انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

حفظ حریم شخصی در اینترنت، Privacy و فیسبوک

بحث پیرامون چگونگی اتصال کامپیوترها، ایجاد شبکه و اینترنت

پاسخ: حفظ حریم شخصی و Privacy

پستتوسط Amir_S » 21 فوریه 2016, 00:23

این آیکلاد را من هم می‌خواستم بگویم، ولی یادم رفت!
اما چیزی که از آن روز اول ذهنم را مشغول کرده این است: الان اف‌بی‌آی از اپل می‌خواهد یک آپدیت برای این گوشی نصب کند که محدودیت‌های یک ساعت تأخیر بین دو تلاش و پاک کردن کامل آیفون در صورت بیش از ده تلاش را بردارد تا آنها بتوانند رمز را پیدا کنند (یا چیزی شبیه به این)؛ خوب تا آنجا که من می‌دانم، آپدیت های on the air خود به خود دانلود و نصب نمی‌شوند و باید برای این کار به منوی مربوطه رفت یا نوتیفیکیشنش را تأیید کرد که در هردو حالت قبل از شروع نصب رمز را می‌پرسد که آنها نمی‌دانند! پس این روش منتفی است. برای آپدیت با آیتونز هم یا باید گوشی قبلا به آن کامپیوتر وصل شده و مورد اعتماد بودن آن از داخل گوشی و بعد از باز کردن قفل آن، تأیید شده باشد، یا گوشی را در حالت تعمیر بوت کنیم و آن را ری استور کنیم که در این صورت اطلاعات آن پاک می‌شود. خوب اگر آنها به چنین کامپیوتری دسترسی ندارند، پس چطور می‌خواهند این آپدیت را نصب کنند؟ و اگر دارند (که احتمالا دارند، چون اینطور که پوریا نوشته، تلفن کاری‌اش بوده و احتمالا به کامپیوترهای محل کارش وصل شده بوده)، چه نیازی به این کار است؟ روی همان کامپیوتر بک‌آپ بگیرند و با این برنامه‌هایی که ما داریم بک‌آپ‌هایمان را ویرایش می‌کنیم و خودشان قطعا بهترش را دارد، هر چه لازم دارند بیرون بکشند.
آیا من چیزی را از قلم انداخته‌ام یا واقعا یک جای این بازی می‌لنگد!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط iSam » 21 فوریه 2016, 00:36

Reza.Y نوشته است:[نمایش]
جو ایرماگ در بحثها بیشتر اوقات متعادل و منطقی بوده. رمزنگاری (کریپتوگرافی) و مسائل ریاضی وابسته به آن دقیق و با اثبات است. حداقل تا آنجا که به اپل مربوط است یک سند ادعایی وجود دارد که خواندش مفید است. افراد معتبری مثل Bruce Schneier هم در مورد آن سند و قضایای اخیر نوشته‌اند.

وقتی این قضایا با مسائل سیاسی، بازیهای FBI و سازمانهای امنیتی، دینامیک قدرت در جهان و بعضی دیدگاه‌های عجیب که شبیه دید نسل گذشته در مورد مسائل جهان است مخلوط (conflate) می‌شود، گویا بهتر است صرفا نظاره‌گر بود.

نسل ها عوض می شوند و اظهار نظرها تغییر می کنند ولی ماهیت چیزی تغییر نمی کند.
جهان را می گردانند رضا جان و علم هم یکی از ابزارها برای این کار است (چه در جهت مثبت و چه منفی) و نه سلاحی بر علیه آن.
درضمن شاید شما در فیلمها طبق دیدگاه های گذشته فقط دیده باشی که مثلا یک میکروفون در پریز برق است، ول من به چشم دیده ام که چطور یک لامپ تمامی اطلاعاتی که پیرامونش می گذرد را به جایی می تواند بفرستند و این چنین داستانها. اون زمان که هنوز لامپ های تقویت وای فای نبود، من در یک کمپانی لامپی دیدم که مبدل وای فای بود.
بله برای مردم صد سال پیش هم وجود یک مسواک برقی ساده، یک دیدگاه عجیب بود!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط iSam در 21 فوریه 2016, 00:46.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1997

پستتوسط iSam » 21 فوریه 2016, 00:43

Amir_S نوشته است:[نمایش]
این آیکلاد را من هم می‌خواستم بگویم، ولی یادم رفت!
اما چیزی که از آن روز اول ذهنم را مشغول کرده این است: الان اف‌بی‌آی از اپل می‌خواهد یک آپدیت برای این گوشی نصب کند که محدودیت‌های یک ساعت تأخیر بین دو تلاش و پاک کردن کامل آیفون در صورت بیش از ده تلاش را بردارد تا آنها بتوانند رمز را پیدا کنند (یا چیزی شبیه به این)؛ خوب تا آنجا که من می‌دانم، آپدیت های on the air خود به خود دانلود و نصب نمی‌شوند و باید برای این کار به منوی مربوطه رفت یا نوتیفیکیشنش را تأیید کرد که در هردو حالت قبل از شروع نصب رمز را می‌پرسد که آنها نمی‌دانند! پس این روش منتفی است. برای آپدیت با آیتونز هم یا باید گوشی را قبلا قبلا به آن کامپیوتر وصل شده و مورد اعتماد بودن آن از داخل گوشی و بعد از باز کردن قفل آن، تأیید شده باشد، یا گوشی را در حالت تعمیر بوت کنیم و آن را ری استور کنیم که درایت صورت اطلاعات آن پاک می‌شود. خوب اگر آنها به چنین کامپیوتری دسترسی ندارند، پس چطور می‌خواهند این آپدیت را نصب کنند؟ و اگر دارند (که احتمالا دارند، چون اینطور که پوریا نوشته، تلفن کاری‌اش بوده و احتمالا به کامپیوترهای محل کارش وصل شده بوده)، چه نیازی به این کار است؟ روی همان کامپیوتر بک‌آپ بگیرند و با این برنامه‌هایی که ما داریم بک‌آپ‌هایمان را ویرایش می‌کنیم و خودشان قطعا بهترش را دارد، هر چه لازم دارند بیرون بکشند.
آیا من چیزی را از قلم انداخته‌ام یا واقعا یک جای این بازی می‌لنگد!؟

جایی نمی لنگد امیر جان! مسئله این است که نهاد های امنیتی بسیار مخفی، کار رو ی این جور پروژه ها از قبیل کشف جرم، رمزنگاری و غیره را با روش های دیگری انجام داده اند و حالا باید یک نهاد لوکال برای مصرف داخلی کاری رسانه ای انجام دهد و از آن طرف هم کمپانی ها درجهت جذب افکار عمومی عمل کنند، فقط همین. بله در ماست مالی همیشه یکجای کار می لنگد!
مثل این است که، من قدرت تولید آتش از دهانم را داشته باشم ولی تو اگر ببینی هم باور نمیکنی ولی اگر جرعه ای بنزین قبلش بنوشم و تو ببینی و بعد تولید آتش را از دهانم ببینی برایت منطقی، علمی و قابل قبول است.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 21 فوریه 2016, 01:03

بله هر کار ما بکنیم و نکنیم، آخرش همان میشود که از قبل قرار بوده که بشود. از همه چیز میتوانند خبر داشته باشند و دارند، پس این حرف‌ها همه شو و نمایش است…

کسانی که این جور فکر میکنند، جواب همهٔ چیزها را میدانند و بقیه در نگاهشان سفیه و ساده‌اندیش بنظر می‌آیند. این جور فکر کردن، یعنی قبول بی‌چون و چرای ۱۹۸۴ و به استقبال رفتن آن.

کاش همه چیز اینقدر ساده بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6174

پستتوسط iSam » 21 فوریه 2016, 01:34

اصلا من این نگاه را ندارم که چون مریخ دور است نباید برای رفتن به آن تلاش کرد. من معتقدم در یک سری زمینه ها شما تصمیم گیرنده نیستی و البته چه باشی و چه نه، لزوما نتیجه صرفا منفی نیست که ما خودمان را جر واجر کنیم.
حالا شما چه انتخابات آمریکا باشد و چه ایران شرکت کن آن هم به بهترین نحوش ولی آخرش شما تصمیم گیرنده نیستی، می خواهی قبول کن و میخواهی نه (کلا ایرانی جماعت عدم قبول را از اجنبی یاد گرفته و بس و متأسفانه این آموزش البته بسیار هوشمند دارد جامعه داخل ایران را به قعر نابودی می کشاند که البته غرق شوندگان احساس عظمت دارند).
در زمینه تکنولوژی هم بنده چون تجربه شخصی داشتم و زمانی مثل رضا، برام عجیب بود، چیزهای کوچکی را از همین تجربه شخصی بیان کردم. حالا شنیده ها و مطالعات بماند برای خود ما افکار دهه ۱۹۸۴ ای!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Reza.Y » 21 فوریه 2016, 02:04

جناب شما یک سری ادعا را بعضی واقعیات و خیالات قاطی می‌کنی و وسط این آش شله قلمکار با کمک پدر و پسر و غیره مسواک برقی را توی لامپ می‌چرخانی. من شما را مخاطب قرار ندادم و علاقه‌ای ندارم مخاطب قرار بگیرم و اصلا بحثی هم نداشتم و ندارم.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط iSam » 21 فوریه 2016, 02:35

Reza.Y نوشته است:[نمایش]
جناب شما یک سری ادعا را بعضی واقعیات و خیالات قاطی می‌کنی و وسط این آش شله قلمکار با کمک پدر و پسر و غیره مسواک برقی را توی لامپ می‌چرخانی. من شما را مخاطب قرار ندادم و علاقه‌ای ندارم مخاطب قرار بگیرم و اصلا بحثی هم نداشتم و ندارم.

بنده یک سری ادعا نکردم، بنده فقط تجربه شخصی در زمینه تکنولوژی و کمی دیدگاه سیاسی را بیان کردم که چون به مزاج شما خوش نیست، آش شعله قلمکار نامگذاری می شود. اتفاقا شما از بین تمامی نوشته های بنده، چه تشبیه و چه بیان اصلی یک آشی تهیه کرده ای که اینطور تمسخر آمیز آنرا بیان می کنی!
در ضمن بنده از نوع نوشته شما احساس کردم که مخاطب شما هستم و طبیعت فروم هم مخاطب قرار دادن است و کلید نقل قول هم یکی از این ابزار.
اگر بنده باعث رنجش شدم، فقط سوء تفاهم است وگرنه یک مبحثی بود که ممکن است مباحث همیشه به مزاج ما خوش نیاید.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط eysun » 21 فوریه 2016, 22:44

سامان جان من قصد بی‌احترامی نداشتم (اگر شده ببخش). هرچند هیچ جوره دیدگاهت توی کتم نمی‌ره. به نظرم در دنیای امروز، اطلاعات به قدری در دسترس هست که این تخیلات (یا تجربیات بدون استناد) شما نمی‌تونه به این سادگی و در این سطح مخفی بمونه. در امکان جاسوسی از لامپ شکی نیست ولی ربط گو* به شقیقه چیه؟

حالا یه سوالی: به نظرت سفر به ماه واقعی بوده یا اونم یه پرده از نمایش گردانندگان هستی بوده؟ و اینکه آیا قراره یه روزی ما هم مثل شما از این داستانهای مخوف مطلع بشیم یا این جور اطلاعات اصولا در دسترس معدود افرادی مثل شماست؟
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط iSam » 22 فوریه 2016, 00:25

من ناراحت نشدم eysun جان و فقط قصد تبادل نظر باهات داشتم و دارم.
در مورد تجربیاتم هم آره هیچ سندی ندارم، چون زمانی دو سه جا چه در اروپا و چه ایران مشغول کار یا کارآموزی بودم و این مسائل را به چشم دیدم و اجازه مستندسازی هم نداشتم و متأسفانه و خوشبختانه مردم دنبال مستند هستند همیشه و البته برای من فرقی ندارد چون بنده به نظر کسی کاری ندارم و اینکه دودوتا چهار می شود اگر برایم روشن باشد، نیازی به راضی کردن کسی ندارم و اینجا هم فقط و فقط نظرم را می گویم.
جاهایی که من در آن کار کرده و می کنم (چه ایرانی و چه اروپایی)، جاهایی بوده که ظاهری نرمال ولی باطنی نیمه نرمال دارند و شدیدا هم تکنولوژیک هستند و طبیعتا من و هیچ کارمندی در آنجا نه مستندی داریم و نه اجازه مستندسازی را. این اپل است که به کارمندانش می گوید به ایرماگ نرید، شرکت من میداند من اگر ایرماگ هم بروم چه می کنم، پس نگران درز اطلاعات و غیره نیست.
درمورد مطالعات هم بحث یک کاب یا مقاله نیست، از مقاله در ویکی لیکس یا لو رفته های area 51 بگیر تا کتاب چاپ شده توسط مأموران قدیمی و البته مقالات تکنولوژی.
درمورد دنیای اطلاعات هم، مطمئن باش یکسری knowledg generetion داریم که اصلا تا مدتی یا هیچ وقت عمومی نمی شوند که بخواد در دسترس قرار بگیره.
یادمه حدود ۱۰ سال پیش تو بریگینگ نیوز یک خبر منتشر شد که Intelligent Service یک تکه سنگ که دراصل یک دستگاه شنود بوده را مقابل ساختمان KGB در باغچه درکنار باقی سنگها قرار داده بوده و آنجا را شنود می کرده. ما هنوز هم از تکنولوژی آن سنگ بی خبریم، پس یکسری علوم تا مدتی یا همیشه قرار نیست عمومی شوند. حالا من و شما قبول نکنیم یا بکنیم فرقی ندارد.
بله من معتقدم که انسان به ماه رفته و به مریخ و خیلی جاهای دیگر هم خواهد رفت و اتفاقا این جور عملیات علاوه بر بار علمی بار بسیار سنگینی در زمینه سیاسی دارد و هردو مشوق از نظر من قابق تحسین هستند. مثلا آمریکا دارای ماهواره نظامی است و قابلیت نابودی موشک های بالستیک تأیید نشده هر کشوری به هنگامی که از جو برای مرحله دوم خارج می شود، را دارد. این هم بار علمی و هم سیاسی دارد و برای من تحسین برانگیز.
این که میگویی قرار است اطلاعات مخوف (من می گویم سری) برای یکسری باشد، درست است و قرار نیست عمومی باشد (مثل مسئله هواپیمای ناپدید شده مالزی یا Area 51 یا ...) ولی مطمئن باش من جزو آن افراد نیستم، فقط چون زمانی درگیر پروژه ای بوده ام، سایه ای از آن پروژه را حس کرده ام و الآن اصلا نمی دانم که چه به سر آن مثلا پروژه آمده.
امیدوارم که تو هم از من ناراحت نباشی. من کمی تند صحبت می کنم که شاید تأثیر زندگی در کشوری آلمانی فرهنگ باشد، ولی منظوری توهین آمیز ندارم عزیز.
در مورد آن سنگ، لینک می دهم تا ببینی ولی مطمئن باش این خبر یک صدم ماجرا هم نیست و البته بعد از این همه سال عمومی شده!
http://www.theguardian.com/world/2012/j ... y-russians
http://www.bbc.com/news/world-europe-16614209
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط iSam در 05 مارس 2016, 15:36.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 22 فوریه 2016, 00:36

مقاله‌ای جالب در بیزینس اینسایدر:
http://www.businessinsider.com/apples-s ... ire-2016-2
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Behnam » 22 فوریه 2016, 04:57

نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ilia » 24 فوریه 2016, 04:05

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
…نکته نگران‌کننده دیگه اینه که از این جریان می‌شه فهمید بک‌آپ‌های آیکلاد امن نیستند و با درخواست دادگاه قابل بازیابی.

http://arstechnica.com/apple/2016/02/th ... ur-iphone/

[نمایش]
For most users, this will never be a problem, and the convenience of iCloud backups and easy preservation of your data far outweigh any risks. For people who prefer full control over their data, the easiest option is to stop using iCloud and use iTunes instead.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 24 فوریه 2016, 23:29

اینم از رفیقتون! همگی سر کارید، منظور همه ملت عام دنیاست!
http://iranianuk.com/20121116224411051/ ... 9%86%D8%AF
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 25 فوریه 2016, 00:05

همهٔ دنیا منهای یک، البته!

image.png

… و میان حل کردن یک آیفون در اسید و تاباندن اشعهٔ لیزر به آن با احتمال نابود شدن کل داستان، با اضافه کردن راهی که با آن بشود به ملیون‌ها دستگاه بدون مجوز رخنه کرد هیچ تفاوتی نیست؟!

هیچکس منکر توانایی‌های سیستم‌های جاسوسی نیست. در همین مبحث معلوم نیست چند پست من خودم در این مورد زده‌ام. صورت مسئله اصلا این نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 25 فوریه 2016, 01:16

این مطلب را نیوساینتیست حدود دو ماه پیش و قبل از این داستان‌ها منتشر کرده بود؛ چهار آیندۀ پیشِ روی اینترنت (در زمینۀ رمزگذاری):
https://www.newscientist.com/article/mg ... y-of-life/

اینها چهار سناریوی خیالی بوده‌اند و جالب است که یکی‌شان درست با خیال‌پردازی دربارۀ اپل و آیفون نوشته شده بود:
Screen Shot 2016-02-24 at 3.45.05 PM.png
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2143

قبلیبعدی

بازگشت به اینترنت و شبکه‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان