انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چاى ريخت رو مک‌بوک پرو! :(

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پستتوسط mamadreza7 » 04 نوامبر 2011, 04:14

مكبوك پرو من چاى روش ريخت درجا برگردوندمش و خاموشش كردم و كاملاً خشكش كردم! بعد از ٢ ساعت روشن كردم ديدم روشن نميشه! با زدن cmd+alt و پاور لپتاپ روشن شد! اما بعد از چند ديقه با صداى گوشخراشى صفحه مانيتور خاموش شد!!! و با صداى بوق بوق روان مارو پريشون كرد! و الان با روشن كردن اون فقط همين صدا مياد! بوق بوق...
لطفاً كمك كنيد!:((
mamadreza7

پست‌ها : 138

Re: چاى ريخت رو اپل!:(

پستتوسط ehs.ehsan » 04 نوامبر 2011, 05:05

محمد‌رضا جان امیدوارم mainboard مک‌بوکت نسوخته باشه. نباید به این زودی روشنش می‌کردی چون خشک شدن کامل داخل دستگاه احتمال سالم موندنش رو بیشتر می‌کرد. در مورد مدل مک‌بوک و اینکه گارانتی داره یا نه توضیح بده.(البته داشتن گارانتی‌های بی‌اعتبار شرکت‌های ایرانی در این مورد ویژه مزیتی رو ایجاد نمی‌کنه). به هر حال اگر گارانتی نداره یا دستگاهت قدیمیه این امکان رو یا بهتر بگم دل‌ و جرات رو داری که خودت دستگاه رو باز کنی چون در هر صورت بیرون این کار رو با هزینه بالا انجام میدن. ولی دیگه روشنش نکن و حتی به برق نزنش تا ببینیم باتجربه‌ترها در این زمینه چه کمکی میتونن بکنن.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

Re: چاى ريخت رو اپل!:(

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2011, 05:24

کاش قبل از اینکه روشن میکردی پست میزدی.

یک کیسهٔ نایلون بزرگ بگیر، توش دو سه کیلو برنج بریز و کامپیوتر رو بگذار توش و درش رو ببند و تا دو سه روز اصلا باز نکن. بعد از دو سه روز که درش آوردی، امتحان کن. اگر باز همین مشکل ادامه داشت، بایستی ببریش بدی دست تعمیرکار. اگر مادربوردش سوخته باشه، متاسفانه کارش تمومه، چون آفتابه خرج لحیم میشه.

برایت متاسفم. اما کاریست که شده. غصه خوردن کمکی نخواهد کرد.

------
راستی این صدای گوشخراش درست مثل تصادف ماشین بود؟
من یکبار این صدا را شنیده‌ام و علتش هم دقیقا اتصالی‌ای بود که خودم در دستگاه قدیمی‌ام ایجاد کرده بودم. اما بعد از رفع آن اتصالی خوشبختانه مکم روشن شد. این را خواستم بگویم که امیدت را از دست ندهی. ممکن است که بعد از خشک شدن کامل دستگاهت، مکت روشن بشود. اگر مدل مکت طوریست که باتریش خارج میشود، آنرا هم جدا کن.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: چاى ريخت رو اپل! :(

پستتوسط ehs.ehsan » 04 نوامبر 2011, 06:02

ایلیا جان این داستان برنج چیه؟! در ضمن اگر مادربورد سیستم دوستمون سوخته باشه مگر امکان تعویض نداره؟(حتی با در نظر گرفتن سرایت مشکل به cpu)
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

Re: چاى ريخت رو اپل! :(

پستتوسط Ilia » 04 نوامبر 2011, 06:08

از قرار بین چیزهایی که دست ما بهش میرسه، هیچ چیز مثل برنج رطوبت را بخودش جذب نمیکنه.

راستش این طرف دنیا که اینجوریه. اینقدر مادربورد گرونه و هزینهٔ تعویض اون زیاده که از قیمت خرید کامپیوتر دست دوم سالم بیشتر میشه. اما شاید در ایران اینطور نباشه. چون اونجا هم هزینهٔ تعمیر کمتر از اینجاست و هم مک دست دوم گرونتر. پس شاید اونجا برایتان تعمیرش صرف بکنه. اما اگر اینجا این اتفاق برای ما بیفته، دستگاه واقعا ارزش تعمیر نخواهد داشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 04 نوامبر 2011, 06:08

برنج آب و رطوبتِ باقی‌مونده رو به خودش جذب می‌کنه. هزینهٔ تعویض مادربورد هم فکر کنم در ایران حدود ۶۰۰٫۰۰۰ تومان باشه (باید بفرستن به خارج از کشور - تازه این اطلاعات مال زمانیه که دلار ۱۳۵۰ تومن نبود!)...

این دقیقاً توصیه‌های ایلیاست، فقط گفتم یه منبع دیگه پیدا بکنم برای افراد دیگه‌ای که ممکنه در آینده دچار این مشکل بشن. ای کاش قبل از روشن کردن لپتاپ، سؤال رو در انجمن مطرح می‌کردید... راستش رو بخوام بگم الآن شانستون خیلی کمتر از قبل شده...
http://guides.macrumors.com/Spilled_Liq ... r_Keyboard

----

اگر اطلاعات هاردتون براتون باارزشه، به‌نظرم به موازات این‌که این کار رو می‌کنید، هاردتون رو ببرید بیرون بدید براتون ازش یه کپی براتون بگیرند. احتمال داره دفعهٔ بعد که دستگاه رو روشن می‌کنید، مادربوردتون (که ممکنه سوخته باشه) باعث بشه ولتاژ زیادی به هارد داده بشه و اون رو بسوزونه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: چاى ريخت رو مک‌بوک پرو! :(

پستتوسط mamadreza7 » 04 نوامبر 2011, 14:53

ها مرسى! خداروشكر صبح روشنش كردم سالم بود البته الان خاموشش كردم كه كلاً به فنا نره!... مك بوك من مك بوك پرو ١٥، سى پى يو كور اى ٥ سرى قبل سرى فعلى!
mamadreza7

پست‌ها : 138

پاسخ: چاى ريخت رو مک‌بوک پرو! :(

پستتوسط hamid.habibollah » 22 مه 2015, 21:22

سلام دوستان
امروز ظهر یه قلپ چای پاشیده شد بالای کیبرد مک بوک پروی بنده. اینطور که بیشترش ریخت روی لبه بالایی و از اون لا خارج شد ولی بخشی هم ریخت روی دو ردیف بالای کیبرد. سریع سیستم رو خاموش کردم و برش گردوندم روی میز. بعد از چند دقیقه با دستمال پاکش کردم و دوباره به پشت گذاشتم روی میز و تا الان که رفتم چک کردم اثری از بیرون اومدن آب از دستگاه نمیبینم.
میخواستم ببینم پیشنهادتون چیه؟ فردا ببرم جایی باز کنن و بررسی کنن؟ یه جاهایی خوندم 24 ساعت کافی نیست و باید بیشتر صبر کرد؟ من میخواستم همین روزها رم دستگاه رو ارتقا بدم. این امکان وجود داره که دستگاه یکی دو روز کار کنه بعد دچار مشکل بشه؟ میخوام هزینه اضافی نکنم اگه ریسک از دست رفتن دستگاه هست.
نماد کاربر
hamid.habibollah

پست‌ها : 7

پستتوسط Ilia » 22 مه 2015, 21:38

من خودم تجربه‌ای دهشتناک در این مورد دارم که شاید بعدا بنویسمش.

اگر باتری دستگاهتون راحت در میاد، درش بیارید. همینطور بگذارید وارو بمونه. من جای شما باشم خیلی بیشتر از ۲۴ میگذارم بمونه تا خیالم راحت بشه که دستگاه کاملا خشک شده. اگرهم بکنیدش در یک پارچه نازک و بگذاریدش بین برنج، میگویند که به خشک شدنش کمک میکنه.

الان فکر نمیکنم که بردنش پیش تعمیرکار فایده‌ای داشته باشه. یا خراب شده، یا نشده. فقط باید مواظب باشید تا مایع توش حرکت نکنه و حسابی خشک بشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط hamid.habibollah » 22 مه 2015, 22:39

ممنون ایلیا جان
با چیزهایی که تو فرومهای خارجی خوندم خیلی امیدی به درست شدنش ندارم. و البته قانع شدم حداقل تا 72 ساعت به روشن کردنش فکر نکنم.
نماد کاربر
hamid.habibollah

پستتوسط Ilia » 22 مه 2015, 23:09

hamid.habibollah نوشته است:[نمایش]
ممنون ایلیا جان
با چیزهایی که تو فرومهای خارجی خوندم خیلی امیدی به درست شدنش ندارم. و البته قانع شدم حداقل تا 72 ساعت به روشن کردنش فکر نکنم.

اصلا ناامید نباش. احتمال خیلی زیاد داره که بدون مشکل راه بیفته.

باید جدا داستان بلایی که سر من اومد رو بشنوی. یک سکتهٔ ناقص کردم. اما همه چی بخیر گذشت. و دستگاه هفت، هشت هزار دلار پولش بود!

فقط کاری نکن که اگه مایعی توش هست راه بره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط نیما » 23 مه 2015, 00:16

سلام جناب حمید

من هم فکر می‌کنم چیزیش نشده :) فقط حسابی خشکش کن.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط hamid.habibollah » 25 مه 2015, 14:52

دوستان بعد سه روز لپ‌تاپ رو روشن کردم و تا الان که چند ساعتیه دارم باهاش کار می‌کنم به نظر کاملاً سالم میاد. فکر می‌کنم نحوه ریختن چای (که خالی نشد روی کیبورد و فقط پخش شد روش) و اینکه سریع خاموش کردم و وارو گذاشتمش باعث شد آسیبی نبینه. امروز هم مثل یک جوان خوب که از حادثه درس عبرت گرفته میرم یه محافظ کیبورد میگیرم که تا حدی بلا دور بشه :innocent:
نماد کاربر
hamid.habibollah

پستتوسط Ilia » 25 مه 2015, 21:14

زنده باد!

محافظ کیبورد نمیخواد. عادت بکن که کلا مایعات نزدیکش نشه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط hamid.habibollah » 25 مه 2015, 23:25

Ilia نوشته است:[نمایش]
زنده باد!

محافظ کیبورد نمیخواد. عادت بکن که کلا مایعات نزدیکش نشه.

نخریدم جناب ایلیا. دیگه قدرت خرید نداریم در این بازار. میخواستم رم ارتقا بدم از قیمت‌ها وحشت کردم و منصرف شدم. دیگه محافظ مصداق تجمل‌گراییه
نماد کاربر
hamid.habibollah

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 4 مهمان