انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

هنگ کردن مک — Kernel Panic

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: هنگ کردن

پستتوسط faramarz7 » 06 مه 2011, 22:45

سلام به تازگی یه مشکل اساسی برای مک بوک پرو من پیش امده . فکر میکنم ویروسی شده . مثلا وقتی موس را روی ساعت میبرم شکل کرسر از فلش به دایره رنگارنگ تبدیل میشه و نمیتونم از منوی سمت راست بالا استفاده کنم. هروقت هم که بخوام ری استارت کنم کلی طول میده و همچنین فایندر کار نمیکنه و چندین مشکل دیگه کسی میدونه باید جه کار کنم؟ خودم تو این فکرم که یه بک اپ بگیرم و دومرتبه پلنگ برفی رو نصب کنم.
iPhone 5
Macbook Pro
حیف از این همه سال که با داس و ویندوز گذشت!
نماد کاربر
faramarz7

پست‌ها : 30

پستتوسط Pooria Azimi » 06 مه 2011, 23:12

دلیلش احتمالاً ویروس نیست، اما ممکنه برنامهٔ کرک‌شده‌ای نصب کرده باشید که باعث این مشکل می‌شه. اما من کاملاً بعید می‌دونم مشکل همچین چیزی باشه. مشکل از یک برنامه‌ست که خراب عمل می‌کنه. در Menu bar بالا (همون‌جا که ساعت هم قرار داره)، چه برنامه‌هایی وجود دارند؟ این رفتار که با رفتن ماوس به اون بالا، تبدیل به دایرهٔ چرخان می‌شه مربوط به هنگ کردن یکی از برنامه‌هاییه که قراره اون بالا باشن، اما به دلایلی درست کار نمی‌کنن. یا می‌تونه مربوط به پراسس پدرش (که فایندره) باشه که داره خراب کار می‌کنه.

در مورد این که فایندر کار نمی‌کنه بیشتر توضیح می‌دید؟ دقیقاً مشکلش چیه؟ این که منوی بالا درست کار نمی‌کنه، ریستارت طول می‌کشه و مشکلات دیگه، منبعشون احتمالاً همین ایراد فایندره. احیاناً TotalFinder رو که نصب ندارید؟
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط faramarz7 » 06 مه 2011, 23:34

مرسی پوریا جان
تو Disk Utility رفتم verify disk را زدم این رو میگه.
(الان فایندر کار میکنه.)
Verifying volume “Macintosh HD”
Performing live verification.
Checking Journaled HFS Plus volume.
Checking extents overflow file.
Checking catalog file.
Invalid sibling link
The volume Macintosh HD was found corrupt and needs to be repaired.
Error: This disk needs to be repaired. Start up your computer with another disk (such as your Mac OS X installation disc), and then use Disk Utility to repair this disk.
موقع ری استارت شدن زیر علامت اپل یه نواری میاد که فکر میکنم وقتی سیستم عامل رو نصب میکنیم میاد. الان فهمیدم که بعد از روشن شدن سیستم - ساعت فریز میشه و دیگه کار نمیکنه. مک حالت safe mode و یا sturt up list نداره؟
iPhone 5
Macbook Pro
نماد کاربر
faramarz7

پستتوسط Pooria Azimi » 06 مه 2011, 23:58

Safe mode در مک، با نگه داشتن شیفت موقع بوت شدن رخ میده:

http://support.apple.com/kb/ht1564
http://support.apple.com/kb/ht1455

لیست برنامه هایی که در استارتاپ اجرا می شن هم در System Preferences -> Accounts -> Start-up Items باید باشه (الآن روی مک نیستم).

اگر خواستید (طبق پیغامی که داده) از طریق دیسک اسنولپرد، Repair Disk بکنید (که بهتره این کار رو بکنید)، حتماً قبلش از اطلاعات بک آپ بگیرید. احتمال خیلی اندکی وجود داره که این کار به پارتیشن آسیب برسونه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط faramarz7 » 07 مه 2011, 01:04

اگه یادت باشه ایمیج دیسک اسنو لپرد درست نبود الان باید اول یه دیسک نو بخرم بعد دوباره رایت کنم و بعد ریپیر کنم
iPhone 5
Macbook Pro
نماد کاربر
faramarz7

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 مه 2011, 19:33

حتماً دنبال repair disk باشید.
فقط یک نکته در مورد منوی بالا(نیمهٔ راست که ساعت و... را دارد)، پراسس اصلی آن SystemUIServer است. شما می‌توانید Finder را ببندید و به منوها هم دسترسی داشته باشید. اما اگر SystemUIServer را quit کنید می بینید که آن منوها تا آغاز مجدد این پراسس ناپدید می‌شوند. از Activity Monitor می‌توانید چک کنید که مصرف CPU و RAM این پراسس غیر طبیعی نباشد، یا اینکه آن را quit کنید ببینید تفاوتی می‌کند.
اگر با repair مشکلتان باقی بود به دنبال حذف کامل و صحیح نرم‌افزارهایی مثل iStat menus باشید که خود را به منوهای بالا تحمیل می‌کنند!
تبصره: JalaliCalendar و Alfred مشابه ساعت و... نیستند، برنامه‌های مستقل هستند و نمی‌توانند SystemUIServer را به اشکال بیندازند. ساعت و... در واقع menu extra هستند.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط faramarz7 » 09 مه 2011, 22:47

Try Disk Utility
Start from your Mac OS X Install disc: Insert the installation disc, then restart the computer while holding the C key.
When your computer finishes starting up from the disc, choose Disk Utility from the Installer menu. (In Mac OS X 10.4 or later, you must select your language first.)
Important: Do not click Continue in the first screen of the Installer. If you do, you must restart from the disc again to access Disk Utility.
Click the First Aid tab.
Click the disclosure triangle to the left of the hard drive icon to display the names of your hard disk volumes and partitions.
Select your Mac OS X volume.
Click Repair. Disk Utility checks and repairs the disk

مطابق دستورالعمل بالا
dvd اسنولوپارد رو گذاشتم موقع بوت شدن کلید C رو گرفتم بعد گفتش که برای repair disk از disk utility استفاده کن
بعد همون موقع دیگه برای همیشه هنگ کرد . و موقع restart تو لگو اپل گیر میکرد.
(تازه رفته بودم یه هارد 1 ترابایتی گرفته بودم تا بک آپ بگیرم ولی دیگه دیر بود.)
جالب بود که وضعش هر روز بد تر می شد.
خلاصه امروز در کمال بی میلی بردمش پایتخت و با تمام اطلاعات خصوصی توش سپردمش دست غریبه ها
))))))))))))):
iPhone 5
Macbook Pro
نماد کاربر
faramarz7

Re: هنگ کردن سیستم

پستتوسط ehs.ehsan » 15 ژوئیه 2011, 07:18

سلام. اسم این اتفاقی که هر دو سه هفته یه بار برای من میفته هنگ کردن نیست، کرش کردن به معنای واقعیه. در حالی که هیچ کاری انجام نمیدم با انجام یه کار ساده مثل باز کردن activity monitor یا system prefrence همه چیز از کار میفته و گرافیک ظاهری سیستم شدیدا به هم میخوره، دمای سی پی یو مثل زمانی که داری رندر می‌گیری به شدت بالا میره و سیستم هیچ کاری انجام نمیده، حتی print screen هم نمی‌گیره و صفحه و داک کاملا منجمد میشه و به هم میریزه. انتظار دو ساعته هم هیچ تغییری ایجاد نمی‌کنه و تنها راه shut off کردنه که متاسفانه بدترین راهه. چه توی اینترنت باشم یا نباشم، رم پر باشه یا خالی ،این اتفاق در زمانی غیر قابل پیش‌بینی میفته. فکر می‌کردم با آپدیت به 10.6.7 این مشکل حل میشه که نشد و فکر نمی‌کنم آپدیت 10.6.8 هم دردی دوا کنه. مشکل از یه جای دیگه آب می‌خوره که من نمی‌دونم و امیدوارم که سخت‌افزاری نباشه. با تنها چیزی که دم دستم بود ازش عکس گرفتم و عذر میخوام که اینقدر بی‌کیفیته.
کسی خدای نکرده تجربه مشابهی داره؟ چه باید کرد؟
مک‌بوک پرو ۷۲۳ که ۲ ماهه خریدمش با نسخه 10.6.6
پیوست‌ها
Untitled Image.jpeg
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Nyaiesh » 15 ژوئیه 2011, 11:04

حتما یک پشتیبان بگیرید و دوباره سیستم عامل را نصب کنید.
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 ژوئیه 2011, 18:36

پشتیبان رو همونطور که m[reza گفتن حتماً بگیرید.
به نظرم 10.6.8 و سایر updateها رو نصب کنید و اگر فایده‌ای نداشت از نو نصب کنید.
این مشکلات فکر کنم بی شباهت به مال شما نباشه:
http://mbp-freeze.wikispaces.com/
بعضی‌ها با نصب ۱۰.۶.۷ مشکلشون حل شده بود اما برای شما که نشده، حداقل ۱۰.۶.۸ رو هم امتحان کنید.
اگر همهٔ این کارها رو کردید و حل نشد و گارانتی و دسترسی به اپل هم ندارید یک راه موقت رو برای جلوگیری از بروز مشکل دیدم، نصب gfxCardStatus و تنظیم کردن در حالت Integrated Only:
http://codykrieger.com/gfxCardStatus
بدی این راه حل اینه که حتی اگر اثر داشته باشه، گرافیک مستقل و قدرتمندتر دستگاه شما بدون استفاده می‌مونه.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط ehs.ehsan » 15 ژوئیه 2011, 19:32

دوسنان خیلی متشکر از راهنماییتون ۱۰.۶.۸ رو حتما امتحان می‌کنم. خوب خاطرم هست که یکی از موارد 10.6.7 update رفع مساله گرافیک AMD بود. گویا این مساله برای خیلی از ۱۵ و ۱۷ اینچ‌های ۲۰۱۱ پیش اومده، البته اونها توی کارای سنگین این مشکل رو داشتن ولی مساله به hard freeze مربوط نمیشه چون بعضی از مدل‌های ssd هم همین مشکل براشون پیش اومده. ممنوم از برنامه gfxCardStatus که گذاشتین، تو این برنامه به طور منوال هم میشه بین دو گرافیک سوییچ کرد اما برای من مناسب نیست چون زیاد کار 3d و Animation انجام میدم.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

Re: هنگ کردن مک — Kernel Panic

پستتوسط Ilia » 21 دسامبر 2011, 22:35

این توضیح مختصری است در بارهٔ Kernal Panic:
http://www.tuaw.com/2011/12/08/dear-aun ... -now-what/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط mna2008 » 03 فوریه 2012, 16:51

you ned to restart your computer.hold down the power button for several seconds or press the restart button.

کسی با این پیغام سرو کله زده ؟ من که همه راه ها رو رفتم نتیجه نگرفتم
اینا رو تا آخرش رفتم
Hold down Cmd-Opt-O-F while turning on the computer to drop into Open Firmware. Type these lines:

reset-nvram
set-defaults
reset-all
و
command+s
و
کسی میتونه راهنمایی کنه بخدا موندم دیگه
پیوست‌ها
TS3742_01_KP-001-en.jpg
mna2008

پست‌ها : 1

پستتوسط Ilia » 03 فوریه 2012, 17:09

شما احتمالا لاین را به ۱۰,۷,۳ با System Update آپدیت کرده‌ای که این بلا بسرت آمده. بهنام در چند پست قبل این مشکل را اطلاع داده بود.

راهش این است که نسخهٔ کامبو را از این آدرس بگیرید و نصب کنید:
https://support.apple.com/downloads/DL1 ... 10.7.3.dmg

برای اینکار کامپیوترتان را وقتی که ری‌استارت کردید دکمهٔ آپشن را فشار بدهید و با حالت ریکاوری راهش بیندازید و بعد بروید روی سفاری و کامبو را داونلود کنید و نصب کنید.
راه کاملش را اینجا نوشته:
http://9to5mac.com/2012/02/02/heres-the ... ore-135838
متاسفانه من الان بایستی بروم سر کارم و وقت ندارم که از این بیشتر بنویسم. امیدوارم که همین قدر کارتان را راه بیندازد.

دوستان دیگر هم بهتر است که یا برای آپدیت به ۱۰,۷,۳ فعلا دست نگه دارند یا از نسخهٔ کامبو که آدرسش را در بالا دادم استفاده کنند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط GK » 03 فوریه 2012, 21:04

با سلام به همه
من همین الان آیمکم را از ۱۰.۷.۲ به ۱۰.۷.۳ بروز کردم، از طریق سیستم آپدیت، حدودا ۷۵۰ مگا، بدون اینکه بروم سراغ کامبو. هیچ مشکلی برایم پیش نیامد.
در انجمن‌های اینوری نیز اشاره‌ای به این kernel panic که ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، دیده نمی‌شود.
بهنام و mna2008
یادم هست یکبار من این kernel panic را موقعی گرفتم که یکی از ram هایم ، از تیپ ddr3، از کار افتاده بود

ویرایش :
گویا مشکل از رزتا است. همانطور که ایلیا پیشنهاد داد، دوستان با سیستم osx 10.6 ، بروز رسانی سیستم امنیتی 2012-001 را انجام داده ولی، فعلا از هر گونه آپدیت کل سیستم خودداری کنند!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

قبلیبعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان