله باقی مانده که امیدوارم رفقا بتوانند کمکی کنند.
اما راه حل:
*** برای مشکل به هم ریختن فونت:
این ظاهرا موضوعی است که در ورد سابقه دارد و با بعضی فونت‌ها (حتی انگلیسی) پیش می‌آید. دلیلش معلوم نشد اما همانطور که جناب بهنام گفته بود با Generate کردن دوباره فونت از Binary این مساله حل میشود. البته باید زبان متن را هم عربی انتخاب کنیم نه فارسی. احتمالا encoding فارسی در فونت تعریف نشده اما من چیزی پیدا نکردم. کمکی اگر هست دریغ نکنید.
*** برای مشکل فاصله خطوط:
در این فونت‌ها (من سری‌ای که توسط بهنام جان اصلاح شده است را دارم و نمی‌دانم در نسخه اصلی اوضاع چطور است) مقادیر hhea به درستی تعریف نشده اند. با اصلاح آنها به تعداد ۲۰۲۳ و ۱۳۸۸ - که اعدادی است که برای سیستم های دیگر تعریف شده مساله حل می‌شود. نگو مک از این سیستم برای تعیین اندازه‌ها استفاده می‌کند و ویندوز از یکی دیگر.

*** مشکل باقی مانده:
رفتار کاراکتر carriage return هنوز متفاوت است یعنی در ویندوز این کاراکتر فاصله بیشتری بین دو خط ایجاد می‌کند تا در مک. و بنابراین هرجا خط خالی باشد یا پاراگرافی پایان یابد فاصله‌ها متفاوت می‌شود. این مشکل دیگر با روش کورمال کورمال بنده قابل حل نیست و اگر رفقای فونت‌دان راهنمایی کنند شاید برای این هم فکری بشود کرد.

ارادتمندم

در پیوست فونت زر معمولی را پس از این تغییرات تقدیم کرده ام
sadeghi

پستتوسط sadeghi » 13 آوریل 2016, 16:25

فونت زر پس از اصلاح مشکل فاصله و فرمت
پیوست‌ها
B_Zar.ttf.zip
(27.98 KiB) دانلود 346 بار
sadeghi

پستتوسط sadeghi » 13 آوریل 2016, 16:53

ظاهرا مشکل CR به تنظیمات پاراگراف در ورد برمیگشت و با اصلاح آن این مساله هم رفع شد. الان دقیقا متن در ویندوز و مک یکسان صفحه بندی می‌شود. تنها مساله نبود امکان استفاده از زبان فارسی است و باید عربی را انتخاب کرد. اگر دوستان برای این راه حلی دارند بگویند. گرچه مشکل بزرگی نیست. ضمنا اگر یکی از دوستان متخصص فونت این تغییرات را تایید می‌کنند بقیه فونت ها را هم به همین صورت تغییر دهم و بفرستم.
sadeghi

پستتوسط Behnam » 14 آوریل 2016, 03:23

تبریک! بله حالا متوجه شدم که ظاهراً ابزار فانت اپل که AAT را وارد کرده، تأثیری هم در آن عددها داشته است. وگرنه من اصلاً به آنها کاری نداشته‌ام. البته این عددها چیزی است که فانت‌لب از Reverse engineering فانت می‌خواند و اگر تغییری در آن ندهید با کمپایل کردن (و نه Binary) همان‌ها را در فانت ثبت خواهد کرد. اگر بخواهید اعداد موجود در فانت بُرنا (از دید فانت‌لب) را تماماً به نسخهٔ AATدار وارد کنید، می‌توانید هردو فانت همنام را با هم باز کنید، و در قسمت Metrics and Dimensions تنظیمات فانت [Cmd-Opt-F] محتویات مربوط به هر صفحه را با دکمهٔ Copy که در زیر پنجره قرار دارد از فانت همنام کپی کنید. این دکمه تنها زمانی ظاهر می‌شود که دو فانت یا بیشتر در فانت‌لب باز شده باشد. راستی اگر حوصله کردید آن فیچر mset را هم در فانت‌ها قبل از کمپایل کردن دیلیت کنید. هیچ خاصیتی ندارد و تنها باعث کُند شدن فانت خواهد شد. ولی حوصله می‌خواهد.
در بخش Encoding and Unicode هم بجای Western (Latin 1) CP1252 / ANSI برای Microsoft Character Set گزینهٔ Arabic CP1256 را انتخاب کنید ببینید چه می‌شود. منتها در این صورت حتماً در صفحهٔ بعدی Custom [cmap] encodings آن فرفرهٔ سبز را کلیک کنید که یک سری cmap دیفالت برایش بنویسد. من ویندوز مک را ندارم که فانت شما را آزمایش کنم ولی اگر جواب داده قضیه به همین Metrics مربوط می‌شود. این بخش Encoding البته خیلی اعصاب خرد کن است و اصلاً حسابی ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط sadeghi » 14 آوریل 2016, 10:06

ممنونم.
این اعداد در فونت های اصلی هم به شکل اشتباه هستند و ظاهرا چون در ویندوز کاربرد ندارند کسی به صرافت اصلاح آن نیافتاده. Encoding با روشی که گفتید درست نشد و همچنان باید زبان متن را عربی انتخاب کنیم تا فرمت آن حفظ شود.
چند سوال:
- فیچر mset را کجا پیدا کنم؟ و چطور حذف کنم؟
- چه تفاوتی میان compiled و binary هست؟ در این مورد وقتی من compiled را انتخاب می کنم فونت اصلا کار نمی کند و ورد با انتخاب آن کرش می‌کند.
- اعداد caps height و x height به چه چیزی اشاره داند و چرا به نظر می رسد تغییر آنها تاثیری ندارد ( در این فونت ها عدد منفی یک برایشان گذاشته شده که به نظر می رسد اشتباه باشد)

باز هم ممنون
sadeghi

پستتوسط saeidk » 14 آوریل 2016, 14:31

تا استاد نیامده من چندتا جواب مختصر بدهم.
-در پنجره اپن تایپ
- در هر فونتی ممکن است یک‌سری ویژگی‌های اپن‌تایپ طراح در آن گذاشته باشد (در فونتهای فارسی الزامی است) که وقتی فونت ساخته می‌شود این امکانات به صورت صفر و یک در می‌آیند. وقتی با فونت لب این فونتها را باز می‌کنید این برنامه تلاش می‌کند این صفر و یکها را به کدهای اصلی دربیاورد تا شما بتوانید در آنها تغییراتی بدهید و دوباره در هنگام ساختن فونت ( compiled) آنها را به کد صفر و یک (بایناری) تبدیل می‌کند. مشکل اینجاست که فونت لب همه امکانات پن‌تایپ را پشتیبانی نمی‌کند و اگر امکانی در فونت باشد که فونت لب نشناسد در هنگام ساختن فونت پیغام خطا می‌دهد. حال اگر شما فقط قصد تغییر در شکل گلیف‌ها داشته باشید می‌توانید binary را انتخاب کنید تا فونت لب به جدول اپن تایپ دست نزند و فقط شکل گلیف را عوض کند.
- منظور ارتفاع حروف بزرگ و حروف کوچک در زبان انگلیسی است که فکر نکنم چندان برای زبان فارسی مفید باشد.
نماد کاربر
saeidk

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان