انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هنگ کردن مک — Kernel Panic

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

پاسخ: هنگ کردن مک — Kernel Panic

پستتوسط AmiN.D » 31 دسامبر 2013, 11:53

علی عزیز همین هم کمک بزرگی بود. اما مسئله این است که من لپتاپ را از موقع خرید ریسجتر نکردم چون کشور ایران در اطلاعات ریجیستری قبول نمیکرد..و بعید میدونم بتوانم از آن گزینه استفاده کنم. مرسی.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط sadeghi » 03 ژانویه 2014, 20:07

سلام
از اینجا میتونید وضعیت پشتیبانی از دستگاهتون را با وارد کردن سریال نامبرش پیدا کنید:

https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do

رجیستر شدن یا نشدنش قاعدتا ربطی به این موضوع نداره.

اگر کسی بخواد دستگاه شما را به خارج ببره باید از یک اپل استور وقت genoius bar بگیره. بعد دستگاه رو میبره اونجا به طرف نشون میده و اون هم با توجه به اطلاعاتی که از دستگاه در سیستم اپل هست میگه که تعمیرش مجانیست یا پولی.
اصلا بحث فاکتور خرید و اینکه از کجا خریدی و کجا استفاده میکنید مطرح نمیشه و معنی هم نداره. طرف تعمیر کاره ، بازجوی پلیس که نیست! پشتیبانی محصولات اپل بین المللی است و شما دستگاه رو از هر جایی بخرید توی هر اپل استوری میتونید خدماتش رو بگیرید.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AmiN.D » 04 ژانویه 2014, 23:05

مرسی Sadeghi
حالا چطور ثابت کنم؟

We're sorry, but we are unable to register your product with that purchase date. To complete registration, please submit your proof of purchase.
Your warranty is the same whether or not you register. See your service options
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط sadeghi » 06 ژانویه 2014, 00:24

چيزى را لازم نيست ثابت كنيد. همانطور كه متن بالا گفته رجيستر كردن يا نكردن تاثيرى در سرويسى كه براى مكتان ميگيريد ندارد.
آيا در لينكى كه من دادم شماره سريال را وارد كرديد؟ اگر اين طور است در صفحه بعد جلوى valid purchase date علامت تيك هست يانه؟
sadeghi

پستتوسط AmiN.D » 06 ژانویه 2014, 01:24

نوع مک بوک را میاورد و بعد
Please validate your product's purchase date.
Apple is unable to provide information about your service coverage. Please sign in with your Apple ID and provide your product's date of purchase so that we can display your coverage information.
,وارد میشوم و تاریخ میخواهد و ارور بالا
بعد به proof میروم و Please submit your proof of purchase information by following the steps below.

1. Provide your contact information.
First Name: Amin
Last Name: Darbandi
Email Address:

Please provide your mailing address and describe the reason for your submission.

هنوز فرم را پر نکرده و نفرستاده ام
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط sadeghi » 06 ژانویه 2014, 11:52

خب proof of purchase که در واقع فاکتور خرید کامپیوتر است و شما آن را ندارید. تاریخ خرید هم در سایت اپل درج نشده. بنابراین قاعدتا از سرویس رایگان بهره مند نمی شوید. اما در هر صورت اپل کامپیوتر شما را تعمیر می کند ولی هزینه آن را دریافت می کند. حالا اگر مشکل کامپوتر شما از آن نوعی باشد که اپل پذیرفته به رایگان تعمیر کند ممکن است هزینه ای نگیرد. چون به هرحال تاریخ تولید کامپیوتر معلوم است.
تاریخ خرید برای گارانتی یک ساله و گارانتی سه ساله اضافی اپل مهم است.
در نهایت به نظرم بردن کامپیوتر به یک اپل استور بهترین راه حل باشد.
sadeghi

پستتوسط AmiN.D » 06 ژانویه 2014, 13:16

مرسی از کمکی که کردین.امیدوارم بتونم ببرم چون عملا استفاده از فتوشاپ و سایر نرم افزارهایی از این دست برام ارزو شده !
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AmirT » 06 ژانویه 2014, 16:12

امین من هم همین مشکل کارت گرافیک رو روی مک‌ بوک پرو ۲۰۱۰ دارم، اما با نصب نرم افزار gfxCardStatus که دوستان اینجا معرفی کردن و غیر فعال کردن کارت گرافیک دوم دیگه مشکلی ندارم و تا الان که تونستم از همه‌ی نرم افزارها از جمله فوتوشاپ استفاده کنم. شما این راه حل رو امتحان کردی؟
تنها مشکلی که من الآن دارم اینه که نمیتونم کامپیوترم رو به پروجکتور یا مانیتور دیگه‌ای وصل کنم، چون ظاهرا این کار فقط با کمک گرافیک دوم انجام میشه. اگر بتونم حتما تابستون نوت‌بوکم رو برای تعمیر میبرم، اما فعلا با استفاده از gfxCardStatus کارم راه افتاده!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط AmiN.D » 06 ژانویه 2014, 17:46

نه تا الان امتحان نکرده بودم . جز این در اجرای بازی ها یا در اجرای برنامه ها گرفیکی مثل aperture مشکلی نداری؟
البته من نیاز به آپگرید دارم..روی موریکس هم به خوبی کار میکنه؟
واقعن به شانس خودمون تبریک میگم !! من بعید میدونم بتونم از ایران خارج شم(سربازی و ۱۰۰۱ درد دیگه) باید دنبال کسی بگردم :|
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط AmirT » 06 ژانویه 2014, 22:12

ببین این طور که من تا به حال دستگیرم شده، کارت گرافیک دوم مک باعث این مشکله. وقتی برنامه‌ای به قدرت گرافیکی بیشتر احتیاج داره و اون رو روشن میکنه این اتفاق میوفته. که اول‌ها بسیار بسیار کم بود ولی الآن دیگه نمیشه اصلا تحملش کرد.
این برنامه گرافیک دوم رو کاملا غیر فعال میکنه و فقط از گرافیک onboard استفاده میکنه. که باعث میشه دیگه اصلا با این ریستارت شدن مواجه نشی. تا الآن که با این سیستم هیچ برنامه‌ای نبوده که من نتونم استفاده کنم (جدای اون مشکل نمایشگر خارجی). توی موریکس هم کار میکنه ولی یه موقع‌ها "فقط دسکتاپ" از لحاظ گرافیکی عجیب غریب نشون داده میشه و البته با یه بار sleep کردن درست میشه، که نمیدونم به خاطر هامین مساله‌س یا از جای دیگه‌ایه. به هر صورت من احتمالا برمیگردم به Mountain Lion.
بد نیست یه بارم این راه حل رو امتحان کنی. نسخه‌ی ۲.۲.۱ رو علی رستگار اینجا گذاشته:
viewtopic.php?p=40343#p40349
بعد از دانلود و اجرای برنامه، از آیکانش در بار بالا گذینه‌ی Integrated Only رو انتخاب کن. فقط پیرو صحبتی که یکی دو صفحه پیش شد، شما فقط از همین نسخه استفاده کن و برنامه رو آپدیت نکن!

منم متاسفانه سربازم و فقط سالی یه بار به هزار زحمت میتونم خارج شم، وگرنه زودتر از اینها اقدام میکردم!
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط nilean » 19 ژانویه 2014, 22:00

امیر جان، امین جان و علی‌جان،

ممنون از پیگیری‌تون. من از آخرین پستی که گذاشتم لپتاپم به کلی خاموش شد و موفق به بوت نشدم. تا امروز هم مکبوک شرکت دستمه و چندان دست و دلم به کار با مک نمی‌ره.

لینکی که علی‌جان معرفی کرده بود ( https://discussions.apple.com/message/2 ... 6#24560828) حالا به بیش از ۲۰۰ هزار بازدید و ۱۷۰ صفحه مطلب رسیده و همزمان از نقاط مختلف دنیا پروژه‌های مشابهی در جریانه که خبر رو به گوش رسانه‌ها و مهم‌تر از همه مسئولین اپل برسونه. اولین پیشنهاد من اینه که برای گرفتن یه سری اخبار و راه‌حل‌های جدید تو گروه فیس‌بوک مرتبط با این موضوع عضو بشید: https://www.facebook.com/groups/2011mbp/

در مورد هزینه‌ها باید بگم تقریبا تمام کاربرانی که اپل کر نداشتن مجبور به پرداخت هزینه شدن و این مبلغ بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار متغیر بوده. بعد از پرداخت این مبلغ اپل معمولا یه مادربرد ریفابریکتد (متاسفانه ترجمه‌ی فارسی رو خاطرم نبود) رو جایگزین می‌کنه که ۹۰ روز ضمانتنامه تعویض داره. تو خیلی از موارد مادربرد و مشخصا جی‌پی‌یو طی این ۹۰ روز دچار مشکل می‌شن که باید دوباره تعویض شه و روز از نو و روزی از نو. تو بعضی کشورها مثل ایرلند که قانون حمایت از مصرف‌کننده قوی‌تر عمل می‌کنه این تعویض به رایگان هم انجام شده (بدون داشتن اپل کر). تو همون لینک اول می‌شه گزارش کاربرانی رو دید که سه و یا حتی چهار بار مادربورد رو تعویض کردن و مشکل دوباره بروز کرده.

علت بروز مجدد این مشکل هم ناشی از جایگزینی مادربردهای تعمیر شده (و نه نو) با مادربرد اصلی بوده و در کنار اون مشکل گرمایشی‌ای که این سری از مکبوک‌ها دارن.

یه سری از کاربرهای پیشرفته‌تر مادربورد رو به دقت بررسی کردن و مشکل رو ربط دادن به چسب‌کاری بیش از حد برد جی‌پی‌یو که منجر به گرمایش زیادی دستگاه و از کار افتادن این قطعه می‌شه.

اگر همچنان نظرتون روی تعمیر دستگاهه باید بگم تا حالا گزارشی مبنی بر اینکه اپل استور درخواست فاکتور خرید کرده باشه ندیدم. اما به شخصه و با این وضعیتی که هست تعمیر دستگاه رو توصیه نمی‌کنم. فکر می‌کنم تا زمانی که اپل یه برنامه‌ی Recall یا فراخوانی برای مدل‌های آسیب‌دیده نذاره نیازی به ارائه‌ی فاکتور نباشه و به نظرم حتی در صورت وجود این برنامه هم، دست ما ایرانیا لای پوست گردوئه و این پروسه دردسر زیادی داره برامون.

استفاده از نسخه‌های قدیمی GfxCardStatus تا حدودی مشکل رو برطرف می‌کنه اما برای خیلی از کاربرها (از جمله من) بعد از نصب و استفاده از این نرم‌افزار هم مشکل بروز کرده و حتی بدتر شده. بیشترین گزارش کرنل پنیک هم مربوط به زمانی بوده که سیستم سعی داشته سوییچ کنه بین گرافیک اصلی و فرعی. از طرف دیگه حتی در نسخه‌های قدیمی هم، گاهی پیش میاد که یه سری برنامه‌های خاص به اجبار و به صورت پنهانی از گرافیک قوی‌تر استفاده کنن که در نهایت منجر به کرنل پنیک می‌شه.

نهایتا اینکه گویا یه شرکت انگلیسی مشکل رو به صورت قطعی مرتبط دونسته با همین چسب‌کاری بیش از حد برد جی‌پی‌یو و راه حل رو جایگزینی قطعه‌ی آسیب‌دیده با یه جی‌پی‌یو ATI مدل ۲۰۱۳ می‌دونه و خودش به شیوه‌ی مناسب هم قطعه رو جدا می‌کنه،‌ هم برد رو تمیز می‌کنه و هم قطعه‌ی جدید رو جایگزین. اطلاعات بیشتر رو می‌تونید اینجا ببینید: http://www.ebay.com/itm/Apple-Macbook-P ... ken=o0Urit

هزینه‌ی تعویض جی‌پی‌یو و تمیزکاری بخش خارجی و داخلی لپتاپ چیزی حدود ۲۸۰ دلاره و ضمانت ۶ ماهه داره که به نظرم در حال حاضر بهترین گزینه همینه. در صورت اینکه صرفا مادربرد فرستاده بشه طبعن هزینه‌ی پستی کمتر و مبلغ تعمیر و نظافت هم کاهش داره. خوبی این روش اینه که اگر جی‌پی‌یو مک‌بوک‌ شما تولید ۲۰۱۱ باشه با یه قطعه‌ی قوی‌تر و جدیدتر جایگزین می‌شه که توان مک‌بوک رو بیشتر می‌کنه. من خودم همین یکی دو روز با این شرکت تماس می‌گیرم تا ببینم پرداخت از ایران (به هر نحوی) میسره یا نه و جزئیات پروسه چطوریه.

در پایان باید بگم تا حالا هیچ راه حل قطعی برای رفع این مشکل پیدا نشده و یک سری کلک‌های جزئی (اعم از ریست کردن nvram, smc، جابجایی فایل‌های ATI و AMD از محل اصلی، گرمایش دادن و به اصطلاح پختن مادربورد و ...) برای اکثر کاربرها نتیجه‌ای نداشته و اگر فایده‌ای هم داشته بعد از مدتی منجر به بروز مشکل شده.

این بود حاصل تحقیقات من!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط nilean در 20 ژانویه 2014, 22:57.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط Ali.Rastegar » 20 ژانویه 2014, 15:29

nilean جان خیلی ممنون که حاصل تحقیقاتت رو با بقیه افرادی که مشکل مشابه دارن به اشتراک گذاشتی.
امیدوارم اپل هرچه زودتر مسئولیت نقص فنی مک‌بوک پرو ۲۰۱۱ رو بپذیره و به رایگان تعمیر کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط AmiN.D » 20 ژانویه 2014, 22:03

nilean عزیز این مبلغ ۲۸۰ دلار + هزینه ی پست برای ایران محاسبه شده ؟
و اگر اره پست کردن از ایران منطقی هست؟
واقعن بعید میدونم اپل بعد از ۳ سال زیر بار این بره وقتی تا الان نرفته است...
iPhone 5s
AmiN.D

پستتوسط nilean » 20 ژانویه 2014, 22:56

امین جان مبلغی که من گفتم بدون هزینه‌ی پستی بود. بعضی کاربرها هزینه‌ی ۳۰۰ دلار رو هم گزارش کردن. هزینه‌ی پستی رفت و برگشت به طور کامل به عهده‌ی مشتریه. شما می‌تونی تعرفه‌ی کامل محصولات پستی رو تو این آدرس ببینی:
http://www.post.ir/DesktopModules/Artic ... &mid=33125

گویا برای بسته‌ی پیشتاز، ارسال مکبوک‌های ما به انگلیس ۷۲۶۰۰ تومان هزینه داره (وزن مکبوک رو همراه بسته بندی حدودا کمتر از ۳ کیلو در نظر گرفتم) و احتمالا برای برگشت محصول هم مبلغ بیشتری هزینه داره. شاید جمعا ۱۵۰ یا دویست هزار تومان و شاید بیشتر. یکی از کاربرها گفته هزینه‌ی رفت و برگشت مرسوله‌اش از پورته‌ریکو به انگلیس یه چیزی حدود ۲۰۰ دلار شده و ممکنه این مبلغ مشابه هزینه‌‌ای باشه که ما مجبور به پرداخت بشیم.

طبق جدول زمانبندی شرکت پست گویا ارسال مرسوله از تهران به انگلیس حدود ۶ روز طول می‌کشه (اینجا: http://www.post.ir/HomePage.aspx?TabID= ... Lang=fa-IR) و طبق گفته شرکت انگلیسی هم تعمیر دستگاه کمتر از یک هفته زمان می‌بره.

حالا همه‌ی اینا یعنی اگر مکبوک رو به طور کامل پست کنیم و تعمیر شه و برگرده جمعا حدود ۱.۱۰۰.۰۰۰ تا ۱.۴۵۰.۰۰۰ تومان هزینه‌اش می‌شه که هنوز از مبلغ تعمیرات خود اپل کمتره.

تا جایی که من نگاه کردم این مشکل سه سال نیست که پیش اومده. اولین گزارش‌ها رو از فوریه ۲۰۱۳ داشتیم که می‌شه دقیقا دو سال بعد از ساخت محصول. البته در موارد نادر گزارش شده که مکبوک‌ها ۳۰ تا پنجاه روز بعد از تولید دچار این مشکل شدن که با توجه به ضمانتنامه دو ساله‌ی اپل بدون مشکل تعویض شدن.

حق با توئه امین عزیز. بعیده که اپل زیر بار این مشکل بره. من خودم قبل از خرید تحقیق خاصی نکردم و به همین دلیل هم خبری از موارد مشابه این مشکل که قبلن پیش اومده به گوشم نخورد و شاید اگر شنیده بودم تو تصمیمم تجدید نظر می‌کردم (البته بعیده!). داد و هوار ما هم به اندازه‌ی کافی به وجهه‌ی عمومی اپل آسیب نمی‌زنه و به نفع‌شونه که نادیده بگیرن. فعلن یه سری کاربرها دنبال پیگیری حقوقی این قضیه هستن. همچنان نظرم اینه که اپل حتی اگه برنامه‌ی فراخوانی هم بذاره به حال من و شما فرق خاصی نمی‌کنه و در نهایت قضیه‌مون همون قضیه‌ی چوب دو سر طلا (!) است و باید یه مبلغ هنگفت هزینه کنیم.

پیشنهاد می‌کنم حتمن هم تاپیک خود اپل رو و هم گروه فیس‌بوکی مرتبط رو دنبال کنی امین جان. این روزها یه سری اخبار داغ و امیدوار کننده رو تو این دو تا لینک دیدم که یه مقدار دلم رو خوش کرده. من احتمالا اسفند یا اردیبهشت اعزام به خدمت می‌شم و واقعا نمی‌دونم تو این شرایط چه باید کنم.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط Ali.Rastegar » 21 ژانویه 2014, 01:54

امین جان من فکر کنم شما سری ۲۰۱۰ داشتی، درسته؟
در این صورت مشکل شما رو اپل به رسمیت شناخته و به رایگان تعمیر می‌کنه اما به شرطی که بیشتر از ۳ سال از خریدت نگذشته باشه:
http://support.apple.com/kb/TS4088?view ... cale=en_US
اما اینکه چطور از ایران بفرستی و فاکتور خرید لازمه یا نه مشکلات بعدی شماست.

nilean و باقی دوستانی که سری ۲۰۱۱ دارن یه مرحله عقبترن، چون هنوز اپل مشکلشون رو به رسمیت نشناخته که بخواد رایگان تعمیر کنه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان