انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پستتوسط GK » 06 نوامبر 2008, 16:17

سلام پدرام
خوش آمدی و ممنون از معرفی خویش !!!!!
متاسفانه وورد وین وین winwin !!!! از فارسی پشتیبانی نمی کند. ولی روی مک انتخاب کم نیست :
تکست ادیت، نئوآفیس، ملل، و غیره...
برای نگارش فارسی روی اینترنت، و همین جا در ایرماگ، هیچ نیازی به نرم افزار نیست. زبان فارسی را فعال کنید و... همین
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پاسخ: فونت فارسی من جدا جدا تایپ م

پستتوسط R_Behnood » 06 نوامبر 2008, 16:19

سلام دوست عزیز، اول که خدمت تو خیر مقدم عرض میکنم و خوش آمدی (-:
متاسفانه یا خوشبختانه مایکروسافت آفیس حتی در آخرین نسخه که ۲۰۰۸ باشد هم روی مک از فارسی پشتیبانی نمیکند.
بنابراین دو راه حل دارید، اگر صرفا به ویرایشگر فارسی احتیاج دارید (یا همان وازه پرداز ) از ملل اوپن آفیس یا نیسوس (اگر درست یادم مانده باشد) میتوانید استفاده کنید.
http://www.nisus.com/
http://www.openoffice.org/
http://www.redlers.com/mellel.html

ولی اگر به آفیس و قابلیتهای فارسی آن احتیاج دارید پیشنهاد من استفاده از یک برنامه مجازی سازی و اجرای ویندوز روی مکبوک است. کاری که خودم میکنم و خیلی هم راضی هستم.

یک یادآوری کوچک هم اینکه کتاب سی نکته علی آقای رستگار را از همین سایت بگیر و بخوان که صد فایده دارد!(-:
http://irmug.com/portal/modules.php?op= ... load&cid=6
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط Behnam » 07 نوامبر 2008, 05:31

با خوش‌آمد گویی به پدرام؛
فارسی نویسی در مک به هیچ برنامهٔ اضافی نیاز ندارد. همانطور که قلی گفت گام اول این است که پشتیبانی از فارسی را در سیستم خودت در مک فعال کنی. (کتاب سی‌نکتهٔ علی رستگار بهترین مرجع است)
بعد از راه‌اندازی صفحه‌کلید فارسی، درجا می‌توانی مثلاً در ایرماگ به فارسی بنویسی. از TextEdit هم می‌توانی به عنوان پیشنویس استفاده کنی. البته TextEdit قابلیت تنظیم صفحهٔ پیشرفته‌ای هم دارد که به مرور زمان می‌توانی با کارکرد آن آشنا شوی.
حالا اگر برای تنظیم صفحه به واژه‌پرداز دیگری نیاز داشتی، نرم‌افزارهایی که ر-بهنود آورده نمونه‌های خوبی هستند. البته برای همسازی کامل با فارسی نویسی در پلاتفرم ویندوز، باید همان پلاتفرم ویندوز را استفاده کرد چون استانداردهای ویندوز با مک نمی‌خواند. راه حل ر-بهنود در این راستا کم دردسر ترین راه حل است. ولی اگر مثل من حاضری از کوه هم بالا بروی ولی رنگ و روی ویندوز را نبینی، قلی برایت بهترین راهنماست!
و باز البته از کتاب سی نکته هرچه بگوییم کم گفته‌ایم.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Peddy » 09 نوامبر 2008, 22:45

عزیزان از لطف شما بسیار ممنون..من این کتاب را داءون لود کردم و به زودی مشغول خواندن آن خواهم شد...در جواب به یکی از دوستان . من درحال حاضر فقط احتیاج به تایپ کردن فارسی دارم. مشغول نوشتن کتابی می باشم که تنها به دلیل اینکه مک ویروس نمی گیرد این دستگاه را استقاده می کنتم و به دنیای اپل واقعاً اشنا نمی باشم.
Peddy

پست‌ها : 3

پستتوسط GK » 10 نوامبر 2008, 20:19

پدرام
برای نگارش کتابت، می توانی براحتی از TextEdit استفاده کنی که خود سیستم مک شامل است
اگر نیاز داری به صفحه آرایی و تیپوگرافی مخصوص و پبشرفته، می توانی Neooffice را بگیری که بسا شبیه وورد ویندوز است و رایگان
متن ات اگر بولد و ایتالیک و رنگ و غیره دارد، قلم بسیار زیبای زر را که درضمن اینروزها ناشران ایرانی بسیار هوادار شده اند پیشنهاد می کنم؛ و یا در صورت نیاز به استانداردهای دیگر، تایمز و آریال های بهنام را از او بخواه، و یا ازمن تا بفرستم ات.
درضمن می توانی روی مک بوکت، مثلا از طریق شبیه سازی، ویندوز را زده و مستقیما از وورد آن سود ببری
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Nine » 11 نوامبر 2008, 13:19

با سلام
نئو آفیس من یه بار که اجراش می کنم همه چیز درسته و فونت ها مرتبن (تصویر ۱)
اما وقتی ازش خارج می شم و دوباره اجراش می کنم فونت ها به هم ریخته می شن (تصویر۲)
من پک فارسی رو نصب کردم - هیچ فونت اضافه ای نصب نکردم - حتی با حذف اون ۳ تا فونتی که تو کتاب ۳۰ نکته گفته شده باز هم این اتفاق هر از گاهی بروز می کنه

تصویر

تصویر
MacBook MB402LL/A- iran-Dialup, OS X 10.5
Nine

پست‌ها : 48

پستتوسط Peddy » 11 نوامبر 2008, 13:49

امروز ادیت تکست را امتحان کردم...ولی وفتی متنم تمام شد و آن را انتقال به ورد دادم دوباره همان مشکل اول را داشتم...امیدوارم از خریداری دستگاه پشیمان نشوم هاها..
عزیز کدام ورژن رت دریافت کنم بهتر است:
2.2.5 یا 2.2.5 ویا بیت تورنت؟
الان هم دوستمان ناین یه مشکا را بیان کردند که من هنوز امتحان نکردم. ولی امیدوارم این بلا سر من نیاید..
دوست دیگری پشنهاد داد که با همان برنامه ادیت تکست کارم را انجام بدهم و به خودم ایمیل کنم و آنوقت فایل را که آر تی اف خواهد بود با ورد تو ویندوز باز کنم و کارهایم را انجام بدهم..که خوب بد نیست ولی چه بهتر یتوانم همه چیز را تو همین نوت بوک انجام بدهم...
Peddy

پست‌ها : 3

پستتوسط GK » 11 نوامبر 2008, 14:11

صبح‌تان به خیر
ناین
عجیبه این مشکل تو ! اگر لئوپارد داری قاعدا همان قلم های ویندوزی نیز نباید ایجاد دردسر کنند
آیا این تست را با قلم های دیگری از جمله جیزه و یا زر نیز کردی ؟

پدرام
متن را در تکست ادیت با یک قلم فارسی بزن (زر یاقوت و غیره...) و به صورت .doc
نسخه آخری نئوآفیس را من امتحان نکرده ام ولی نیاید مشکلی داشته باشی. واریزی آن با http نیز قاعدا سریع است
پیشنهاد دوستت مفید است. اگر متن دراز چند صد صفحه ای داری، روی تکست ادیت کار کن و بعد یکباره روی وورد تنظیمات آخری را انجام بده. کاری را که من نیز می کنم
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Nine » 11 نوامبر 2008, 14:36

ممنون قلی جان
من الان با فونت Geeza pro امتحان کردم
در نوشتار درسته اما باز هم مشکل در نوشتار خود برنامه وجود داره - درست بودن نوشته ای که می نویسم در فونت های بسیار محدودی درسته و در بیشترشون نادرست - اما در هر صورت نوشته های خود برنامه به هم ریخته است
تصویر

جالب اینه که کاملا از یه قانون مشخص پیروی می کنند اینکه یه بار که از برنامه خارج می شم و اجراش می کنم همه چیز خوبه - و دوباره که خارج می شم و اجراش می کنم به هم می ریزه کاملا به صورت یک در میان

بله روی leopard این مشکل وجود داره
Nine

پستتوسط GK » 11 نوامبر 2008, 14:51

همین الان نسخه ۲<۲<۵ را به اضافه ی patch 3 زدم و این هم نتیجه اش
مشکلی نمی بینم
مطمئن باش که در preferences زبان فارسی را در CTL فعال کرده ای
البته می بینی که من منوی فارسی را نذارم ولی خب، گمان نبرم عیب از این جاباشد
پیوست‌ها
screen-capture.jpg
screen-capture.jpg (44.41 KiB) - بازدید 17047 بار
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 11 نوامبر 2008, 16:01

قلی جون اریال خودت رو ملاک قرار نده!
اگر شما می‌خواهید از قلم‌هایی که در پی‌سی داشته‌اید روی مک استفاده کنید دو راه حل قابل اطمینان دارید: روی پی‌سی و ویندوز بمانید، یا در مک از اپن آفیس استفاده کنید یا از مِلل. در هر حال پوشهٔ نهایی باید بصورت rtf ذخیره شود قبل از آنکه برای مصرف در محیط ویندوز فرستاده شود. ویندوز بهر حال برخی از اطلاعات فورمت بندی rtf را از دست خواهد داد (جهت پرانتزها و امثال آن).

لئوپارد البته از تکنولوژی قلم‌های ویندوزی پشتیبانی می‌کند ولی این پشتیبانی نه از سوی موتور متنی اصلی مک، بلکه یک پوشش کناری صورت می‌گیرد که اولاً در لئوپارد تازه راه اندازی شده است و ممکن است باگ دار باشد، ثانیاً ممکن است روی نرم‌افزارهایی که از موتور متنی لئوپارد استفاده می‌کنند فعال نشود. حدس من این است که این چیزی است که با نئوآفیس رخ می‌دهد.

اگر هم می‌خواهید اصلاً نگران کار کردن یا کار نکردن قلم در این محیط یا آن محیط نباشید، فقط و فقط از قلم‌های سری ایکس۲ استفاده کنید.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 11 نوامبر 2008, 16:11

بهنام جان
به زمین و آسمان قسم که آریال بالایی از آن وین وین است و با آریال تو هیچ رابطه ندارد !!!! (می بینی که بولد و ایتالیک نیز ندارد)
از office 2008 12.1 به اینور و روی لئو، من دیگر مشکل حروف جدا و درهم ریزی روی سفری را ندارم
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
GK
مدیر بازنشسته

پستتوسط Behnam » 11 نوامبر 2008, 16:14

ناین جان دقت کن وقتی لوکالیزاسیون فارسی رو انتخاب کردی برای نمایش چه قلمی رو انتخاب کردی. اون قلم یا باید جیزه باشه و یا یکی از قلم‌های سری ایکس۲
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Nine » 12 نوامبر 2008, 01:13

آره قلی جان تنظیمات CTL روی فارسی است
آخه این چه ایرادی است که با یه بار اجرا هست با یه بار اجرا نیست ؟؟؟
تو عکس زیر ببینید با قلم Geeza نوشتار متنی من درسته اما به عبارت پیش فرض نگاه کنید باز هم جدا است
تصویر
من تنظیمی که توش بشه قلمی که برنامه براساس اون نوشته های بخش های مختلفش رو تنظیم کنه ندیدم و تنظیمات قلم ها برای نوشتاری است که ما می نویسیم
Nine

Microsoft office - مایکروسافت آفیس

پستتوسط pooriya » 04 مارس 2009, 21:19

با سلام به همه ی عزیزان
می خواستم بپرسم آیا آفیس ۲۰۰۷ از فارسی پشتیبانی میکنه؟
آخه توی word حروف رو جدا می نویسه و توی powerpoint هم مشکل داره!
من فونت فارسی از کجا می تونم پیدا کنم؟(تو گوگل پیدا نکردم)

در ضمن میخواستم از همه ی شما عزیزان متشکرم چون همیشه توی ایرماگ جواب سوالام رو گرفتم
aluminium macbook 2.4 intel core 2 duo ,RAM 2G DDR3,mac os x10.5.6,ADSL+2
نماد کاربر
pooriya

پست‌ها : 49

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 23 مهمان