انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بک‌آپ گرفتن)

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط Ilia » 25 دسامبر 2012, 10:33

کریسمس شما هم مبارک!

مهدی جان، انتخاب اندازۀ هارد بسته به نیاز و بودجۀ شما دارد. اما درستش این است که شما بایستی که یک هارد خارجی که ظرفیتش حداقل دو برابر هارد داخلیت باشد هم داشته باشی. یعنی اگر یک هارد ۵۰۰ میخری، بایستی که یک هارد یک گیگی هم برای بک آپ با تایم ماشین بخری. حالا اگر هارد یک ترابایتی خریدی، هارد تایم ماشینت بایستی حدود دو ترابایت باشد. دیگر من نمیدانم که چقدر جا نیاز داری یا بودجۀ شما چقدر است. فقط همین قدر میگویم که اگر این هارد دوم را نخری، دوباره یکروز همۀ اطلاعاتت خواهد پرید. همانطور که دیدی، این که میگویم شوخی یا غیب‌گویی نیست.

بعد، فکر میکنم که اگر حوصله داشته باشی، از عهدۀ نصب سیستم و ست آپش بر خواهی آمد. ما هم از روز اول بلد نبودیم. اینقدر کردیم تا یاد گرفتیم. اما اینکه چقدر حوصله یا وقت و صبر داشته باشی را خودت بهتر میدانی.

دیگر اینکه کلاهت را قاضی کن و خوب فکر کن. اگر اطلاعاتی که الان روی مکت داری، چندان حیاتی نیستند، ممکن است که یک فرمت کردن مشکلش را حل کند. اما اگر حتما بایستی آنها را برگردانی، مطمئنترین راه این است که یک هارد دیگر بخری و بجای این نصب کنی و مکت را اول راه بیندازی و این را در بیاوری و بگذاری در یک قاب USB و بعدا سر فرصت ببینی که آیا میشود که فایلهایش را ریکاور کنی یا نه. فوقش اگر نتوانستی، آنوقت میدهی به دست شخص یا شرکت مطمئنی که کارش این است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: پرسش‌های کسی که تازه به مک مهاجرت کرده

پستتوسط میم مثل مهدی » 25 دسامبر 2012, 11:20

سلام
ممنون از بابت راهنمایی های به جاتون
در مورد خرید هارد اکسترنال که بدون شک این کار رو انجام میدم
و با توجه به حرفای شما فک کنم اگه همون هارد 500 رو بذارم روش و یه اکسترنال 1 بگیرم مشکلی نداشته باشم دیگه

بله راستش من خودم هم علاقه زیادی دارم به این جور کارا فقط مشکل اینه که یه سورس مطمئن باید داشته باشم که اگه گیر کردم بتونم راهنمایی درست ازش بگیرم و خب فک میکنم اینجا جای مناسبی باشه و به کمک شما دوستان حتما میتونم خودم انجامش بدم

به هر حال ممنون به محض این که هارد جدید رو نصب کردم مزاحمتون میشم برا این که مراحل نصب نرم افزاری رو به کمکتون انجام بدم
ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پست‌ها : 209

Re: هارد لپ‌تاپم در حال احتضار است (+اهمیت بکاپ گرفتن)

پستتوسط AliGhz » 26 دسامبر 2012, 00:53

من این پست ها را جدا و به این مبحث جدید منتقل کردم تا یک بار دیگر به همه ما یادآوری کند که بکاپ منظم و به موقع و مطمئن گرفتن چقدر مهم است. با سهولتی که بکاپ گرفتن در مک دارد (با تایم ماشین که با خود سیستم عامل می آید، یا برنامه های دیگر)، بکاپ نگرفتن واقعا سهل انگاری بزرگی است. اگر این کار «مهم» اما «غیرفوری» را «الان» انجام ندهیم، روزی به کار «اورژانسی» تبدیل خواهد شد که باید خیلی کارهایمان را زمین بگذاریم و کلی هم خرج کنیم تا آن را حل و فصل کنیم (و معلوم هم نیست اطلاعات ارزشمندمان برگردد یا کامل برگردد).

امیدوارم مشکل مهدی هم حل شود و اطلاعاتش هم برگردد :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط cyra » 26 دسامبر 2012, 00:59

سلام

الان دو سالى ميشه كه من مك پروام رو ريكاور نكردم. و البته توى اين مدت سيستم زير فشار شديدى كار كرده و هاردهاش هم (4x1TB) پُره پر. چندين وقتى هم بود كه موقع اجراى آيتونز و كوييك تايم و پخش بعضى فرمت هاى ويديو، مرتبا و متناوبا دستگاه براى كسرى از ثانيه فريز مى كرد. هفته ى پيش با تست هاى پياپى در اپل هاردوير تست فهميدم يكى از ماژول هاى 2GB رم مرخص شده. بعلاوه موقع تدوين شديدا سيستم كند مى شد و صداى بلند هد هارد منو نگران كرده بود. بعد از چندين تست فهميدم كه بايد با دى وى دى مك دستگاه رو بوت كرده و ديسك يوتيليتى رو اجرا كنم. موقع ريپير كردن فهميدم در بخشى با عنوان catalog heirarchy مشكل وجود داره كه خوب اين عمليات رفعش كرد. حالا مى خواستم بدونم اين مسئله چقدر جديه و آيا احتمال وقوع حادثه اى هست يا نه؟
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Ilia » 26 دسامبر 2012, 01:38

Cyra جان سلام.

اگر که دیسک یوتیلیتی این مشکلات را بصورت کامل تعمیر کند و مشکل بر نگردد، که خب مشکلی نیست. اما اگر میبینی که وقتی مشکل مرتبا برمیگردد، یعنی احتمال دارد که هارد ایراد پیدا کرده باشد.

یک چیز دیگر هم خوب است که چک کنید، SMART status هارد درایوتان است. این را بعضی از هاردها نشان نمیدهند. اما برای آنهایی که این را ساپورتش میکنند، میتواند نشانهٔ خوبی از سلامت هارد باشد.

http://macperformanceguide.com/Mac-HowT ... Drive.html
پیوست‌ها
FailingHardDrive.gif
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط cyra » 26 دسامبر 2012, 02:41

سپاس ايلياى عزيز

راستش الان كه سه چهار روز مى گذره از ريپر كردن ، مشكل خاصى نيست. اگرچه صداى هاردها رو همچنان مى شنوم، اما با توجه به اينكه اونا مملو از ويديوهاى اچ دى و خيلى سنگين هستن، فكر مى كنم اين مسئله طبيعى باشه. فقط مى خواستم بدونم آيا اين ماجرا برگشت پذيره يا نه كه خب الان خيالم راحت تره.
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط میم مثل مهدی » 29 دسامبر 2012, 12:36

سلام
چقدر کار خوبی کردین که برا این موضوع هم یه مبحث جداگانه درست کردین
واقعا خیلی خیلی مهمه این قضیه بک آپ گیری
چرا که تا همین الان بنده نزدیک به یک میلیونو 500 هزار تومن هزینه کردم فقط برا برگردوندن اطلاعاتی که ازشون بک آپ نداشتم و خب هزینه خرید هارد جدید و رفتو امدو وقتی که تلف میشه به کنار

به هر حال
سوال اول
دوستان من الان یک مک بوک دارم با یه هارد جدید و دوتا سی دی که همراه مک بوک بود
الان مک بوکم رو که روشن میکنم شکل یک کره زمین چشمک میزنه
حالا لطفا راهنماییم کنین مرحله به مرحله چطور باید راه اندازیش کنم

سوال دوم
اگه بخوام رو سیستمم لاین نصب کنم حتما باید برم بخرم ؟ راه دیگه ای برا تهیه کردنش نیست؟به این خاطر میگم لاین چون با OSX نمیتونم از کلاد استفاده کنم و خب ترجیحا دوس دارم لاین داشته باشم که بتونم از کلاد هم بهره مند بشم

و سوال سوم
الان اطلاعات هارد من ریکاور شده مثلا فتو هام که برگشته اگه بخوام به همون شکلی که قبلا بود وارد iPhoto بکنمشون چه باید بکنم؟
ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 29 دسامبر 2012, 19:31

مهدی جان،

فایل‌هایی که ریکاور کردی به چه صورت هستند؟ یعنی روی هارد خارجی داریشون و اینکه همهٔ فولدرها و اکانت قبلی‌ات دست نخورده مانده یا اینکه تیکه پاره برگشته؟

اول بایستی که هارد جدیدی رو که الان داخل مکت داری فرمت کنی. اگر اشتباه نکنم شما بایستی دو تا DVD داشته باشی که یکی از اونها برای نصب یا ریکاور کردن سیستم هست و آن دیگری برای نصب برنامه‌های اضافی‌ای که با مکت آمده است.

- اول DVD نصب سیستم رو بگذار داخل کامپیوتر و دکمهٔ C را فشار بده. کامپیوتر بعد از مدتی از روی دیسک شروع به کار خواهد کرد.

- مثل دفعهٔ قبل که گفته بودم، بعد از انتخاب زبان، برو به منوی Utilities در آن بالا و برنامهٔ Disk Utility را انتخاب کن.

- در ستون چپ آن هارد جدیدت را میبینی. روی ان یکبار کلیک میکنی و Disk Utility را انتخاب کن. در قسمت سمت راست برنامه، چند تا tab (قسمت) پیدا میشود.

- روی قسمت Erase کلیک کن. فرمت هاردت را Mac OS Extended Journaled انتخاب کن و بزن روی شاستی Erase و هارد را فرمت کن. (البته میدانی که این کار هر چه روی آن هارد باشد را پاک خواهد کرد، اما تصور من این است که این هارد شما الان نو و خالی است).

- بعد از اینکه فرمت کردن تمام شد، برنامهٔ دیسک یوتیلیتی را Quit کن و از آن خارج بشو. دوباره بر خواهی گشت به مرحلهٔ نصب سیستم که خیلی سر راست و آسان است.

- روی دکمهٔ Continue کلیک کن، و قرارداد قانونی‌اش را Agree کن.

- هاردی که الان فرمت کردی را انتخاب میکنی و دکمهٔ Install را میزنی. (قبل از زدن روی دکمهٔ اینستال یک شاستی هم برای کاستومایز کردن هست. بد فکری نیست که به داخل آن بروی و Rosetta و Quicktime 7 را هم چکمارک بزنی که نصب بشوند).

- بعد هر چه سیستم گفت قبول کن و بزن که سیستم نصب بشود. وقتی کارش تمام شد، از شما خواهد خواست که سیستم را ری‌استارت کنی.

- بعد از Restart میرسد به انتخاب زبان و کیبورد وغیره. انگلیسی را انتخاب کن. مجبور نیستی که فارسی را در این مرحله اضافه کنی. این کار را بعدا هم میتوانی انجام بدهی.

- بعد برنامهٔ Migration Assistant راه خواهد افتاد. این برنامه کارش این است که فایل‌ها و یا ستینگ‌های شما را از کامپیوتر دیگر یا تایم ماشین یا ایمیج بک‌آپ به روی کامپیوتر شما اضافه کند. که متاسفانه شما این بک‌آپ‌ها را ندارید. اگر داشتید، مثلا اگر هارد قبلی را بصورت دست نخورده روی یک هارد خارجی داشتی، در این مرحله میتوانستی آن را به کامپیوترت وصل کنی و در این برنامه بگویی که چه را از آن وارد کند یا نکند.

- دیسک دومی که با کامپیوترت می‌آید برای نصب برنامه‌های اضافی مثل برنامه‌های خانوادهٔ iPhoto) iLife و غیره) است که الان میتوانی نصبشان کنی.

- بعد از اینکه این کار را کردی، یک سیستم جدید با یوزر جدید خواهی داشت. اما بایستی که این سیستم آپدیت بشود. یک فایل یک و خورده‌ای گیگی انتظارت را در این آدرس میکشد که بایستی با هر مشقتی هم که شده آنرا داونلود و نصب کنی:
http://support.apple.com/kb/DL1399

- بعد از آنکه این کار را هم کرده، بایستی بقیهٔ برنامه‌ها را هم آپدیت کرد. متاسفانه اندازهٔ آنها هم بزرگ است، اما هر وقت که توانستی آنها را هم بایستی آپدیت کنی. جایش هم در System Preferences، در قسمت Software Update است. وقتی که دیدی که چه را بایستی آپدیت کنی، آنرا از سایت اپل هم میشود پیدا و دانلود کرد:
http://support.apple.com/downloads/

- فقط حواست باشد که مخصوصا اگر آپدیت سکیوریتی (امنیتی) در لیست آپدیت‌های سیستمت دیدی، حتما نصبشان کن.

اگر خواستی که لاین را داشته باشی، بهترین کارش بنظر من همین است که آن را بخری. اما مشکل این است که من نمیدانم که با این وضع تحریم و غیره پرداخت هزینه‌اش و دانلود کردن اینستالر ۴ گیگیش در ایران مقدورت باشد یا نه. مسلما آنجا در ایران هم هستند کسانی که آنرا میفروشند و غیره. در این مورد دوستان ایران بهتر میتوانند شما را راهنمایی کنند. در این باره در ایرماگ قبلا هم خیلی بحث شد. اما در کل نمیدانم که با وضع فعلی اینترنت در ایران، کلا استفاده از آی‌کلاد چقدر عملی باشد یا نباشد. که در این صورت، شاید اصلا اسنولپرد برای شما گزینهٔ بدی هم نباشد.

این آدرس مقالهٔ اپل است در همین رابطه نصب سیستم اسنولپرد:
http://support.apple.com/kb/HT3910?view ... cale=en_US

و مقاله‌ای از مک‌ورد:
http://www.macworld.com/article/1142454 ... opard.html

یک نکتهٔ مهم:
نصب سیستم و غیره حوصله میخواهد و وقت میگیرد. بسیار مهم است که مراحل نصب را متوقف نکنید.

--------
وقتی این کارها را کردید، هارد خارجی‌ای را که برای تایم ماشین خریده‌اید را به کامپیوترتان وصل کنید. بعد آنرا برای مک فرمت کنید و بگذارید که تایم ماشین از آن برای بک‌آپ گرفتن استفاده کند. اولین بک‌آپ خیلی طول خواهد کشید، اما بعد از آن این کار سریع خواهد شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 29 دسامبر 2012, 22:54

سلام
نمیدونم واقعا چطور ازتون تشکر کنم
من خودم از عصر نشستم یه سری مباحث از سایت ایرماگ رو خوندم و به یه سری سوالا برمیخوردم که خیلی از دوستان تکراری پرسیده بودن یا اصن مربوط به یه مبحث نبوده و بعد شما اونا رو راهنمایی کردین به مسیر درست یا بعضی سوالا خیلی راحت توی سی نکته جوابش پیدا میشده که خب خیلی ها از همون اول سراغش نرفتن و یه راس اومدن سراغ مشکلشون
راستش من خودم اگه جای شما یا خیلی از دوستان بودم شاید اصن جواب نمیدادم و میگفتم برین بگردین پیدا کنین
واقعا هم ادم صبوری هستین که این همه نشستین با حوصله یه چیز پیش پا افتاده رو برا من توضیح دادین وهم این که ... نمیدونم والا به هر حال فقط امیدوارم خدا هرچی ازش میخواین روبهتون بده

من مراحل کار رو انجام دادم همونطوری که گفتین
سیستمم رو هم اپدیت کردم (همیشه اپدیت نیگهش میدارم) و الان خدا رو شکر همه چیز اوکی
خدا رو شکر من در دبی زندگی میکنم و از شرر ف ی ل ت رینگ و این داستانا خلاصم و اینترنت پرسرعت هم در اختیار دارم

منتها چیزی که هست من کریدیت ندارم برا خرید و خب ترجیح میدم که رایگان بدستش بیارم تا هزینه کنم !

من الان دوتا مشکل دارم
1-وقتی سی دی مربوط به نرم افزارو میذارم این پیغامو میده:
the installation failed
an unknown installation error occurred
the installer encountered an error that caused the installation to fail. contact the software manufacture for assistance
۲ هم این که من همون iPhoto اینا رو ندارم که شما گفتی با نصب این احتمالا درس میشه
البته کیبوردمم به هم ریخته که اونو درس میکنم

راستی چطو من اینجا میتونم عکس اتچ کنم؟

بازم یه دنیا ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 30 دسامبر 2012, 00:08

مهدی جان، خواهش میکنم. کار شما که آنجا راه بیفتد، برای من بهترین چیز است.

اینکه آن دیسکت خراب است را علتش را نمیدانم. مطمئن بشو که خط و کثیفی رویش نباشد. اما اگر کامپیوترت را جدید نخریده باشی، احتمالش هست که آیفوتو و غیره که رویش داری، بهر حال قدیمی باشد. اگر خواستی میتوانی نسخه‌های جدید آنها را از App Store بخری. قیمتشان زیاد نیستند و مطمئنا از پس چند ده دلارش بر خواهی آمد.

همینطور در مورد لاین، اگر در دبی زندگی میکنی، راستش چندان بهانه‌ای برای نخریدن لاین نداری. نسخهٔ قانونی‌اش را بخر و اینقدر سر خودت را درد نیار. سی دلار ارزش این حرفها را ندارد. مطمئنا گیفت کارت اپل را آنجا براحتی در دبی میتوانی بخری و از طریق آن پولش را بدهی.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 30 دسامبر 2012, 00:10

برای اتچ کردن عکس، وقتی که نوشته‌ای را مینویسی، بزن روی دکمهٔ "ادیتور کامل" در پایینش که میبردت به صفحهٔ جدیدی که امکان اتچ کردن عکس را دارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 30 دسامبر 2012, 20:31

سلام
فک کنم قضیه فوت استادی بود
سی دی های من نوو هستن ولی خب مث این که باید یه وردی شما میخوندی تا درس بشه ;-)
بله یه بار تمیزش کردم نصب شد خوشبختانه و الان دیگه iPhoto و نرم افزارام برگشته
فقط در مورد برگردوندن عکسام به شکل قبلش روی آی فتو؟؟ الان این بک اپی که به من دادن به هم ریختس و خب نمیدونم چطور باید بیارمش تو آی فتو؟
ضمنا همون شبانه ترتیب تایم ماشین رو هم دادم(تو چه گرافیک قشنگی نشون میده بک آپ رو بهت) :-)

درمورد گیفت کارت هم راستش من تاحالا نشنیده بودم
حتما سعی میکنم برم این کارو بکنم
فقط میخواستم بدونم با لاین هم مثل iPhone یه فضای اولیه رایگان در اختیارت میذارن یا نه از همون اول باید فضا بخری ؟

بازم ممنون
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

پستتوسط Ilia » 30 دسامبر 2012, 21:36

بسیار عالی!

اپل ۵ گیگ به هر اکانت آیکلاد مجانی میدهد. بیشترش را بایستی خرید. اکانت آیکلادی که با آیفونت گرفته‌ای را وقتی که در لاین اکتیو کنی، همان ۵ گیگ برای آیفون و مکت قابل دسترسی خواهد بود.

عکس‌هایت، اگر بصورت درهم و آشفته در یک فولدر هستند و دیگر در iPhoto Library نیستند، میتوانی مثل عکس‌های پایین، آنها را پیدا کنی و همه را با هم Select کنی و با ماوست بکشانی روی آیکان آیفوتو تا وارد آیفوتو بشوند.

Search_1.png

این عکس بالا یعنی اینکه آن فولدر را باز کن و بعد بزن روی command+f و از آن بالا مطابق عکس فقط همان فولدری که داخلش هستی را انتخاب کن (نه همهٔ This Mac را). بعد گزینهٔ File Size را انتخاب کن و یک عدد آنجا بنویس که از اندازهٔ عکس‌های کوچک (preview)ای که آیفوتو از عکس‌ها و فیلم‌ها میسازد که کارش سریع بشود بزرگتر باشد. با اینکار آن عکسهای کوچک تکراری ساخت آیفوتو از لیست حذف خواهند شد. بقیهٔ عکس‌ها و فیلم‌های باقی مانده در لیست، عکس‌های اصلی شما خواهند بود.

اگر گزینهٔ File Size را نداشتی آن را مثل عکس زیر به اسپات لایت اضافه کن:

Search_Modify.png
Search_Modify.png (48.71 KiB) - بازدید 11911 بار

اما اگر iPhoto Library ات را سالم ریکاور کرده باشند، کافیست که آن را به داخل فولدر Pictures در Home خودت انتقال بدهی و آیفوتو را ری‌استارت کنی.

تا یک مدتی آن فایل‌های بک‌آپ ریکاور شده‌ات را نگه دار تا مطمئن بشوی که آنها را درست کپی کرده‌ای و چیزی را جا نینداخته‌ای.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 31 دسامبر 2012, 00:01

راستی اپل سایت اینترنتی مخصوص امارات دارد:
http://store.apple.com/ae

که در ایرماگ هم قبلا خبرش آمده بود:
http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f= ... =75#p30072
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط میم مثل مهدی » 04 ژانویه 2013, 12:39

سلام
ممنون
بله خدا رو شکر مث این که ریکاوری درست انجام شده و وقتی که به مسیر ریکاوری عکس ها میرم و روش کلیک میکنم تمام عکس ها مثل روز اول بهم نشون داده میشه

فقط یه نکته و اون این که مسیر ذخیره شدن عکس ها در لایبرری مث این که شده این مسیری که الان فایل ریکاوری هستش
و وقتی که اون کاری که شما گفتی رو کردم و از Home رفتم و لایبرری رو اجرا کردم دوباره رو اون مسیر سوییچ میشه و دیگه عکسی در لایبرری نیستش
حالا میخوام بدونم این اشکاری داره که تو اونجا ذخیره بشه یا نه؟
اگه اره چطور میتونم جابه جا کنم
یعنی اگه کپی پیست کنم از مسیر جدید به مسیر اصلی مشکلی پیش نمیاد و عکس ها میان تو جای اصلیشون؟

ممنونم
در مورد ادرسی هم که دادین ممنون یه جا ادرس گرفتم که برم برا خرید گیفت کارت ولی هنو فرصت نشده
Mac book Pro OS X
i7 2.7GHz
8G RAM
1TB HDD NEW ;)
iPhone10 256Gb
نماد کاربر
میم مثل مهدی

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان