انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

صفحه کلید فارسی

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

صفحه کلید فارسی

پستتوسط GK » 18 ژوئیه 2008, 18:00

با سلام
یادم هست یه برنامه ای بود به شکل bundle (البته نه آنی که در بخش دریافت هاست) که می شد به سلیقه خودمان تنظیمش داد. یعنی هر کلیدی را که دلمان می خواست به یکی از حروف فارسی اختصاص می دادیم.
هر چه در انجمن ها گشتم نیافتمش؛ و از آنجایی که صفحه کلیدی من Azerty است نه Querty نمی توانم از این querty bundle راحت استفاده کنم
اگر کسی آن را جایی سراغ دارد... ممنون :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پاسخ: صفحه کلید فارسی

پستتوسط Behnam » 19 ژوئیه 2008, 02:13

نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Re: پاسخ: صفحه کلید فارسی

پستتوسط GK » 19 ژوئیه 2008, 19:10

Behnam نوشته است:[نمایش]

ممنون؛ دقیقا همین بود
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پاسخ: Re: پاسخ: صفحه کلید فارسی

پستتوسط Behnam » 19 ژوئیه 2008, 19:52

فقط مراقب باش که نام و بویژه شمارهٔ هویت ویژه‌ای برای صفحه‌کلیدت مشخص کنی تا کامپیوترت قاتی نکند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 29 نوامبر 2008, 04:46

farhadv نوشته است:[نمایش]
بهنام عزیز
اگر کمکی باشه : من از کیبورد طراحی شده توسط خودم استفاده میکنم که از کتاب ۳۰ نکته یاد گرفتم. منظور شما استفاده از ‍‍پ چسبنده در شروع کلمه است؟

فرهاد جان باید صفحه‌کلیدت را کمی اصلاح کنی. اگر از Ukelele استفاده کرده‌ای، صفحه‌کلیدت را با آن باز کن و با استفاده از صفحه‌کلید خود مک حرف «پ» و حرف «ت» را در کلیدهای مربوطه دوباره تایپ کن. قاعدتاً مشکل باید بعد از یک پاک کردن کشه با OnyX برطرف بشود. وارد نکردن کُدهای اشتباهی در صفحه‌کلید خیلی اهمیت دارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط farhadv » 29 نوامبر 2008, 05:04

حتما بهنام عزیز ... و با تشکر به خاطر توجه ات...
MacBook Pro 2.33GHz Intel Core 2 Duo , OS X 10.6.2 , ADSL+2
نماد کاربر
farhadv

پست‌ها : 81

صفحه کلید فارسی ISIRI 9147 برای مک

پستتوسط Behnam » 24 ژانویه 2010, 23:50

پس از مدتها تنبلی بلاخره من صفحه‌کلید استاندارد دولتی جدید را برای مک ساختم. استانداردی که در حال حاضر در سیستم عامل مک نصب است ISIRI−2901 است. دولت اسلامی ایران استاندارد جدیدی را عرضه کرده است که گویا با Windows 7 می‌آید و از من خواسته شده بود که آن را برای مک هم آماده سازم. بلاخره این کار شد و اکنون صفحه‌کلید استاندارد ISIRI-9147 آماده شده است. تغییر عمدهٔ آن نسبت به استاندارد قدیم اضافه شدن علامات الف کوچک بالا و پایین و تغییر و تکمیل کلیدهای فرمان کنترل جهت نگارش است. در مجموع از استاندارد قبلی خیلی بهتر بنظر می‌رسد. حالا من این را به اپل خواهم فرستاد تا شاید در Mac OS X از این به جای نسخهٔ قدیمی استفاده کند.
فعلاً آن را می‌توانید از اینجا دریافت کنید. مدیران ایرماگ هم اگر بتوانند آن را به بخش دریافت‌های ایرماگ و ویکی اضافه کنند خیلی خوب می‌شود.
http://idisk.mac.com/behnam-Public?view=web
پیوست‌ها
ISIRI-9147.png
ISIRI-9147.png (184.46 KiB) - بازدید 15572 بار
نماد کاربر
Behnam

پاسخ: صفحه کلید فارسی ISIRI 9147 برای

پستتوسط Ali.Rastegar » 25 ژانویه 2010, 20:05

جدا دستت درد نکند بهنام جان. ببین این توضیحات خوب است:
http://wiki.irmug.com/index.php/Persian-ISIRI-9147
http://irmug.com/dl/index.php?name=Down ... load&cid=2
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 26 ژانویه 2010, 03:46

دستت تو هم علی جان درد نکند خیلی خوب شده است. البته شاید این هم موقتی باشد و سرنوشتش مثل Persian QWERTY از آب در بیاید و در سیستم عامل جانشین ISIRI 2901 شود. من از اپل خبر گرفتم که صفحه‌کلید را دریافت کرده‌اند و به بخش مهندسی فرستاده‌اند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط نیما » 05 فوریه 2010, 23:30

یه سوال برام پیش اومده : چه کسی به بهنام سفارش داده؟ از کجا بهنام را می شناسن؟
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Behnam » 06 فوریه 2010, 02:55

کسی به من سفارش نداده بود. دوستانی که در متن باز فعال هستند و نیز به ترتیبی صفحه‌کلید استاندارد را برای ویندوز ۷ تبلیغ کرده‌اند به من توصیه کردند که اگر کاری از دستم بر می‌آید برای همین امر در مک بکنم. موضوع عمدتاً اینجا مطرح شده بود.
http://groups.google.com/group/persian-computing
اپل هم مرا تا حدودی می‌شناسد. بس که با آنها در طول سال‌ها کلنجار رفته‌ام!..البته به عنوان یک کاربر مک.
صفحه‌کلید QWERTY فارسی که با Mac OS X همراه است نیز از کارهای ایرماگ است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Amir_S » 04 نوامبر 2013, 11:35

یک سوال، این کی‌بورد ISIRIی که الان در مویرکس وجود داره، همین‌ی‌ه که بهنام برای اپل فرستاده بود؟ من یک نگاه سر سری انداختم و ظاهرا شبیه هم هستند!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Behnam » 04 نوامبر 2013, 16:00

نه آنی که با سیستم مک می‌آید استاندارد سابق دولتی است و چیزهایی را کم دارد. تا آنجا که یادم هست در استاندارد جدید دولتی عمده تفاوت در بعضی اِعراب مثل «ٖ» و «ٰ» و مکان کلیدهای فرمان جهت نگارش است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 04 نوامبر 2013, 16:30

اون باید از همین جا باشه:
http://persian-computing.org/fa/%D8%B5% ... 9%84%DB%8C
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 17 نوامبر 2013, 23:01

دوستان این آخر هفته وقت گذاشتم دستی به سر و گوش صفحه‌کلید استاندارد دولتی ۹۱۴۷ بزنم.
انگیزهٔ اصلی مشکلی بود که با ماوریکس پیش آمده است که این صفحه‌کلید را به عنوان صفحه‌کلید RTL تشخیص نمی‌دهد اما همینجا بگویم که این مشکل حل نشد!
پیش از لاین، صفحه‌کلیدهای مک از یک ساختار xlm باز با پسوند keylayout استفاده می‌کردند که برنامهٔ Ukelele هم بر مبنای این ساختار طراحی شده بود. پس از آن، مک برای صفحه‌کلیدهای سیستمش به یک ساختار بسته رو کرد ولی همچنان سیستم عامل مک صفحه‌کلیدهای keylayout را به رسمیت می‌شناسد و ساپورت می‌کند. این برای Ukelele مشکلی جدی پیش آورد که من در فورومشان گوشزد کردم. وقتی Ukelele یک صفحه‌کلید از «سیستم» را به عنوان صفحه‌کلید «مبنا» باز می‌کند، دیگر این صفحه‌کلید صفحه‌کلید سیستم نیست بلکه برگزیده از کلکسیونی است که از دوران تایگر به جا مانده است و به همراه پوشه‌ٔ دانلود Ukelele می‌آید. هر تغییری که اپل در چیدمان صفحه‌کلیدهایش -برای هر زبانی- از آن پس داده باشد، از چشم Ukelele پوشیده می‌ماند. این مطلب مرا ظاهراً کسی در اپل دید و شنید و به کمک John Brownie سازندهٔ Ukelele شتافت. در نتیجهٔ در نسخهٔ جدید Ukelele این امکان اضافه شد که برای انتخاب صفحه‌کلید «مبنا» از آن صفحه‌کلیدی استفاده شود که در آن هنگام فعال است. این دیگر اطلاعاتش را از صندوقخانهٔ پوشهٔ Ukelele نمی‌گیرد. بلکه ترتیبی داده شده است که از متن بستهٔ صفحه‌کلید فعال در سیستم، یک فایل xlm کاربردی تولید و در Ukelele تعبیه شود. به عبارت دیگر این گزینه در انتخاب صفحه‌کلید مبنا در Ukelele همیشه به روز است.
این خبر خوبی بود ولی ربطی به موضوعی نداشت که شروع کرده بودم! کجا بودم؟
آها موضوع این است که چون در نسخه‌های اخیر Ukelele امکانات جدیدی برای تبیین هویت زبانی و سیستم نگارش صفحه‌کلید اضافه شده است، فکر کردم که شاید با استفاده از آن این مشکل عدم شناسایی هویت RTL این صفحه‌کلید (و صفحه‌کلید مصرف شخصی خودم) حل شود. ولی نشد.

تصویر
تصویر

اما فرصتی شد که فایل صفحه‌کلید ISIRI 9147 را کمی تر و تمیز کنم. در آن زمانی که من این صفحه‌کلید را نوشتم یا از بی‌دقتی من و یا بخاطر ابتکارات سرخود Ukeleleی که در آن زمان داشتم، لایه‌های متعدد و بی‌موردی از چیدمان صفحه‌کلید به فایل اضافه شده است. سیستم صفحه‌کلید اپل این امکان را می‌دهد که برای کلیدهای همنام modifier در سمت چپ یا راست صفحه‌کلید، مثل کلید shift در سمت چپ و shift در سمت راست، دستورالعمل‌های مجزایی نوشت. این شاید برای برخی کارهای ویژه خیلی چیز بدرد خوری باشد ولی برای یک صفحه‌کلید مصرف عمومی چندان خاصیتی ندارد و چه بسا در بعضی موارد و برای بعضی از صفحه‌کلیدها، کارکرد درست صفحه‌کلید را مختل کند.
در نظافتی که این آخر هفته کردم من این لایه‌های اضافی را از فایل برداشتم و آن را کوچک و مختصر کردم. کلاً یک صفحه‌کلید فارسی مصرف عموم شش لایه با کلیدهای modifier می‌تواند لازم داشته باشد. لایهٔ «بالا» بدون modifier، با شیفت، با آپشن، با شیفت-آپشن و دو لایه هم با command و control که البته فارسی نیستند ولی برای کارکرد درست صفحه‌کلید با کامپیوتر و برنامه‌هایش ضرورت دارند. من لایه‌های بی‌مورد اضافی را پاک کردم و صفحه‌کلید را کمی جمع و جور کردم. کلید caps lock اصلاً در فارسی مصرف ندارد. این است که ترتیبی دادم که دیگر در امور دیگران اخلال نکند!
از آنجا که بازی با صفحه‌کلید کار وقت‌گیری است و هر روز پیش نمی‌آید، به فکرم رسید که کُدهایی را که اخیراً یونیکد در نسخهٔ ۶٫۳ به استاندار اضافه کرده است، به این صفحه‌کلید اضافه کنم. البته این جزء استاندارد ISIRI نیست ولی آنها را در جاهای خالی قرار داده‌ام و ضرری به جایی نمی‌زند. فکر کردم معلوم نیست کی دوباره این صفحه‌کلید خانه تکانی شود و بهتر است هم اکنون این کُدها را اضافه کنم چون فکر می‌کنم نسخهٔ ۶٫۳ یونیکد یک تحول بسیار قابل توجه در راستای مسائل نوشتاری از راست به چپ است.
البته همانطور که در عکس می‌بینید هنوز نه موتور متنی هست که این کُدها را ساپورت کند و نه فانتی برای آنها ساخته شده است (حروف نیستند، کُدهای مدیریت جهت نگارش هستند) و مدتی طول خواهد کشید که سیستم عامل خود را با استاندارد جدید تطبیق دهد.
از آنجا که در همین تاپیک عکس‌هایی از شکل و شمایل keyboard viewer نسخه‌های قدیمی‌تر مک موجود است، در همینجا از جانب جاناتان آیو از همهٔ کاربران عزیز پوزش می‌خواهم!

تصویر

اصل مطلب پاک داشت یادم می‌رفت! این هم لینک به نسخهٔ تمیز شدهٔ ISIRI 9147
https://dl.dropboxusercontent.com/u/536 ... bundle.zip

دوستان لطف کنند و این نسخه را به جای نسخهٔ موجود در ویکی بگذارند.
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان