انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ٔ اینترنت (ISP) در ایران

بحث پیرامون چگونگی اتصال کامپیوترها، ایجاد شبکه و اینترنت

پاسخ: شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ٔ اینترنت (ISP) در ایران

پستتوسط Pooria Azimi » 24 مه 2013, 18:39

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
من از سپنتا سرویس گرفته بودم که فقط ویندوز رو ساپورت میکرد و با مک نمی شد به اینترنت وصل بشی !!!
الان یه سالی میشه که از مخابرات سرویس گرفتم و مشکلی هم نداشتم
ولی این یه هفته اخیر سرعتم خیلی پایین اومده. ولی با ویندوز که تست کردم سرعت عالیه !!!
در ضمن یه سری سایتها تو مک عکساش فیلتره ، در صورتی که با ویندوز تست کردم اینطور نبود !!!
چرا اینجوریه ؟!؟!؟!؟

من هم با مشکلاتی در اتصال به اینترنت در مکینتاش برخورد کرده‌م. آخرین موردش رو دیروز تصادفاً با کمک علی رستگار حل کردیم. ایراد این‌بود که سافاری (یا در حقیقت ocspd، که کار fetch و تأیید certificate ـها رو برای سرویس‌های سیستم بر عهده داره)، certificate بعضی سایت‌ها (از جمله github.com، bitbucket.org و speakerdeck.com) رو نمی‌تونست درست تحلیل بکنه و با مراجعه به اون سایت‌ها در سافاری، تا چند دقیقه هیچ ارتباطی در شبکه (حتی در شبکهٔ LAN) برقرار نمی‌شد. جالب اینجاست که کروم چنین مشکلی نداشت و زمانی که با کروم به سایت‌های بالا مراجعه می‌کردم چنین اتفاقی رخ نمی‌داد (چون کروم از ocspd برای تأیید certificate ـها استفاده نمی‌کنه).

یا مشکلی که خیلی‌ها (از جمله من، در ۳ مک‌بوک و ۴ iDevice مختلف و ۲ راوتر متفاوت در منزل دارم) از زمان لاین و iOS 6 با قطعی Airport داشته‌ن (در این تاپیک، از این پست تا ۳۰ پست بعد همه در همین زمینه‌اند:‌ viewtopic.php?p=32135#p32135). این مشکل راه‌حلی نداره (هر چند، از زمان ۱۰٫۸٫۲ تا الآن هر چند هفته‌یک‌بار بیشتر این مشکل برای من رخ نمی‌ده).

خلاصه، خواستم بگم که چنین اتفاقاتی ممکنه رخ بدن و با این‌که اینترنت مک و ویندوز نمی‌شناسه، به‌خاطر چنین مشکلاتی ممکنه در یک سیستم اینترنت و شبکهٔ داخلی بدون مشکل اجرا بشن در حالی که در یه سیستم دیگه حتی به راوتر هم نمی‌شه وصل شد!

شاید ریشهٔ مشکلات شما هم مشابه من باشه، و چون (ممکنه) VM از سرویس‌های سیستم استفاده نمی‌کنه، به‌همین خاطر ایرادات network stack مکینتاش در اون‌جا ظاهر نمی‌شن.

راه حل؟ من که هیچ ایده‌ای ندارم. شاید بد نباشه در برنامهٔ Console.app در Applications/Utilities ببینید که آیا اخطاری مربوط به شبکه مشاهده می‌شه یا نه. Safari, SafariWebProcess, mDNSResponder, ocspd, airportd, Airport و پراسس‌هایی از این دست اگر اروری داده باشن ممکنه بشه از متنشون فهمید که ایراد چی بوده.

در ضمن، در System Preferences به بخش شبکه و بعد WiFi برید و Advanced رو بزنید. اونجا در بخش DNS ببینید چی نوشته. همچنین به قسمت Hardware برید و مطمئن بشید که تنظیم رو Automatic قرار داده‌اید. اگر با کابل به راوتر وصل بشید (و ایرپورت رو خاموش بکنید) و دوباره امتحان بکنید هم بد نیست.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Mehdizadeh » 18 ژوئیه 2013, 11:24

سلام
من اینترنت ۵۱۲ مخابرات دارم. ماهی ۲۰ هزار تومن. حداکثر سرعتم ۵۸ هستش. ولی معمولا ۴۵ ثابته
یکی از دوستان ۲۵۶ از شاتل گرفته ماهی ۴۵ هزار تومن. ولی میگه سرعتش بین ۹۰ تا ۳۲۰ هستش !!!
تازه میگه بعضی مواقع به ۶۰۰ - ۷۰۰ تا هم میرسه.
میخواستم بدونم ایا واقعیت داره ؟ - از دوستان تو انجمن کسی هست که سرویس از شاتل گرفته باشه ؟
چون اگه واقعا اینجوری باشه واقعا صرف با شاتله
نماد کاربر
Mehdizadeh

پست‌ها : 393

پستتوسط AliF » 18 ژوئیه 2013, 20:52

Mehdizadeh نوشته است:[نمایش]
سلام
من اینترنت ۵۱۲ مخابرات دارم. ماهی ۲۰ هزار تومن. حداکثر سرعتم ۵۸ هستش. ولی معمولا ۴۵ ثابته
یکی از دوستان ۲۵۶ از شاتل گرفته ماهی ۴۵ هزار تومن. ولی میگه سرعتش بین ۹۰ تا ۳۲۰ هستش !!!
تازه میگه بعضی مواقع به ۶۰۰ - ۷۰۰ تا هم میرسه.
میخواستم بدونم ایا واقعیت داره ؟ - از دوستان تو انجمن کسی هست که سرویس از شاتل گرفته باشه ؟
چون اگه واقعا اینجوری باشه واقعا صرف با شاتله

بله واقعیت داره-من خودم قبلا از شاتل ۱۲۸ داشتم-بسیار پهنای باند خوبی در اختیار من میذاشت-چون سیاست شاتل این که به کسانی که سرعت پایین خریداری میکنن پهنای باند بیشتری میده.سرعت دانلودش عالی بود...
والا مشکلی که من با شاتل داشتم این بود که app store به هیج وجه روی آیفون من باز نمیشد و بسیار اذیت شدم سر این قضیه-الان از شرکت پیشگامان عصر ارتباطات گرفتم-۵۱۲ نا محدود! ماهی ۲۲ تومن! خیلی هم راضی هستم و app store هم باز میشه.
از من به شما نصیحت شاتل نگیر! شاتل گرون ترین تعرفه رو در بین isp ها داره-فیلتر سایت هاش بسیار بالا هستش.
AliF

پست‌ها : 67

پستتوسط Arzhang » 18 ژوئیه 2013, 23:58

من هم شاتل ۵۱۲ دارم. از عدد و رقمهاش چیزی نمیدونم اما یه وقتی توی دفترم داتک ۱۲۸ داشتم و بین این دو تا تغییر محسوسی (عموماً) حس نمیکردم. البته بعضی وقتها که حال شاتل خوب بود بسیار تفاوت داشت اما به صورت میانگین نه. الآن دیگه اون داتک رو ندارم و مقایسه نمیتونم بکنم.
در مورد فیلترهاش من هم موافقم. اصولاً جی میل روی شاتل مصیبت باره. اما اگه از برنامه های مدیریت ایمیل استفاده کنید مشکل نخواهید داشت. در همان زمانی که اسم بردم، بسیاری مواقع روی یک سری سایت ها در شاتل مشکل داشتم اما داتک آنها را راحت باز میکرد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط AmiN.D » 26 اکتبر 2013, 23:36

به طرز حیرت اوری بدون چی چی ان نمیتونم از app store دانلود کنم! دوباره فیلتر؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط saeidk » 27 اکتبر 2013, 01:11

الان تست کردم و برای من توی waiting موند. دو هفته پیش هم همینجوری شد بعد درست شد.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amir_S » 27 اکتبر 2013, 06:30

منم امتحان کردم، برای همه برنامه هاینطوری نست البته! مثلا yahoo weather رو راحت دانلود کردم! برای همین فکر کنم مشکل غیر عمدی باشه!؟
ویرایش: حدس می زدم به خاطر هجوم مردم برای آپدیت های اخیر، یا DNS سرور های داخلی سرگیجه گرفته باشن و یا سیستم های فیلترینگ اتوماتیک این سرور های پر ترافیک رو مشکوک تشخیص داده باشن!
برای همین DNS server معروف 4.2.2.4 رو استفاده کردم و الان قضیه برعکس شده،!!! یعنی دیگه آیتونز یا اپ استور باز نمیشن، ولی میشه (مثلا آپدیت هایی که قبلا تو آیتونز لیست شده بودن) رو دانلود کرد!
ویرایش۲: ولی همچنان با مک اپ استور و منحصرا دانلود موریکس، مشکل پا برجاست که فکر کنم دلیلش متفاوت بودن فرایند شروع دانلود ه که همزمان هر دو حالت بالا رو لازم داره!؟ پس لطفا اگه کسی یه DNS serveه "مثل آدم!" میشناسه خبر بده :)
ویرایش ۳: بعد از ویرایش ۲ سیستم رو به حال خودش گذاشتم و بعد که دوباره چک کردم دانلود شروع شده بود!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Mehdizadeh » 27 اکتبر 2013, 12:01

اینترنت مخابرات Secondary DNS Server رو غیر فعال کرده !!!
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط Amir_S » 27 اکتبر 2013, 13:17

!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط alireza3335 » 27 اکتبر 2013, 19:57

:)
بله بنده چند روز طعمش را چشیدم
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط AmiN.D » 27 اکتبر 2013, 20:11

من برای مهمه ی برنامه ها مشکل دارم
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط Mehdizadeh » 27 اکتبر 2013, 23:09

alireza3335 نوشته است:[نمایش]
:)
بله بنده چند روز طعمش را چشیدم

یعنی الان مشکل ندارید ؟
نماد کاربر
Mehdizadeh

پستتوسط alireza3335 » 28 اکتبر 2013, 10:41

چشیده‌ام!
نه، هنوز مشکل وجود دارد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط AmiN.D » 12 ژوئن 2015, 12:38

کلا اینترنت مخابرات یه چیز ارزون و بی کیفیت هست که اولین مسدود سازی ها روی اون انجام میشه! الان چند وقتی هست که سرویس پیام رسانی تلگرام (که اینتر فیس و امکانات خیلی عالی داره) روی این isp دچار مشکل شده. مثلا من روی مک حتی با پینگ کردن سرورشون هیچی دریافت نمیکنم و بعد از وصل کردن vp پینگ میگیرم. ولی در همون حین اپ iOS اون دسترسی داره (در بیشتر مواقع) و کار میکنه. متاسفانه نتونستم بفهمم که ایا سرور اپ موبایل با سرور اپ مک فرق داره یا چی.
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط nasraa » 12 ژوئن 2015, 13:49

بله . یا باید از شرکتهای دیگر اینترنت گرون تر با حجم محدود بگیری یا از همین شاهکار مخابرات استفاده کنی.
مثلا با اینترنت مخابرات نمیشه با مک از اپستور آپدیت گرفت ولی با رایتل بدون و ی پی ان میشه.
در کل در ایران فقط باید تحمل کنی تحمل کنی تحمل کنی تحمل کنی تحمل کنی ....
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

قبلیبعدی

بازگشت به اینترنت و شبکه‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان