انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تایپ فارسی در Corel Draw

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

تایپ فارسی در Corel Draw

پستتوسط moshtaba_g » 22 نوامبر 2008, 03:01

آیا امکان تایپ فارسی در Corel Draw هست؟
Macbook Pro3,1 (2.4 GHz) Ram 3GB-OSX10.6.6-DSL
apster/\/
نماد کاربر
moshtaba_g

پست‌ها : 31

پاسخ: تایپ فارسی در Corel Draw

پستتوسط Behnam » 22 نوامبر 2008, 03:54

محصولات Corel کلاً پشتیبانی از راست به چپ ندارند. این خیلی حیف است چون امکانات گرافیکی Corel Draw آنطور که شنیده‌ام فوق‌العاده است.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Reza.Y » 22 نوامبر 2008, 10:13

نرم‌افزار معمول فارسی‌نویسی به شیوه کلک رشتی روی ویندوز چیه؟
تصمیم گرفته‌ام بنشینم روی ی مک یک ابزار کوچک سازگار بنویسم این مشکل را برای همیشه حل کنم.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط saeidk » 22 نوامبر 2008, 11:39

مگه کورل برای مک هم هست؟. توی ویندوز که خودش فارسی می‌نویسه و نیازی به فارسی نویس نداره.
البته مزخرفترین برنامه گرافیکی عالم هم همین کورل است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط moshtaba_g » 22 نوامبر 2008, 16:34

تا کرل ۱۱ برای مک هست
منظورت از کلک رشتی چیه؟ :lol:
Macbook Pro3,1 (2.4 GHz) Ram 3GB-OSX10.6.6-DSL
apster/\/
نماد کاربر
moshtaba_g

پست‌ها : 31

Re: پاسخ: تایپ فارسی در Corel Draw

پستتوسط Behnam » 22 نوامبر 2008, 21:00

saeidk نوشته است:[نمایش]
مگه کورل برای مک هم هست؟. توی ویندوز که خودش فارسی می‌نویسه و نیازی به فارسی نویس نداره.
البته مزخرفترین برنامه گرافیکی عالم هم همین کورل است.
فکر می‌کنم قضاوت کار بستگی به نوع کار گرافیک باشه. کورل بخصوص در زمینهٔ طراحی و نقاشی قوی هست. مثلاً یک درخت طرح می‌کنی و از مُدل آن برایت یک جنگل می‌سازد بدون آنکه درخت‌ها هیچ شباهتی به یکدیگر داشته باشند. دست‌کم این چیزی است که مدتها پیش در جایی دیده‌بودم که مطرح شده بود.
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارسی در Corel Draw

پستتوسط saeidk » 22 نوامبر 2008, 22:19

البته این موضوع ربطی به مطلب moshtaba نداشت. ولی این برنامه کورل قابلیت زیادی دارد ولی هنگام خروجی برای چاپ باید از خدا بخواهید که شما را کمک کند تا چیزی از قلم نیفتد یا خراب نشود. تا به حال در ایران چندین میلیون تومان در کارهای چای به صاحبان کار زیان رسیده است و کاغذهای زیادی باطل شده است.
نرم‌افزار رقیب یعنی illustrator هر چیزی که ترسیم می‌کند همان را هم در ۹۹ درصد موارد چاپ می‌کند و اصلاً می‌توانید فایلتان را pdf ذخیره کنید که دیگر حتماً مناسب چاپ است. ولی کورل این گونه نیست و به دلایل مختلف که از حوصله این بحث خارج است. هنگام چاپ چیزی را جا می‌اندازد یا به هم می‌ریزد. من خیلی به برنامه نویسی وارد نیستم ولی فکر کنم مشکل از اصل و اساس برنامه باشد.
خیلی ممنون
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: Re: پاسخ: تایپ فارسی در Corel Draw

پستتوسط Reza.Y » 23 نوامبر 2008, 02:09

منظور من فارسی نویسی در برنامه‌های عهد دقیانوسی است. به هر حال بعضی‌ها ممکن است از این برنامه‌ها استفاده کنند و بدتر ممکن است فایل‌هایی داشته باشند که رد فارسی‌سازهای چپکی ویندوز داشته باشد.
Reza.Y

پستتوسط sadegh » 24 نوامبر 2008, 01:29

سلام
با نرم افزار پارسه تسنیم امکان منتقل کردن متن تایپ شده رو به کرل دارید
صادق شفيعي
نماد کاربر
sadegh

پست‌ها : 46

پستتوسط aamir » 24 نوامبر 2008, 13:47

رضا جان نرم افزار فارسی نویس توی ویندوز "مریم" هست, اگه بتونی این کارو بکنی عالی میشه. .
http://maryamsoft.com
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Behnam » 24 نوامبر 2008, 16:49

عندلیبی جان کارت را کردی! فکر کنم که الآن حرارت بدن رضا به درجهٔ ذوب رسیده است!
من فکر نمی‌کنم که برای مک هیچ نرم‌افزاری که با یونیکد مطابقت ندارد باید ساخته شود. اگر هدف ساختن ابزار گرافیک است، برای طراحی جلد کتاب و از این قبیل، اولاً رسماً آن را اعلام کنند، ثانیاً نسخهٔ مطابق با Cocoa را تدارک ببینند و یا در همان ویندوز بمانند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 24 نوامبر 2008, 19:59

Behnam نوشته است:[نمایش]
عندلیبی جان کارت را کردی! فکر کنم که الآن حرارت بدن رضا به درجهٔ ذوب رسیده است!
من فکر نمی‌کنم که برای مک هیچ نرم‌افزاری که با یونیکد مطابقت ندارد باید ساخته شود. اگر هدف ساختن ابزار گرافیک است، برای طراحی جلد کتاب و از این قبیل، اولاً رسماً آن را اعلام کنند، ثانیاً نسخهٔ مطابق با Cocoa را تدارک ببینند و یا در همان ویندوز بمانند.

اشکال این طرف قضیه است. نرم‌افزارهای قدیمی که یونیکد پشتیبانی نمی‌کنند و نخواهند کرد و فایل‌های قدیمی.
Reza.Y

پستتوسط Behnam » 25 نوامبر 2008, 03:54

بهترین جا برای تبدیل فایل‌های قدیمی به فایل‌های یونیکدی خود ویندوز هست. وقتی فایل به روز رسید دیگر مک و ویندوز و لینوکس ندارد. یکی از کارهای انقلابی که Mac OS X کرد این است که بکلی با گذشته قطع رابطه کرد چون می‌دانست که این داستان backward compatibity تمامی ندارد. تا زمانی که مردم مجبور نشوند فایل غیر یونیکدی را به یونیکدی تبدیل کنند، به بازتولید آن ادامه می‌دهند.
چیزی که دلتنگ آن هستم برخی قابلیت‌های گرافیکی در ویندوز هست که ضرورتی ندارد از نظر ویرایشگری یونیکدی باشد چون جنبهٔ صرفاً گرافیکی دارد. مثلاً برنامه‌های نستعلیق پیچیده. اینگونه برنامه‌ها اگر نام «فارسی ساز» را از روی خود بردارند، و به شیوهٔ cocoa برای مک عرضه شوند خیلی خوب است. حال اگر قلم‌های غیر یونیکدی ویژهٔ‌ خود را داشته باشند (به عبارت درست تر، بانک اشکال گرافیکی و نه قلم) این گمان نکنم با کارکرد یک برنامهٔ گرافیکی cocoa تناقضی داشته باشد.
از نظر تبدیل فایل‌های قدیمی، خود مک کلی فایل فارسی ماقبل Mac OS X دارد که رتق و فتق کند.

ضمناً شنیده‌ام که مریم هم قلم یونیکدی نستعلیق خود را بزودی عرضه خواهد کرد. 
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان