انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هنگ کردن مک — Kernel Panic

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: هنگ کردن مک — Kernel Panic

پستتوسط Pooria Azimi » 23 سپتامبر 2013, 19:57

یکی از دوستان من دو-سه سال پیش مک بوک پرو از شرکت نقش (با گارانتی) خرید. همین مشکل برای اون هم پیش اومد و این شرکت مک بوک دوستم رو به دوبی فرستاد و بعد از حدود یک ماه، با لاجیک برد، رم و هارد جدید برگشت، بدون این که دوست من مجبور باشه هزینه ای بکنه (البته مک بوکش رو حدود یک ماه در اختیار نداشت که خودش کم چیزی نبود). به نظر من شما هم با شرکت نقش تماس بگیرید و مشکل رو بهشون بگید، شاید بتونن مک شما رو بفرستند به دوبی برای تعمیر و در عوض یه هزینۀ کمتر (در حد 100-300 هزار تومان) صرفاً برای انتقال به دوبی و بازگشتش از شما بگیرند. از جایی که این شرکت به نظر میرسه در دوبی دفتر و حساب و کتاب داره این طوری خیالتون از بابت پی گیری شون هم نسبتاً راحته. البته من خودم هیچ تجربه شخصی با این شرکت نداشته م (من همۀ اجناسم رو همیشه از فروشگاه الماس پایتخت تهیه کرده م) و شاید الآن اصلاً این شرکت دیگه ورشکست شده باشه!! منتها گفتم بد نیست بهش اشاره بکنم تا شما خودت ببینی ایدۀ من قابل پیاده سازی هست یا خیر.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط nilean » 25 سپتامبر 2013, 15:31

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
یکی از دوستان من دو-سه سال پیش مک بوک پرو از شرکت نقش (با گارانتی) خرید. همین مشکل برای اون هم پیش اومد و این شرکت مک بوک دوستم رو به دوبی فرستاد و بعد از حدود یک ماه، با لاجیک برد، رم و هارد جدید برگشت، بدون این که دوست من مجبور باشه هزینه ای بکنه (البته مک بوکش رو حدود یک ماه در اختیار نداشت که خودش کم چیزی نبود). به نظر من شما هم با شرکت نقش تماس بگیرید و مشکل رو بهشون بگید، شاید بتونن مک شما رو بفرستند به دوبی برای تعمیر و در عوض یه هزینۀ کمتر (در حد 100-300 هزار تومان) صرفاً برای انتقال به دوبی و بازگشتش از شما بگیرند. از جایی که این شرکت به نظر میرسه در دوبی دفتر و حساب و کتاب داره این طوری خیالتون از بابت پی گیری شون هم نسبتاً راحته. البته من خودم هیچ تجربه شخصی با این شرکت نداشته م (من همۀ اجناسم رو همیشه از فروشگاه الماس پایتخت تهیه کرده م) و شاید الآن اصلاً این شرکت دیگه ورشکست شده باشه!! منتها گفتم بد نیست بهش اشاره بکنم تا شما خودت ببینی ایدۀ من قابل پیاده سازی هست یا خیر.

پوریا جان ممنونم واسه راهنمایی‌ات. تماس گرفتم شرکت نقش، گفتن دیگه جنس نمی‌فرستن دوبی و نهایت کاری که بتونن بکنن اینه که به صورت اوراقی لپتاپ رو بردارن و به اصطلاح قطعه خری کنن. شما راه حلی می‌شناسی که بشه به مک دستور داد از لحظه بوت بره سراغ کارت گرافیک اینتل و مطلقا استفاده‌ای از کارت گرافیک انویدیا نکنه؟
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط Mohajer1991 » 25 سپتامبر 2013, 16:46

viewtopic.php?f=4&t=2711&p=40358#p40358
اينجا رو نگاه كنيد
نماد کاربر
Mohajer1991

پست‌ها : 8

پستتوسط Pooria Azimi » 25 سپتامبر 2013, 18:25

فروشگاه الماس پایتخت هم دفتر در کانادا داره و تمام اجناس شون رو از اونجا تهیه میکنند. شاید اونها هم بتونن مک بوک رو برای تعمیر به کانادا بفرستند. منتها هزینه ارسال به کانادا بیشتر از دوبی میشه و شاید دیگه خیلی اقتصادی نباشه. اما باز هم یه تماس با اونها هم بگیرید شاید بد نباشه. این مشکل رو اگر بشه از پایه حل کرد لپتاپ شما یکی-دو سال دیگه به راحتی میتونه عمر بکنه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط nilean » 26 سپتامبر 2013, 03:01

Mohajer1991 نوشته است:[نمایش]
http://forum.irmug.com/viewtopic.php?f=4&t=2711&p=40358#p40358
اينجا رو نگاه كنيد

مهاجر جان، این روش استفاده از GfxCardStatus تا مدتی جواب می‌داد. ولی الآن چند روزیه که به محض کلیک کردن رو گزینه‌ی سوییچ (به کارت گرافیک سبک‌تر) سیستم هنگ می‌کنه و باید به زور خاموش بشه. بعد از خاموش شدن هم سیستم بالا نمی‌آد و باید بارها بوت کنم تا به صورت اتفاقی بیاد بالا. ورژن‌های مختلف نرم‌افزار رو هم امتحان کردم و جواب نداده.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 سپتامبر 2013, 15:33

nilean عزیز، لطفاً ابراز همدردی من رو بپذیرید(همچنین bekhloo و سایر دوستانی که مشکل مشابه دارن).
اپل مشکل گرافیک nvidia رو در مورد مک‌بوک پروی ۲۰۱۰ به رسمیت شناخته و تا ۳ سال به رایگان تعمیر می‌کنه، اما ظاهرا برای مدل ۲۰۱۱ با گرافیک AMD/ATI رسماً کاری نمی‌کنه. متاسفانه احتمال این زیاده که اگر بیشتر از یک سال از زمان خرید دستگاه گذشته باشه و شامل Apple Care هم نباشه، حتی در آمریکا هم اون رو به رایگان تعمیر نکنن:
https://discussions.apple.com/thread/26 ... 0&tstart=0
در نتیجه علاوه بر هزینهٔ انتقال دستگاه به خارج از کشور، متاسفانه ممکنه مجبور بشید هزینهٔ زیادی هم برای تعمیر بپردازید.

به نظر من وقتی اپل اینقدر روی باریک کردن محصولاتش و درست نکردن سوراخ اضافه برای تهویه تاکید داره باید مسئولیت این موارد رو هم بپذیره، حتی اگر از گارانتی محصول گذشته باشه. امیدوارم که با تماس کاربرها با اپل مسئولیت سری ۲۰۱۱ رو هم بپذیرن.

اما در مورد سؤال شما:
در تئوری این امکان وجود داره که برخی از تنظیمات مربوط به کارت گرافیک رو از زمان بوت انجام بدید. دو شیوه هست:
- وارد کردن تنظیمات در com.apple.Boot.plist، این فایل در این مسیر قرار داره:
کد: انتخاب همهٔ
/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

توضیحات اپل در این مورد:
https://developer.apple.com/library/mac ... ist.5.html

- اعمال تنظیمات از طریق nvram، که در این صورت تنظیم شامل هر سیستم عاملی خواهد شد که روی اون دستگاه بوت میشه، نه فقط اون سیستم عاملی که فایل Boot.plist رو براش ویرایش کردید.
توضیحات اپل در این مورد:
https://developer.apple.com/library/mac ... an/8/nvram

اما همونطور که از دو لینک بالا می‌بینید اطلاعات عمومی در مورد تنظیماتی که این دو شیوه می‌پذیرن خیلی محدود منتشر شده. وقتی در مورد گزینه‌های مربوط به گرافیک در شیوهٔ boot.plist سرچ می‌کنم فقط اطلاعات مربوط به هکینتاش پیدا می‌کنم که لزوماً قابل اجرا روی مک واقعی نیست.

در مورد GfxCardStatus، آیا قبلا همیشه روی حالت integrated only بود و کار می‌کرد؟ الان اگر بدون تنظیم GfxCardStatus سیستم رو بوت کنید بلافاصله کرنل پنیک پیش میاد یا بسته به استفاده داره؟ امتحان کردید با این نرم‌افزارهای کنترل سرعت فن، سرعت رو بالا ببرید تا دستگاه خنکتر بمونه و ببینید پنیک تکرار میشه؟

اگر آخر هیچ راهی جواب نداد و اپل هم مسئولیت رو نپذیره، شاید بشه روی دستگاه لینوکس نصب کرد و اون لینوکس رو تنظیم کرد که از آغاز بوت تا ابد فقط از گرافیک اینتل استفاده کنه. می‌دونم این اصلا وضعیت مطلوبی نیست و اگر لینوکس می‌خواستید لازم نبود این مبلغ زیاد رو برای مک‌بوک پرو بپردازید، اما حداقل Gimp رو خواهید داشت و دستگاه هم دوباره قابل استفاده خواهد بود.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط AmirT » 26 سپتامبر 2013, 16:44

نوت‌بوک MBP 2010 منم به این مشکل دچاره، ولی من مشاهدات عجیبی در موردش داشتم. مثلا الان که روی 10.8.4 هستم، یه سری نرم افزارهای خاص باعث ریبوت شدن کامپیوتر میشن. مثلا اگر VLC رو باز کنم به احتمال ۹۰ درصد این اتفاق میفته، ولی همیشه استثنا هست.
در مورد GfxCardStatus هم، من جدیدا روی 10.8 امتحانش نکردم. اما اگر از System Prefrences برم و Graphic Switching رو غیر فعال کنم درجا این اتفاق شوم نازل میشه.
من که فعلا به این شرایط عادت کردم، یا خودم رو عادت دادم. نسبتا میدونم که چه موقعیت هایی باعث ریبوت شدن سیستم میشن و ازشون پرهیز میکنم. فایل‌های تصویریم رو برای مثال، همرو تبدیل به mp4 میکنم و روی Quick Time پخششون میکنم و مثال‌های دیگه...
فعلا منتظرم ببینم Mavericks روی این مساله تاثیری خواهد داشت یا نه.

ولی زور داره که آدم دو برابر کامپیوتر های موجود دیگه پول بده، و از شرکتی که چنین ادعاهای بزرگی در مورد کیفیت میکنه، همچین محصولی دریافت کنه. تازه بعدشم مسئولیت محصولشون رو قبول نکنن و برای ۲۰۱۰ ها محدودی زمانی بزارن، ۲۰۱۱ ها رو هم که اصلا هیچی. در صورتی که این مشکل Factory Defect محصوب میشه و احمقانه‌س که سرویس مجانی نگیره!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 سپتامبر 2013, 17:24

امیر جان VLC باعث میشه که از کارت گرافیک اختصاصی(nvidia یا ATI بسته به مدل مک) استفاده بشه و در نتیجه مشکل خودش رو نشون میده. اون گزینهٔ Graphic Switching در System Preferences هم با این تفاسیر احتمالا فقط از گرافیک اختصاصی استفاده می‌کنه.
به نظر من اون نسخه‌ای از GfxCardStatus که در اون یکی تاپیک گذاشتم رو بگیر و بذار روی Integrated Only که مجبور نباشی هر لحظه نگران پنیک باشی.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط AmirT » 27 سپتامبر 2013, 02:49

دستت درد نکنه علی جان!
نصبش کردم و همه چی تا اینجای کار خیلی عالیه! الآن فهمیدم که یه اشتباه که من میکردم (البته هنوز مطمئن نیستم که اشتباهه یا نه) این بود که فکر میکردم سویچ شدن بین گرافیک ها -در واقع روشن شدن گرافیک دوم- هست که باعث کرنل پنیک میشه. به همین خاطر GfxCardStatus رو میذاشتم رو حالت Discrete Only. ولی الآن با Integrated Only همه چیز خوب به نظر میاد.

فقط دوتا سوال دیگه هست جسارتا:
یک اینکه، این GfxCardStatus عزیز یکی دو بار به صورت خود مختار اعلام کرد که به حالت Dynamic Switching رفته. یعنی هی باید چک کرد که روی Integrated هست یا تصمیم گرفته عوضش کنه؟
دو هم اینکه، آیا برنامه‌ای هست که نباید در حالت Integrated اجراش کرد؟ به عبارتی همیشه خاموش نگه داشتن گرافیک قوی‌تر ضرری برای کامپیتر نخواهد داشت؟
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Ali.Rastegar » 27 سپتامبر 2013, 19:22

خواهش می‌کنم امیر جان.
[نمایش]
الآن فهمیدم که یه اشتباه که من میکردم (البته هنوز مطمئن نیستم که اشتباهه یا نه) این بود که فکر میکردم سویچ شدن بین گرافیک ها -در واقع روشن شدن گرافیک دوم- هست که باعث کرنل پنیک میشه.

استفاده از گرافیک دوم(اختصاصی، مثل nvidia و AMD) باعث کرنل پنیک میشه چون ظاهرا بعد از مدتی به دلایلی، احتمالا overheat، گرافیک اختصاصی خراب شده.
من هیچوقت مکی که دو تا پردازندهٔ گرافیکی داشته باشه نداشتم که امتحان کنم، اما اگر اشتباه نکنم غیر فعال کردن سوییچ گرافیک در System Preferences باعث میشه به طور دائم از گرافیک اختصاصی استفاده بشه و مشکل زودتر بروز می‌کنه.
افرادی هم بودن که گفتن مشکلشون صرفا از خود سوئیچ بین دو گرافیک بوده و با گرافیک اختصاصی دائمی مشکلی نداشتن و با تنظیم بالا مشکلشون حل شده.
اما هر موردی که ما در ایرماگ داشتیم متاسفانه خرابی گرافیک اختصاصی بوده و لازم بوده به طور دائم از گرافیک مجتمع(در این مورد اینتل) استفاده بشه. پس همون Integrated Only رو با GfxCardStatus باقی نگهدار.
[نمایش]
یک اینکه، این GfxCardStatus عزیز یکی دو بار به صورت خود مختار اعلام کرد که به حالت Dynamic Switching رفته. یعنی هی باید چک کرد که روی Integrated هست یا تصمیم گرفته عوضش کنه؟

از چه نسخه‌ای استفاده می‌کنی؟ اگر نسخهٔ ۲/۳ به بعد باشه همونطور که توی اون یکی تاپیک نوشتم با بعضی از برنامه‌ها از حالت Integrated Only خارج میشه، اما نسخهٔ ۲/۲/۱ که آپلود کرده بودم نباید اینطور باشه.
[نمایش]
دو هم اینکه، آیا برنامه‌ای هست که نباید در حالت Integrated اجراش کرد؟ به عبارتی همیشه خاموش نگه داشتن گرافیک قوی‌تر ضرری برای کامپیتر نخواهد داشت؟

جواب سادهٔ این سوال اینه که نه، برنامه‌ای نیست که نباید در حالت Integrated اجرا کرد. فرض کن یه مک‌بوک پروی ۱۳ اینچ داری که فقط همون گرافیک مجتمع رو داره. قطعا کارایی پایینتری از گرافیک اختصاصی داره، اما وقتی گرافیک اختصاصی خراب شده چاره‌ای نیست.
اما جواب به این سادگی نیست، اونطور که سازندهٔ GfxCardStatus در سایتش نوشته، متوجه شده بعضی برنامه‌ها حتی اگر شما تنظیم کرده باشی که Integrated Only باشه، باز گرافیک اختصاصی رو روشن می‌کنن، و چون کارت روشن میشه و باتری مصرف می‌کنه دیگه دلیلی نداره ازش استفاده نشه. اما چون ما میخوایم به هیچ وجه از گرافیک اختصاصی استفاده نکنیم تا با کرنل پنیک مواجه نشیم، با وجود روشن شدن گرافیک اختصاصی باز به GfxCardStatus میگیم فقط از گرافیک مجتمع استفاده کنه. این کار ظاهراً با GfxCardStatus تا قبل از نسخهٔ ۲/۳ ممکنه، با نسخه‌های جدید نه (تماس من با سازندهٔ برنامه که در نسخه‌های جدید هم با در نظر گرفتن شرایط ویژهٔ کاربرهایی که در هیچ شرایطی نمیخوان از گرافیک اختصاصی استفاده کنن تنظیم مخصوصی قرار بده تا الان بی جواب مونده).
حالا اینکه اگر برنامه‌ای گرافیک اختصاصی رو روشن کرد و بلااستفاده موند باز خطری برای دستگاه داره یا نه، نمی‌دونم. حدس می‌زنم چون استفاده نمیشه با وجود روشن شدن خیلی داغ نمیشه که بخواد به باقی دستگاه صدمه بزنه، اما نمیدونم در این حالتی که استفاده نمیشه هنوز سنسورهای حرارتی فعال میمونن یا نه که اگر داغ شد سرعت فن‌ها رو زیاد کنن یا نه.
خلاصه اینکه این راه حل یه مقدار با آزمون و خطا به دست اومده و به عنوان راه حل آخریه که اگر هیچ دسترسی به اپل نبود یا دستگاه گارانتی نداشت، چند ماه تا چند سال(بسته به اینکه چقدر مؤثر باشه) به عمر دستگاه اضافه کنه. در غیر این صورت اینقدر کرنل پنیک‌های ناشی از گرافیک اختصاصی زیاد میشه که عملاً دستگاه غیر قابل استفاده میشه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط AmirT » 27 سپتامبر 2013, 21:52

بله، نسخه‌ای که من دارم ۲.۳ هست. وقتی دانلود و اجراش کردم پرسید که میخوام به روز رسانیش کنم یا نه، من هم که اون پست شما که لینک دادی رو نخونده بودم و گفتم بله!
الآن به همون ۲.۲.۱ برش گردوندم و همه‌چیز رو به راه شد.

من با توجه به این که روی ۱۰.۶ و ۱۰.۷ و ۱۰.۸ اشکال مختلفی از این مشکل رو دیده بودم، و اپل هم در صفحه‌ای که این مشکل رو توضیح داده بود اول به‌‌روز رسانی سیستم عامل رو توصیه کرده بود، به این امیدوار بودم که این قضیه راه حل نرم افزاری داشته باشه و منتظر Mavericks بودم. که با این اوصاف آمدن Mavericks هم نباید تاثیری داشته باشه!

باز بسیار ممنون از کمک و پاسخ مفصلت علی عزیز.
نماد کاربر
AmirT

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 سپتامبر 2013, 01:15

خواهش می‌کنم امیر جان.
متاسفانه اگر چیپ گرافیکی خراب شده باشه نصب موریکس هم فقط ممکنه تعداد رخ دادن کرنل پنیک رو کم یا زیاد کنه اما خیلی بعید میدونم بتونه جلوی مشکل رو بگیره.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط nilean » 23 اکتبر 2013, 04:16

Ali.Rastegar نوشته است:[نمایش]
nilean عزیز، لطفاً ابراز همدردی من رو بپذیرید(همچنین bekhloo و سایر دوستانی که مشکل مشابه دارن).
اپل مشکل گرافیک nvidia رو در مورد مک‌بوک پروی ۲۰۱۰ به رسمیت شناخته و تا ۳ سال به رایگان تعمیر می‌کنه، اما ظاهرا برای مدل ۲۰۱۱ با گرافیک AMD/ATI رسماً کاری نمی‌کنه. متاسفانه احتمال این زیاده که اگر بیشتر از یک سال از زمان خرید دستگاه گذشته باشه و شامل Apple Care هم نباشه، حتی در آمریکا هم اون رو به رایگان تعمیر نکنن:
https://discussions.apple.com/thread/26 ... 0&tstart=0
در نتیجه علاوه بر هزینهٔ انتقال دستگاه به خارج از کشور، متاسفانه ممکنه مجبور بشید هزینهٔ زیادی هم برای تعمیر بپردازید.

به نظر من وقتی اپل اینقدر روی باریک کردن محصولاتش و درست نکردن سوراخ اضافه برای تهویه تاکید داره باید مسئولیت این موارد رو هم بپذیره، حتی اگر از گارانتی محصول گذشته باشه. امیدوارم که با تماس کاربرها با اپل مسئولیت سری ۲۰۱۱ رو هم بپذیرن.

اما در مورد سؤال شما:
در تئوری این امکان وجود داره که برخی از تنظیمات مربوط به کارت گرافیک رو از زمان بوت انجام بدید. دو شیوه هست:
- وارد کردن تنظیمات در com.apple.Boot.plist، این فایل در این مسیر قرار داره:
کد: انتخاب همهٔ
/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

توضیحات اپل در این مورد:
https://developer.apple.com/library/mac ... ist.5.html

- اعمال تنظیمات از طریق nvram، که در این صورت تنظیم شامل هر سیستم عاملی خواهد شد که روی اون دستگاه بوت میشه، نه فقط اون سیستم عاملی که فایل Boot.plist رو براش ویرایش کردید.
توضیحات اپل در این مورد:
https://developer.apple.com/library/mac ... an/8/nvram

اما همونطور که از دو لینک بالا می‌بینید اطلاعات عمومی در مورد تنظیماتی که این دو شیوه می‌پذیرن خیلی محدود منتشر شده. وقتی در مورد گزینه‌های مربوط به گرافیک در شیوهٔ boot.plist سرچ می‌کنم فقط اطلاعات مربوط به هکینتاش پیدا می‌کنم که لزوماً قابل اجرا روی مک واقعی نیست.

در مورد GfxCardStatus، آیا قبلا همیشه روی حالت integrated only بود و کار می‌کرد؟ الان اگر بدون تنظیم GfxCardStatus سیستم رو بوت کنید بلافاصله کرنل پنیک پیش میاد یا بسته به استفاده داره؟ امتحان کردید با این نرم‌افزارهای کنترل سرعت فن، سرعت رو بالا ببرید تا دستگاه خنکتر بمونه و ببینید پنیک تکرار میشه؟

اگر آخر هیچ راهی جواب نداد و اپل هم مسئولیت رو نپذیره، شاید بشه روی دستگاه لینوکس نصب کرد و اون لینوکس رو تنظیم کرد که از آغاز بوت تا ابد فقط از گرافیک اینتل استفاده کنه. می‌دونم این اصلا وضعیت مطلوبی نیست و اگر لینوکس می‌خواستید لازم نبود این مبلغ زیاد رو برای مک‌بوک پرو بپردازید، اما حداقل Gimp رو خواهید داشت و دستگاه هم دوباره قابل استفاده خواهد بود.

علی جان،‌
سلام. سپاسگذارم برای این همه وقتی که گذاشتی و توضیحاتی که دادی. می‌دونم خیلی طول کشید جواب دادن و عذر می‌خوام بابتش.

قبل از اینکه این پست رو بذاری مکبوک من به طور کامل مرد و حالا مطلقا بالا نمی‌آد. احتمال خیلی زیاد اوراق‌اش می‌کنم و با این اوضاع قیمت شاید دو تومنی دستم رو بگیره در بهترین حالت. فعلن چشمم ترسیده و منتظرم مکبوک‌هایی که امشب معرفی شدن تست‌شون رو پس بدن و شاید یکی دو ماه بعد اقدام کنم برای خرید.

باید بگم GfxCardStatus به صورت پیش‌فرض همیشه رو حالت Dynamic بود که من بعد از بوت به Integrated Only تغییرش می‌دادم. این اواخر به محض انتخاب این گزینه سیستم کراش می‌کرد و مجبور بودم دوباره بوتش کنم. فرصت نشد نرم‌افزارهای کنترل سرعت فن رو امتحان کنم اما سعی کردم به روش‌های مختلف بدنه مکبوک رو سرد کنم و باز هم به محض بوت دچار همین مشکل می‌شد. در حال حاضر مرتب سعی می‌کنم بوتش کنم که آخرین بکاپ ازش رو هم داشته باشم.

وقتی این مشکل رو جست‌وجو کردم دیدم همین لپتاپ‌ها گاهی ۱۵ روز بعد از خرید دچار این مساله شدن و خوشحالم که لپتاپم دو سال تمام همراهی‌ام کرد. باهاش لحظه‌های خوش زیادی رو داشتم و راضی هستم ازش :‌ )

اگر بشه روش لینوکس نصب کرد، تا وقتی که پول لازم برای خرید یه مکبوک نو جمع بشه همین کارو می‌کنم و امیدوارم جواب بده. چند سالی هست با لینوکس کار نکردم و دانشم از لینوکس خیلی ابتدائیه. یحتمل برای راه انداختنش مزاحمت بشم علی جان.

پی‌نوشت: اپل‌اینسایدر هم چند روز پیش در مورد این مشکل نوشت. به نظر می‌رسه سر و صداها داره کم کم زیاد می‌شه
نماد کاربر
nilean

پستتوسط AmiN.D » 30 دسامبر 2013, 16:24

متاسفانه اینقدر این روزها سر ارائه دادن مک بوک من بازی دراورد که دیگه اعصابم خورد شده. دنبال کسی میگیردم که مسافرت بره و بتونه برام درست کنه. فقط چند تا سوال داشتم:
آیا همه ی apple store ها این تعویض کارت گرافیک و انجام میدهند؟
آیا همچنان رایگان است؟اگر نه هزینه ای براوردی چقدر میشود؟(به صرفه است؟)
آیا مشکلی برای کسی که مک بوک را میبرد پیش نمیآید؟ برای خود مک چطور(با توجه به تحریم)
و آیا مورد دیگری به ذهن شما میرسه که کمکم کنید...ممنونم
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Ali.Rastegar » 31 دسامبر 2013, 03:56

nilean جان،
شرمنده که دیر پاسخ میدم، امیدوارم تونسته باشی دستگاهت رو زنده کنی، اگر کمکی دربارهٔ لینوکس یا موارد دیگه از من ساخته است حتما بگو.

امین جان،
متاسفانه جواب اکثر سوال‌هات رو ندارم چون خودم چنین تجربه‌ای نداشتم، تنها چیزی که می‌دونم اینه که MacBook Pro، مدل ۱۵ اینچ سری ۲۰۱۰ تا ۳ سال از زمان خرید شامل تعمیر رایگان کارت گرافیک میشه:
http://support.apple.com/kb/TS4088?view ... cale=en_US
طبعا خرید از ایران باعث میشه فاکتور خرید معتبر نداشته باشی که تاریخ داشته باشه، احتمال داره اپل در صورت نبود فاکتور بر اساس اولین دفعه register شدن دستگاه بعد از شروع استفاده از مک حساب کنه، اما فقط دارم حدس می‌زنم.
زمانی که شما دستگاه رو خریدی حتما ایران تحریم بوده، اما الان به نظر میاد دیگه مک‌بوک پرو شامل تحریم نمیشه، اینکه اپل به این موضوع گیر میده یا نه رو نمی‌دونم.
در مطلبی که لینک دادم سه گزینه برای سرویس داره:
- قرار ملاقات با یک Genius در فروشگاه‌های اپل، در این صورت شامل کشورها و فروشگاه‌های این لیست میشه:
http://www.apple.com/retail/storelist/
- نمایندگی خدمات مجاز اپل، که این لیستش میشه:
https://locate.apple.com/country
- تماس با پشتیبانی:
http://support.apple.com/kb/HE57
این بخش آخر مثلا در مورد عربستان که نگاه کنی نوشته با همون reseller-ی که ازش خریدی تماس بگیر!

به نظرم دو راه داری، یکی اینکه صبر کنی دوستانی که تجربه داشتن تجربیات خودشون رو به اشتراک بذارن، دوم اینکه بری اینجا:
https://getsupport.apple.com/LocaleChange.action
اگر کشوری که میخوای بفرستی پشتیبانی آنلاین داره، اول با ارجاع به TS4088 (همون اولین لینک این پست) مشکلت رو مطرح کن ببین چه جوابی میدن.

شرمنده که کمک بیشتری از دستم ساخته نیست.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان