انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بک‌آپ گرفتن)

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بکاپ گرفتن)

پستتوسط Ilia » 04 ژانویه 2013, 23:11

مهدی جان،

قبلا پرسیدم ولی شما جواب ندادی که عکس‌های آیفوتوی شما مثل فولدر معمولی ریکاور شده‌اند یا بصورت اصلی آن یعنی Package. اینطور که بنظر می‌آید، شما الان لایبرری آیفوتو را دست نخورده روی هارد خارجی دارید. اگر این طور است، آن را در هارد مکتان کپی کنید.

بهر حال داستانش این است که در اوایل که آیفوتو ساخته شده بود، عکس‌هایش را در فولدرهای معمولی نگهداری میکرد. اما بعدا اپل برای اینکه از انگولک این عکس‌ها توسط مردم که کار کردن درست آیفوتو را مختل میکرد جلوگیری کند، لایبرری آیفوتو را بصورت Package در آورده که در حالت معمولی فقط مثل یک فایل خیلی بزرگ میماند. اما اگر روی آن با دکمهٔ سمت راست ماوس کلیک کنید، میتواند گزینهٔ Show Package Content را انتخاب کنید و آنرا مثل یک فولدر معمولی بازش کنید و محتویاتش را ببینید.

حالا همینطور که قبلا هم گفته بودم. اگر این Package را سالم داشته باشید، کافیست که آنرا به داخل فولدر Pictures در فولدر یوزر خودتان که همان Home باشد کپی کنید. همینطور این را میتوانید در هر جای دیگر هم برای آیفوتو نگهش دارید. فقط بایستی جایش را به آیفوتو بشناسانید.

اگر این پکیج یا لایببری آیفوتو را رویش دوبار کلیک کنید، خود بخود آیفوتو باز خواهد شد و از آن استفاده خواهد کرد. به همین صوری شما میتوانید بیشتر از یک لایبرری برای آیفوتوی خودتان داشته باشید. در این صورت برای آنکه به آیفوتو بگویید که کدام لایبرری را بصورت معمولی باز کند، کافیست که موقع را انداختن آیفوتو دکمهٔ option را فشار بدهید و نگه دارید. آنوقت یک پنجره باز خواهد شد که با آن میشود هم لایبرری پیشفرض را انتخاب کرد و هم لایبرری جدید ساخت.

iPhoto_ChooseMakeLibrary.png

حالا اگر شما همان لایبرری‌ای را که ریکاورش کرده‌اند را بعنوان لایببری اصلی آیفوتو استفاده کنی، سه بدی دارد. یکی اینکه آن لایببری که روی هارد خارجی است، بوسیلهٔ تایم ماشین بک‌آپ نخواهد شد و اگر آن هارد از بین برود، همهٔ عکس و فیلم‌های شما از بین خواهد رفت. و دیگر اینکه چون سرعت دسترسی کامپیوتر شما به هارد خارجی خیلی کندتر از هارد داخلی مکتان است، سرعت کار آیفوتو خیلی کندتر خواهد شد. و ایراد سوم اینکه اگر آن هارد به کامپیوتر شما وصل نباشد، آیفوتو دستش به آن نخواهد رسید و کارش مختل میشود و بجایش یک لایبرری دیگر در فولدر Pictures شما خواهد ساخت.

بنابر این بهتر است که در حالت معمول این لایبرری را در هارد داخلی کامپیوترتان کپی کنید و از آنجا استفاده‌اش کنید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط میم مثل مهدی » 12 ژانویه 2013, 11:37

سلام
بله من قبلا این کارو کرده بودم
منتها چیزی که بود اون فایلی که من کپی کرده بودم تو یه مسیر دیگه ای بود و لایبرری اصلی تو یه مسیر دیگه
که حالا با گفته شما من فایل بک اپ رو کپی کردم در مسیر اصلی و الان همه چیز خدا رو شکر رو به راهه
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پست‌ها : 209

پستتوسط میم مثل مهدی » 12 ژانویه 2013, 11:39

خب
اقا ایلیا من الان یه مشکل جدید دارم و اون در مورد سینک کردن ایتونز با ایفونم هستش

من میخوام بدونم چطور میتونم فایلهای داخل ایفونم رو مثل قبل روی ایتونزم داشته باشم؟ مث فایلای صوتی تصویری و رینگ تون ها مثلا
چون الان که میخوام سینک کنم میگه همه فایلات پاک میشه

و دوم این که من قبلا میتونستم از طریق یه شبکه نت به صورت وایرلس به ایتونزم کانکت بشم و سینک کنم ولی الان نمیشه؟ دلیل این چی میتونه باشه؟

ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 12 ژانویه 2013, 20:15

مهدی جان، چرا سوالت را خطاب به من مینویسی؟ در این مورد خیلی‌های دیگر در ایرماگ هستند که از من واردتر هستند و جوابت را میتوانند بدهند. مثلا یکبار قبلا شما مشابه این سوال را کرده بودی که علی قزوینی و پوریا جواب داده بودند:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... 255#p26748

این مورد الان شما خیلی شبیه همان موقع است که میخواستی از آیتونز پیسی‌ات به مک منتقل بشوی.

اما اگر لایبرری آیتونزت (یک فولدر بنام iTunes که در فولدر Music که آنهم در Home شماست)، را سالم ریکاور کرده باشند، اول آیتونزت را Quit کن، بعد آن فولدر iTunes ریکاور شده را جایگزین آنی که الان در هارد داخلی‌ات است بکن. بعد برنامهٔ آیتونز را راه بینداز. آنوقت بایستی هم در قسمت Store آن اپل آیدی و پسورت را وارد کنی و هم کامپیوترت را برای استفاده از فایل‌های آیتونز Autorize کنی. جای انجام این دو کار در منوی Store در آیتونز است:

Screen Shot 2013-01-12 at 10.40.01 AM.png

بعد بایستی همهٔ فایل‌هایت و بک‌آپ‌های آیفونت سر جایشان بیایند و تشخیص داده بشوند.

یا همان کاری را بکن که دوستمان علی قزوینی گفته بود که در بالا آدرسش را داده بودم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 15 ژانویه 2013, 23:41

سلام
بله حق با شماس
البته چون تو این بحث از اول من با شما صحبت کردیم به اون خاطر به شما نوشتم

در مورد سوالم هم بله یه جورایی مثل همونه ولی من کلا این داستانو یادم رفته بود

ولی مسیله ای که الان همچنان به قوت خودش باقیه اینه که من همچنان نمیتونم از تو یه شبکه وایرلس ارتباطی بین گوشی و مک برقرار کنم
چیزی که قبلا امکانپذیر بود

ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 16 ژانویه 2013, 01:13

مهدی جان،

اگر منظورت سینک کردن بیسیم با کامپیوترت است، بایستی که اول یکبار آنرا بوسیلهٔ سیم با آیتونزت سینک بکنی. بعد در آیتونز آنجا که میگوید: "Sync with this iPhone over Wi-Fi" را چکمارک بزنی. بعدا وقتی که آیفون و آیتونزت با هم به یک شبکهٔ wifi وصل باشند، میتوانی این کار را انجام بدهی. مفصلترش را اینجا ببین:
http://www.pcworld.com/article/242242/h ... ios_5.html

اما اگر منظورت استفاده از اپ خاصی بوده (مثل آنهایی که با vpn به کامپیوتر وصل میشوند یا غیره) و آن الان کار نمیکند، من علتش را نمیدانم.

راستی فکر خوبیست که سوالاتت را در مباحث خودشان مطرح کنی.

موفق باشی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 18 ژانویه 2013, 15:58

سلام
بله حق با شماس
من سوال بعدیم رو در قسمت ایتونز مطرح کردم :-)
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

فورمت کردن و احیای دوباره مک

پستتوسط mohseninia62 » 09 فوریه 2013, 11:36

سلام من حدود ۲ سال است که مک بوکم را دارم اما مدتی است هاردش مشکل دارد تصمیم گرفتم اطلاعاتم را در هارد اکسترنال کپی کنم و هارد را فرمت کنم آیا این کافی است و اینکه برای احیای مجدد باید فقط فورمت کنم؟ اگر فولدر اصلی که ایکون خانه دارد را کپی کنم کافی است؟ لطفا مرا راهنمایی کنید اطلاعاتم را از دست ندهم و حال لپ تاپم هم خوب شود ممنون...
mohseninia62

پست‌ها : 4

Re: فورمت کردن و احیای دوباره مک

پستتوسط Pooria Azimi » 09 فوریه 2013, 12:19

سلام.

هارد لپتاپ (و دسکتاپ)، یک قطعهٔ مکانیکیه (برخلاف سی‌پی‌یو و رم) - درست مثل یک گرامافون؛ و همون‌طور که اگر رکورد رو چندین بار روی گرامافون پخش کنید خَش بر می‌داره، هارد مغناطیسی هم بعد از مدتی (بین ۱ دقیقه تا ۳ یا ۴ سال)، خراب می‌شه و «باید» تعویضش کنید. البته در مورد هارد، چون تماسی بین head خوانندهٔ اطلاعات و صفحهٔ مغناطیسی نیست، خود هارد خَش بر نمی‌داره، اما در طول زمان آسیب‌های دیگه‌ای بهش می‌رسه که نتیجهٔ نهایی‌ش «خراب شدن هارد» و پاک‌شدن تمام یا قسمتی از اطلاعات خواهد بود.

اگر هارد شما علائم ناخوشی از خودش نشون می‌ده، یعنی داره به اواخر عمرش نزدیک می‌شه. و به‌زودی خراب خواهد شد (یا همین الآن هم خرابه و کلی از اطلاعات قدیمی‌تون رو بی‌سروصدا پاک کرده). تنها راه‌حل، تعویض هارد و خریدن یک هارد جدیده. هزار بار هم فرمت بکنید فایده‌ای نداره، و چه‌بسا بدتر هم خواهد شد.

این پست (و پست‌های قبلی‌ش) رو بخونید؛ اگر دنبال چاره نباشید، همین بلا سر شما هم خواهد آمد: viewtopic.php?p=37760#p37760

در اسرع وقت باید یک هارد جدید تهیه کنید (اسرع وقت، یعنی اولین ساعتی که خواب نیستید و در حال انجام یک کار مهم هم نیستید! به‌فکر قیمت دلار هم نباشید که حداقل تا ماه‌ها پایین نخواهد آمد و ارزش صبر کردن نداره). علاوه‌بر اون، بهتره یک هارد اکسترنال هم برای بک‌آپ گیری تهیه کنید؛ Time Machine نرم‌افزار خیلی خوبیه که به‌راحتی و با کمترین دردسر از اطلاعات بک‌آپ تهیه می‌کنه و بهتون اجازه می‌ده نسخه‌های قدیمی فایل‌ها رو هم بتونید نگه‌دارید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بک‌آپ گرفتن)

پستتوسط mohseninia62 » 10 فوریه 2013, 14:55

سلام
من می خواهم mac osx را دوباره نصب کنم و قتی سی دی را می گذارم بعد از انتخاب زبان صفحه بعد که باز می شه گزینه disk utility هست ولی نه آن نه چیز دیگه ای را نمی شره انتخاب کرد انگار هنگ می کنه و باید خاموش کنم. و قتی هم قبلش می خوام با time machine بک آپ بگیرم هیچ درایوی را نشان نمی دهد که انتخاب کنم و در disk utility گزینه repairهم خاموشه . چی کار باید بکنم تا لپ تاپمه نجات بدم
mohseninia62

پستتوسط Pooria Azimi » 10 فوریه 2013, 16:02

من در این‌جور موارد خیلی اطلاعاتم زیاد نیست، اما دو کاری که می‌تونید بکنید:

۱) با فایروایر می‌تونید مک‌بوکتون رو به یه مک‌بوک دیگه متصل کنید و در حالت Target Mode بهش متصل شده و اطلاعاتتون رو روی کامپیوتر دیگه کپی کنید. در مورد Targer Mode در لینک‌های زیر توضیح داده‌شده (و من سعی نمی‌کنم خلاصه‌ش کنم چون مهمه که اطلاعاتتون کامل باشه تا یه‌وقت خرابکاری نکنید):
http://support.apple.com/kb/HT1661?view ... cale=en_US
http://guides.macrumors.com/Target_Disk_Mode
http://en.wikipedia.org/wiki/Target_Disk_Mode
http://osxdaily.com/2010/04/07/how-to-b ... disk-mode/

۲) هارد لپتاپتون رو در بیارید، به بازار رفته و یه enclosure هارد ۲٫۵ اینچی بخرید. این یه دستگاهیه که هارد لپتاپ داخلش قرار می‌گیره و یک کابل USB عادی ازش بیرون می‌آد که اون رو می‌تونید به هر کامپیوتری (مک یا پی‌سی) وصل کنید برای دسترسی به اطلاعات ذخیره‌شده روی اون. قیمتش هم نباید بیشتر از ۴۰-۳۰ هزار تومان باشه (هر چند، با وضعیت دلار بعید هم نیست).

تصویر
تصویر

در هر حال، مهمترین چیز اینه که خراب‌کاری نکنید!! قبل از انجام هر کاری خیلی دقیق راجع‌بهش فکر بکنید و اگر تردید داشتید، یا در این انجمن یا جاهای دیگه بپرسید که دوستان راهنمایی کنند، یا اصلاً هارد رو ببرید به یک مرکز خدمات پس از فروش و از اونها بخواهید که یک کپی از اطلاعاتتون بهتون بدن.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ali.Tajik » 10 فوریه 2013, 16:42

و در ادامه‌ی صحبت‌های پوریا، حتی اگر فقط هارد مکتان را هم در آورده باشید، بوسیله‌ی اتصال‌اش با کابل ساتا (تنهاکابل پهن و قرمز رنگ داخل پی سی) به مادربورد، اطلاعات هاردتان در ویندوز، از طریق برنامه‌هایی برای مانت کردن دیسک سخت مک با فرمت HSF، قابل دسترسی است. دو تا از برنامه هایش اینها هستند. مک درایو پولی است اما در آن مدت ترایال‌اش کار را راه می‌اندازد. دومی را خودم تست نکردم و نمی دانم. اما گویا مجانی است.

MacDrive : http://www.mediafour.com/products/macdrive
Catacombae : http://www.catacombae.org/hfsx.html
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط mohseninia62 » 16 مارس 2013, 15:05

سلام
مرسی از راهمایی های قبلی راستش هنوز هارد نخریدم چون تو داهاتمون (کیش) این امکانات نیس باید بیام تهران. اول اینکه اسم هاردم خود به خود شده:؟<A\tosh HD که این مال خیلی وقت پیشه الان هم که می خوام با تایم ماشین بک آپ بگیرم نمی شه بدون اینکه باز شه پیغام میده set up time machine . ایا لازمه هاردم پارتیشن بندی باشه و اگه بله چه جوری؟
راستش تازگی ها موس هم از کار افتاده و لاستیک زیرلب تاپ هم کنده شده چند روز پیش یه صدای عجیب داد و بوی کمی هم ازش بلند شد....
من کیش زندگی می کنم و دسترسی به جایی برای تعمیر ندارم اکه مشکلات نرم افزاری رو می تونم خودم حل کنم لطفا راهنمایی کنید و برای تعمیر کسی و در کیش یا تهران می شناسین معرفی کنین
مرسی :-)
خیلی منتظرجوابم :-(
mohseninia62

پستتوسط mohseninia62 » 16 مارس 2013, 15:23

راستی من متقاغد شدم هارد بخرم اما برای بک آپ ؟؟؟با تایم ماشین باید چی کار کنم؟اطلاعاتمو چه جوری تو هارد جدید بریزم ؟؟؟
مرسی خیلی از راهنمایی های مفیدتون
mohseninia62

قبلی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 2 مهمان