انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با امنیت درایوهای هارد

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

مشکل با امنیت درایوهای هارد

پستتوسط MacShadow » 06 ژانویه 2012, 11:15

سلام

سیستم عامل لاینم یک دفعه ای روی درایو هاش امنیت گذاشته یعنی هر چیزی که می خوای کپی کنی روش یا پاک کنی ازت پسوورد سیستم رو می خواد از کجا میتونم غیرفعالش کنم.
MacShadow

پست‌ها : 234

Re: مشکل با امنیت درایوهای هارد

پستتوسط Ilia » 06 ژانویه 2012, 18:46

موضوع امنیت گذاشتن نیست، بلکه permission یا اجازه داشتن بایستی باشه.

احتمالا شما میخواهی جایی سیو کنی که پرمیشن نداری، مثلا در فولدری که متعلق به یک یوزر دیگر است یا چیزی شبیه این.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 06 ژانویه 2012, 18:52

من هم دو هفتهٔ پیش همین اتفاق برای لاینم افتاد (البته کاملاً تقصیر خودم بود که داشتم فایل‌های کرنل، در قسمت networking رو تغییر می‌دادم، کاری که هیچ آدم عاقلی نباید انجام بده) و با Repair Disk Permissions از Disk Utility و ری‌استارت کردن درست شد.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط MacShadow » 08 ژانویه 2012, 12:37

Ilia نوشته است:[نمایش]
موضوع امنیت گذاشتن نیست، بلکه permission یا اجازه داشتن بایستی باشه.

احتمالا شما میخواهی جایی سیو کنی که پرمیشن نداری، مثلا در فولدری که متعلق به یک یوزر دیگر است یا چیزی شبیه این.

سلام

نه ایلیا جان من خودم مدیر سیستمم و فقط یک یوزر دارم و این اتفاق یک دفعه ای افتاد و در تنظیمات permission سیستمم هیچ تغییری ندادم.

بهنام
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط Ilia » 08 ژانویه 2012, 20:29

حتما نبایستی بیشتر از یک یوزر در کار باشد تا مشکل پرمیشن اتفاق بیفتد. مثلا قبلا در Leopard شما میتوانستید بدون مشکل در قسمت ریشهٔ هاردتان هم چیزی save کنید. اما الان این محل بصورت پیشفرض قفل است که کار خوبی هم هست، چون کاربرها را مجبور میکند که همه چیزشان را در فولدر home خودشان نگه دارند. همینطور این اتفاق ممکن است با کپی شدن غیر عادی فایل یا فولدری مثلا از محیط ویندوز به مک شده باشد، یا مثلا فولدری را در هاردی از طریق ویندوز یا لینکس و غیره درست کرده باشید (با پرمیشن‌های مخصوص) و آنرا الان میخواهید در مکتان دسترسی پیدا کنید و غیره. باز هم میشود این اتفاق با کپی غیر عادی فولدرهایی از شبکه شده باشد، یا extract کردن یک آرکایو به نحوی که پرمیشن‌های آن به یوزر جدید انتقال پیدا نکرده باشد، یا ری‌استور کردن غیر‌عادی از بک‌آپ، یا علت‌های دیگری که من نمیدانم. برای من انواع مختلفش اتفاق افتاده.

اول باید ببینید که آیا این عدم داشتن پرمیشن امری طبیعیست یا نه. اگر واقعا با فولدرهای داخل home خودتان مشکل دارید، دیسک یوتیلیتی را راه بیندازید و از آن بخواهید که پرمیشن‌ها را تعمیر کند. جدای این، اگر بخواهید به یک فولدری که پرمیشن کافی ندارید، دسترسی کامل داشته باشید، میتوانید از آن info بگیرید و در پایینترین قسمت جعبهٔ آن در قسمت"Sharimg & Permissions" یوزر خودتان را با privilege کامل read &write اضافه و بعد از آن چرخ دندهٔ زیرش Apply to enclosed items را اعمال کنید. اینکار ممکن است مقداری طول بکشد. آنوقت به محتویات آن فولدر دسترسی کامل خواهید داشت.

خلاصه اول ببینید که این موضوع از ریشه غیر عادیست یا نه، بعد اینکه چرا بوجود آمده. معمولا این مشکلات نباید بوجود بیاید. اما معمولا وقتی که پای یوتیلیتی‌های عجیب و غریب و محیط‌های چند سیستمه و غیره در کار باشد، بیشتر اتفاق می‌افتد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 21 ژانویه 2012, 11:39

داستان از آن‌جایی برای من شروع شد که خواستم عطف به این مبحث (http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=2386&p=26227#p26227) یک درایو مجازی درست کنم و همه‌ چیزم را تویش بریزم. متوجه شدم که می‌توانم در Subfolder هارد اصلی‌ام این دیسک ایمیج را درست کنم اما در Root نه، چون به من Permission نمی‌دهد. من روی Root هاردم حتی الآن فولدر هم نمی‌توانم درست کنم چون Permission ندارم حال این که قبل‌ترها این کار را کرده بودم و یک فولدر به نام My files درست کرده بودم که همه چیزم را توی آن نگه می‌داشتم. خواستم قبل از این که Permission هاردم را تغییر دهم با دوستان چک کنم که این کار آیا رفتاری غیر منطقی یا انتحاری نیست؟ چون ایلیا در بالا گفته:
[نمایش]
اول باید ببینید که آیا این عدم داشتن پرمیشن امری طبیعیست یا نه.

باید اضافه کنم من فقط یک یوزر دارم که پیش از این‌ها (زمانی که آن فولدر را ساخته بودم) رمزی نداشت اما حالا دارد. درضمن در دیسک یوتیلیتی هم Repair disk permission را یک بار راه انداختم، اما چاره‌ای نکرد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 21 ژانویه 2012, 18:40

اتفاقا در اول پست قبلی من این مورد را ذکر کرده بودم:

Ilia نوشته است:[نمایش]
…مثلا قبلا در Leopard شما میتوانستید بدون مشکل در قسمت ریشهٔ هاردتان هم چیزی save کنید. اما الان این محل بصورت پیشفرض قفل است که کار خوبی هم هست، چون کاربرها را مجبور میکند که همه چیزشان را در فولدر home خودشان نگه دارند.

اینکار به عمد صورت گرفته و کار بسیار خوبی هم هست. بهتر است که شما فایل‌هایتان را در فولدر خانهٔ خودتان نگه دارید. بک‌آپش هم راحت‌تر است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 21 ژانویه 2012, 19:10

خب ایلیا جان فولدر من که از همان روز اول فولدر home من نبوده است. من یک باری ساخته‌امش دیگر. حالا اما روی هارد نمی‌توانم حتی فولدر درست کنم. او از کجا فهمیده که از یک جایی به بعد نباید به من پرمیشن بدهد؟ از این گذشته من با ساختن این دیسک ایمیج جدید عملاً تصمیم دارم یک home جدید بسازم. به نظرت این کار را نکنم و بروم توی همان home خودم باز یک فولدر دیگری بسازم؟ یک کمی ضد حال است برایم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 21 ژانویه 2012, 19:56

ارژنگ جان، اتفاقا Home شما از روز اول که از مکتان استفاده کردید، قرار بوده است که محل فایل‌های شما باشد. شما که به OS X لاگین میکنید، با نام یک یوزر لاگین میکنید و در زیر‌شاخهٔ یوزرها سیستم ده، از روز اول نصبش یک فولدر بنام شما برای فایل‌های شما درست کرده است به همین منظور. این ساختار کلی لینوکس است. اینکه تا قبل از این اواخر میشده که در خارج از فولدرتان به این راحتی کار کنید، حداقل بنظر من ایرادی بوده که بر طرفش کرده‌اند. چون فایل‌های آنجا تحت آن منطق قدیم براحتی برای همهٔ یوزر‌هایی که ادمین بودند قابل دسترسی بود و به همین دلیل امن نبود و هم ایجاد سر در گمی میکرد.

اما این که نوشته بودی که میخواهی Home درست کنی، خودت نمیتوانی. هر کاری که بکنی، آخرش داری تحت یک یوزری که اختیاراتش توسط سیستم از قبل تعیین شده است میکنی. اینکه یک فولدر در خارج از Home ات درست کنی کار چندان سختی نیست، اما این فقط میشود یک فولدر خارج از Home شما و جای آنرا نمیگیرد. و از این مهمتر اینکه شما نوشته بودی که انگار میخواهی که یک دیسک ایمیج چنان بزرگی درست کنی که همهٔ فایل‌هایت را آنجا نگه داری. این کار اصلا خوبی نیست. چون اولا اگر این DMG دچار مشکل بشود، همه چیزت از بین خواهد رفت، دیگر اینکه تایم ماشین عملا با این روش از کار خواهد افتاد. چون با هر تغییر کوچکی در این فایل مثلا ۲۰۰ گیگی، تایم ماشین همهٔ آن دیسک ایمیج را میخواهد که ازش یک کپی بگیرد که معنی ندارد.

ارژنگ جان، انگلیسی‌ها یک ضرب‌المثل دارند که میگویند که مثلا فلانی میخواهد که چرخ را از نو اختراع کند. این کارهای بدیهی را قبلا سیستم بخوبی فکرش را کرده و بهتر است که از روش‌هایی که برای این کار درست کرده‌اند استفاده کنید. یعنی اگر واقعا میخواهید که همهٔ کامپیوترتان را امن‌تر کنید FileVault را فعال کنید. این قابلیت مخصوصا مشکلاتش در لاین حل شده. آن دیسک ایمیج پسورد دار را هم که من گفتم، برای نگه داشتن یک مقداری فایل محدود خوب است، نه همهٔ فایل‌هایتان.

نکتهٔ آخر هم که من چند وقت است میخواستم بگویم و یادم میرفت این است که اگر دیسک ایمیج بزرگی ساختید، بهتر است که در قسمت تنظیمات تایم ماشین، آنرا از بک‌آپ گرفتن مستثنا کنید و در عوض خودتان هر حتما چند وقت یکبار بصورت مرتب از آن در هارد خارجی با کپی کردن بک‌آپ بگیرید. من خودم اندازهٔ این DMG های پسورد دارم را معمولا زیر ۸ گیگ نگه میدارم که اگر خواستم بتوانم یک کپی روی DVD هم از آنها بگیرم و زیادی هم بزرگ نشوند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 21 ژانویه 2012, 20:19

باید عرض کنم ایلیای عزیز من آن چیزی را که به اشتباه Home نوشته بودم در حقیقت یک فولدر معمولی‌ست که خودم روز اول در Root درست کرده بودم اسمش را هم گذاشته بودم My files که قبلاً گفته‌ام. چیزی که برایم عجیب است این است که چرا قبلاً این اجازه را داشته‌ام و حالا ندارم؟
اما این‌ها مهم نیستند مهم این است که من یک اطلاعاتی دارم که سازمان سیا دنبالش است و خلاصه این بازار را راه‌ انداخته‌ام تا محافظتشان کنم. آن درسی که بهم دادی درباره‌ی دیسک ایمیج هم باز مثل همیشه برایم راهگشا بود. فهمیدم عجب حماقتی دارم می‌کنم با این کار. خلاصه ظاهراً به قول خودت دارم از اختراع چرخ کوزه‌گری شروع می‌کنم. خب راستش این مسیر عجیب و چرخاندن لقمه به دور دهانم به این دلیل بود که فکر می‌کردم FileVault روی سرعت تأثیر دارد و بعضی گفته بودند که فقط برای اسرار آن‌چنانی خوب است. خب مرسی ازت که تمام این مسیر را دوستانه و مسئولانه همراهم بودی. جبران کنیم ایشالا.
حالا یکی از دوستانم یک پیشنهادی داده که فکر کنم از همه بهتر باشد و اگر عمل کنم راحت‌ترین جواب را بدهد. یک خر مهره برایم آورده با یک کاغذ که یک دعانویس چیزهایی نوشته که آویزان کنم به مک بوکم تا دزد نَبَرَد. کسی در این زمینه نظری دارد؟ :P
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 21 ژانویه 2012, 20:49

من با شله‌زرد بیشتر موافقم، مخصوصا اگر نذرت هفتگی باشد. اگر نذر شله‌زرد کردی بگو بیایم همسایه‌ات بشم! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط .SorousH. » 22 ژانویه 2012, 16:34

با این اوضاع گرونی و دلار و سکه ، خودمونو دزد نبره باید خدا رو شکر کنیم!
دلار ۱۹۰۰ تومان، سکه ۹۳۰۰۰۰ تومان، هَی وایِ من!
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان