انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیا mouse acceleration را باید غیر فعال کرد؟

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

آیا mouse acceleration را باید غیر فعال کرد؟

پستتوسط nuxxle » 29 مه 2011, 19:47

سلام. اگه mouse acceleration رو غیر فعال کنیم کار با موس راحت تر میشه و کنترلش آسون تر میشه ؟ و دیگه لازم نیست برای بستن یک پنجره کلی فلش رو به در و دیوار بزنیم تا بالاخره برسیم به آیکون کلوز ؟ :blush:
nuxxle

پست‌ها : 63

Re: mouse acceleration را باید غیر فعال کرد ؟

پستتوسط Behnam » 29 مه 2011, 20:49

من mouse acceleration در تنظیماتم ندیدم. دو چیز را به تناسب سلیقه‌ات و ویژگی‌های کامپیوترت باید تنظیم کنی. یکی سرعت tracking هست که مثلاً چقدر موش رو باید روی میز تکان بدهی تا فلان مقدار فاصله را pointer روی صفحهٔ نمایش حرکت کند. دومی سرعت scrolling هست که بالا و پایین بردن محتوای یک پنجره تا چه اندازه به سرعت حرکت انگشتت روی موش حساس باشد.
این برای هر کسی فرق می‌کنه. چه به دلیل ویژگی‌های فیزیکی شخصی، و چه به دلیل ویژگی‌های کامپیوتر. مثلاً من چون صفحهٔ نمایش بزرگی دارم، برای tracking سرعت بالایی گذاشته‌ام ولی برای scrolling یک چهارم سرعت حداکثر. یکی به این دلیل که انگشتانم مدام بیخودی روی موش می‌لغزند و دیگری هم شاید به این دلیل که احتمالاً داشتن پروسسور خیلی سریع سرعت scrolling را بطور غیر عادی خیلی بالا می‌برد.
من مدت کوتاهی هم کلاً آن را غیر فعال کردم ولی چندان راه حل به درد بخوری نیست. یا باید به این ملیجک ماوس عادت کرد و یا یک ماوس با scroll مکانیکی خرید!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 مه 2011, 20:55

اگر کنترل ماوس برای شما در همه جا دشوار است نیاز به تغییر تنظیم دارد. اما اگر فقط برای بستن پنجره‌ها مشکل دارید به خاطر ریز بودن دکمه‌های مربوطه، کافی است از کلید میانبر Command-W استفاده کنید. ممکن است اول برایتان ناآشنا باشد اما وقتی عادت کنید می‌بینید که زندگی چقدر راحتتر می‌شود!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط nuxxle » 29 مه 2011, 21:12

من کلا میگم ...
یه خورده گاگول کردم دیدم یک سری فرمان گفتن برای غیر فعال مردن این چیز
گویا همینطوری آپشنی نیست برای غیر فعال کردن پس باید دست به دامن ترمینال شد
ولی در کل لازم هست غیر فعالش کرد ؟
nuxxle

پستتوسط nuxxle » 30 مه 2011, 07:50

یه اپ به نام imousefix گرفتم امکان غیر فعال کردن موس اکلرشن رو داره ولی من دقیقا نمیدونم بعدش چه اتفاقی میافته ...
کلا اطلاعاتم در این زمینه صفره. نمیدونم غیر فعال کردن اون قضیه کنترل موس رو راحت تر و سریع تر میکنه یا چی
nuxxle

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 مه 2011, 22:02

تا جایی که من می‌دونم ویندوز وقتی در تنظیماتش به Mouse Acceleration اشاره داشت به این معنا بود که سرعت حرکت cursor رو افزایش می‌داد. در مک یک مقدار این موضوع متفاوته و اگر کسی بعد از مدتی طولانی کار با ویندوز به مک بیاد ممکنه ماوس براش ناراحت باشه. برای همین برنامه‌هایی ساخته شدن که با قرار دادن امکان تنظیم acceleration و... شما رو به نحوهٔ کارکرد ماوس در ویندوز نزدیکتر می‌کنن. حالا شما اگر مشکل رو از قبل از نصب imousefix داشتید که هیچ، اما اگر بعد از نصب اون ایجاد شده حتما غیر فعال و خنثی کنیدش. اگر قبل و بعد براتون فرقی نداشته، غیر فعال کردن acceleration باید حرکت cursor ماوس رو کمی کند بکنه.
اما تنظیمات استاندارد Mac OS X در مورد سرعت ماوس همون Tracking Speed و Scroll Speed هست که بهنام اشاره کرد.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar در 31 مه 2011, 00:19.
دلیل: اضافه کردن واژهٔ تنظیم
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 30 مه 2011, 22:54

اقا acceleration چه ربطی به سیستم عامل داره ... یک چیز عمومی هست دیگه. تو لینوکس و سولاریس هم یه چیزه. من کلا میگم همونقدر که موس رو تکون میدیم فلش تکون بخوره بهتره یا اینکه با سرعت حرکت مصافت بیشتر بشه ؟ ...
چه بهتر باشه چه نباشه من هر کاری کردم نتونستم غیر فعالش کنم. اون اپ هم اصلا نفهمیدم چه کاری انجام داد...
nuxxle

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 مه 2011, 00:14

والا فرقش اینجاست که تنظیمات پیش‌فرض acceleration در مک و ویندوز متفاوته* و هرکس ممکنه از یکی خوشش بیاد و با اون یکی مشکل داشته باشه و بعضی‌ها کلاً acceleration رو غیر فعال می‌کنن.شما نمی‌تونید acceleration رو با قسمت Mouse در System Preferences تنظیم کنید. پس اگر شما از حالت فعلی ناراضی هستید همونطور که می‌دونید یا باید با Terminal کلاً acceleration رو غیر فعال کنید که احتمالاً به نظرتون کند میشه، یا با ابزارهای جانبی و preference paneهایی که برای این کار ساخته شدن(مثل imousefix، به شرطی که مطمئن بشید با Snow Leopard سازگار باشن) این تنظیم رو تغییر بدین.
* اگر فکر می‌کنید ربطی به سیستم‌عامل نداره و تنظیمات Acceleration همه جا عین همه کافیه کمی جستجو کنید در این زمینه. حتی تنظیمات پیش‌فرض acceleration در ویندوز تا قبل از XP متفاوت بوده، چه برسه به تفاوت ویندوز و Mac OS X.
--
پی‌نوشت: من الان imousefix سازگار با Snow Leopard رو امتحان کردم و به شکل غیر قابل تحملی سرعت حرکت رو برای من بالا برد و دقت رو پایین. البته تغییر تنظیماتش به بهتر شدن اوضاع کمک می‌کنه اما کلاً استفاده ازش رو توصیه نمی‌کنم. البته من ماوس مایکروسافت دارم و اون خودش نرم‌افزاری داشته که احتمالاً اینها با هم تداخل دارن و ممکنه برای باقی دوستان مشکلی پیش نیاد.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 31 مه 2011, 00:30, ویرایش شده در 2.
دلیل: اضافه کردن پی‌نوشت
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 31 مه 2011, 08:54

اتفاقا موس منم ماکروسافت ۵۰۰۰ هست. آره اون اپ رو اجرا میکنی موس خیلی سریع میشه بعد باید بری از پرفرمنس موس رو کند کنی تا درست بشه. اما من این اپ رو کاملا بیهوده دیدم چون هیچ کاری با اکلرشن نکرد ...
ماکروسافت کجا نرم افزار داره آخه ؟؟ من که چیزی ندیدم برای موسم

هدف من اینه که بتونم وقتی مثلا بازی کانتر رو اجرا میکنم بتونم هدشات کنم ... تو گیم نت راحت میشه هدت شات کرد ولی کار با موس خونگی چند وقته سختم شده. شابد پیر و بدرد نخور شدم دیگه
nuxxle

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 مه 2011, 22:12

مایکروسافت نرم‌افزار IntelliPoint رو برای اکثر ماوس‌هاش داره که از اینجا بعد از انتخاب مدل ماوس، در صورتی که شامل حالش بشه، قابل دریافته:
http://www.microsoft.com/hardware/en-us/downloads
این بسته که با اسم Microsoft Mouse هم شناخته میشه درایور مخصوص و تنظیمات بیشتر ماوس رو براتون فراهم می‌کنه. الان دوباره نسخهٔ جدید رو نصب کردم و به نظرم چیزی شبیه acceleration رو تغییر داده بود و بیشتر از صرفاً سرعت حرکت بود.
---
من نصب کردنش رو توصیه یا رد نمی‌کنم.قبلاً وقتی نرم‌افزار مایکروسافت رو هم برای ماوس و هم برای کیبورد استفاده کردم سیستم پایداری سابق خودش رو نداشت و بعد از مدتی پاکشون کردم اما با وجود این فکر می‌کردم آثاری ازش باقی مونده بوده. اما الان که دوباره نصب و uninstall کردم به نظرم اشتباه می‌کردم.
می‌تونید موقتاً نصبش کنید و با تنظیماتش با عنوان Microsoft Mouse در System Preferences سر و کله بزنید و اگر دیدید راضی نیستید IntelliPoint Uninstaller رو از Applications/Utilities اجرا کنید برای پاک کردنش.
---
نرم‌افزارهایی مثل USB OverDrive و SteerMouse هم خودشون درایور مخصوص به خود برای ماوس دارن و برای همین در تنظیم acceleration از برنامه‌ای مثل imousefix موفقتر عمل می‌کنن.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nuxxle » 31 مه 2011, 23:02

مثلا نصب کنم چه اتفاقی میافته ؟
nuxxle

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان