انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ارتقائ رم مک بوک پرو 17 اینچ 2.8 دو هسته ای سال 2009

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

ارتقائ رم مک بوک پرو 17 اینچ 2.8 دو هسته ای سال 2009

پستتوسط dajaams » 02 فوریه 2011, 23:44

با سلام خدمت دوستان :
سوال من در مورد این است که چه مدل رمی رو برای این مدل مک بوک پرو پیشنهاد می کنید ، چون من می خواهم تا 8 گیگ ارتقا بدم فقط خواهشم اینست که مشخصات دقیقی برام بنویسید .
از کمکتون پیشاپیش ممنونم.
نماد کاربر
dajaams

پست‌ها : 9

Re: ارتقائ رم مک بوک پرو 17 اینچ 2.8 دو هسته ای سال 2009

پستتوسط Ilia » 03 فوریه 2011, 05:08

احتمالا این رمی است که شما نیاز دارید:
http://eshop.macsales.com/item/Other%20 ... 6DDR3S8GP/

لازم نیست که این مارک باشد اما مشخصات کامل آن آنجا هست. لیست کامپیوترهای منطبق با آن رم هم زیرش هست که خودتان میتوانید چک کنید که کامپیوترتان جزو آنها هست یا نه.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6176

پستتوسط dajaams » 03 فوریه 2011, 19:06

خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون ، یک سوال دیگه هم داشتم : من نمی دونم که روی همین مدل مک بوک میشه بجای باس 1066 ، باس 1333 این مدل رم رو گذاشت ، چون هر چی تو بازار گشتم (تهران) این مدل رم و یا مدلی که شما معرفی کردید یا مدلهای دیگه معروف مثل Hynix و ... فقط باس 1333 رو داشتن ممنون میشم بازم کمکم کنید
نماد کاربر
dajaams

پستتوسط Ilia » 03 فوریه 2011, 20:46

اپل همیشه میگوید که سرعتی که میگوید را نصب کنید. من خیلی وقت پیش‌ها روی یک لپتاپم سریعترش را نصب کرده بودم و مشکلی پیش نیامد. اما همین سایت مدل سریعتر را میفروخت و تست کرده بود و ضمانت میکرد که اشکالی ندارد. اما این سایت بالا که سایت معتبریست و همینطور ramjet.com الان این پیشنهاد را نمیکنند.  

پس برای شما میماند اینکه اگر سریعتر را میخواهید بگیرید، خودتان با فروشنده شرط کنید که اگر مشکلی داشت تا مثلا ۲ ماه پس بگیرد (که میدانم که در ایران چندان عملی نیست) و یا بگردید و 1066 پیدا کنید و یا از همه بهتر بروید به یکی از این فروشگاه‌ها که میگویند کارشان مک است و بخواهید که با ضمانت رم شما را ارتقاء بدهند.

نام شرکتش چندان مهم نیست بشرطی که مشخصاتش با آنچه اپل خواسته بخواند. این مدل هم که در سایت بالا میبینید واقعا اسمش آن نیست. اسم شرکتی که میفروشد را رویش زده‌اند. مارکهای معتبر که بسته‌بندی شده می‌آیند، بعضی‌ها روی پلاستیکشان مینویسند که با اپل همخوانی دارند یا نه (باز هم میدانم که احتمالا رمی که در ایران میفروشند بسته‌بندی مجزا ندارد). بهر حال رم اپل را بهتر است که از هر مغازهٔ سر راهی‌ای نخرید. مک به رمش حساس است و مشکل رم هم معمولا طوریست که تشخیصش چندان آسان نیست.

ببخشید اگر راهنمایی من چندان مفید برایتان نبود! :۰)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط dajaams » 06 فوریه 2011, 20:32

جناب ایلیا خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون ، راستش من چند روز پیش به بازار اصلی کامپیوتر تهران (پاساژ ایران ) رفتم ولی متاسفانه این مدل رم رو پیدا نکردم ، البته دوستان لطف کردن و گفتند که به احتمال زیاد ممکن است تا هفته های آتی این مدل رم تو بازار موجود باشه ، و در رابطه با بحثی که عنوان کردید دقیقاً حرف شما درسته ، متاسفانه محصولات اپل بخصوص مک بوکهاش بسیار تو زمینه ارتقای قعات سخت گیرن ، به همین دلیل من تاکید دارم تا فقط و فقط همون مدلی که اپل تو سایتش زده رو برای ارتقا استفاده کنم چون طعم گانفیگ نبودن بعضی قطعات رو با مک بوکها داشتم و نمی خواهم که این اتفاق برای خودم دوباره بیافته متاسفانه همون طور که گفتید پیدا کردن محصول اورجینال و بسته بندی شده تو مراکز فروشگاهی کامپیوتر تو تهران کاری بسی سخت و دشواره و در بعضی موارد غیر ممکن ! بهر حال و بهر صورت از راهنمایی های شما و اینکه لطف کردید به عنوان ادمین سایت خیلی بموقع جواب سوال من رو دادید کمال تشکر و قدر دانی رو داشته باشم ، متاسفانه دیگر دوستان در دیگر سایتها کمی کم لطفی داشتن و زحمت نکشیدن جواب سوال من رو بدهند ، باز هم از سایت خوبتون و هم چنین شخص شما ایلیا خان ، دوست خوبم ، خیلی خیلی ممنونم و امیدوارم که در هر مورد کامپیوتری (البته شما استاد من هستین) اگر من رو قابل بدونین هر کمکی که از دستم بر بیاد براتون انجام بدم .
دوستدار شما - علی ذکایی
نماد کاربر
dajaams

پستتوسط Ilia » 06 فوریه 2011, 21:52

آقای ذکایی خواهش میکنم. شما لطف دارید.

اتفاقا این پست شما من را به فکر انداخت که ببینم که این رم اینجا قیمتش چقدر است. از قضا مک مینی 2009 من هم همین رم را استفاده میکند. قیمت آن در کانادا شد صد و بیست دلار کانادا بعلاوه سیزده درصد مالیات. مارکش هم کینگستون بود. قرار شد دوشنبه بروم ازشان تحویل بگیرم. خلاصه شما باعث شدید که من اینطرف دنیا رمم را زیاد کنم.

امیدوارم شما هم موفق بشوی و مموری‌ات را پیدا کنی. برایم عجیب می‌آید که اینهمه کامپیوتر فروشی اپل در آنجا چیز به این پرمصرفی را ندارند.

موفق باشید،
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 06 فوریه 2011, 21:58

من نزدیک یک ماه پیش یک رم ۴ گیگ با باس ۱۳۳۳ خریدم برای مک مینی ام (مک مینی من Early 2009 هستش و باس رم ۱۰۶۶ داره) و انداختم روی مک مینی تاحالا که مشکلی پیش نیومده و من با ۵ گیگ رم دارم راحت کار می کنم و سرعت هم بوضوح بیشتر شده در مقایسه با قبل بیشتر شده. مارک Silicon Power خریدم من. اینم تجربه من!
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 06 فوریه 2011, 22:47

جالب اینجاست که الان جواد یک رم ۱۳۳۳ چهار گیگی و یک رم ۱۰۶۶ دو گیگی دارد و انگار که مشکلی نداشته است.

جواد جان، باز کردن مینی کار آسانیست یا سخت؟ من دوشنبه باید بازش کنم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 06 فوریه 2011, 23:44

من کنجکاویم تحریک شد و یک جستجو کردم و به این لینک رسیدم:
http://discussions.apple.com/message.js ... D=10821129

یکی میگوید که اگر یک ۱۰۶۶ و یک ۱۳۳۳ داشته باشید، مک خودش هر دو را بعنوان ۱۰۶۶ استفاده میکند و مشکلی نداشته. اما کسانی بوده‌اند که هر دو رم را ۱۳۳۳ انداخته‌اند که بعضی باز مشکل نداشته‌اند و بعضی شدیدا دچار مشکل کرنال پنیک و غیره شده‌اند همانطور که در لینک زیر بحثش آمده:
http://discussions.apple.com/thread.jsp ... 8&tstart=0

یکی گفته که ممکن است الان مشکل ایجاد نکند ولی بعدا اپل که آپدیتی بیرون داد، دچار مشکل بشوید.

خلاصه محافظه‌کار باشید، میروید با آنچیزی که اپل گفته. ماجراجو باشید خوب ماجرا ممکن است برایتان پیش بیاید یا نیاید.

علت اینکه اپل هیچوقت حرفش را سر این چیزها عوض نمیکند این است که نمیخواهند چیزی بگویند که بعدا برایشان دردسر درست کند. تا آن مشخصات را امتحان کرده‌اند و همه چیز گارانتیست که کار کند، بعدا هم نمی‌آیند سیستم سال ۲۰۰۹ شان را تا ابد با رمهای آینده هی مطابقت بدهند و تست کنند و غیره.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 07 فوریه 2011, 01:19

ایلیا جان درست نوشتن توی فروم اپل، رم ۱۳۳۳ که من انداختم روی مک مینی الان ۱۰۶۶ شناخته شده و داره کار می کنه. تصویر سیستم پروفایلر من رو هم ببین که رم جدید رو چجوری نشون می ده. Panic و ... هم نداشتم من خداروشکر!

باز کردن مک مینی ۲۰۰۹ کار آسونی نیست! مخصوصا من که پیچ گوشتی آهنربایی هم نداشتم و به سختی پیچ ها رو باز کردم! پوشش روی مک مینی رو هم با چاقو (!!!) یی که انداختم توی درز مک مینی برداشتم! در کل باید محتاط باشی هی احساس می کنی الانه که بشکنه اما نمی شکنه و سفت تر از این حرف هاست!
پیوست‌ها
Memory.png
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط dajaams » 07 فوریه 2011, 01:47

درسته ایلیا جان ، همونطور که حدس میزدم توی این لینکهایی که فرستادی هم ، افرادی که می خواستن ارتقای رم بدهند بین باس 1066 و 1333 مشکل داشتن ، تا اونجایی که من فهمیدم بعضی ها به گفته خودشون از یک رم با باس 1333 و یه رم با باس 1066 که هر دو 4 یا 2 یا ترکیبی از این دو بود استفاده کردن و مشکلی نداشتن ! اما به محض استفاده از دو تا 4 گیگ باس 1333 به مشکلات عدیده ای برخورد کردن که من احتمالشو می دادم لذا بر می گردیم به اصل مطلب (مسلماً کمپانی به بزرگی اپل هیچ وقت با صد ها مهندس و طراح اشتباه نمی کنه!) من دیگه با این لینکی که برام فرستادید کاملاً قانع شدم که حتما اگر می خواهم از تمام قدرت رم نوت بوکم استفاده کنم باید از دو تا رم 4 گیگ با باس 1066 استفاده کنم و چون جایی برای ریسک و تست ندارم ، عملا ریسک نمی کنم ، صبر می کنم تا دو تا رم 4 گیگ 1066 با برند معروف تهیه کنم.
بین صحبتهای دوستان گفته شد که زمانی که 8 گیگ رم با باس 1333 رو تست کردن (البته روی مدل مک بوکی که دقیقا من هم همون مدل رو دارم ) به دو مورد اشاره کردن :
1)نوشته با 8 گیگ رم ( البته 1333 ) 9400M سیستم کلا دچار مشکل شده و کانفیگ به هیچ عنوان نیست!
2)نوشته با 6 گیگ رم ( البته یکی 1066 و یکی 1333 ) سیستم تو 9400M مشکلی پیش نیومده!
3)نوشته با 8 گیگ رم ( البته 1333) 9600GT باز هم سیستم بالا اومده و مشکلی نداشته (که من شک دارم) !!!
و حال سوالم اینه منظور از 9400M و 9600GT چیه ؟
مسلماً کارت گرافیکه ، اما باز هم سوال مک بوک من دارای 2 تا رمه یکی 9400M و یکی 9600GT ، چون اسم هر دو مدل رو عنوان کرده ...(برای بهتر رساندن منظورم آپشنشو می نویسم)=(NVIDIA Geforce 9400M and NVIDIA Gforce 9600 GT graphicsprocessors with 512MB of GDDR3 memory)
و در آخر مطالبم از شما درخواست دارم اگر امکان داره باز هم از کمکهاتون دریغ نفرمائید.
دوستدار شما - علی ذکایی
نماد کاربر
dajaams

پستتوسط Ilia » 07 فوریه 2011, 03:27

کامپیوتر شما دو تا ویدئوکارت دارد، یکی 9400M که به مادربورد لحیم است و از رم کامپیوتر شما استفاده میکند و دیگری 9600GT که ویدئوکارت مستقلیست و خودش رم خودش را دارد و از سیستم کش نمیرود. شما یا از این میتوانید استفاده کنید و یا از آن ولی نه از هر دو همزمان. اگر بروید و در قسمت تنظیمات سیستم ۹۴۰۰ را انتخاب کنید، بعد از ری‌استارت کامپیوتر شما از آن استفاده خواهد کرد که حسنش استفادهٔ کمتر از باتری است. برای کارهای معمولی کاملا کفایت میکند. ولی اگر کاری خواستید بکنید که نیازمند به یک کارت ویدئوی قوی داشت، باید بروید و میزان کنید که کامپیوترتان از ۹۶۰۰ استفاده کند. باتری بیشتر مصرف خواهد کرد ولی بازدهی و قدرت بسیار بالاتری دارد.

احتمالا مک خودش میداند که چطور با این رم کنار بیاید، اما ویدئوکارت ۹۴۰۰ که آنهم از رم کامپیوتر (که حدود یک و نیم برابر آنچه که لازم دارد را میگیرد) نمیتواند با آن کنار بیاید و این اتفاق‌ها پیش می‌آید. البته این جملهٔ آخر فقط حدس من است.

من امروز که در فروشگاهی بودم، نگاهی به قوطی رم‌هایی که میفروختند کردم. یک مدل رم بود که رویش مشخصا نوشته بود DDR3 1066/1333 که لابد معنایش این است که در آن یک مکانیزمی وجود دارد که بوسیلهٔ کامپیوتر میزان بشود اما دلیلی ندارد که ویدئو کارت هم از این موضوع خوشش بیاید.
----------
اگر به این آدرس و در قسمت Specifications نگاه کنید میبینید که نوشته است که رمی که آن میخواهد سرعتش باید DDR3 1066 یا DDR2 800 باشد.
http://www.nvidia.com/object/product_ge ... _g_us.html
9400M.png

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 07 فوریه 2011, 11:13

ایلیا جان این انتخاب بین کارت های گرافیکی دقیقا از کجا قابل انجام است؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ali.Rastegar » 07 فوریه 2011, 14:33

من خودم چنین مک‌بوکی ندارم اما طبیعتاً باید در Energy Saver باشد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط sadeghi » 07 فوریه 2011, 15:44

ممنون علی جان . بله همانجاست اما امکان انتخاب کارت گرافیکی ضعیف تر را ندارد. یعنی فقط می توانی بین حالت سویچ اتوماتیک و انتخاب دایمی کارت قوی‌تر انتخاب کنی.
نمی دانم آقا ایلیا هم همین را می‌گفت یا از جای دیگری می توان کامپیوتر را وادار به استفاده دایم از کارت ضعیف تر کرد؟
sadeghi

پست‌ها : 344

بعدی

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان