انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خط نستعلیق

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پستتوسط amid » 23 نوامبر 2007, 18:32

هیچ.حروف بصورت انگلیسی نمایش داده میشوند.
amid

پست‌ها : 13

پستتوسط Ali.Samadi » 23 نوامبر 2007, 18:38

شما به این کتاب نگاهی کرده‌اید؟
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... tit&lid=24
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط amid » 23 نوامبر 2007, 19:00

نه هنوز.فکر میکنید جواب سوالم را انجا پیدا کنم؟
amid

پستتوسط Ahmad » 23 نوامبر 2007, 21:39

amid نوشته است:[نمایش]
امیدوارم که یکی از دوستان ایرماگ توضیح نسبتا کاملی در رابطه با تعویض قلم در اینجا برای افراد تازه کار با مک،مانند من،ارائه دهد.خوب است که گفته شود که اگر بخواهیم قلم مادرزاد ایرماگ را که جیزه پرو هست به قلم دیگری (مثلا نستعلیق) بدل کنیم چه مراحلی را باید طی کرد.سپاسگزارم.

عمید جان،
آنطوری که من متوجه شدم شما قصد تایپ متن فارسی با خط نستعلیق در بخش پیامهای ایرماگ را دارید، اگر چنین است این امر برایتان امکان پذیر نیست. اصولا خط نستعلیق برای نوشتن کامنت در اینگونه فورومها طراحی نشده و نیز در بخش پیام انجمن نیز چنین امکانی فراهم نیست.

شما فقط می‌توانید از خط نستعلیق در برنامهٔ TexEdit و نیز برنامه‌هائی که موتور متنشان مانند TextEdit است استفاده کنید.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ahmad » 24 نوامبر 2007, 00:00

دوستان باسلام،

نکته ای که مدتی بود می خواستم با شما در میان بگذارم و اینک با مطرح شدن بحث نستعلیق زمینهٔ آن فراهم شده است، موضوع امکان بالقوهٔ موجود در برنامهٔ ویرایش متن TextEdit می‌باشد.
چنانکه قبلا نیز ذکر کرده بودم برنامه‌های خوشنویسی‌ از قبیل «نشرالف»، «کلک»، «میرعماد» و ... که امکانات پیچیده ویرایش متن را در اختیار کاربر قرار می‌دهند، غالبا «خط محور» هستند به این معنی که برنامه فقط برای اجرای امکانات نهفته شده در فانت طراحی و تهیه شده است در حالیکه برنامه‌های مدرن ویرایش متن مانند مایکروسافت ورد، نایسوس و ملل هدفشان تهیهٔ مدرک «متنی» است، مدرکی که می‌تواند حاوی عناصر ضروری متون طولانی از جمله قالب و قطع، فرم، نوع خط، سبک خط، پاورقی، فهرست مطالب، فهرست مأخذ، سربرگ، جدول، تصویر و .... است. البته ناگفته پیداست که برنامه‌های خوشنویسی نیز می توانند یک یا تمام این امکانات را دارا باشند چنانکه برنامهٔ «نشر الف» (در محیط ام اس داس) مثلا برنامه‌ای بود که با آن می‌شد کار نشر روی میزی را نیز انجام داد در حالی که امکانات موجود در «کلک» بیشتر حول تحریر سبک های نسعتعلیق، شکسته و ثلث متمرکز شده بود.

غرض از این مقدمه این است که امکان جالبی که در برنامهٔ TexEdit سیستم عامل موجود است را برایتان معرفی کنم. این امکان تایپوگرافی که در موتور متن سیستم عامل مک موسوم به CoreTexT تعبئه شده (و بالمأل در تمام برنامه‌هائی که از این موتور برای ویرایش متن استفاده می‌کنند فراهم است) به کاربر تقریبا همان امکانی را می دهد که برنامه های خوشنویسی، تنها مسئله این است که این فعلا فقط در مورد بعضی از خط های لاتین مانند Zapfino و Apple Chancery قابل اجرا است ولی از لحاظ اصولی احتمالا هیچ مانعی بر سر راه اجرای آن در مورد خط فارسی/عربی وجود ندارد.
جا دارد که در اینجا یادآور شوم که استراتیژی‌ای که اپل در این مورد بکار برده این است که فراهم شدن این امکان را بیشتر به عهده طراحان خط گذاشته تا خود برنامهٔ ویرایش متن بدین معنی که خط ساز با گنجاندن کدهای لازم برای نمایش ترکیبات مختلف (لیگاتور‌ها و گلیف‌های مختلف) و نیز جلوه‌های گوناگون متن مانند Swash و ....امکان انتخاب آنها را توسط کاربران فراهم می‌سازد. در عکس شماره ۲ و ۳ که امکانات تاپیوگرافی دو خط لاتین نامبرده در بالا را نمایش می دهد، کاربر این امکان را دارد که مثلا ترکیبهای دلخواه خود را برای لیگاتور ll یا Th, ffو ... انتخاب کند این در واقع شبیه به امکانی است که برنامهٔ «کلک» برای ترکیبات حروف فارسی بکار رفته در نگارش نستعلیق و شکسته را فراهم می کند. گرچه پنهان نیست که خط فارسی/عربی بخاطر طبیعت نگارشش بمراتب دارای لیگاتورهای بیشتری و نیز پیچیدگی زیادتری است ولی در عمل در این مورد شباهت‌هائی با خط Zapfino ، که نستعلیق لاتین بحساب می آید، وجود دارد.
البته واضح است که گنجاندن این امکانات فقط در خطوطی میسر است که از امکانات Apple Advanced Typography یا AAT استفاده می کنند و احتمالا موروث تکنولوژی GX بکار رفته در سیستم عامل ۹ می باشد.در خطوط اپن تایپ بدلیل پشتیبانی محدود اپل از اپن تایپ (فقط در حد عرضهٔ حداقل سازگاری) این امکان فراهم نیست. حتی به نظر من تکنولوژی اپل در عرصه عرضهٔ تایپوگرافی پیشرفته، بمراتب بسیار پیشرفته تر از تکنولوژی اپن تایپ است چرا که اپن تایپ در تمام برنامه‌های بکار رفته شده چه در محیط ویندوز چه در محیط مک امکانات بمراتب محدودتری را در مقایسه با AAT در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

احمد
پیوست‌ها
Picture 5.png
امکانات تایپوگرافی در برنامهٔ «کلک»
Picture 5.png (141.03 KiB) - بازدید 11676 بار
Apple Chancery.png
امکانات تایپوگرافی در خط لاتین AppleChancery
Apple Chancery.png (153.77 KiB) - بازدید 11676 بار
Zapfino.png
امکانات تایپوگرافی در خط لاتین Zapfino
Zapfino.png (140.13 KiB) - بازدید 11676 بار
آخرین ویرایش توسط Ahmad on 24 نوامبر 2007, 14:17, ویرایش شده در 5.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ilia » 24 نوامبر 2007, 01:36

احمد جان، دستت برای معرفی این امکانات درد نکنه. جالبه که میبینیم این امکانات در سیستم پیشبینی شده اما دنبالش گرفته نشده.
کاش زمینه بهره دهیش وجود داشت تا حداقل بخش خصوصی پیشرفتش میداد.
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 24 نوامبر 2007, 03:50

ایلیا جان دست به دل پر دردم نگذار!
کل ماجرا از اینجا شروع میشه که مایکروسافت می‌خواست لایسنس استفاده از تکنولوژی GX اپل رو بخره ولی اپل مخالفت کرد. این مال دورانی هست که مایکروسافت کلی از چیزهای مک رو کپی کرده بود و داشت به سرعت رشد می‌کرد و اپل با او دعوا داشت. این است که مایکروسافت هم رفت سراغ توسعه دادن تکنولوژی OT.
در حال حاضر تنها پلاتفرمی که از تکنولوژی فوق‌العادهٔ AAT استفاده می‌کنه خود مک هست و لاغیر. ابزار ساختن قلم با این تکنولوژی به خود ابزار اپل محدود میشه که با کُدهای فرمان Unix در Terminal مورد استفاده قرار می‌گیره. این ابزار هم همیشه باگ داره و همیشه در حال توسعه هست. اپل قبلاً در سیستم ۹ یک ابزاری را برای GX توسعه داده بود که هنوز هم همهٔ قلم‌سازان حرفه‌ای حسرتش رو می‌خورند. ولی کُدهای آن ابزار کهنه شده و فورمت قلمی که تولید می‌کنه دیگه قابل استفاده نیست.
حالا هم ده پانزده سال هست که تکنولوژی قلم اپل گرد و خاک می‌خورد و یک توسعه دهندهٔ بخش خصوصی هم نیست که بیاید و ابزاری با اینترفیس انسانی برای قلم‌سازان درست کند چون عملاً این تکنولوژی بازاری ندارد.
ولی نمونه‌هایی که احمد ارائه کرد مربوط به دوران طلایی این تکنولوژی است که البته قلم‌های مربوطه هم قلم‌های سیستم است و لاجرم اپل آنها را به روز رسانده‌است ولی امیدی نیست که دیگر قلمی حرفه‌ای و پیچیده نظیر آنها برای این تکنولوژی ساخته شود.
اکنون کار محوری در قلم‌سازی با تکنولوژی مایکروسافت و ابزار قلم‌سازی آن VOLT صورت می‌پذیرد که استفاده از آن برای قلم‌سازان نیز بسیار راحت‌تر و عملی‌تر از AAT کنونی است. البته من که هنوز کاملاً امیدم را از AAT قطع نکرده ام. یکی دو تا از کهنه‌کاران اپل چون John Jenkins هم همینطور!
اما روی «تولدی دیگر» برای AAT چندان حساب نکنید!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 24 نوامبر 2007, 06:17

بهنام برای توضیح ماوقع متشکر. خیلی جالب بود.
اگه جایی رو رو اینترنت سراغ داری که رفرنس بدی تا ما کمی در مورد این داستانها آگاهتر بشیم، ممنون میشم.
دستت درد نکنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 24 نوامبر 2007, 07:40

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenType
http://en.wikipedia.org/wiki/QuickDraw_GX
راستش وارد شدن در جزئیات امر دانش فنی زیادی می‌خواهد و به نظر من دانش فنی کامپیوتری در مورد تکنولوژی حروفچینی و قلمسازی از پیچیده‌ترین و ارزنده‌ترین بخش‌ها، و در عین حال از بی زرق و برق ترین شاخه‌های دانش کامپیوتری است. این است که من داستانسرایی را برگزیدم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط amid » 24 نوامبر 2007, 18:28

احمد جان
کار این بیمار کم کمک دراثر عدم تشخیش بیماری و تب زیادی داشت به هذیان میکشید.خوشحالم که سرانجام شما درد مرا شناختی.بله،دقیقا هدف من همان بود که گفتی.میخواستم که قادر باشم در ایرماگ با قلم نستعلیق بنویسم،که خوب دستت درد نکنه،نا امیدم کردی.از بابت تاریخچه کاملی که در رابطه با قلم نیز نوشتی به سهم خود سپاسگزارم،گواینکه درک مطالبی این چنین فنی از عهده من یکی که خارج است.عمید
amid

پستتوسط amid » 24 نوامبر 2007, 18:41

دیروز خیلی تلاش کردم که قلم کامپیوترم را از جیزه به نستعلیق بدل کنم ،امروز با توضیحات احمد متوجه شدم که اینکار در انجمن های ایرماگ شدنی نیست.حالا با مشکل تازه ای روبرو شده ام و آن اینست که قلم جیزه من به قلم دیگری بدل شده که زیاد زیبا نیست، اعتراف میکنم که بلد نیستم انرا به جیزه برگردانم.کمک دوستان در این زمینه مایه سپاس فراوان است.عمید
amid

پستتوسط Behnam » 24 نوامبر 2007, 18:53

ایرماگ چند قلم پیشفرض دارد که در صورت وجود آن قلم‌ها در کامپیوتر، در صفحات ایرماگ ظاهر می‌شوند. این بخاطر این است که امورات ایرماگ روی پلاتفرم‌های مختلف بگذرد. در نبود آن قلم‌ها روی مک، قلم جیزه ظاهر خواهد شد.
حالا ببین که اگر اریال مایکروسافت (یا قلمی همنام آن)، XB Yagut و یا XB Zar را نصب کرده‌ای، یکی از آنها جای جیزه را خواهد گرفت. بد نیست تفتیش را از اریال شروع کنی. وقتی که قلم خطاکار را پیدا کردی، آن را در FontBook پیدا کن و پایین پنجره دکمهٔ «غیر فعال» شدنش را کلیک کن. قاعدتاً کارت باید راه بیافتد.
نماد کاربر
Behnam

نستعلیق در InDesign MEو Illustrator ME

پستتوسط سورنا » 05 دسامبر 2007, 16:15

نستعلیق در InDesign ME و Illustrator ME آزمایش کردم. به دو تا مشکل برخوردم:
۱. در Illustrator ME قلم کار میکنه ولی وقتی میخوای گلیف رو عوض کنی به جای گلیف علامت سوال میزاره. گلیف های ساده مشکلی ندارن ولی گلیف های پیچیده و کشیده ها تایپ نمیشن.
۲. در InDesign ME قلم کار نمیکنه به دلیل این که InDesign ME فقط خط کرسی (baseline) استاندارد فارسی و عربی رو میفهمه و نه منطق پیچیده ی خط کرسی نستعلیق رو.
دو تا تصویر اینجامیذارم که ببینید منظورم چیه.

به نظرم یه آدم وارد باید آستین ها رو بالا بزنه و یه «پلاگ این» از نوع پلاگ این «تصمیم» که شرکت وین سافت برای خطاطی نسخ در InDesign ME ساخته بود برای خطاطی نستعلیق در InDesign ME بسازه. وین سافت «تصمیم» رو برای نوشتن قرآن ساخت. اگه بشه راضی شون کرد که با اضافه کردن این پلاگ این میتونن زبان های اردو و پشتو رو هم با خط نستعلیق (همون جور که افغان ها و پاکستانی ها می نویسنش) به قابلیت های نرم افزارهاشون اضافه کنن شاید قدمی در این راه بردارن. وین سافت تجربه ی ساخت «تصمیم» رو هم داره و از این نظر برای این کار خیلی مناسبه.
پیوست‌ها
indesign_02_196.png
indesign_02_196.png (147.85 KiB) - بازدید 10793 بار
illustrator_01_181.png
illustrator_01_181.png (192.3 KiB) - بازدید 10793 بار
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پاسخ: نستعلیق در InDesign MEو Illustrator ME

پستتوسط سورنا » 05 دسامبر 2007, 16:17

راستی میخواستم بپرسم این منوی تایپوگرافی در برنامهٔ TexEdit کجاست؟ گلیف ها رو از کجا میشه اورد؟ من که هر چی گشتم پیدا نکردم.
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

Re: پاسخ: نستعلیق در InDesign MEو Illustrator

پستتوسط Behnam » 06 دسامبر 2007, 04:02

سورنا نوشته است:[نمایش]
راستی میخواستم بپرسم این منوی تایپوگرافی در برنامهٔ TexEdit کجاست؟ گلیف ها رو از کجا میشه اورد؟ من که هر چی گشتم پیدا نکردم.

در مایکروسافت تکنیکی هست بنام GPOS که لئوپارد هم از آن پشتیبانی می‌کند ولی ادوبی از آن پشتیبانی نمی‌کند و به همین دلیل حروف نستعلیق به درستی در کنار هم قرار نمی‌گیرند. این امر نیازی به پلاگ این ندارد. ادوبی کافیست که مانند اپل از GPOS پشتیبانی کند.
لیگاتورها (کلمات پیش ساخته) در قلم بر اثر تایپ حروف متشکله بطور خودکار ظاهر می‌شوند و این نیازی به کشیدن این حروف در متن ندارد و کلاً کار درستی هم نیست چون آن حروف از کُدهای استاندارد یونیکد برای متن فارسی استفاده نمی‌کنند. بر اثر تایپ حروف (وارد کردن کُدهای استاندارد) این کلمات پیش‌ساخته خودبخود ظاهر خواهند شد بدون اینکه به encoding متن لطمه‌ای وارد آورده باشند.
تایپوگرافی AAT در قلم نستعلیق که OT هست قابل دسترس نیست. ولی مثلاً با قلم تبریز که هم AAT دارد و هم OT، من عکس‌هایی در Mellel (برای OT) و در TextEdit (برای AAT) گرفته‌ام که شاید بکارت بیاید.
پیوست‌ها
TextEdit AAT Show Fonts.jpg
TextEdit AAT Show Fonts.jpg (70.07 KiB) - بازدید 10828 بار
TextEdit AAT Typography.jpg
TextEdit AAT Typography.jpg (66.46 KiB) - بازدید 10828 بار
Tabriz TextEdit AAT features.jpg
Tabriz TextEdit AAT features.jpg (139.25 KiB) - بازدید 10828 بار
Tabriz Mellel OT Liatures ON.jpg
Tabriz Mellel OT Liatures ON.jpg (56.66 KiB) - بازدید 10828 بار
Tabriz Mellel OT features.jpg
Tabriz Mellel OT features.jpg (75.44 KiB) - بازدید 10828 بار
نماد کاربر