انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سفاری — Safari

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: آخرین نسخهٔ سفاری

پستتوسط Reza.Y » 30 مارس 2009, 17:05

یک چیز باحالی که سفار ی بتا ۴ دارد این است که بین اعداد فارسی و لاتین در جستجو تفاوتی نمی‌گذارد. یعنی اگر 54 و ۵۴ را جستجو کنید، لاتین و فارسی‌ها را highlight می‌کند.
Reza.Y

پست‌ها : 435

مشکل فارسی

پستتوسط mehdi.mohaghegh » 20 مه 2009, 19:24

سلام
من مدتیه که سفاری ۴ رو نصب کردم ولی با صفحات فارسی مشکل دارم

در فایرفاکس مشکلی نیست

کسی محبت می کنه به من کمک کنه؟ آیا تنظیمات من به هم خورده؟ تا قبل از این مشکلی نداشتم

پیوست‌ها
picture_36_7312.png
picture_36_7312.png (177.96 KiB) - بازدید 15177 بار
picture_35_1642.png
picture_35_1642.png (186.14 KiB) - بازدید 15177 بار
mehdi.mohaghegh

پست‌ها : 9

پاسخ: مشکل فارسی

پستتوسط Behnam » 21 مه 2009, 02:22

من عکس‌ها را کوچک کردم تا بهتر بتوان روی لپ‌تاپ و صفحات کوچک دید. آیا این نسخهٔ دوم سفاری۴ هست یا اولی؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: مشکل فارسی

پستتوسط Ilia » 21 مه 2009, 04:23

عجب این سایت بد طراحی شده. مثل خیلی از سایتهای دیگر فارسی، همه مطالبشان را آورده‌اند به صفحه اول. سایتشان هم کند است و احتمالا سفاری از خیر لود کامل صفحه میگذرد.

اگر مجددا به صفحه برگردید احتمال دارد که بهتر لود بشود. چیزی که برای من اتفاق افتاد و بار دوم درست باز شد.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mehdi.mohaghegh » 22 مه 2009, 17:10

با سلام و تشکر از بهنام و ایلای عزیز

ورژن سفاری من در پیوست موجود است .
فکر نکنم که مشکل از طراحی سایت باشه چون فایر فاکس و .... اونا رو درست باز می کنن و کلان سایت های خبری صفحه اول شلوغی دارن مثل سی ان ان یا ....
یه موضوعه دیگه هم اینه که همین سفاری تا چند روز قیا اینو درست باز می کرد و از همه مهمتر اینکه من روی مک یکی از دوستان امتحان کردم درست بود . آیا تنظیمات خاصی دارد که ممکن است بهم خورده باشد ؟
شما هم این آدرس ها رو امتحان کنید و شما هم درست می بینید؟
www.tabnak.ir
پیوست‌ها
picture_38_2_209.jpg
picture_38_2_209.jpg (133.66 KiB) - بازدید 15071 بار
Picture 37.png
Picture 37.png (20.57 KiB) - بازدید 15129 بار
mehdi.mohaghegh

پستتوسط Ilia » 22 مه 2009, 17:35

من برگشته‌ام به سفاری ۳. اما شما یک آزمایشی بکن و فونتهای pc مثل تاهوما رو که اینستال کرده‌ای حداقل موقتا از سیستمت پاک کن و ببین فرقی میکنه.
این سایت در ساعتهای شلوغ روز بسیار کنده و دیر لود میشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط mehdi.mohaghegh » 22 مه 2009, 18:14

با تشکر از ایلیا

توهامارو حذف کردم درست شد

علت رو میدونی؟

تصویر درست شده رو می تونی ببینی

ممنون
پیوست‌ها
picture_39_189.png
picture_39_189.png (217.23 KiB) - بازدید 15070 بار
mehdi.mohaghegh

پستتوسط Ilia » 22 مه 2009, 18:40

فونت تاهومایی که شما اینستال کرده بودی رو احتمالا مستقیما از یک پیسی کپی کرده بودی و کاملا با مکت سازگار نبوده. علتش رو بهنام حتما بهتر میتواند توضیح بدهد.

خیلی از ما اینجا نسبت به فونت‌های زشت و مخرب مایکروسافت که با ویندوز می‌آیند حساسیت داریم. متاسفانه از جایی که تاهوما با همه پیسی‌ها می‌آید شده است فونت دیفالت فارسی. این فونت ذاتا بصورت بی‌قاعده‌ای بزرک طراحی شده. بنابر این همه کوچکترین اندازه آن را برای طراحی سایتشان استفاده میکنند. هر فونت دیگری که جایگزین آن بشود کوچک بنظر می‌آید. متاسفانه خیلی از کاربرهای ایرانی که چشمشان به تاهوما عادت کرده دیگر زشتی و بی‌قوارگی آن را حتی متوجه هم نمیشوند. این بسیار جای تاسف دارد.

من اگر جای بهنام که اینقدر وقت و انرژی‌اش را صرف بهبود فونت‌های فارسی کرده است بودم، ممکن بود از این چسبیدن مردم به تاهوما آزرده میشدم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 22 مه 2009, 20:40

مهدی جان،

شما فونت‌های دیگری از پیسی را هنوز هم روی کامپیوترت اینستال داری. من حدس میزنم که آریال پیسی باشد. اگر آن را هم کلکش را بکنی، فونت جیزه اپل بجای این فونت‌ها استفاده خواهد شد که بسیار از این فونت زیباتر است. تنها مسئله کوچکتر بودن آن است که با یکی دو بار فشار دادن ⌘ و + اندازه آن هم معقول میشود.

آریال و تاهومایی که برای مک ساخته شده فاقد قسمت عربی/فارسی است (شکر خدا).

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 22 مه 2009, 20:55

سلام
من هرکاری می‌کنم که سفاری صفحه‌های فارسی را با فونت Tahoma Buster
نشان بدهد باز هم با همین فونتی که در عکس بالا هست نشان می‌دهد. چطور می‌توان این را تغییر داد و اصلا این فونت چی هست؟ همان جیزه پروی مک است؟
ممنون
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 22 مه 2009, 22:04

در OS X این فولدرها برای فونت وجود دارند:
۱- فولدر Fonts در فولدر Library در هارد درایو
۲- فولدر Fonts در فولدر Library در فولدر System
۳- فولدر Fonts در فولدر Library در فولدر شما در فولدر Users
4- فولدر Fonts در فولدر سیستم OS 9 (که این یکی آخری فقط در کامپیوترهای قدیمی‌تر که با سیستم ۹ هم می‌آمدند هست و در مک‌های جدید وجود ندارد)

- فولدر شماره ۳ خالیست و برای شما درست شده که هر فانتی که دارید را آنجا اینستال کنید. فونتی را که آنجا اینستال (کپی) کنید برای user های دیگر بار نخواهد شد.

- فولدر شماره ۲ متعلق به سیستم است. اگر بازش کنید قفل است. بعضی از برنامه‌ها فونت‌هایشان را اینجا اینستال میکنند. میشود قفلش را موقتا باز کرد و فونت‌هایی که نمیخواهید را از آنجا بردارید. با بعضی از فونتهایی که اینجا هست شوخی نمیشود کرد چون سیستم آنها را برای ابتداییترین کارهایش احتیاج دارد. بنابر این اینجا را حتی‌المقدور انگولک نکنید. اما اگر مثلا مطمئن هستید که مثلا فونت تاهومای آنجا را نمیخواهید میتوانید برش دارید. اما به این فونت‌ها دست نزنید:
Apple LiGothic Medium.dfont
AppleGothic.dfont
AquaKanaBold.otf
AquaKanaRegular.otf
Geneva.dfont
Keyboard.dfont
LastResort.dfont
LucidaGrande.dfont
Monaco.dfont
Hei.dfont
Helvetica.dfont

- فولدر شماره ۱ مثل فولدر شماره ۳ میماند با این تفاوت که هر فونتی را که اینجا کپی کنید برای همه یوزرها قابل استفاده خواهد بود و لود خواهد شد.

- فونت‌هایی که در فولدر شماره ۴ یعنی آن که متعلق به سیستم ۹ است باشند هم اتوماتیک برای همه userهای سیستم ۹ و ۱۰ لود میشود. اگر خواستید فونتی را برای سیستم ۹ اضافه کنید باید اینجا کپی کنید. هر فونتی ر اهم که خواستید از اینجا میتوانید پاک کنید بجز اینها:
Charcoal
Chicago
Geneva
Monaco
New York
اینها را سیستم ۹ لازم دارد.

این کل جاهاییست که شما بایست دنبال فونت خاطی‌تان بگردید. اگر فونتی را خودتان از محیط ویندوز به اینجاها کپی کرده‌اید احتمالا با مشابه مکشان تفاوت دارند. من توصیه میکنم که پاکشان کنید.

برنامه‌هایی هم هستند که برای مدیریت فونت‌ها درست شده‌اند مثلا Suitcase که من استفاده میکنم و پولیست یا همین Font Book که مجانی با سیستم ۱۰ می‌آید. خاصیت این برنامه‌ها این است که کار را قرار است برای شما آسان کنند. فونتها را از همه جای کامپیوتر برای شما لود کنند یا از کار بیندازند. نسخه‌های متفاوت فونت‌ها را میشناسند. به شما شکل آنها را نشان میدهند، کاتالوگ آنها را چاپ میکنند و الی آخر. اما پایهٔ کار همان است که من در اول گفتم. شما اگر کارتان مثل من چاپ نباشد چندان به این برنامه‌ها احتیاجی ندارید.

Linotype یکی از این برنامه‌ها را هنوز مجانی ارائه میکند بنام Linotype FontExplorer X 1.2.3 که آدرسش دریافتش این است:
http://fex.linotype.com/download/mac/Fo ... erX123.dmg

(اندازه فایل ۱۰ مگ است). آنها مدتیست که شروع به فروش نسخه پولیش کرده‌اند و معلوم نیست که تا کی این نسخه مجانی را ارائه کنند.

صادقی جان، فونت جیزه پرو (Geeza Pro) فونت بسیار زیباییست که با سیستم ۱۰ می‌آید و این فونت بالا نیست. این باید Arial پیسی باشد. تا وقتی که آنرا داشته باشی تاهوما باستر یا جیزه کار نخواهند کرد. چون سفاری آنرا پیدا میکند و از آن استفاده میکند برای آنکه آن فانتیست که در فرمت نوشته قید شده است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 23 مه 2009, 01:10

ممنون
من هرچه فونت آریال بود و همچنین تاهوما را روی سیستم غیرفعال کردم اما هنوز هم سافاری با همین فونت بالا فارسی را نشان می‌دهد. اصولا راهی هست که بشود صفحات فارسی را در سافاری با فونت زر یا لااقل تاهوما باستر دید؟
sadeghi

پستتوسط Behnam » 23 مه 2009, 03:48

اصل مشکل باگ در سفاری است که در شرایط پیش‌بینی نشده‌ای در مواجهه با قلم‌های مایکروسافت پاک قاطی می‌کند. قضیه این است که پشتیبانی از تکنولوژی قلم‌های مایکروسافت (OpenType-TTF) پدیدهٔ جدیدی در مک است که با لئوپارد به میدان آمده است و هنوز در مواردی، بویژه صفحات وِب مشکل دارد. تعجب نخواهم کرد که ریشهٔ این قاطی کردن هم طراحی غیر اصولی آن صفحات باشد. در گذشته که حال و هوایی داشتم مدام آدرس صفحات وِب را به اپل می‌فرستادم و در بسیاری موارد پاسخ می‌آمد که این صفحات اصلاً غیر قانونی طراحی شده‌اند!

اما در مورد Tahomabuster فقط نام تاهوما را دارد و نه شکل تاهوما. شکل آن همان جیزهٔ اپل است منتها پانزده درصد درشت‌تر. من شخصاً اریال فارسی دار را غیر فعال نکرده‌ام چون اگرچه ظاهر دلچسبی ندارد، ولی به آن حساسیتی ندارم. ترجیح می‌دهم که صفحه‌بندی با همان اندازه و شمایل اریال شکل بگیرد. اما تاهوما را ندارم. به جای تاهوما در مک من جیزه نمایش داده می‌شد که همانطور که ایلیا توضیح داد مطلب خیلی کوچک می‌شد. این است که Tahomabuster را درست کردم که کامپیوتر با تاهوما عوضی می‌گیرد و به جای جیزه از آن استفاده می‌کند که در نتیجه نوشته‌ها پانزده‌درصد درشت‌تر از جیزه هستند. ولی همان شکل و شمایل جیزه را دارند که خیلی هم خوب است.
در بسیاری از سایت‌های فارسی از اریال برای تیتر بولد و از تاهوما برای متن استفاده می‌شود. من تیتر بولد را با همان اریال می‌بینم ولی متن را با Tahomabuster. عکس‌های ضمیمه هم نمونهٔ آن هستند.

یک چیزی هم که بعد از قاطی کردن مک می‌تواند نقش بازی کند کشهٔ سیستم است. این است که ممکن است اگر همهٔ تاهوماهای کامپیوتر هم ناکار شده باشند، بازهم تأثیر خود را در نمایش صفحه بر جای بگذارند. این است که من معمولاً با OnyX بعد از یک دستکاری اساسی در قلم‌ها کشهٔ قلم‌ها را پاک می‌کنم تا اثری از آثارشان باقی نماند. این است که صادقی جان شاید این کار تو را راه بیاندازد. ولی زر در سفاری دیفالت سایت‌های فارسی نخواهد شد مگر اینکه خود سایت‌ها آن را دیفالت انتخاب کرده باشند... مثل ایرماگ.
پیوست‌ها
TabnakSafari3.tif
TabnakSafari3.tif (863.21 KiB) - بازدید 15058 بار
TabnakRealSize.png
TabnakRealSize.png (296.13 KiB) - بازدید 15058 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 23 مه 2009, 04:38

پاک یادم رفته بود که من یک قلم ندارم که استخوان راست داشته باشد!
اریالی که من استفاده می‌کنم هم دست ساختهٔ خودم هست و اریالی نیست که شما استفاده می‌کنید. این است که اگر باگ سفاری از قلم‌های مایکروسافت ریشه بگیرد، بهتر است که اریال فارسی دارخود را هم ناکار کنید و از نمای زیبای بولد Tahomabuster لذت ببرید!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط sadeghi » 24 مه 2009, 22:06

ممنونم بهنام جان. حالا اگر همان تاهومای معمولی را بخواهیم داشته باشیم آیا نسخه‌ی ویندوز را می‌توان در مک نصب کرد یا نسخه خاصی لازم است؟ در این صورت نسخه‌ی مک را از کجا می‌توان گرفت؟
sadeghi

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 29 مهمان