انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل در سایت پرداخت بانک بروی مک / سافاری

بحث پیرامون چگونگی اتصال کامپیوترها، ایجاد شبکه و اینترنت

مشکل در سایت پرداخت بانک بروی مک / سافاری

پستتوسط 3sat » 02 اوت 2011, 03:06

با سلام
مدتیه مک بوک پرو گرفتم اما متاسفانه نمی تونم کارهای بانکی رو بروی اون انجام بدم. برای وارد کردن اعداد در سایت بانک مثلآ بانک ملی هشدار میده که نوع تایپ رو با alt + shift به فارسی تغییر ندهیم و با همان حالت انگلیسی اعداد را وارد کنیم اما در مک بوک اینطور نمیشه یعنی اعداد رو که تایپ می کنیم انگلیسی تایپ میشه که سایت ارور میگیره اگه هم حالت نوشتاری رو به فارسی تغییر بدیم باز سایت ایراد میگیره که به حالت انگلیسی برگردانید.
به همین خاطر مجبور شدم ویندوز ایکس پی رو فقط برای این کار مجازی نصب و اجرا کنم. که اصلآ خوشم نمی یاد.
آیا راهی هست که بشه در قسمت پرداخت های اینترنتی مانند ویندوز در سایت های ایرانی و سایت های بانک ها اعداد فارسی را تایپ کرد بدون اینکه حالت تایپ را به فارسی تغییر داد.
این مشکل فکر کنم توی سایت های ایرانی دیگه مانند سایت ثبت نام کنکور و دانشگاه هم وجود داشته باشه هنوز امتحان نکردم اما اونجا هم بدون اینکه حالت تایپ رو به فارسی تغییر بدی توی همون حالت تایپ انگلیسی میشه حروف و اعداد را فارسی نوشت البته منظورم توی ویندوزه اما فکر نکنم بشه توی مک اینکارو کرد.
و حتمآ یه راهی برای غلبه بر این مشکل وجود داره که من نمی دونم.
لطفآ من رو راهنمایی کنید.
با نهایت سپاس و تشکر قبلی
3sat

پست‌ها : 2

Re: مشکل در سایت پرداخت بانک بروی مک / سافاری

پستتوسط Behnam » 02 اوت 2011, 03:28

اگر این مشکل را با دیگر مرورگرها مثل فایرفاکس و دیگران هم دارید، فکر نکنم راهی داشته باشد چون سایت آن بانک‌ها بر روی ویندوز (و ویژکی‌های خاص خودش در زبانشناسی) نوشته شده است و text input آنها مبتنی بر صفحه‌کلیدی است که در ویندوز انتخاب کرده‌اید. در مک text input صفحه‌کلید مستقل از تعیین زبان کاربردی است و مبتنی بر یونیکد است. تنها تفاوت صفحه‌کلید فارسی در مک با صفحه‌کلید انگلیسی در این است که اولی برای یک گروه از کُدهای یونیکد برنامه ریزی شده است و دومی برای یک گروه دیگر. اصلاً کاری به این ندارد که انگلیسی است یا فارسی. البته انگلیسی شاید مثال خوبی نباشد چون آن را به شکل غیر یونیکدی هم می‌شناسد ولی مسلماً در مورد فارسی چنین است.
شاید این تفاوت را برخی مرورگرها با هک‌هایی برای سایت‌های ویندوزی تطبیق داده باشند. مسلماً اگر چنین چیزی ممکن باشد، سفاری زحمت آن را به خود نخواهد داد! باید به سراغ دیگر مرورگرها بروید.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Pooria Azimi » 02 اوت 2011, 03:32

سلام.

راستش من هیچ تجربهٔ شخصی ندارم (خیلی کار بانکی انجام نمی‌دم)، اما دوستان در همین سایت بارها شده که گفته‌ن با استفاده از اُپرا، مشکل با سایت‌های این‌چنینی حل شده. شما هم یک بار با اُپرا تست کنید و ببینید درست می‌شه یا نه. اگر درست نشد، امکانش هست که در مک کی‌بورد دلخواه خودتون رو بسازید (با اعداد انگلیسیِ مد نظر بانک ملی که احتمالاً استاندارد نیستند)، برای این‌کار Ukelele رو در انجمن جستجو کنید. اما بعید می‌دونم، با اُپرا باید مشکلتون حل بشه.

(توضیحات کاملتر در مورد کاراکترها رو بهنام هنگامی که من داشتم جواب می‌دادم، داده)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 02 اوت 2011, 04:11

پوریا جان فکر نمی‌کنم Ukelele راه حل باشد. Ukelele فقط برای ساختن صفحه‌کلیدهای یونیکدی است. مشکل این سایت‌ها عدم تشخیص یونیکد است. البته مک صفحه‌کلیدهای غیر یونیکدی هم دارد. اصطلاحاً آنها را Roman نام گذاشته است. ولی آنها بیشتر بخاطر backward compatibility است و یکی یکی از گردونه خارج می‌شوند. مثلاً صفحه‌کلیدهای مک برای فارسی و عربی دیگر منطبق با codepage قدیمی مک برای این زبان‌ها نیست. یونیکدی است. من در مک ابزاری نمی‌شناسم که بتوان با آن صفحه‌کلید مبتنی بر اسکی ساخت.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 02 اوت 2011, 04:22

اگر این‌جوری باشه پس Ukelele به‌درد نمی‌خوره. اما فایل‌های keylayout، به‌فرمت XML هستند. نمی‌شه اون فایل رو با یه تکست‌ادیتور عادی باز کرد و کاراکتر اسکی به‌جای یونیکدی‌ها توش قرار داد؟ در چند خط اول فایل‌های keylayout، جایی ندیدم که مشخص کرده باشه این کی‌بورد یونیکده یا انکودینگ دیگه‌ای داره. البته من با این فرض دارم این رو می‌گم که اون کی‌بوردهای قدیمی هم فایلهایی با فرمت keylayout هستند...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Behnam » 02 اوت 2011, 04:35

نه فکر می‌کنم فرضت غلط باشه. اون کیبوردها فورمت keylayout ندارن. البته حالا نمی‌تونم بررسی کنم چون بعد از تایگر اپل کلاً فورمت صفحه‌کلیدهاش رو قفل کرده (proprietary کرده) ولی همچنان فایل‌های keylaout رو پشتیبانی می‌کنه. اصلاً گزینش XML از سوی مک یک حرکت نسبتاً جدید هست که با جهت‌گیری MacOS X بسوی یونیکدی کردن صفحه‌کلیدها همراه بود. برای صفحه‌کلیدهای اسکی مک کلاسیک از XML خبری نبود.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 02 اوت 2011, 04:55

تازه این که ما بتونیم یک صفحه‌کلید اسکی بسازیم یک چیزه، اینکه سیستم عامل بفهمه چه آشغالی داریم به خوردش می‌دیم چیز دیگه!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AliGhz » 02 اوت 2011, 07:03

بعضى از سايت هاى بانكى كلا مريض هستند؛ مثل اقتصاد نوين كه از وقتى سيستمش را عوض كرد، روى مك كلا با هيچ مرورگرى باز نمى شود! بانك ملى را امتحان نكرده ام، اما براى بانك هايى مثل سينا و سامان روى مك و با اپرا مشكلى نداشته ام.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AmiN.D » 02 اوت 2011, 12:57

نده با سامان -پاسارگاد و اقتصاد نوین هیچ مشکلی ندارم.به نظرم اگه خدمات اینترنتی میخواین برین بانک خصوصی دولتی و چه به این ها!!!
البته اینو بگم که صفحه ی اصلی اقتصاد فقط روی اe بالا میاد(یه امتیاز منفی )که به تازگی آپ کردن وئ با بقیه یه فایل اتومات دانلود میشه!!!!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Arzhang » 02 اوت 2011, 15:27

من همیشه با فایرفاکس کار می‌کنم و روی سایت بانک سامان، پارسیان، ملت و فکر کنم ملی مشکلی نداشته‌ام.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1450

پستتوسط sadeghi » 02 اوت 2011, 18:53

من در سایت بانک ملی این مشکل را دارم اما خوشبختانه این سایت صفحه کلید تصویری هم دارد که با کلیک روی اعداد می توان آن ها را وارد کرد. البته اگر زیاد بخواهید به سایت مراجعه کنید کار وقت گیری می شود
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط nmx » 03 اوت 2011, 01:06

من هم چنین مشکلی با بانک ملی داشتم. با همه مرورگرها نیز امتحان کردم. در نهایت اپرا مشکل را حل کرد. در واقع اپرا را فقط برای همین کاربرد نصب کردم.
nmx

پست‌ها : 6

پستتوسط kurosh_1349 » 03 اوت 2011, 13:45

با درود
من این مشکل را با استفاده از فایر فاکس ۳٫۶ حل کردم و هرگاه به ۵ ارتقا دادم مجبور شدم باز به ۳٫۶ برگردم 
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط Behnam » 03 اوت 2011, 15:32

راه حل اصولی این است که با این بانک‌ها تماس گرفت و از آنها خواست که سایتشان را با قرن بیست و یکم تطبیق دهند. البته می‌دانم که قضیه ربطی به «اصول» ندارد!
شاید اگر تقاضا زیاد باشد کسی بتواند یک اکستنشن برای سفاری بسازد که برای این سایت‌ها کاری بکند. ایرماگ فعلاً دو اکستنشن معرکه برای سفاری دارد که یکی تاهوما را از میان می‌برد و دیگری سایت بی‌بی‌سی فارسی را سر و سامان می‌دهد. http://wiki.irmug.com/index.php/Safari_Extensions اهل فن شاید بتوانند برای این بانک‌ها هم چاره‌ای بیاندیشند. شاید هم برای فایرفاکس و دیگر مرورگرها قبلاً چنین چیزی درست شده باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط AmiN.D » 03 اوت 2011, 15:39

بهنام عزیز بنده چند بار باینک اقتصاد پس از آپ کردن ایمیل دادام اما حتی یه جواب هم نگرفتم..اینجا ایرانع فراموش نشه!!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

بعدی

بازگشت به اینترنت و شبکه‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان