انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با هارد آیمک

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

مشکل با هارد آیمک

پستتوسط Nav ! D » 16 ژانویه 2013, 19:24

دوستان به یه مشکلی خوردم ٬ بعد از چند روز کند شدن محسوس دستگاهم امروز پیغامی اومد :

تصویر

بعد دستگاه رو ری استارت کردم و دیدم که آیتونزم به طور کامل ریست شده ٬ یعنی کاملا خالی شده ٬ موزیک ها٬*اپ ها ٬ کلا همه چیز پاک شده و انگار آیتونز برای اولین بار نصب شده

هیچ فایلی نمیتونم دانلود کنم ٬*فایلی هم نمیتونم کپی کنم ٬ حدودا ۱۵۰ گیگ فضا خالی دارم ولی disk utility میگه ۹۹۹ گیگ پره ! verify و repair هم زدم

تصویر

تصویر

هاردم هم به شدت صدا میده در اکثر مواقع

این مشکل رو بعد از دو روز دارم اینجا مطرح میکنم (پیش تر در یک فروم دیگر مطرح کردم و اسکرین شات ها واسه اون روزه) الان حتی اجازه ی اسکرین شات گرفتن هم نمیده !
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

Re: مشکلات موردی در Mac OS X

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2013, 19:41

سطل آشغالت را باز کن ببین توش چه خبره. اگر پره و چیزهایی که توشه رو لازم نداری خالی‌اش کن.

بعد برو به داخل فولدر Music که در فولدر Home شماست و از فولدر iTunes یک info بگیر و ببین که اندازه‌اش چقدره و محتویاتش چیست.

بعد اگر بک‌آپ نداری، هر چه زودتر از فایل‌هایت روی یک هارد خارجی بک‌آپ بگیر.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Nav ! D » 16 ژانویه 2013, 19:53

Ilia نوشته است:[نمایش]
سطل آشغالت را باز کن ببین توش چه خبره. اگر پره و چیزهایی که توشه رو لازم نداری خالی‌اش کن.

بعد برو به داخل فولدر Music که در فولدر Home شماست و از فولدر iTunes یک info بگیر و ببین که اندازه‌اش چقدره و محتویاتش چیست.

سطل آشغال رو با Command + right click ٬ security empty کردم

در موزیک و فولدر iTunes موزیک ها و اپ ها و سایر موارد هستند و تا جایی که چک کردم هم همگی سالم هستند ٬

اشکال از هارده ؟

در حال حاضر تا ۵۰۰ گیگ رو میتونم بکاپ بگیرم٬ ۳۵۰ گیگ میمونه ٬ احتمال پریدن اطلاعاتم اگه خیلی زیاده زود تر دست به کار شم...
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2013, 21:11

Nav ! D نوشته است:[نمایش]

در موزیک و فولدر iTunes موزیک ها و اپ ها و سایر موارد هستند و تا جایی که چک کردم هم همگی سالم هستند ٬

اشکال از هارده ؟

در حال حاضر تا ۵۰۰ گیگ رو میتونم بکاپ بگیرم٬ ۳۵۰ گیگ میمونه ٬ احتمال پریدن اطلاعاتم اگه خیلی زیاده زود تر دست به کار شم...

شما همیشه بایستی از هر چیزی که برایت مهمه حداقل یک نسخهٔ بک‌آپ در یک هارد یا جای دیگر غیر از هارد داخلیت داشته باشی. این ربطی به اینکه الان هاردت مشکل داره یا نه نداره. همیشه ممکنه که بی‌خبر یا باخبر بلایی سر هارد یا کامپیوترت بیاد و نباید این کار را به موقع خراب شدن یا چیز دیگری موکول کرد.

لازم به Secure empty کردن نبود. اما شما نگفتید که بعد از خالی کردن سطل آشغال، الان فایندر چقدر جای خالی نشان میدهد. اگر الان درست شده یا نه؟ کامپیوتر را یکبار دیگر restart کنید و ببینید که مشکل حل شده یا نه.

بعد آیا شما بیش از یک user روی کامپیوترتان دارید؟ اگر دارید مطمئن بشوید که از یوزر همیشگی وارد میشوید و همینطور سطل آشغال یوزرهای دیگر را هم خالی کنید.

من الان برایم مشکل است که وضعیت هارد شما را حدس بزنم. بنظر یا اصلا مشکل جدی‌ای ندارد و اشکال از یک کاریست که شما دارید میکنید (مثلا هاردتان واقعا بوسیلهٔ یوزرهای مختلف پرشده و سطل آشغال دیگر یوزرها خالی نشده یا یک چیز دیگر شبیه این). یا اینکه برعکس خیلی وضعش خراب است.

بهر حال، اگر اطلاعات شما برایتان مهم است، حتی اگر شده با قرض و قوله هم یک هارد ۲ ترابایتی بخرید و از تایم ماشین یا مثلا SuperDuper برای بک‌آپ گرفتن از هاردتان استفاده کنید.

دو صفحهٔ اول این مبحث را هم بخوانید که ببینید که اگر در انجام این کار کوتاهی کنید، چه آینده‌ای در انتظار خواهد بود:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=3414

کامپیوتر چند میلیون تومانی خریدن و یک هارد خارجی و بک‌آپ دائم (که اینقدر به لطف تایم ماشین کار ساده‌ایست) نداشتن مثل این میماند که یک ماشین لوکس بخرید و بدون داشتن کوچکترین بیمه‌ای در خیابان‌های شلوغ رانندگی کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Nav ! D » 17 ژانویه 2013, 10:31

Nav ! D نوشته است:[نمایش]

اشکال از هارده ؟

لازم به Secure empty کردن نبود. اما شما نگفتید که بعد از خالی کردن سطل آشغال، الان فایندر چقدر جای خالی نشان میدهد. اگر الان درست شده یا نه؟ کامپیوتر را یکبار دیگر restart کنید و ببینید که مشکل حل شده یا نه.

بعد آیا شما بیش از یک user روی کامپیوترتان دارید؟ اگر دارید مطمئن بشوید که از یوزر همیشگی وارد میشوید و همینطور سطل آشغال یوزرهای دیگر را هم خالی کنید.

کامپیوتر چند میلیون تومانی خریدن و یک هارد خارجی و بک‌آپ دائم (که اینقدر به لطف تایم ماشین کار ساده‌ایست) نداشتن مثل این میماند که یک ماشین لوکس بخرید و بدون داشتن کوچکترین بیمه‌ای در خیابان‌های شلوغ رانندگی کنید.

من بدون این که کار خاصی بکنم الان در disk utility نشون میده که ۱۸۰ گیگ خالی دارم (که واقعا همین باید باشه) !
ری استارت هم به مراتب کردم ٬ ولی هنوز کند شدن ها و صدای هارد آزار دهنده س ...
یوزر فقط یک guest اضافی هستش که فکر نکنم تا به حال استفاده ای ازش شده باشه ...

بعضی اوقات در اکتیویتی مونیتور میزان رم رو که ۴ گیگ هستش رو ۲ گیگ نشون میده و تمامی پروسس ها با اون دو گیگ انجام میشه و حتما باید ری استارت کنم تا به حالت عادی برگرده ٬ این مشکل از چیه ؟

من معمولا هیچ وقت آیمکم رو خاموش نمیکنم٬ روزانه ساعات زیادی کار می کنم و وقتایی هم که نزدیکش نباشم همیشه داره دانلود می کنه فایل های مورد نیازم رو ٬ این مشکلات میتونه به این موضوع ربطی داشته باشه ؟

ممنون از راهنمایی هاتون
نماد کاربر
Nav ! D

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژانویه 2013, 10:49

به نظر هاردت داره به فنا میره. تنها راه جلوگیری از تکرار سناریوی viewtopic.php?p=37760#p37760، خرید یک هارد داخلی دیگه ست. فکر کردن و بحث کردن هم نداره و در صورت تعلل، نتیجه ش نابودی اطلاعات هاردت خواهد بود :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط ahmadhafezy » 17 ژانویه 2013, 12:15

به نظر من شما یه بار برو از توی قسمت ریکاوری که اول مک میاد برو اونجا از داخل DISK ULTILITY هاردت رو بیار بعد از اون یه قسمت هست نوشته تعمیردقیقا نمیدونم چی نوشته:D اونو بزن بعد اگه درست نشد تنها کارت اینه که هاردت رو فرمت کنی و مجددا نصب کنی. برای صدای هارد هم اگه میتونی بازش کنی برشدار بزار روی یه سیستم دیگه با فرمت سطح پایین که فکر کنم ۱۶ یا ۸ باشه فرمت کن. صدا دادنش درست میشه .
ahmadhafezy

پست‌ها : 33

پستتوسط Pooria Azimi » 17 ژانویه 2013, 13:45

ahmadhafezy نوشته است:[نمایش]
به نظر من شما یه بار برو از توی قسمت ریکاوری که اول مک میاد برو اونجا از داخل DISK ULTILITY هاردت رو بیار بعد از اون یه قسمت هست نوشته تعمیردقیقا نمیدونم چی نوشته:D اونو بزن بعد اگه درست نشد...

البته این کار فقط باید زمانی انجام بشه که حداقل یک بک آپ کاملاً به روز و مطمئن از تمام اطلاعات دیسک داشته باشید. منظور از مطمئن اینه که یک بار قبل از این کار چک بکنی که خود مکانیزم بک آپ (یا تایم ماشین، یا clone دستی) خراب نبوده باشه. در غیر این صورت، چنین کاری اصلاً نباید انجام بشه، چون علاوه بر موارد بالا، و این که repair کردن ذاتاً میتونه destructive باشه، چون دستگاه iMac ـه و مثل لپتاپها باطری نداره و در صورت قطعی برق، کل دستگاه خاموش و به احتمال خیلی خیلی زیاد، قسمتی از اطلاعات دیسک پاک میشه (که نتیجه ش میشه یه فایل سیستم خراب که تقریباً هیچ کاری ش نمی شه کرد و در بهترین حالت باید چندین روز و هزینۀ بسیار زیادی صرفش بکنی تا "شاید" یک سری از اطلاعات رو بشه برگردوند.

به نظر من هر کاری جز خرید سریع یک هارد داخلی دیگه، و همچنین یک هارد خارجی برای گرفتن پشتیبان اشتباه بزرگیه که نتیجه ش احتمالاً مثل همون یکی تاپیکی میشه که لینکش رو در بالا گذاشتم. همون طور که کسی با ترمز خراب به مسافرت نمی ره، هارد دیسک خراب (یا دیسکی که احتمالش میره خراب باشه) هم اصلاً نباید مماشات کرد و باید پرتش کرد توی سطل آشغال.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Nav ! D » 17 ژانویه 2013, 15:52

ممنون از پاسخ هاتون
فعلا دنبال هارد میگردم که از اطلاعاتم بکاپ تهیه کنم
حالا من برم هارد داخلی بخرم خودم میتونم عوضش کنم ؟ یا باید ببرم بدم بیرون؟
دستگاهم آیمک ۲۷ اینچ ام سی ۸۱۴ هستش ، یه هارد ۳۲۰ رو لپتاپ هست میتونم اونو فعلا جایگزین کنم ؟

در مورد رم هم اگه نظری دارید بفرمایید ببینم اونو چیکار میشه کرد
نماد کاربر
Nav ! D

Re: مشکل با هارد آیمک

پستتوسط Ilia » 17 ژانویه 2013, 19:50

اگر خواستی همانطور که قبلا گفتم، اول یک هارد اکسترنال خارجی ۲ ترابایتی بخر و محتویات هاردت را روی آن بک‌آپ بگیر. بعد هارد داخلی را فرمت کن و سیستم نو را روی آن نصب کن و اطلاعاتت را برگردان.

این کار برای وقتیست که مشکل هارد داخلیت با یک فرمت کردن رفع بشود. اگر داستان ادامه پیدا کرد و این مشکلات ادامه پیدا کرد، آنوقت هارد داخلیش را هم عوض کن. برای تعویض هارد داخلی، شما بایستی یک هارد سه و نیم اینچی SATA بخری مثل این:
http://eshop.macsales.com/item/Western% ... D1002FAEX/

آن هارد دو و نیم اینچی لپتاپ به آیمک شما نمیخورد.

برای عوض کردن هاردت، متاسفانه فکر نمیکنم که این کار شما باشد. اما اگر هم بخواهی که این کار را انجام بدهی، احتیاج به Suction cup داری که این یک نمونه‌اش است:

SuctionCup.jpg

این لینک برای شما مفید است که راهنمای باز کردن آیمک مشابه مدل شماست:
http://www.ifixit.com/c/iMac_Intel_27%22_EMC_2429

این هم لینک تعویض هاردیست که شما میخواهی:
http://www.ifixit.com/Guide/Installing+ ... ive/7555/1
و به فرمت PDF:
http://ifixit-guide-pdfs.s3.amazonaws.c ... 555_en.pdf

احتمالا یکی از رم‌های کامپیوتر شما هم ممکن است که دچار مشکل شده باشد. الان به آن تا وقتی که مشکل هارد را رفع نکردی کار نداشته باش. اما بعدا میتوانی که به نوبت یکی از آنها را در بیاوری و بفهمی که کدام یک از آنها ممکن است که مشکل داشته باشد. خوشبختانه دسترسی به رم در آیمک بسیار آسان است:
http://www.ifixit.com/Guide/Installing+ ... RAM/7570/1

این هم اگر اشتباه نکنم، مشخصات کامپیوتر شماست:
http://www.everymac.com/systems/apple/i ... specs.html

اما اینکه گفته بودی که آیا این مشکل از اینکه کامپیوتر شما همیشه روشن و در حال دانلود کردن است ایجاد شده؛ بله و خیر.

یکی از بیشترین چیزهایی که این بلاها را سر هارد در می‌آورد قطع ناگهانی برق است. علتش هم این است که هارد یک هد آهنربایی دارد که دایم چیزهایی را روی صفحهٔ گردان هارد شما مینویسد. اما وقتی که برق ناگهان میرود، هم کارش نصفه کاره میماند و هم ممکن است که هر چه زیرش باشد را پاک کند و کلی مشکل ایجاد کند. بدتر از قطع ناگهانی برق، وقتیست که برق سریع بیاید و برود. این یکی میتواند کلا مادربورد را بسوزاند.

حالا مک‌های نوتبوک که باتری دارند از لحاظ قطع و وصل برق کمی وضعشان بهتر است، چون باتری‌ای در کار است که زمام امور را در دستش میگیرد، اما شما که آیمک داری، شاید بد نباشد که وقتی بودجه‌ات اجازه داد به فکر تهیهٔ یکی از این دستگاه‌های UPS (مخفف Uninterruptible power supply) که هم نوسان برق را کنترل میکنند و هم با باتری برق به مک شما برسانند باشی:
کد: انتخاب همهٔ
http://fa.wikipedia.org/wiki/منبع_تغذیه_بدون_وقفه

اما صرف کار کردن نبایستی هارد را خراب کند چون هارد درایو برای همین کار ساخته شده. اما خُب بدیهیست که کار زیاد استهلاک زودتر هم ایجاد میکند. اما دانلود معمولی چندان برای هارد کار زیادی نیست، مگر اینکه از طریق تورنت همیشه با تمام قوا مشغول نوشتن و خواندن هارد باشید. که آنهم چندان کار سنگینی نیست، اما عمر هاردی که دائم از آن کار کشیده شده بایستی از آنکه کمتر کار کرده کمتر بشود.

من هم تجربهٔ مشابهی به علت قطع برق داشته‌ام. بعد از قطع برق، هارد مک مینی من چنان دچار مشکل شد، که در آخر راهی به جز تعویضش برای من نماند. یعنی حتی چند بار فرمت متوالی هم دردش را دوا نکرد.

من با پوریا در بارهٔ کلا از خیر هارد خراب گذشتن کاملا موافقم. این جواب را یکبار به احسان داده بودم که هارد لپتاپ خرابش را از آینهٔ ماشینش آویزان کند:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=2185#p21305

اما هارد شما سه و نیم اینچیست و با آن این کار را هم نمیشود کرد. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: مشکل با هارد آیمک

پستتوسط cyra » 18 ژانویه 2013, 00:00

دوستان خيلى كامل و ژرف راهنماييتون كردن. من فقط سعى مى كنم تجربه ى مشابهم رو در اختيارتون قرار بدم.
راجع به قضيه هارد، مشكل مشابهى داشتم و سيستمم به شدت كند شده بود. با بوت كردن سيستم با OS X DVD و اجراى disk utility و انتخاب گزينه ى repair مشكلم حل شد. ايراد در بخشى به اسم Cataloge Heirarchy بود. البته مشكل رم و فريز شدن دستگاه هم داشتم. اين بار با اجراى Apple Hardware Test از روى Application Disk (ديسك دومى كه همراه دستگاهتونه، ولى اگر دستگاهتون روش Lion يا Mountain Lion نصب هست بايد روى هاردتون برنامه ى تست باشه)، و انتخاب Expert Test مشكل رمم معلوم شد. البته اينجا فقط كد خطا به شما داده مى شه كه مى تونيد با گوگل كردن اون كد بفهميد مشكل از كجاست. كلا Apple Hardware Test ابزار خيلى كارآمديه... حداقل براى من ;-)
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان