انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خراب شدن هارد!

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

خراب شدن هارد!

پستتوسط pdan » 28 دسامبر 2011, 15:30

یک پیغامی هست به ترتیب زیر:
[نمایش]
Invalid node structure

این اشکال هر ۲-۳ هفته یک بار برای من پیش میاد و اگه به موقع بهش نرسم و Repair ش نکنم دیگه درست نمیشه! افت سرعت شدید پیش میاد و باید درایو رو فرمت کنم! حالا نمی دونم ایراد از کجاست!!

Screen Shot 2011-12-28 at 1.05.54 PM.png

شما هم از طریق Disk Utility درایو مک خودتونو Verify Disk کنید ببینید سالمه؟
pdan

پست‌ها : 7

Re: خراب شدن هارد!

پستتوسط Nyaiesh » 28 دسامبر 2011, 15:36

دستگاه شما چند سال دارد؟
بهتر نیست یکبار دیگر همه حافظه را پاک کنید و از نوع فرمت کنید و سیستم عامل جدید نصب کنید؟
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط pdan » 28 دسامبر 2011, 17:21

۳ماهه دارم. سیستم نو هست. مشکل نرم افزاری باید باشه.
سه بار کامل هارد رو با پارتیشت تیبل و همه تجهیزاتش پاک کردم.
pdan

پستتوسط Ilia » 28 دسامبر 2011, 18:11

dplan، این ارور موقعی پیش می‌آید که کاتالوگ سیستم شما (که قرار است به سیستم بگوید که چه چیز کجا هست) دچار مشکل شده است. و این ارور جدی‌ای هم هست.

از جایی که سیستم شما نو است، قاعدتا نباید اشکال سخت‌افزاری باشد، مگر آنکه شما واقعا آدم بسیار بدشانسی باشید. من به عکس شما که نگاه کردم، متوجه شدم که شما اولا هاردتان را به دو قسمت پارتیشن‌بندی کرده‌اید. آیا در هر دوی آنها یک سیستم جداگانه نصب است؟ همینطور دیدم که اینستالر Ubuntu را هم داونلود کرده‌اید. آیا کامپیوترتان را با اوبونتو هم راه می‌اندازید؟ و همینطور آیا در هاردتان پارتیشن‌بندی غیر عادی‌ای که معمول مک نیست انجام داده‌اید؟ یا برنامه‌های ثالثی را برای مثلا ایجاد دسترسی به فرمت‌های مختلف هاردتان نصب کرده‌اید؟ آیا سیستم را از روی ویندوز یا لینوکس راه‌اندازی میکنید و ترتیبی داده‌اید که از آنها به پارتیشن مک دسترسی داشته باشید؟

اگر هر کدام از این کارها را کرده‌اید، این احتمالا آن کاتالوگ‌بندی سیستم را خراب میکند. و مکتان گیج میشود. راه حلش هم این است که این کارها را انجام ندهید. یا درست انجام بدهید.

همانطور که گفتم این اشکال جدی‌ای هست و بایستی حتما تعمیر بشود. شاید مجبور بشوید که یکبار دیگر هاردتان را فرمت کنید ولی اینبار، اگر این حدس‌هایی که من زدم درست بود، آن کارها را انجام ندهید.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Nyaiesh » 28 دسامبر 2011, 18:54

اگر این کار را با دی وی دی هم امتحان کنید خوب است چون در این حالت دیگر دستگاه آزاد است و آسان‌تر کارها را انجام می‌دهد یعنی حافظه شما دیگر مشغول سیستم و بازسازی نیست. دی‌وی‌دی را وارد دستگاه کنید و قبل از آغاز، C را فشار دهید و پس از انتخاب زبان و وارد شدن به نصب Utilities را برگزینید و همین کار را تکرار کنید.
البته اگر ایراد سخت افزاری باشد مثلا براثر ضربه و یا تکان خوردن و ... حافظه بدسکتور گرفته باشد این کارها فایده‌ای ندارد.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط Mehdi.y » 28 دسامبر 2011, 22:01

با سلام
این را برای رفع ابهام می‌گویم بهتر است برای این کار دستگاه را در حالت Safe mode ببرید و بعد repair کنید برای این کار احتیاج به dvd دستگاه نیست هنگاهی که ریستارت کردید shift را بگیرید این کار کمی طول می‌کشد و تا هنگامی‌که خط ظاهر شده پر نشده دستتان را رها نکنید. انگاه این کار را با اطمینان بیشتر انجام دهید.
موفق باشید
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Nyaiesh » 28 دسامبر 2011, 22:23

استفاده از دی‌وی‌دی بهتر است چون در حالتی که گفتید باز هم حافظه باید مشغول دو کار باشد یعنی هم سیستم عامل را اجرا کند و هم خود را مرمت کند ولی اگر رایانه با دی‌وی‌دی کار کند این‌طور نمی‌شود مثالش همان دفراگمانت ویندوز است که همیشه C بیشتر طول می‌کشد و سرعت دستگاه هم پایین می‌آید.
نماد کاربر
Nyaiesh

پستتوسط pdan » 29 دسامبر 2011, 01:47

Ilia :
خیر یک درایو اطلاعات شخصی و دیگری سیستم عامل هست. قبلا فقط یک درایو بود و باز هم این مشکل پیش آمده بود.
ضمنا فقط پارتیشن سیستم عامل این مشکل برایش پیش می آید
ایمیج اوبونتو برای ساخت فلش بوت اوبونتو استفاده شده! فکر نکنم به کاتالوگ هارد تونسته باشه آسیب بزنه!
از اول تا حالا همه پارتیشن بندی ها با Disk Utility ایجاد و فرمت شده اند.
از هیچ برنامه خارجی ای برای مدیریت هارد استفاده نکرده ام.
قبلا از طریق بوت کمپ ، ویندوز نصب کرده ام.

m]reza, Mehdi.y :

کلا disk utility امکان repair از سیستم عامل رو نمیده و حتما باید با DVD یا فلش bootable از قسمت disk utility این کار انجام
بشه. و هر بار هم از همین طریق repair کردم ولی اگر زود به دادش نرسم ، این اتفاق افتاده که repair نشه و بگه باید درایو فرمت بشه.

برنامه های power pc روی Lion دیگه ساپورت نمیشه. حالا اگه یک برنامه پاور پی سی را روی Lion نصب کنیم اختار میده و رد میشه، نصب می کنه ولی اجرا نمیشه. درسته؟
حالا ممکنه اگه مجوز روت بهش داده باشیم بتونه به پارتیشن آسیب بزنه؟
pdan

پستتوسط pdan » 30 دسامبر 2011, 17:53

به طور مثال توی این برنامه ببینید. یک برنامه قدیمی.

Screen Shot 2011-12-29 at 11.07.25 PM.png
pdan

پستتوسط Ilia » 30 دسامبر 2011, 20:43

pdam شما چه اصراری داری که برنامه‌ای را که اصلا قرار نیست روی لاین نصب یا اجرا شود را نصب کنید؟ من نمیدانم که اشکال از این باشد یا نه. اما این مثالی که شما آورده‌ای نشان میدهد که دوست داری با کامپیوترت experiment کنی و ماجرا داشته باشی.

من برنامه‌هایی را که قرار است روی لاین نصب شوند را هم تا مجبور نباشم برای اجتناب از مشکلات ناخواسته تا جایی که از آنها مطمئن نباشم نصب نمیکنم. دیگر چه برسد به چیزی که قرار نبوده از اول کار کند.

البته اگر بدانی که چه میکنی که حرفی نیست، اما حواست باشد که این کارها ممکن است کل سیستمت را دچار اختلال کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان