انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تعمیر فن مک‌بوک (صدای شدید و خِرخِر فن)

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

تعمیر فن مک‌بوک (صدای شدید و خِرخِر فن)

پستتوسط eelia.vision » 19 اکتبر 2014, 15:38

سلام . مدتی بود که فن مک‌بوک پرو من صداهای آزاردهنده و زیادی شبیه خِرخِر میداد.
دستگاه رو باز کردم،فن رو تمیز کردم (با فوت کردن و غبار روبی لای پره‌های اون با دستمال و چوب کبریت) و مجدد بستم.برای چند ساعتی صداها کم بود و مجدد...
به این فکر بودم که حتما فن مشکل اساسی داره و باید عوضش کنم.بدلیل نبود قطعات اصلی مک در بازار ایران، برای خرید از چین استعلام قیمت گرفتم.اما با توجه به بازه زمانی زیادی که سفارشات چین بدستم می‌رسند، قبل از سفارش مجددا در اینترنت جستجو کردم تا اینکه یک ویدئو دیدم به اسم تعمیر فن مک‌بوک. در این ویدئو فن یک مک‌بوک قدیمی با اسپری ای که نمیدونستم چی هست تمیز میشد و مجدد اون رو روی مک‌بوک می‌بستند.
در نهایت بعد از چند روز و مشورت باچند دوست تعمیر کار، اسپری ' ناهید چرب' رو خریداری کردم و مطابق ویدئو فن رو از روی مک باز کردم، پیچ‌های فن رو باز کردم و چند باری به نقطه مرکزی فن اسپری کردم. بعد از یک ساعت که از خشک شدن فن مطمعن شدم اون رو روی مک‌بوک بستم و صدای آزاردهنده فن که چند هفته ای درگیرش بودم کاملا برطرف شد. تا امروز یک ماه ازین فرایند میگذره و فن شبیه روز اول و بدون صداهای اضافی کار میکنه.

معمولا در طول ماه یکی دو مراجعه کننده برای خرید فن (بدلیل بد کار کردن از نگاه خودشون و صداهای شدید) با من تماس میگیرند که بدلیل نبود فن اوریجبنال مک در بازار ایران باید هزینه های بین ۸۰-۱۲۰ هزار تومان برای برای سفارش فن از چین پرداخت کنند. درصورتیکه با این کار وهزینه ۵۰۰۰تومانی برای خرید اسپری این مشکل به راحتی برطرف میشه.
امیدوارم با این روش دوستانی که که با این مشکل مواجه شدند بتونند بدون صرف هزینه اضافی برای تعویض فن و یا پرداخت هزینه بالا و بی‌مورد به تعمیر کار (چون مک رو برای تعمیر بردید و اسم تعمیر تخصصی روش میگذارن، حدود ۵۰-۱۰۰هزارتومن دریافت میکنند) فن دستگاهشون رو 'تعمیر' و در اصطلاح درست تر 'تمیز' کنند.

تصویر
مشاوره 09305217810
Macup
http://www.hddcaddy.ir
نماد کاربر
eelia.vision

پست‌ها : 46

پاسخ: تعمیر فن مک‌بوک(صدای شدید و خِرخِر فن)

پستتوسط نیما » 19 اکتبر 2014, 16:46

سلام

ممنون بابت پست. می شه یه عکس از باز کردن خود فن بگیری؟ و این که کجاش دقیقا این رو اسپری کردی؟
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط eelia.vision » 19 اکتبر 2014, 21:08

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام

ممنون بابت پست. می شه یه عکس از باز کردن خود فن بگیری؟ و این که کجاش دقیقا این رو اسپری کردی؟

سلام
مراحل باز کردن فن مک بوک در لینک زیر
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pr ... ement/5892

تصویر

بعد از باز کردن فن و جدا کردن فن از روی برد، پیچهای خود فن از زیر هم باز میکنید و از قاب فلزیش بیرون میارید. البته طوریکه سیم برق متصل به هسته مرکزی فن رو نبرید.فن از غلاف جدا نمیشه فقط بیرون میاد وباسیم به غلاف آویزان میمونه.
بعد از بیرون اوردن فن به هسته مرکزی و لای پره‌های فن چند بار بدون ترس اسپری میکنید.

بعد از خشک شدن فن رو دوباره داخل غلافش میبرید و پیچها رو می‌بندید و روی مک بوک میگذارید.
فروشنده های چینی اکثرا فن مک‌بوک رو بصورت استوک می‌فروشند که بعد از تست این روش متوجه شدم احتمالا اون‌ها هم با تمیز کردن رم مک‌بوک‌های اوراقی اونها رو با قیمتهای ۳۰-۴۰ دلاری به فروش می‌رسونند. البته همونطورکه می‌بینید در سایت معروف ifixit هم فن‌های مک‌بوک حدود 60 دلار قیمت گذاری شدن.
مشاوره 09305217810
Macup
نماد کاربر
eelia.vision

پستتوسط نیما » 19 اکتبر 2014, 22:15

سلام

فکر کنم این اتفاق فوق‌العاده بود :D هنوز باورش سخته که درست شده :p

الان ۱۰ دقیقه ای هست که بی صداس. آرامشی حکم فرماس که نگو. خدا خیرت بده.

من یه نگرانی دارم. الان این پره‌ها یکم چربن و می ترسم باعث بشه هیت‌سینک هم چرب بشه و بعد هم پر از گرد و خاک. نظرت چیه یبار دیگه پره‌ها و هیت‌سینک رو با اسپری خشک بشورم؟
نماد کاربر
نیما

پستتوسط eelia.vision » 19 اکتبر 2014, 23:31

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام

فکر کنم این اتفاق فوق‌العاده بود :D هنوز باورش سخته که درست شده :p

الان ۱۰ دقیقه ای هست که بی صداس. آرامشی حکم فرماس که نگو. خدا خیرت بده.

من یه نگرانی دارم. الان این پره‌ها یکم چربن و می ترسم باعث بشه هیت‌سینک هم چرب بشه و بعد هم پر از گرد و خاک. نظرت چیه یبار دیگه پره‌ها و هیت‌سینک رو با اسپری خشک بشورم؟

خواهش میکنم. راه حل ساده و کم خرج، اما کاربردی هست.
اره صدایی که هست واقعا آزار دهنده ست.من هم یک ماهی کلافه بودم و از طرفی با اینکه وارد کننده برخی قطعات مک هستم و مشکلی ازین بابت نداشتم اما خرید و تعویض فن هم تو اولویتم نبود بنابراین دنبال راه حل گشتم.
احتیاجی به اسپری خشک نیست. خود به خود چربی برطرف میشه البته یکم براق تر شدن بدنه‌ی فن بعد از اسپری طبیعیه اما چیزی جذب نمیکنه. من امروز تعویض رم روی مک‌بوکم داشتم و فن رو هم چک کردم هیچ گرد و خاک اضافی بهش نگرفته.
مشاوره 09305217810
Macup
نماد کاربر
eelia.vision

پاسخ: تعمیر فن مک‌بوک (صدای شدید و خِرخِر فن)

پستتوسط ارامش » 28 ژانویه 2015, 22:47

سلام
من مك بوك اير دارم و بعد از اينكه يه برنامه دو ساعته رو روش ديدم با اينترنت( و پخش روي تلوزيون) شروع كرد به صداي بلند كردن، اول فكر كردم مثل دفعات قبل كه بعد از گذشت مدتي از ديدن فيلم شروع ميكرد به يه صداي كمي دادن ، و بعد از خاموش كردن ان از بين ميرفت باشد، اما اين بار هر بار كه ان را روشن ميكنم بعد از چند ثانيه شروع ميكند به صداي شديد دادن

ممنون ميشم كمك كنيد مشكل رو رفع كنم
ارامش

پست‌ها : 4

پستتوسط Ilia » 29 ژانویه 2015, 01:15

من اگر جای شما بودم، یک جای خوشنام پیدا میکردم و میبردمش برای تعمیر. فکر نمیکنم که تعمیرش کار شما باشه. چون نه قطعه‌اش را دارید و نه تخصصش را.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ارامش » 29 ژانویه 2015, 05:40

پس نميتونيد راهي بگيد كه خودم انجام بدم؟ به هر حال ممنون من ايران نيستم و علاوه بر بالا بودن هزينه مشكل ميشه جاي مطمئن پيدا كرد.
ارامش

پستتوسط Ilia » 29 ژانویه 2015, 06:20

من مدل مکبوک ایر شما را نمیدانم. اما سایت iFixit راهنمای این جور تعمیرات را دارد. مثلا این راهنمای تعویض فن مکبوک ایر ۱۳ اینچی سال ۲۰۱۱ است:
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Ai ... ement/6362
همانجا هم قطعات مورد نیاز تعمیر را هم میفروشد. اما باید ببینید که به جایی که شما هستید پستش میکنند یا نه.

مدل کامپیوتر خودتان را بایستی در آن سایت پیدا کنید و ببینید که میتوانید که اینکار را بکنید یا نه. اما باید موقع برداشتن ابرو مواظب چشم‌هایش باشید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط ارامش » 29 ژانویه 2015, 12:38

ممنون از اطلاعات و راهنماييتون.
ارامش

پستتوسط AmiN.D » 08 ژوئیه 2015, 23:47

صب دراز کشیده بودم و لپ تاپ و اوردم روی پام و تقریبا با زاویه ۴۵ درجه نگه داشتمش که یهو صدای خر خر اومد.. فن هست دیگه ۱۰۰٪؟
باز کنم برای تمیز کاری یا فن بخرم و باز کنم؟
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط nasraa » 09 ژوئیه 2015, 22:58

امین جان.
الان اگر صداش ممتد هست بايد يه فكري برايش كرد ولي اگر فقط در زاويه ٤٥ صدا ميدهد شايد بعدا رفع شود. من جديدا كه رم مك بوك را عوض كردم جارو برقي را روي فن هم گرفتم وكمي تميز تر شد. اگر صداي ممتد ميدهد شايد با همين كار بهتر شود و به مرور زمان درست شود. چون من فكر ميكنم باز كردن فن ممكن است باعث خرابي سوكت آن يا چيزهاي ديگر شود پس تا آنجا كه امكان دارد بهتر است از روشهاي بي خطر تر استفاده شود. موقع تميز كاري با جارو برقي از سرعت كم آن استفاده كنيد و همچنين از سر هاي آن كه شبيه مسواك هستند انتخاب كنيد. موقعي كه سري جارو را روي فن نزديك ميكنيد فن شروع به چرخيدن ميكند در اينحالت با دور كردن جارو اجازه ندهيد سرعت فن زياد شود چون خودش ممكن است مولد جريان شود.
نماد کاربر
nasraa

پست‌ها : 427

پستتوسط AmiN.D » 09 ژوئیه 2015, 23:52

نه ممتد نیست و همون زاویه است. به نظرم خیلی کار خطر ناکی است که با جارو برقی اینکارو کردی. چون معمولا به دلیل وجود قدرت زیاد مکش و همچنین گاهن الکتریسته ساکن به قطعات اسیب میرسونه ( من یه مادر برداز دست دادم رو پی سی!) البته مسما تو در جریانش بودی ولی خواستم تجربه ی خودم و بگم.
من اگه باز کنم سعی میکنم با اسپری های خشک اینکارو انجام بدم. میترسم:)) و تو درست میگی تا جایی که ممکن هست باید از تعویضش دوری کرد. به زودی باید اینکارو انجام بدم فکر میکنم. جالب اینجاس که حس میکنم صدا نزدیک به مرکز لپ تاپ هست نه جایی که فن قرار داره
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط نیما » 10 ژوئیه 2015, 05:07

سلام
تجربه من این بود که روز به روز بدتر می‌شد. اواخر حتی گیر می‌کرد و باز راه می‌افتاد.
الان بازش کن با خشک تمیزش کن، بعد هم از چرب چند اسپری درونش بزن و بزار حسابی خشک بشه. من که ایلیا رو بابت این راهنمایی دعا می‌کنم.
نماد کاربر
نیما

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان