انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مشکل با هارد اکسترنال

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

Re: مشکل با هارد اکسترنال

پستتوسط MacShadow » 17 دسامبر 2010, 20:19

سلام آره کل اطلاعات هاردتون پاک میشه و هیچ کاری غیر از بک اپ گیری ندارید از اطلاعاتتون چون من خودم خیلی از اینکارا کردم و خیلی اطلاعات از دست دادم .
MacShadow

پست‌ها : 234

پستتوسط abdol » 18 دسامبر 2010, 19:22

T-Motso نوشته است:[نمایش]
من روی هارد اکسنرنالم دیتا دارم. الان HFS هست.اگه ۱۰۰ گیگ ازش جدا کنم و فرمتشو NTFS انتخاب کنم و اپلای بزنم، اطلاعات روی هاردم از بین میره؟
در واقع کل هارد فرمت میشه یا اون قسمتی که خالیه NTFS فرمت میشه؟

کلش پاک می شود!
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط saba » 19 دسامبر 2010, 01:27

چندی پیش ،وقتیکه هارد مکبوکم را از ۳۲۰ گیگ به ۵۰۰ گیگ ارتقا دادم ،هارد اول را بدون اینکه پاک کنم ،با تمام محتویاتش نگه داشتم تا اگر لازم شد و از بد روزگار مکبوک بلائی سرش اومد ،بتونم با این یکی بوت کنم و کارم بسامان بیاد.خب از سر کنجکاوی گهگاهی نیز وصلش میکردم به مکبوک و با اون بوتش میکردم و هر بار همه چیز کاملن نرمال انجام میشد تا امروز که وقتی مانند همیشه اونو به مکبوک پیوند دادم و خواستم که با اون مکبوک رو بوت کنم ،پس از اینکه بشکل غیر منطقی مرحله بوت کردن خیلی بدرازا کشید ،سرانجام مکبوک بوت نشد و پنجره زیر باز شد که حکایت از دردسر تازه ایست که من تا بحال هیچ تجربه ای باهاش نداشته ام.خب بار اول رو بحساب اتفاق گذاشتم و دوباره همه چیز رو تکرار کردم با این امید که رگ بوده و رد میشه ،اما نشد و دوباره همون پنجره پدیدار شد .
از دوستان اگر کسی از چگونگی این ماجرا اگاهی داره ،لطفن بگه که جریان چیست و چه باید بکنم.
پیوست‌ها
photo.JPG
MACBOOK AIR 2.13 GHZ CORE 2 DUO
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پست‌ها : 133

پستتوسط MacShadow » 19 دسامبر 2010, 01:36

سلام
صبا جان ببین بعضی از فایل های سیستمی که روی هارد اولت بوده دچار مشکل شده و لود نمی شود میتوانی برای اینکه با این مشکل روبرو نشوی دوباره مک را نصب کنی .
MacShadow

پستتوسط saba » 19 دسامبر 2010, 02:00

سلام بر macshadow عزیز

یعنی تنها راه نجات فرمت کردن هارد درایوه،کلک دیگئی نمیشه بکار بست که مجبور نشم فرمت کنم .
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پستتوسط Amir_S » 19 دسامبر 2010, 08:45

اینکه راهی بجز نصب دوباره OSX وجود داره یا نه رو نمیدونم، ولی فکر می کنم بدون فرمت هم بشه نصب کرد (البته backup از فایل های مهم فراموش نشه)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط saba » 19 دسامبر 2010, 21:11

Amir_S نوشته است:[نمایش]
اینکه راهی بجز نصب دوباره OSX وجود داره یا نه رو نمیدونم، ولی فکر می کنم بدون فرمت هم بشه نصب کرد (البته backup از فایل های مهم فراموش نشه)

خیلی ممنون از یادآوری،از همه هارد درایو یک بک آپ دارم.خب چگونه میشه اینکارو کرد؟
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پستتوسط MacShadow » 20 دسامبر 2010, 00:15

ببین صبا جان سیستم عامل مک با ویندوز فرق می کند اگر این ویندوز بود میتوانستی با یک سی دی لایو ادیشن ویندوز تمام مشکلات را حل کنی یا از سیف مد به سراغ آنها بری اما در مک اینکار را نمی توانی بکنی .
اما نکته بعدی که باید توجه کنی این است که امکان ریکاور کردن مک وجود دارد فقط کافیست دی وی دی مک را بوت کنی یا در محیط مک لود کنی و هارد اکسترنالت را بعنوان محل نصب انتخاب کنی .
بهنام
MacShadow

پستتوسط Ilia » 20 دسامبر 2010, 00:39

صبا جان،

اگر enclusure هارد خارجی‌ات Firewire باشد، مثل هارد داخلی میشود رویش سیستم را نصب کرد. کامپیوتر را با DVD اینستالر run میکنی و بعد بجای هارد داخلی، هارد خارجی را انتخاب میکنی و الی آخر. اگر USB باشد، در بعضی مدل‌ها میشود اینکار را کرد و در بعضی مدل‌ها نمیشود. باید امتحان کنی.

یک راه دیگرش این است که هارد داخلیت را کلا duplicate کنی. برای اینکار بایستی هارد خارجی‌ات ظرفیتش را داشته باشد. انجام آنهم مطابق عکسی است که گذاشته‌ام. هاردها را با دست از روی دسکتاپ بکش و بینداز سر جایشان. فقط مواظب باش اشتباه نکنی. انجام این کارها بسیار وقت‌گیر است و باید مطمئن بود که هارد از لحاظ پرمیشن و غیره مشکل نداشته باشد. در ضمن هارت فرمت میشود.

DiskUtility_Restore_Snap..png

-----------
در حاشیه و کمی خارج از موضوع؛ اگر از روی هارد با SuperDuper ایمیج بسازی، بعدا از همین طریق میشود هارد را با ایمیج آن restore کرد. که یکی از بهترین راه‌های back up داشتن است.
-----------

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saba » 20 دسامبر 2010, 01:31

MacShadow نوشته است:[نمایش]
ببین صبا جان سیستم عامل مک با ویندوز فرق می کند اگر این ویندوز بود میتوانستی با یک سی دی لایو ادیشن ویندوز تمام مشکلات را حل کنی یا از سیف مد به سراغ آنها بری اما در مک اینکار را نمی توانی بکنی .
اما نکته بعدی که باید توجه کنی این است که امکان ریکاور کردن مک وجود دارد فقط کافیست دی وی دی مک را بوت کنی یا در محیط مک لود کنی و هارد اکسترنالت را بعنوان محل نصب انتخاب کنی .
بهنام

بهنام جان، من هنوز هدفم ریکاور کردن نیست ، و در واقع میخوام که ریشه یابی کنم و ببینم که چرا کاری رو که تا چندی پیش شدنی بوده ،دیگر قابل انجام نیست (بوت کردن از طریق هارد خارجی که با یواس بی به مکبوک پیوند خورده) .در حقیقت من گمان میکنم که اگر بجائی برسم که بخوام اون کارو انجام بدم و با دی وی دی بوت کنم و سیستم رو از پایه روی هارد خارجی (یو اس بی)نصب کنم ،باز هم دچار دردسر بشم و مکبوک هاردم رو یا شناسائی نکنه ،یا اینکه در راستای اینکار ،اصلن به این نقطه نرسم که مکبوک به من اختیار بده که بین دو تا هارد یکی رو انتخاب کنم ،و در مسیر به سدی به شکل پنجره بالا برخورد کنم.

Ilia نوشته است:[نمایش]
صبا جان،

اگر enclusure هارد خارجی‌ات Firewire باشد، مثل هارد داخلی میشود رویش سیستم را نصب کرد. کامپیوتر را با DVD اینستالر run میکنی و بعد بجای هارد داخلی، هارد خارجی را انتخاب میکنی و الی آخر. اگر USB باشد، در بعضی مدل‌ها میشود اینکار را کرد و در بعضی مدل‌ها نمیشود. باید امتحان کنی.

یک راه دیگرش این است که هارد داخلیت را کلا duplicate کنی. برای اینکار بایستی هارد خارجی‌ات ظرفیتش را داشته باشد. انجام آنهم مطابق عکسی است که گذاشته‌ام. هاردها را با دست از روی دسکتاپ بکش و بینداز سر جایشان. فقط مواظب باش اشتباه نکنی. انجام این کارها بسیار وقت‌گیر است و باید مطمئن بود که هارد از لحاظ پرمیشن و غیره مشکل نداشته باشد. در ضمن هارت فرمت میشود.

DiskUtility_Restore_Snap..png

-----------
در حاشیه و کمی خارج از موضوع؛ اگر از روی هارد با SuperDuper ایمیج بسازی، بعدا از همین طریق میشود هارد را با ایمیج آن restore کرد. که یکی از بهترین راه‌های back up داشتن است.
-----------

ایلیا

ایلیا جان ،کاملن درست گفتی ،این هارد خارجی رو هنگامیکه با فایر وایر به مکبوک پیوندش میزنم ،دیده و شناخته و بوت میشه ، با یو اس بی اما این اتفاق نمیفته و اون پنجره نمایان میشه و منو از ادامه کار باز میداره .و حال اینکه ،جالبه که تا قبل از دیروز تمام این ماجراها با usb port شدنی بود.
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پستتوسط hossein.nadali » 12 سپتامبر 2012, 22:17

درود بر همه شما دوستان در آخر همه این بحث ها آیا این مشکل کپی کردن از سیتم مک بر روی هارد اکسترنال بر طرف شد یا راه حلی برای آن پیدا شد.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
hossein.nadali

پست‌ها : 1

پستتوسط Amir_S » 13 سپتامبر 2012, 00:14

قضیه خیلی ساده‌ست:
یا شما باید از فایل سیستم های مک (مثل HFS) استفاده کنید که در اونصورت تو ویندوز به مشکل برمی خورید (ویندوز هارتون رو کلا نمیشناسه و باید از برنامه های (مثل macdrive)جانبی برای دسترسی به هارد استفاده کنید)
یا باید از فایل سیستم هایی که هردو سیستم عامل ازش پشتیبانی می کنند (مثل fat32 و exfat ) استفاده کنید
یا همینطوری روی ntfs باقی بمونید و از برنامه های جانبی (مثل paragon )کمک بگیرید که اجازه نوشتن در فایل سیستم NTFS رو به شما میدن.
هرکدوم از این روش ها مزایا و معیبی دارن که بستگی به کاربری شما میتونه در تصمیم گیریتون تاثیر گذار باشه، و در اینباره مفصل بحث شده...
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2